Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Działalność gospodarcza i system podatkowy w Irlandii

Ewa Matyszewska
Ewa Matyszewska
inforCMS
Zachętą do podejmowania pracy w Irlandii, w tym także prowadzenia działalności gospodarczej, mogą być niskie podatki w tym kraju. Stawka CIT wynosi 12,5 proc. Natomiast PIT płacony jest według stawek 20 lub 41proc., choć przy wysokich progach podatkowych.

Irlandia stała się po naszej akcesji do struktur wspólnotowych ziemią obiecaną dla tysięcy Polaków, w tym przedsiębiorców. Jednak, jak wyjaśnił Łukasz Jamróz, starszy konsultant w Zespole Doradztwa Podatkowego Accreo Taxand, przedsiębiorca podejmujący działalność w Irlandii, będąc beneficjentem wielu zalet, jakimi cechuje się system prawno-podatkowy tego kraju, musi być przygotowany na spełnienie wielu warunków formalnych.

- Irlandia pozwala działać przedsiębiorcom w ramach przejrzystego i przyjaznego systemu prawnego i podatkowego. Jej atutem jest niska (w porównaniu z innymi państwami europejskimi) stawka CIT. Zwolnienia w postaci kredytu podatkowego w przypadku firm podejmujących się prac badawczo-rozwojowych oraz przyjazny reżim podatkowy w odniesieniu do spółek holdingowych, przy dużej liczbie zawartych umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, to kolejne z czynników wpływających na atrakcyjność Irlandii na gospodarczej mapie Europy - argumentował Łukasz Jamróz.

Firma osobista

Jednoosobowa działalność gospodarcza pozwala ograniczyć formalności związane z prowadzeniem biznesu do minimum. Wiąże się jednak ze zwiększoną odpowiedzialnością przedsiębiorcy.

- Największą wadą działalności jednoosobowej jest odpowiedzialność całym majątkiem za zobowiązana zaciągnięte w związku z jej prowadzeniem. Dodatkowo podatek dochodowy płacony jest według wyższych stawek niż w przypadku osób prawnych - podlega on jednak rozliczeniu w ramach znacznie prostszego systemu niż w przypadku spółek - tłumaczył Szymon Czerwiński, konsultant w Zespole Doradztwa Podatkowego Accreo Taxand.

Dodał, że osoby planujące rozpoczęcie działalności muszą w pierwszej kolejności uzyskać numer PPS (Personal Public Service Number). Uzyskuje się go w lokalnym Urzędzie Opieki Społecznej lub jego oddziale (Social Welfare Local/Branch Office) - należy w tym celu wypełnić odpowiedni wniosek i przedstawić wymagane dowody tożsamości.

WAŻNA LICZBA

6 lat - trzeba przechowywać dokumenty księgowe. Zaniedbanie obowiązku prowadzenia ksiąg zagrożone jest sankcją jako przestępstwo skarbowe

- Na początku działalności należy wybrać nazwę firmy i dokonać jej rejestracji (formularz RBN1) w CRO (Companies Registration Office). Rejestracji dla celów podatkowych trzeba dokonać na specjalnym formularzu TR1. Za pomocą tego samego formularza następuje rejestracja na potrzeby VAT - radził Szymon Czerwiński.

Łukasz Jamróz zwrócił uwagę, że początkujący przedsiębiorca będzie musiał prowadzić księgi rachunkowe, bez względu na wysokość osiąganego przychodu. Dokumenty w niej zgromadzone muszą umożliwiać poprawne wypełnienie deklaracji podatkowej.

Irlandzkie podatki

Eksperci Accreo Taxand wyjaśnili, że dochody przedsiębiorcy w Irlandii będą opodatkowane w zależności od ich wysokości i statusu rodzinnego podatnika, podatkiem według skali progresywnej obejmującej dwie stawki - 20 i 41 procent. Przy pomocy stawki podwyższonej opodatkowane są dochody mieszczące się w przedziale od 34 tys. do 68 tys. euro. Irlandzki system podatkowy przewiduje kilka korzystnych sposobów rozliczania się małżonków.

