REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak wykorzystać leasing przy inwestycji współfinansowanej przez Unię

Artur Bartoszewicz
Artur Bartoszewicz
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Leasing w nowoczesnych przedsiębiorstwach jest podstawową formą finansowania zakupów środków trwałych i to nie tylko samochodów, ale również maszyn, urządzeń, wartości niematerialnych i prawnych oraz nieruchomości.

REKLAMA

Dodatkowym atutem leasingu jest fakt, że w nowej perspektywie finansowania funduszy strukturalnych na lata 2007-2013 leasing stał się kosztem kwalifikowanym, a tym samym zakupy środków trwałych przy zastosowaniu takiej formy finansowania nadają się do refundacji wydatków ze źródeł funduszy unijnych. Jak skorzystać z leasingu przy dotacji unijnej? Możliwości finansowania wydatków w ramach projektów współfinansowanych z funduszy europejskich zapisane zostały w Krajowych wytycznych dotyczących kwalifikowania wydatków oraz w Wytycznych kwalifikowania wydatków dla poszczególnych programów operacyjnych. Wydatek w ramach projektu współfinansowanego z funduszy UE, aby mógł zostać dofinansowany, musi spełnić m.in. następujące wymagania: zostać poniesiony w okresie kwalifikowalności wydatków, być zgodny z kategoriami wydatków wynikającymi z postanowień umowy o dofinansowanie projektu bądź z zatwierdzonym budżetem projektu, być niezbędny do realizacji projektu i poniesiony w związku z realizacją projektu, zostać dokonany w sposób oszczędny oraz zostać należycie udokumentowany.

REKLAMA

Zgodnie z obecnym zapisem Krajowych wytycznych można zastosować refundację kosztów faktycznie poniesionych i kierowana jest ona na rzecz leasingobiorcy. Do współfinansowania kwalifikują się następujące formy leasingu: finansowy, operacyjny oraz zwrotny. Kosztem kwalifikowanym w ramach tej metody finansowania inwestycji będzie część raty leasingowej związanej ze spłatą kapitału leasingowanego dobra. Chcąc otrzymać refundację, musimy potwierdzić faktycznie poniesiony wydatek dokumentem potwierdzającym opłacenie raty leasingowej.

Maksymalna kwota refundacji, o jaką możemy się starać, nie może przekroczyć rynkowej wartości dobra będącego przedmiotem leasingu. Co oznacza, że nie otrzymamy refundacji innych wydatków związanych z tym mechanizmem finansowym, czyli podatku, marży finansującego, odsetek od refinansowania kosztów, kosztów ogólnych i opłaty ubezpieczeniowej.

Wydatki w formie leasingu możemy finansować we wszystkich programach finansujących Projekty przedsiębiorców, w tym w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, regionalnych programów operacyjnych wdrażanych w poszczególnych województwach oraz w ramach cross-finansingu obejmującego dokonanie zakupu wartości niematerialnych i prawnych oraz środków trwałych w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.

ARTUR BARTOSZEWICZ

Dalszy ciąg materiału pod wideo

ekspert PKPP Lewiatan ds. funduszy europejskich

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć?

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć przed zagrożeniami? Przedświąteczny sezon zakupowy może stwarzać zagrożenia nie tylko dla klientów ale także dla sklepów.

Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

REKLAMA

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

REKLAMA

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

Rynek usług kurierskich w Polsce 2024: ostatni okres przyniósł dynamiczne zmiany w obsłudze przesyłek: jak korzystają na nich klienci

Polski rynek usług kurierskich, określany fachowo: KEP (Kurier, Express, Paczka) w ostatnich latach przeszedł intensywne zmiany. Są one odpowiedzią na szybki rozwój e-commerce, zmieniające się oczekiwania konsumentów i postępującą cyfryzację usług logistycznych.

REKLAMA