REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak założyć firmę w Finlandii

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Ewa Matyszewska
Ewa Matyszewska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Podatnicy, którzy chcieliby prowadzić biznes w Finlandii, od osiąganych dochodów będą musieli zapłacić PIT w wysokości od 9 do 32 proc. Gdy w grę będą wchodzić większe przedsięwzięcia, trzeba liczyć się z zapłatą 26-proc. CIT.

Finlandia jest krajem wielkich możliwości. Niedostatki wynikające ze stosunkowo wysokiego opodatkowania rekompensują jasne i przejrzyste przepisy w zakresie zakładania i prowadzenia działalności gospodarczej.

REKLAMA

Rodzaje działalności

W Finlandii najistotniejszymi czynnikami bezpośrednio wpływającymi na wybór formy działalności gospodarczej są: liczba założycieli, wymagany kapitał oraz możliwość wpływania na decyzje związane z zarządzaniem biznesem. Jak wyjaśnił Krzysztof Gratka, konsultant w Accreo Taxand, w zależności od preferencji przedsiębiorcy forma prowadzenia działalności gospodarczej wybierana jest każdorazowo po uwzględnieniu specyficznych warunków w tym zakresie.

W Finlandii podstawowymi formami prowadzenia działalności są: przedsiębiorca jednoosobowy, spółka jawna, spółka komandytowa, prywatna spółka akcyjna, publiczna spółka akcyjna, oddział przedsiębiorstwa zagranicznego.

- Obowiązkiem każdego przedsiębiorcy przed rozpoczęciem działalności, niezależnie od tego, na jaką formę prowadzenia się zdecyduje, jest dokonanie rejestracji w urzędzie patentów i rejestracji - stwierdził Krzysztof Gratka.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jednocześnie wskazał, że podmioty spoza państw wchodzących do Europejskiego Obszaru Gospodarczego muszą uzyskać pozwolenie na podjęcie działalności w Finlandii. Właściwym organem jest urząd patentów i rejestracji.

Opłacalność firmy

REKLAMA

Michał Roszkowski, konsultant w Accreo Taxand, podkreślił, że prowadzenie biznesu jako przedsiębiorca jednoosobowy to najprostszy sposób prowadzenia własnej działalności. Forma ta charakteryzuje się najniższą kwotą opłaty za rejestrację - 65 euro.

- Najistotniejszą cechą różniącą spółkę jawną od spółki komandytowej jest odpowiedzialność wspólników za długi i inne nabyte zobowiązania. W spółce jawnej za długi i zobowiązania wspólnicy odpowiadają solidarnie, natomiast w spółce komandytowej odpowiedzialność jednej kategorii wspólników jest nieograniczona, gdy pozostali wspólnicy odpowiadają jedynie do wysokości wniesionego kapitału - tłumaczył Michał Roszkowski.

WAŻNA LICZBA

26 proc. - wynosi stawka CIT w Finlandii

REKLAMA

Według niego charakterystyczną cechą państw skandynawskich jest podział spółek akcyjnych na spółki prywatne i publiczne. Spółka akcyjna prywatna i spółka akcyjna publiczna należą do najpopularniejszych form prowadzenia działalności zarówno wśród przedsiębiorców krajowych, jak i zagranicznych. Podstawowymi czynnikami, które różnicują spółkę akcyjną prywatną od publicznej, są wysokość minimalnego kapitału zakładowego oraz możliwość zbywania akcji na rynkach publicznych. Dla spółki akcyjnej prywatnej minimalny kapitał zakładowy został określony przez ustawodawcę fińskiego na poziomie 8 tys. euro, natomiast w przypadku spółki akcyjnej publicznej minimalna wartość kapitału zakładowego wynosi 80 tys. euro. Koszt rejestracji zarówno w przypadku spółki akcyjnej publicznej, jak i prywatnej wynosi 330 euro.

Eksperci Accreo Taxand podkreślają, że w Finlandii oddział zagranicznego przedsiębiorstwa może przyjąć jedną z dwóch form agenta lub importera, jak również oddziału produkcyjnego.

Oddział zagranicznego przedsiębiorstwa nie posiada osobowości prawnej odrębnej od spółki matki - podejmuje wszelkie działania i zaciąga zobowiązania w imieniu i na rachunek spółki matki. Odziałem zagranicznego przedsiębiorstwa może kierować tylko osoba na stałe zamieszkująca w Finlandii.

- Wszelkie dokumenty składane w urzędach administracyjnych muszą być przetłumaczone przez tłumacza przysięgłego na język fiński lub szwedzki. W celu sprostania wymogom formalnym i przyśpieszenia procedury zakładania oddziału zagranicznego przedsiębiorstwa warto skorzystać z pomocy lokalnego prawnika - radził Krzysztof Gratka.