- Płacąc podatki należy pamiętać o dacie 31 października. Do tego dnia w danym roku należy uiścić tzw. podatek wstępny (Preliminary Tax), w wysokości 90 proc. szacowanej ostatecznej kwoty podatku za dany rok bądź 100 proc. kwoty podatku za rok poprzedni. Do 31 października roku następnego należy sporządzić deklarację podatkową i zapłacić różnicę pomiędzy podatkiem wstępnym a wysokością podatku za rok poprzedni wynikającą z ostatecznych rozrachunków - podkreślił Szymon Czerwiński.

Wyjaśnił też, że przedsiębiorca, by uprościć sobie życie, może skorzystać z systemu ROS (Revenue On-line Service), w ramach którego ma możliwość wypełnienia deklaracji podatkowej i zapłaty podatku przez internet.

Duże podmioty

Przedsiębiorcy rozpoczynający działalność na większą skalę powinni rozważyć prowadzenie jej w formie spółki.

Prawo irlandzkie wyróżnia spółki osobowe (unincorporated bodies) i kapitałowe (incorporated bodies). Podstawową cechą spółek kapitałowych jest posiadanie przez nie osobowości prawnej. Odpowiedzialność wspólników za zobowiązania wynikające z działalności ulega ograniczeniu do wysokości posiadanych akcji (udziałów).

- Kolejną z zalet prowadzenia działalności w formie spółki jest niska stawka CIT. Wysokość stawki podatkowej wynosi 12,5 proc. - dodał Szymon Czerwiński.

Rejestracja na potrzeby rozliczeń podatkowych (w tym VAT) dokonywana jest na formularzu TR2. Procedura rozliczeń podatków przebiega w odmienny sposób niż w przypadku osób fizycznych i jest bardziej skomplikowana. Co do zasady, osoby prawne pełnią funkcję pracodawców i w związku z tym podlegają rejestracji w PAYE/PRSI.

Spółkami kapitałowymi, najpowszechniej wykorzystywanymi w ramach działalności gospodarczej, są: private limited company - w obrocie występuje jako Ltd., zbliżone konstrukcyjnie do polskiej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz public limited company - występujące w obrocie jako plc, wykazujące podobieństwo do spółki akcyjnej.

- Powołanie Ltd. następuje poprzez zawarcie umowy i statutu spółki. Umowa określa nazwę, przedmiot działalności spółki oraz informację o wielkości i rodzaju udziałów. Statut zawiera informacje na temat jej wewnętrznej formy organizacyjnej, w tym władz podmiotu - wyjaśnił Łukasz Jamróz.

Każda spółka powinna posiadać co najmniej dwóch dyrektorów pełniących w niej funkcje wykonawcze. Jeden z dyrektorów musi być irlandzkim rezydentem podatkowym, choć warunek ten można ominąć wykupując specjalny rodzaj ubezpieczenia (Bond), którego kwota waha się między 1500-2000 euro płatnego raz na dwa lata.

Minimalny kapitał zakładowy Ltd. wynosi 2 euro.

- Plc liczy co najmniej siedmiu wspólników, a jej kapitał zakładowy musi wynosić co najmniej 38 092 euro. Przynajmniej 25 proc. kapitału musi być objęte przez akcjonariuszy, aby spółka mogła funkcjonować w obrocie - dodał Szymon Czerwiński.

Obowiązki VAT

Z informacji specjalistów Accreo Taxand wynika, że działalność na większą skalę wiąże się z obowiązkiem rejestracji dla potrzeb VAT. Powstanie tego obowiązku zależy od wysokości osiąganych w ciągu roku podatkowego obrotów. Jeżeli obroty przekroczą (lub docelowo mają przekroczyć) 55 tys. euro w odniesieniu do dostawców towarów (27,5 tys. euro dla dostawców usług), rejestracja jest obowiązkowa. Poniżej tych limitów jest ona opcjonalna. Proces rejestracji trwa od dwóch tygodni do miesiąca.

