REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

O jakie fundusze mogą ubiegać się przedsiębiorcy w Irlandii

EM
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Irlandia aktywnie realizuje programy współfinansowane z Unii Europejskiej wspierające przedsiębiorców działających w tym kraju. O jakie fundusze może ubiegać się polski przedsiębiorca działający w Irlandii?

REKLAMA

W latach 2007-2013 Irlandia będzie wdrażać swój czwarty Narodowy Plan Rozwoju współfinansowany ze środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej. W wyniku realizacji poprzednich programów udało się zredukować bezrobocie z 15 proc. w roku 1989 do osiągnięcia poziomu praktycznie pełnego zatrudnienia w 2007 roku.

REKLAMA

W kolejnych latach ponad 39 proc. środków pochodzących z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) zostanie przeznaczonych na rozwój atrakcyjności turystycznej regionów, 31 proc. - na rozwój nauki, technologii i innowacji, 9 proc. - na rozwój przedsiębiorczości, zaś 4 proc. - na rozwój rolnictwa i sektora produkcji żywności. Natomiast w przypadku Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS) środki finansowe będą podlegały redystrybucji według następujących priorytetów: 50 proc. - wsparcie szkolnictwa wyższego, 30 proc. - dofinansowanie szkoleń (w tym szkoleń przedsiębiorców i pracowników przedsiębiorstw) oraz 20 proc. - wsparcie rozwoju infrastruktury szkół.

REKLAMA

Przedsiębiorcy planujący pozyskanie wsparcia finansowego na rozwój firmy na terenie Irlandii, w tym na wprowadzenie innowacji technologicznych oraz szkolenia pracowników, nie stanowią grupy szczególnie uprzywilejowanej w nowej perspektywie finansowej (2007-2013). Dodatkowo, ze względu na istniejące dysproporcje pomiędzy rozwojem poszczególnych regionów, przedsiębiorcom prowadzącym działalność na terenie południowej i wschodniej Irlandii będzie znacznie trudniej pozyskać środki na dofinansowanie nowych inwestycji oraz szkolenia pracowników niż przedsiębiorcom działającym na terenie środkowej i zachodniej części kraju. Różnice w dostępności funduszy pomiędzy regionami nie wynikają jednak z preferencyjnych warunków finansowania inwestycji zlokalizowanych na terenie środkowej i zachodniej części kraju, lecz z wielkości ogólnej puli środków przeznaczonych na rozwój każdego z tych terenów.

Szczególną troską państwa objęte są mikroprzedsiębiorstwa, stąd też w ramach każdego regionu przewidziany będzie priorytet przeznaczony na finansowanie zakładania, rozbudowy oraz tworzenie nowych miejsc pracy przez mikroprzedsiębiorców. Dodatkowo ze względu na trudności tej grupy przedsiębiorców w pozyskiwaniu zewnętrznych źródeł finansowania planowane jest wprowadzenie możliwości otrzymywania przez mikroprzedsiębiorców zaliczek na poczet realizacji inwestycji. Niemniej jednak ogólna wartość zaliczek otrzymywanych przez mikroprzedsiębiorców może zostać ograniczona procentowo do wartości wydatków kwalifikujących się do objęcia wsparciem.

Wdrażaniem programów współfinansowanych ze środków UE w Irlandii zajmują się wyspecjalizowane agencje rządowe. Jednak ze względu na to, że za przygotowanie programów odpowiedzialni są konkretni ministrowie, w przypadku aplikowania o wsparcie działalności prowadzonej na terenie Irlandii przedsiębiorca może kierować pytania o możliwe źródła wsparcia do ministerstwa odpowiedzialnego za daną sferę działalności. Przykładowo w przypadku programów przeznaczonych na wsparcie przedsiębiorczości będzie to Ministerstwo Przedsiębiorczości, Handlu i Zatrudnienia, zaś w przypadku programów poświęconych ochronie środowiska - Ministerstwo Środowiska, Dziedzictwa i Samorządu Lokalnego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

AGNIESZKA TALACHA

konsultant w Accreo Taxand

 

(EM)

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zespół marketingu w organizacji czy outsourcing usług – które rozwiązanie jest lepsze?

Lepiej inwestować w wewnętrzny zespół marketingowy czy może bardziej opłacalnym rozwiązaniem jest outsourcing usług marketingowych? Marketing odgrywa kluczową rolę w sukcesie każdej organizacji. W dobie cyfryzacji i rosnącej konkurencji firmy muszą stale dbać o swoją obecność na rynku, budować markę oraz skutecznie docierać do klientów.

