REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie wsparcie finansowe mogą uzyskać przedsiębiorcy w Austrii

EM
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Czy przedsiębiorcy planujący swoje inwestycje w Austrii mogą liczyć na wsparcie finansowane z budżetu austriackiego oraz funduszy strukturalnych Unii Europejskiej?


Wysokość dostępnego wsparcia zależy od rodzaju projektu, jego lokalizacji, jak i wielkości przedsiębiorstwa, które inwestycję realizuje. Na najwyższe wsparcie mogą liczyć projekty inwestycyjne zlokalizowane w kraju związkowym Burgenland - w przypadku dużych przedsiębiorstw, może to być nawet do 30 proc. kosztów kwalifikowanych inwestycji, w przypadku średnich przedsiębiorstw - do 40 proc. kosztów kwalifikowanych, a w przypadku małych firm - do 50 proc. W przypadku innych niżej rozwiniętych regionów Austrii, maksymalna wysokość wsparcia wynosi 15 lub 20 proc. (plus dodatkowe 10 proc. kosztów kwalifikowanych inwestycji dla średniej firmy oraz 20 proc. dla małej firmy). Jednak na większości terytorium Austrii, duzi przedsiębiorcy nie są w ogóle uprawnieni do pomocy inwestycyjnej, a małym i średnim firmom pomoc ta przysługuje w bardzo niewielkim zakresie (odpowiednio maksymalnie 15 oraz 7,5 proc.).

REKLAMA


Jednym z podstawowych źródeł pomocy dla przedsiębiorców inwestujących w Austrii są fundusze strukturalne Unii Europejskiej, wdrażane na poziomie landów za pośrednictwem regionalnych programów operacyjnych. Z tego też względu rodzaje projektów kwalifikujących się do uzyskania dofinansowania oraz szczegółowe kryteria przyznania wsparcia mogą się różnić między poszczególnymi krajami związkowymi.


Wspierane są zazwyczaj inwestycje związane z powstaniem innowacyjnych zakładów produkcyjnych oraz usługowych. Niekiedy również dofinansowaniem objęte może być wprowadzenie innowacji produktowych oraz procesowych w przedsiębiorstwie lub zwiększanie mocy wytwórczych przedsiębiorstwa. Koszty, które mogą zostać dofinansowane (czyli tzw. koszty kwalifikowane) to wydatki związane z inwestycjami w majątek trwały (nakłady na budynki i budowle, maszyny i urządzenia oraz inne środki trwałe) oraz w aktywa niematerialne (zakupy patentów, licencji, nieopatentowanej wiedzy technicznej). Niektóre landy (np. Styria) przewidują też wsparcie na tworzenie nowych miejsc pracy. Wówczas kosztem kwalifikowanym są dwuletnie koszty brutto wynagrodzenia nowo zatrudnionych pracowników powiększone o niezbędne składki na ubezpieczenia społeczne.


Wsparcie ma zazwyczaj formę bezzwrotnej dotacji, będącej refundacją określonej części kosztów kwalifikowanych. Dodatkowo można uzyskać korzystnie oprocentowaną pożyczkę, poręczenie lub gwarancję bądź też dopłatę do oprocentowania kredytu, przy czym niektóre landy (np. Salzburg) stosują wyłącznie środki wsparcia inne niż dotacja.


Należy zauważyć, że dofinansowanie jednego projektu może obejmować różne formy wsparcia, pod warunkiem że łączna kwota uzyskanej pomocy publicznej nie przekroczy maksymalnego, określonego procentowo, pułapu wsparcia obowiązującego w danej lokalizacji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Szczegółowych informacji dotyczących możliwości pozyskania wsparcia ze środków publicznych udzielają odpowiednie departamenty rządów krajów związkowych (np. w przypadku Salzburga - http://www.salzburg.gv.at/) lub wyznaczone do tego celu organizacje regionalne (np. w Styrii - Die Steirische Wirtschaftsförderungs GmbH http://www.sfg.at, w Karyntii - KWF Kärntner Wirtschaftsförderungs Fonds, http://www.kwf.at).

(EM)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

REKLAMA

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc.

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc. Ekspert przypomina: bezpieczeństwo nie jest kosztem, a inwestycją, która zapewnia ciągłość i stabilność operacyjną

REKLAMA

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

REKLAMA