REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Austriacki przedsiębiorca rozlicza się elektronicznie

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Ewa Matyszewska
Ewa Matyszewska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Przedsiębiorcy działający w Austrii rozliczają się z organami podatkowymi głównie drogą elektroniczną. Obciążenia podatkowe w tym kraju kształtują się na średnim europejskim poziomie. CIT wynosi 25 proc., a efektywna stawka PIT może sięgać maksymalnie 50 proc.


Austria jest atrakcyjnym miejscem prowadzenia działalności gospodarczej, zwłaszcza dla holdingów oraz inwestorów zajmujących się działalnością badawczo-rozwojową. Według Łukasza Postrzecha, starszego konsultanta w zespole doradztwa podatkowego Accreo Taxand, wśród krajów OECD Austria cieszy się opinią państwa o jednym z najbardziej sprzyjających inwestorowi klimacie.

REKLAMA


Rodzaje działalności


Austriackie prawo spółek oferuje wiele różnych form prowadzenia działalności, dostosowanych do indywidualnych potrzeb przedsiębiorstwa.


Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (Gesellschaft mit beschraenkter Haftung, GmbH) należy do najczęściej spotykanych form, w jakiej prowadzi się działalność. Spółka ta zaczyna swoje istnienie z datą wpisu do rejestru działalności gospodarczej. W tej formie możliwe jest prowadzenie wszelkiego rodzaju działalności, z wyjątkiem ubezpieczeniowej, bankowości hipotecznej, funduszy inwestycyjnych i aktywności politycznej.


- Minimalny kapitał udziałowy wynosi 35 tys. euro, z czego przynajmniej połowa musi zostać wpłacona w formie pieniężnej - tłumaczy Łukasz Postrzech.

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Koszty założenia spółki obejmują podatek od wniesienia kapitału w wysokości 1 proc., opłatę rejestracyjną, wynagrodzenie notariusza i opłaty za publikację informacji o spółce. Całkowity koszt utworzenia spółki wynosi w praktyce 10-15 proc. kapitału udziałowego. Rejestracja spółki trwa około dwóch tygodni. Inną formę prowadzenia działalności stanowi spółka akcyjna.


- Minimalny kapitał spółki akcyjnej (Aktiengesellschaft, AG) wynosi 70 tys. euro, zaś każda akcja musi mieć nominalną wartość w wysokości 1 euro lub wielokrotności tej kwoty - zwraca uwagę Łukasz Postrzech.


Zagraniczne spółki z ograniczoną odpowiedzialnością i spółki akcyjne mogą tworzyć w Austrii oddziały. W takim wypadku zagraniczna spółka zostanie wpisana do lokalnego rejestru w miejscu, gdzie jej oddział ma siedzibę. Oddział nie ma osobowości prawnej ani własnego kapitału zakładowego, zaś kapitał postawiony do jego dyspozycji podlega opodatkowaniu podatkiem kapitałowym. Z kolei spółka europejska (Societas Europaea, SE) tworzona jest poprzez przekształcenie już istniejącej spółki lub spółek, nie jest to więc forma przydatna do rozpoczynania działalności. Spółka jawna (Offene Gesellschaft, OG) może podejmować każdy rodzaj działalności. Wspólnicy są odpowiedzialni solidarnie za zobowiązania spółki całym swoim majątkiem.


Przynajmniej jeden partner spółki komandytowej (Kommanditgesellschaft, KG) ponosi nieograniczoną odpowiedzialność za jej zobowiązania (komplementariusz), a przynajmniej jeden partner tej spółki odpowiada tylko do wysokości określonej we wpisie do rejestru (komandydariusz). Funkcję komplementariusza pełni często spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Tak ukształtowana forma, GmbH & Co KG, jest wybierana przez inwestorów z powodów podatkowych i organizacyjnych.


Spółka cicha (Stille Gesellschaft, stGes) nie jest odrębnym bytem prawnym i nie jest ujawniana publicznie. Jedynie właściciel spółki reprezentuje i zarządza nią, zaś cichy partner w zamian za wniesienie wkładu kapitałowego ma prawo do uczestniczenia w zyskach spółki (jego odpowiedzialność za straty spółki może być wyłączona).


JAK PRZESYŁAĆ DEKLARACJE

Deklaracje podatkowe (miesięczne i roczne) przesyłane są w Austrii w formie elektronicznej.


Stawki dla spółek


Dochody osób prawnych są opodatkowane stawką podstawową w wysokości 25 proc. Spółki ponoszące straty muszą płacić co kwartał minimalny podatek w wysokości 437,5 euro (dotyczy GmbH), 875 euro (AG) lub 6 tys. euro (SE). Przez pierwsze cztery kwartały działalności minimalny podatek dla spółek GmbH i AG obniżony jest do 273 euro. Minimalny podatek zaliczany jest na poczet przyszłych dochodów do opodatkowania.