Stawka VAT wynosi 21 proc. Ponadto występują stawki preferencyjne: 13,5-proc. (np. na usługi budowlane) oraz 4,3-proc. (np. na zwierzęta hodowlane).

- Rozliczenie VAT dokonuje się w okresach dwumiesięcznych. Na koniec okresu podatnik otrzymuje z urzędu skarbowego formularz VAT-3, za pomocą którego dokonuje rozliczenia podatku - do 19 dnia miesiąca następującego po danym okresie (np. podatek za marzec i kwiecień należy rozliczyć do 19 maja). Rozliczenie to może nastąpić zgodnie z datami wystawienia faktur (invoice basis) bądź zgodnie z datami faktycznego otrzymania zapłaty (cash - received basis) - wyjaśnili eksperci Accreo Taxand.

Poza deklaracją VAT-3 przedsiębiorcy są zobowiązani do złożenia rocznej deklaracji na formularzu RTD EUR, w której umieszcza się wszystkie transakcje opodatkowane VAT z podziałem (według stawek) na pozycje zakupów i sprzedaży.

JAKIE OBOWIĄZKI MA POLAK OTWIERAJĄCY FIRMĘ

Przedsiębiorca polski, prowadząc w sposób stały działalność w Irlandii w ramach zorganizowanej struktury posiadającej pewną niezależność finansową oraz prawną, działać będzie w Irlandii poprzez oddział. Oddział podlega rejestracji w CRO i rozlicza się z uzyskanych dochodów, tak jak osoby prawne przy zastosowaniu stawki podatku w wysokości 12,5 proc. Wadą tej formy działalności jest obowiązek przedstawiania przetłumaczonych sprawozdań finansowych polskiego podmiotu macierzystego. Oddział nie sporządza własnych sprawozdań finansowych.

EWA MATYSZEWSKA

ewa.matyszewska@infor.pl

Przygotuj się do stosowania nowych przepisów!
Przygotuj się do stosowania nowych przepisów!

Poradnik prezentuje praktyczne wskazówki, w jaki sposób dostosować się do zmian w podatkach i wynagrodzeniach wprowadzanych nowelizacją Polskiego Ładu.

