REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy można sfinansować inwestycje i szkolenia z jednej dotacji

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Magdalena Kosewska-Kwaśny
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Przedsiębiorcy mogą ubiegać się o dofinansowanie realizacji przedsięwzięć w ramach kilku Programów Operacyjnych; m.in. Kapitał Ludzki, Innowacyjna Gospodarka. Poszczególne programy finansowane są wyłącznie z jednego funduszu - Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR), Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS) lub Funduszu Spójności. Jednym z wyjątków jest wprowadzenie możliwości tzw. cross-finansing. Co kryje się za tym pojęciem?

REKLAMA

Finansowanie krzyżowe to finansowanie w ramach zakresów interwencji EFRR i EFS komplementarnych działań wchodzących odpowiednio w zakres drugiego funduszu w wysokości do 10 proc. budżetu osi priorytetowej (do 15 proc. w ramach integracji społecznej osób w niekorzystnej sytuacji na rynku pracy). W praktyce oznacza to możliwość ubiegania się o wsparcie w ramach jednego projektu wydatków związanych z projektem inwestycyjnym oraz kosztów dotyczących rozwoju zasobów ludzkich. Jego wysokość jest określona w zasadach ubiegania się o wsparcie w ramach danego działania.

REKLAMA

Na przykład w ramach Działania 4.4. PO IG Nowe inwestycje o wysokim potencjale innowacyjnym wspierającym projekty związane z zastosowaniem nowoczesnych rozwiązań technologicznych możliwe jest dofinansowanie szkoleń ściśle związanych z realizowanym przedsięwzięciem, których koszty nie przekraczają 10 proc. wartości kosztów kwalifikowanych projektu i równowartości 1 mln zł. Innym przykładem może być Działanie 6.1.1 PO KL, skierowane na realizację projektów z zakresu aktywizacji zawodowej osób znajdujących się w niekorzystnej sytuacji na rynku pracy, gdzie możliwe jest zakwalifikowanie również wydatków inwestycyjnych związanych z przystosowaniem miejsc pracy dla osób niepełnosprawnych.

REKLAMA

Jest to duże ułatwienie dla przedsiębiorców, którzy w jednym wniosku mogą umieścić nakłady na dwa obszary interwencyjne, co jest szczególnie korzystne z uwagi na fakt, że koszty szkoleń pracowników przy projekcie związanym z wdrożeniem nowoczesnych technologii to zazwyczaj niewielki odsetek kosztów całego projektu, a w rezultacie mogłyby nie zakwalifikować się do objęcia wsparciem jako odrębny projekt. Zasada ta jest tożsama dla projektu realizowanego na rzecz zatrudnienia czy szkoleń.

W tym przypadku nakłady inwestycyjne, związane z realizowanym projektem na rzecz zasobów ludzkich, nie są z reguły wysokie, a projekt ma zwykle bardzo wąski zakres, co powoduje, że przedsięwzięcie to potraktowane jako samodzielny projekt, ma wymierne niskie szanse na otrzymanie dofinansowania. Mechanizm finansowania krzyżowego umożliwia otrzymanie wsparcia finansowego na realizację projektów obejmujących równocześnie inwestycje oraz nakłady związane z rozwojem zasobów ludzkich.

MAGDALENA KOSEWSKA-KWAŚNY

Dalszy ciąg materiału pod wideo

menedżer Accreo Taxand

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Lider w oczach pracowników. Dlaczego kadra zarządzająca powinna rozwijać kompetencje miękkie?

Sposób, w jaki firma buduje zespół i rozwija wiedzę oraz umiejętności swoich pracowników, to dzisiaj jeden z najważniejszych czynników decydujących o jej przewadze konkurencyjnej. Konieczna jest tu nie tylko adaptacja do szybkich zmian technologicznych i rynkowych, lecz także nieustanny rozwój kompetencji miękkich, które okazują się kluczowe dla firm i ich liderów.

Dziękuję, które liczy się podwójnie. Jak benefity mogą wspierać ludzi, firmy i planetę?