- Straty z lat ubiegłych mogą być rozliczane z przychodami lat następnych bez ograniczeń - przypomina Łukasz Postrzech.


Szczególne przepisy regulują funkcjonowanie grup podatkowych, w skład których mogą wchodzić zarówno spółki-rezydenci, jak i struktury joint venture oraz spółki z terytorium Unii Europejskiej oraz Europejskiego Obszaru Gospodarczego posiadające oddziały w Austrii.


Jak tłumaczy Monika Ławnicka, konsultant w zespole doradztwa podatkowego Accreo Taxand, w celu skorzystania z takiej formy opodatkowania spółka-matka musi posiadać ponad 50 proc. udziałów w każdej ze spółek-córek. Wymagane jest również złożenie wniosku o utworzenie grupy, sygnowanego przez wszystkich jej członków i wiążącego prawnie na okres przynajmniej trzech lat. W ramach grupy, zyski uczestników mogą być rozliczane ze stratami pozostałych członków grupy.


Dywidendy wypłacane przez austriackie spółki udziałowcom- -rezydentom (będącym osobami prawnymi) są zwolnione z opodatkowania. Dywidendy oraz dochody austriackich spółek z tytułu udziału w zagranicznych spółkach są zwolnione z CIT, jeśli udział austriackiej spółki w spółce zagranicznej wynosi minimum 10 proc. nieprzerwanie przez okres jednego roku. W stosunku do dywidend otrzymywanych przez zagranicznych udziałowców, podatek u źródła wynosi 25 proc.


- Stawkę tę stosuje się z uwzględnieniem umów o unikaniu podwójnego opodatkowania i regulacji dyrektywy dotyczącej opodatkowania dochodów spółek-matek i spółek-córek - dodaje nasza rozmówczyni.


WAŻNA LICZBA

25 proc. wynosi podstawowa stawka CIT w Austrii


Opodatkowanie dochodów


Osoby fizyczne będące rezydentami austriackimi płacą PIT od całości swoich dochodów, zaś nierezydenci - tylko od dochodów z określonych źródeł w Austrii. Dochody osób fizycznych opodatkowane są według progresywnej skali podatkowej.


- Dochody udziałowców (osób fizycznych) osiągane z tytułu dywidendy opodatkowane są 25-proc. podatkiem u źródła, jednak podatnik może wybrać opodatkowanie oparte na połowie stawki PIT, którą przeciętnie opodatkowane są jego dochody. Maksymalna stawka podatku u źródła od dywidend wynosi 43,57 proc. - wskazuje Monika Ławnicka.


W związku z wejściem w życie dyrektywy dotyczącej opodatkowania dochodów osób fizycznych z oszczędności, Austria nie przyłączyła się do systemu wymiany informacji o tych dochodach, natomiast zobowiązała się do pobierania podatku u źródła w wysokości 15 proc. w latach 2005-2007, 20 proc. w latach 2008-2010 i 35 proc. od roku 2011 do zakończenia okresu przejściowego.


Rozliczenia VAT


Zasady opodatkowania VAT są w Austrii analogiczne do zasad obowiązujących w całej Unii. Podstawowa stawka VAT wynosi 20 proc. Obniżona 10-proc. stawka stosowana jest m.in. w odniesieniu do dostaw produktów żywnościowych, maszyn rolniczych, dóbr kapitałowych, książek, antyków, mieszkań, usług prywatnych kin, teatrów i muzeów oraz usług przewozu osób.


Jeżeli przedsiębiorstwo kontroluje finansowo, gospodarczo i organizacyjnie inne przedsiębiorstwo, możliwa jest konsolidacja podatkowa tych przedsiębiorstw dla celów VAT. W takim wypadku dla celów VAT rejestrowane jest tylko przedsiębiorstwo dominujące. Konsolidacja taka możliwa jest jednak tylko pomiędzy przedsiębiorstwami austriackimi.


- Dostawy towarów i świadczenie usług pomiędzy spółką kontrolującą a spółką kontrolowaną nie są opodatkowane - podkreśla Monika Ławnicka.


PRZYDATNE ADRESY

• www.bmwa.gv.at

• www.advantageaustria.org

• www.bmf.gv.at

• www.aba.gv.at

EWA MATYSZEWSKA

ewa.matyszewska@infor.pl

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Lider w oczach pracowników. Dlaczego kadra zarządzająca powinna rozwijać kompetencje miękkie?

Sposób, w jaki firma buduje zespół i rozwija wiedzę oraz umiejętności swoich pracowników, to dzisiaj jeden z najważniejszych czynników decydujących o jej przewadze konkurencyjnej. Konieczna jest tu nie tylko adaptacja do szybkich zmian technologicznych i rynkowych, lecz także nieustanny rozwój kompetencji miękkich, które okazują się kluczowe dla firm i ich liderów.