Rekompensata dla rolnika za brak zapłaty za sprzedane produkty rolne. Wnioski tylko do 31 marca 2025 r.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przypomina, że od 1 lutego do 31 marca 2025 r. producent rolny lub grupa może złożyć do oddziału terenowego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa (KOWR) wniosek o przyznanie rekompensaty z tytułu nieotrzymania zapłaty za sprzedane produkty rolne od podmiotu prowadzącego skup, przechowywanie, obróbkę lub przetwórstwo produktów rolnych, który stał się niewypłacalny w 2023 lub 2024 r. - w rozumieniu ustawy o Funduszu Ochrony Rolnictwa (FOR).

Zintegrowane raportowanie ESG zaczyna już być standardem. Czy w Polsce też?

96% czołowych firm na świecie raportuje zrównoważony rozwój, a 82% włącza dane ESG do raportów rocznych. W Polsce 89% dużych firm publikuje takie raporty, ale tylko 22% działa zgodnie ze standardami ESRS, co stanowi wyzwanie dla konkurencyjności na rynku UE.

Czy polskie firmy są gotowe na ESG?

Współczesny świat biznesu zakręcił się wokół kwestii związanych z ESG. Ta koncepcja, będąca wskaźnikiem zrównoważonego rozwoju, wpływa nie tylko na wielkie korporacje, ale coraz częściej obejmuje także małe i średnie przedsiębiorstwa. W dobie rosnących wymagań związanych ze zrównoważonością społeczną i środowiskową, ESG jest nie tylko wyzwaniem, ale również szansą na budowanie przewagi konkurencyjnej.

REKLAMA

ESG u dostawców czyli jak krok po kroku wdrożyć raportowanie ESG [Mini poradnik]

Wdrażanie raportowania ESG (środowiskowego, społecznego i zarządczego) to niełatwe zadanie, zwłaszcza dla dostawców, w tym działających dla większych firm. Choć na pierwszy rzut oka może się wydawać, że wystarczy powołać koordynatora i zebrać dane, to tak naprawdę proces ten wymaga zaangażowania całej organizacji. Jakie są pierwsze kroki do skutecznego raportowania ESG? Na co zwrócić szczególną uwagę?

ESG to zielona miara ryzyka, która potrzebuje strategii zmian [Rekomendacje]

Żeby utrzymać się na rynku, sprostać konkurencji, a nawet ją wyprzedzić, warto stosować się do zasad, które już obowiązują dużych graczy. Najprostszym i najbardziej efektywnym sposobem będzie przygotowanie się, a więc stworzenie mapy działania – czyli strategii ESG – i wdrożenie jej w swojej firmie. Artykuł zawiera rekomendacje dla firm, które dopiero rozpoczynają podróż z ESG.

Ratingi ESG: katalizator zmian czy iluzja postępu?

Współczesny świat biznesu coraz silniej akcentuje znaczenie ESG jako wyznacznika zrównoważonego rozwoju. W tym kontekście ratingi ESG odgrywają kluczową rolę w ocenie działań firm na polu odpowiedzialności środowiskowe, społecznej i zarządzania. Ale czy są one rzeczywistym impulsem do zmian, czy raczej efektowną fasadą bez głębszego wpływu na biznesową rzeczywistość? Przyjrzyjmy się temu bliżej.

Zrównoważony biznes czyli jak strategie ESG zmienią reguły gry?

ESG to dziś megatrend, który dotyczy coraz więcej firm i organizacji. Zaciera powoli granicę między sukcesem a odpowiedzialnością biznesu. Mimo, iż wymaga od przedsiębiorców wiele wysiłku, ESG dostarcza m.in. nieocenione narzędzie, które może nie tylko przekształcić biznes, ale również pomóc budować lepszą przyszłość. To strategia ESG zmienia sposób działania firm na zrównoważony i odpowiedzialny.

REKLAMA

Podatek od nieruchomości może być niższy. Samorządy ustalają najwyższe możliwe stawki

Podatek od nieruchomości może być niższy. To samorządy ustalają najwyższe możliwe stawki, korzystając z widełek ustawowych. Przedsiębiorcy apelują do samorządów o obniżenie podatku. Niektóre firmy płacą go nawet setki tysięcy w skali roku.

Jakie recenzje online liczą się bardziej niż te pozytywne?

Podejmując decyzje zakupowe online, klienci kierują się kilkoma ważnymi kryteriami, z których opinie odgrywają kluczową rolę. Oczekują przy tym, że recenzje będą nie tylko pozytywne, ale również aktualne. Potwierdzają to wyniki najnowszego badania TRUSTMATE.io, z którego wynika, że aż 73% Polaków zwraca uwagę na aktualność opinii. Zaledwie 1,18% respondentów nie uważa tego za istotne.

REKLAMA