Tyko teraz książka + ebook w PREZENCIE
Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Narzędzia do warsztatu na... Oscara. Oscara designu!
  Narzędzia do warsztatu samochodowego nie muszą być nudne czy brzydkie. Ten zestaw otrzymał właśnie nagrodę Red Dot za wzornictwo.
  Elektrownie atomowe korzystne dla polskiej gospodarki według ekspertów
  Polski program jądrowy będzie miał korzystny wpływ na gospodarkę, do 2043 r. może podnieść polskie PKB o ponad 1 proc. - ocenił Polski Instytut Ekonomiczny. Według PIE w 2043 r. atom może zaspokajać prawie 40 proc. polskiego popytu na energię elektryczną.
  Czy mieszkaniówka hamuje z produkcją – opinie ekspertów
  Czy nowe uwarunkowania rynkowe zmuszają deweloperów do zmiany planów? Czy kolejne projekty będą realizować zgodnie z wcześniejszymi założeniami? Czy firmy poszukują atrakcyjniejszych sposobów na finansowanie inwestycji niż kredyty? O ile wzrósł koszt budowy mieszkań w ciągu ostatniego roku?
  Opony z butelki. Butelki wyłowionej z Bałtyku. Pomysł Continentala
  Opony z butelki? Continental już takie produkuje. Teraz będzie jednak używać butelek wyłowionych z Bałtyku. Musisz jednak pomóc. Wystarczy aplikacja.
  Jaki scenariusz polskiej gospodarki w obliczu wojny na Ukrainie? Znamy zdanie Polaków
  Około 57% Polaków przewiduje wzrost cen paliw, a niemal 51% uważa, że sankcje nałożone na Rosję przełożą się na energetykę w Polsce. Jaki scenariusz dla polskiej gospodarki w obliczu wojny na Ukrainie widzą Polacy?
  Blackout i ładowanie samochodu elektrycznego. Realny problem?
  Blackout i ładowanie samochodu elektrycznego, czyli dziś porozmawiamy o realnych obawach potencjalnych nabywców aut zasilanych prądem.
  Wspólne przejazdy samochodem. Carpooling w modzie w Polsce
  Wspólne przejazdy samochodem? Od lat już trwa nowa moda na podróżowanie w Polsce. A modą tą jest właśnie carpooling.
  Mercedes EQS SUV. Cena w Polsce od 590 800 zł
  Mercedes EQS SUV i cena? To zdecydowanie drażliwy temat. Cennik elektrycznego SUV-a na polskim rynku steruje bowiem od prawie 600 tys. zł.
  Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna – nowe inwestycje
  Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna udzieliła wsparcia kolejnym przedsiębiorcom. Od początku roku Zarząd PSSE wydał 35 decyzji o wsparciu o łącznej wartości ponad 1,14 mld zł, z równoczesną deklaracją utworzenia 168 nowych miejsc pracy.
  Nieruchomości luksusowe wciąż w cenie
  Nieruchomości luksusowe to segment nieruchomości, który ma się dobrze w trudnych czasach. Piętna nie odznaczyła na nim ani pandemia, ani bieżące zawirowania gospodarcze, które tak bardzo dotknęły nieruchomości z tzw. segmentu popularnego. W momentach kryzysowych rynek luksusowy zyskuje, ponieważ, zamożni nabywcy szukają nieprzeciętnych aktywów, które dają perspektywę na wzrost wartości w czasie.
  Jak urządzić 50-metrowe mieszkanie? Pomysły na aranżacje
  Popularne mieszkania o średniej wielkości można łatwo zaaranżować na wiele ciekawych sposobów. Jak dobrze urządzić swoje 50-metrowe mieszkanie?
  Trudna sytuacja nadodrzańskich przedsiębiorców
  Północna Izba Gospodarcza informuje o dramatycznej sytuacji przedsiębiorców prowadzących biznes nad Odrą. Ilość klientów wypożyczalni sprzętu sportowego czy agroturystyki z dnia na dzień spadła niemal do zera.
  Negatywne nastroje konsumenckie - 60% oszczędza na bieżących zakupach
  Według badania pt. „Bieżące nastroje konsumenckie. Na czym Polacy oszczędzają?”, 6 na 10 rodaków obniża wydatki na codzienne zakupy. W III kw. ub.r. postępowało tak prawie 41% respondentów. Ankietowani szukają oszczędności przede wszystkim ze względu na wciąż rosnące ceny. W co czwartym przypadku szacunkowe obniżenie miesięcznych wydatków wynosi 10-15%. Z deklaracji rodaków wynika również, że najbardziej oszczędzają na art. odzieżowych, słodyczach i przekąskach oraz napojach alkoholowych.
  Zielony Ład w Europie. Pożegnanie z ulubionymi kosmetykami?