Coraz więcej firm mówi o zrównoważonym rozwoju – w Polsce aż 72% organizacji zatrudniających powyżej 1000 pracowników deklaruje działania w tym obszarze1. Jednak to nie tylko wielkie strategie kształtują kulturę organizacyjną. Często to codzienne, pozornie mało znaczące decyzje – jak wybór dostawcy benefitów czy sposób ich przekazania pracownikom – mówią najwięcej o tym, czym firma kieruje się naprawdę. To właśnie one pokazują, czy wartości organizacji wykraczają poza hasła w prezentacjach.

Windykacja należności. Na czym powinna opierać się działalność windykacyjna

Chociaż windykacja kojarzy się z negatywnie, to jest ona kluczowa w zapewnieniu stabilności finansowej przedsiębiorstw. Branża ta, często postrzegana jako pozbawiona jakichkolwiek zasad etycznych, w ciągu ostatnich lat przeszła znaczną transformację, stawiając na profesjonalizm, przejrzystość i szacunek wobec klientów.

Będą duże problemy. Obowiązkowe e-fakturowanie już za kilka miesięcy, a dwie na trzy małe firmy nie mają o nim żadnej wiedzy

Krajowy System e-Faktur (KSeF) nadchodzi, a firmy wciąż nie są na niego przygotowane. Nie tylko od strony logistycznej czyli zakupu i przygotowania odpowiedniego oprogramowania, ale nawet elementarnej wiedzy czym jest KSeF – Krajowy System e-Faktur.

REKLAMA

Make European BioTech Great Again - szanse dla biotechnologii w Europie Środkowo-Wschodniej

W obliczu zmian geopolitycznych w świecie Europa Środkowo-Wschodnia może stać się nowym centrum biotechnologicznych innowacji. Czy Polska i kraje regionu są gotowe na tę szansę? O tym będą dyskutować uczestnicy XXIII edycji CEBioForum, największego w regionie spotkania naukowców, ekspertów, przedsiębiorców i inwestorów zajmujących się biotechnologią.

Jak ustanowić zarząd sukcesyjny za życia przedsiębiorcy? Procedura krok po kroku

Najlepszym scenariuszem jest zaplanowanie sukcesji zawczasu, za życia właściciela firmy. Ustanowienie zarządu sukcesyjnego sprowadza się do formalnego powołania zarządcy sukcesyjnego i zgłoszenia tego faktu do CEIDG.

Obowiązek sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju w Polsce: wyzwania i możliwości dla firm

Obowiązek sporządzania sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju dotyczy dużych podmiotów oraz notowanych małych i średnich przedsiębiorstw. Firmy muszą działać w duchu zrównoważonego rozwoju. Jakie zmiany w pakiecie Omnibus mogą wejść w życie?

Nowa funkcja Google: AI Overviews. Czy zagrozi polskim firmom i wywoła spadki ruchu na stronach internetowych?

Po latach dominacji na rynku wyszukiwarek Google odczuwa coraz większą presję ze strony takich rozwiązań, jak ChatGPT czy Perplexity. Dzięki SI internauci zyskali nowe możliwości pozyskiwania informacji, lecz gigant z Mountain View nie odda pola bez walki. AI Overviews – funkcja, która właśnie trafiła do Polski – to jego kolejna próba utrzymania cyfrowego monopolu. Dla firm pozyskujących klientów dzięki widoczności w internecie, jest ona powodem do niepokoju. Czy AI zacznie przejmować ruch, który dotąd trafiał na ich strony? Ekspert uspokaja – na razie rewolucji nie będzie.

REKLAMA

Coraz więcej postępowań restrukturyzacyjnych. Ostatnia szansa przed upadłością

Branża handlowa nie ma się najlepiej. Ale przed falą upadłości ratuje ją restrukturyzacja. Przez dwa pierwsze miesiące 2025 r. w porównaniu do roku ubiegłego, odnotowano już 40% wzrost postępowań restrukturyzacyjnych w sektorze spożywczym i 50% wzrost upadłości w handlu odzieżą i obuwiem.

Ostatnie lata to legislacyjny rollercoaster. Przedsiębiorcy oczekują deregulacji, ale nie hurtowo

Ostatnie lata to legislacyjny rollercoaster. Przedsiębiorcy oczekują deregulacji i pozytywnie oceniają większość zmian zaprezentowanych przez Rafała Brzoskę. Deregulacja to tlen dla polskiej gospodarki, ale nie można jej przeprowadzić hurtowo.

REKLAMA