Dziękuję, które liczy się podwójnie. Jak benefity mogą wspierać ludzi, firmy i planetę?

Coraz więcej firm mówi o zrównoważonym rozwoju – w Polsce aż 72% organizacji zatrudniających powyżej 1000 pracowników deklaruje działania w tym obszarze1. Jednak to nie tylko wielkie strategie kształtują kulturę organizacyjną. Często to codzienne, pozornie mało znaczące decyzje – jak wybór dostawcy benefitów czy sposób ich przekazania pracownikom – mówią najwięcej o tym, czym firma kieruje się naprawdę. To właśnie one pokazują, czy wartości organizacji wykraczają poza hasła w prezentacjach.

Windykacja należności. Na czym powinna opierać się działalność windykacyjna

Chociaż windykacja kojarzy się z negatywnie, to jest ona kluczowa w zapewnieniu stabilności finansowej przedsiębiorstw. Branża ta, często postrzegana jako pozbawiona jakichkolwiek zasad etycznych, w ciągu ostatnich lat przeszła znaczną transformację, stawiając na profesjonalizm, przejrzystość i szacunek wobec klientów.

Będą duże problemy. Obowiązkowe e-fakturowanie już za kilka miesięcy, a dwie na trzy małe firmy nie mają o nim żadnej wiedzy

Krajowy System e-Faktur (KSeF) nadchodzi, a firmy wciąż nie są na niego przygotowane. Nie tylko od strony logistycznej czyli zakupu i przygotowania odpowiedniego oprogramowania, ale nawet elementarnej wiedzy czym jest KSeF – Krajowy System e-Faktur.

REKLAMA

Make European BioTech Great Again - szanse dla biotechnologii w Europie Środkowo-Wschodniej

W obliczu zmian geopolitycznych w świecie Europa Środkowo-Wschodnia może stać się nowym centrum biotechnologicznych innowacji. Czy Polska i kraje regionu są gotowe na tę szansę? O tym będą dyskutować uczestnicy XXIII edycji CEBioForum, największego w regionie spotkania naukowców, ekspertów, przedsiębiorców i inwestorów zajmujących się biotechnologią.

Jak ustanowić zarząd sukcesyjny za życia przedsiębiorcy? Procedura krok po kroku

Najlepszym scenariuszem jest zaplanowanie sukcesji zawczasu, za życia właściciela firmy. Ustanowienie zarządu sukcesyjnego sprowadza się do formalnego powołania zarządcy sukcesyjnego i zgłoszenia tego faktu do CEIDG.

Obowiązek sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju w Polsce: wyzwania i możliwości dla firm

Obowiązek sporządzania sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju dotyczy dużych podmiotów oraz notowanych małych i średnich przedsiębiorstw. Firmy muszą działać w duchu zrównoważonego rozwoju. Jakie zmiany w pakiecie Omnibus mogą wejść w życie?

Nowa funkcja Google: AI Overviews. Czy zagrozi polskim firmom i wywoła spadki ruchu na stronach internetowych?

Po latach dominacji na rynku wyszukiwarek Google odczuwa coraz większą presję ze strony takich rozwiązań, jak ChatGPT czy Perplexity. Dzięki SI internauci zyskali nowe możliwości pozyskiwania informacji, lecz gigant z Mountain View nie odda pola bez walki. AI Overviews – funkcja, która właśnie trafiła do Polski – to jego kolejna próba utrzymania cyfrowego monopolu. Dla firm pozyskujących klientów dzięki widoczności w internecie, jest ona powodem do niepokoju. Czy AI zacznie przejmować ruch, który dotąd trafiał na ich strony? Ekspert uspokaja – na razie rewolucji nie będzie.

REKLAMA

Coraz więcej postępowań restrukturyzacyjnych. Ostatnia szansa przed upadłością

Branża handlowa nie ma się najlepiej. Ale przed falą upadłości ratuje ją restrukturyzacja. Przez dwa pierwsze miesiące 2025 r. w porównaniu do roku ubiegłego, odnotowano już 40% wzrost postępowań restrukturyzacyjnych w sektorze spożywczym i 50% wzrost upadłości w handlu odzieżą i obuwiem.

Ostatnie lata to legislacyjny rollercoaster. Przedsiębiorcy oczekują deregulacji, ale nie hurtowo

Ostatnie lata to legislacyjny rollercoaster. Przedsiębiorcy oczekują deregulacji i pozytywnie oceniają większość zmian zaprezentowanych przez Rafała Brzoskę. Deregulacja to tlen dla polskiej gospodarki, ale nie można jej przeprowadzić hurtowo.

REKLAMA