  – Zielony Ład dotknie branżę kosmetyczną w szerokim aspekcie, mówimy tu o zmianach od molekuły aż po opakowanie – mówi Blanka Chmurzyńska-Brown z Polskiego Związku Przemysłu Kosmetycznego. Przejawem tej zmiany jest planowana przez Komisję Europejską rewizja rozporządzenia kosmetycznego, która spowoduje radykalne zaostrzenie zasad oceniania substancji stosowanych w kosmetykach. W efekcie – jak prognozuje branża – z rynku będzie musiało zniknąć ok. 49 proc. stosowanych obecnie filtrów UV i 70 proc. substancji konserwujących, które są w kosmetykach niezbędne. – Jeśli te regulacje wejdą w życie takim kształcie, stracimy naszą konkurencyjność. Naszą rolę przejmie Azja i Korea, bo jestem pewna, że oni za tego typu regulacją nie pójdą – ocenia ekspertka.
  Problemy firm widoczne na długo przed niewypłacalnością
  Z danych Krajowego Rejestru Długów wynika, iż 1/3 bankrutów i 1/4 restrukturyzowanych przedsiębiorstw nie płaciła swoim kontrahentom już na 2 lata przed ogłoszeniem niewypłacalności.
  Ceny mieszkań w Polsce osiągnęły maksimum w połowie 2022 roku? Niewykluczone
  Czekaliście ze sprzedażą mieszkania, aż ceny osiągną apogeum? No więc, chyba pora udać się do pośrednika obrotu nieruchomościami. Ceny sprzedaży mieszkań, w niektórych miastach zaczęły spadać, a ponadto serwisy nieruchomościowe puchną od ofert z rynku wtórnego.
  Nowoczesna komunikacja PR elementem inwestycji biznesu
  Cyfryzacja, zmiana pokoleniowa i coraz bardziej wymagający rynek. Nawet w niedalekiej przyszłości prowadzenie biznesu będzie całkowicie innym wyzwaniem, aniżeli kilka lat temu. Dynamiczna transformacja społeczno-gospodarcza wymaga od przedsiębiorców jeszcze szerszego spojrzenia zarówno na swoich klientów, jak i inwestorów, kontrahentów, czy sam zespół.
  Elektrownie atomowe. Czy powstaną w Polsce?
  Pięć ośrodków będzie uczestniczyć w procesie licencjonowania i kontroli elektrowni jądrowej. Prezes Państwowej Agencji Atomistyki zdecydował o przyznaniu autoryzacji dla ośrodków naukowo-badawczych.
  Rynek nieruchomości komercyjnych w Polsce
  Mimo zawirowań geopolitycznych i gospodarczych ostatnich miesięcy, polski rynek nieruchomości komercyjnych zakończył pierwsze półrocze niezłym wynikiem. Należy jednak pamiętać, że echa tych zawirowań nie widać jeszcze w wynikach drugiego kwartału 2022 roku.
  Spółdzielnie mieszkaniowe podwyższają czynsze. Winne ceny energii
  Czy po wakacjach kredytowych pojawi się postulat wakacji czynszowych? Opłaty rosną a zarządcy tłumaczą, że nie oni są winni. Znaczną część czynszu stanowi energia – ogrzanie wody i mieszkań oraz prąd w częściach wspólnych. Dodatkowo inflacja wpływa na ceny usług niezwiązanych bezpośrednio z energią. Niestety nic nie wskazuje, żeby najnowsze podwyżki miały być ostatnimi.
  Dopłaty do innych niż węgiel źródeł ciepła - projekt
  W wykazie prac legislacyjnych rządu opublikowano projekt ustawy regulujący m.in. jednorazowe dodatki dla ogrzewających swoje domy paliwem innym niż węgiel.
  Zaostrzanie nadzoru rejestrowania sprzedaży
  Resort finansów pracuje nad zmianami prawa, które zabezpieczą źródła wpływów podatkowych państwa. Proponowane zmiany dotyczą głównie fiskalizacji sprzedaży przy użyciu kas w urządzeniach do automatycznego świadczenia usług i sprzedaży towarów. Do nowych przepisów będą musiały dostosować się kolejne grupy przedsiębiorców.
  Niskie ceny przyciągają Czechów na zakupy do Polski
  Czesi wciąż chętnie przyjeżdżają do Polski na zakupy. Szczególnie atrakcyjne są ceny benzyny oraz artykułów spożywczych. Każda wizyta to oszczędność
  Co może od 2023 r. zastąpić opakowania plastikowe? [KOMENTARZ]
  Przepisy systematycznie będą ograniczać produkcję plastikowych opakowań. Czy jest alternatywa dla tworzyw sztucznych?
  Kryzys w związku z wojną w Ukrainie - wsparcie dla przedsiębiorców
  Pomoc będzie mogła być udzielana w formie pożyczek, zarówno mikro, małym, średnim, jak i dużym przedsiębiorcom. Do kiedy będzie można otrzymać wsparcie?