Dochody objęte PIT

Z informacji Michała Roszkowskiego wynika, że w Finlandii podatkowi dochodowemu od osób fizycznych podlegają wszelkie dochody osiągane przez osoby fizyczne, tj. pensje, wynagrodzenia, celowe wypłaty, bonusy dla kierownictwa, uzyskane prowizje, a także kwoty na pokrycie kosztów zamieszkania, dodatki samochodowe oraz zasiłki wypłacane bezrobotnym.

Podatek ten jest obliczany i uiszczany na rzecz skarbu państwa według progresywnej skali podatkowej.

Dochody uzyskiwane przez osoby fizyczne opodatkowane są także podatkiem komunalnym (uiszczanym na rzecz gminy). Stawka tego podatku waha się od 16 do 21 proc. w zależności od gminy. Należy wskazać, że podatek ten pobierany jest od wszystkich dochodów i brak w jego przypadku limitu dolnego.

CIT do zapłaty

Podatkowi dochodowemu od osób prawnych podlegają wszelkie rodzaje dochodów osiągane przez przedsiębiorstwo, bez względu na miejsce uzyskania dochodu, z nielicznymi wyjątkami, m.in. podatkowi temu nie podlegają: kapitały pokryte przez udziałowców oraz zwroty podatku dochodowego (z wyłączeniem odsetek). Stawka podatku od przedsiębiorstw jest niezależna od wysokości dochodu i wynosi 26 proc.

- Podatek kapitałowy płaci się co do zasady od dywidend, odsetek bankowych, dochodów z wynajmu lokali. Dochody te opodatkowane są jednolitą stawką w wysokości 28 proc. Od ogólnych zasad opodatkowania dywidend występują liczne wyjątki. W relacjach wewnątrzwspólnotowych opodatkowanie dywidend wypłacanych do spółek może zostać zredukowane na podstawie Dyrektywy Rady 90/435/EWG z 23 lipca 1990 r. w sprawie wspólnego opodatkowania stosowanego w przypadku spółek dominujących i spółek zależnych w różnych państwach członkowskich - dodał Michał Roszkowski.

Rozliczenia VAT

W Finlandii na dość niskim poziomie został ustalony próg obrotu, powyżej którego przedsiębiorca powinien płacić VAT. Z podatku tego zwolniony jest obrót nie przekraczający kwoty 8,5 tys. euro w skali roku.

Krzysztof Gratka wyjaśnił nam, że standardowa stawka VAT wynosi 22 proc. Fińskie przepisy przewidują także dwie preferencyjne stawki w wysokości 17 i 8 proc. Stawką 17-proc. zostały objęte artykuły żywnościowe z wyłączeniem żywych zwierząt, usług gastronomicznych, wody pitnej, napojów alkoholowych i wyrobów tytoniowych, a także pasze dla zwierząt.

Natomiast stawka 8-proc. została przewidziana m.in. dla następujących towarów i usług: usług przewozu pasażerskiego, usług hotelarskich i mieszkaniowych, opłat za wstęp do: teatru, cyrku, na przedstawienia taneczne, na koncerty, kina, parku rozrywki, ogrodu zoologicznego, na imprezy sportowe itd., lekarstwa oraz książek.

Ustawodawca fiński przewidział także wiele zwolnień przedmiotowych, z których najważniejsze dotyczą: usług medycznych i służby zdrowia, usług opieki społecznej, usług oświatowych, które świadczone są zgodnie z obowiązującym prawem lub są subsydiowane przez państwo zgodnie z obowiązującymi przepisami, usług finansowych i transakcji dotyczących papierów wartościowych (z wyłączeniem konsultacji usług depozytowych) oraz nieruchomości.

Inne podatki

Eksperci Accreo Taxand wyjaśnili także, że w Finlandii przepisy o podatku akcyzowym są w pełni zharmonizowane w dyrektywami unijnymi. Podatkowi akcyzowemu podlegają m.in.: alkohole i napoje alkoholowe, wyroby tytoniowe, ropa naftowa i paliwa płynne.

Dodatkowe obciążenia w zakresie podatku akcyzowego nałożone są na gruncie przepisów krajowych. W grupie wyrobów obciążonych akcyzą znalazły się m.in.: napoje niskoalkoholowe, energia elektryczna oraz paliwa.

Specyficznym rozwiązaniem w systemie podatkowym Finlandii jest tzw. podatek kościelny. Beneficjentami tego podatku są Fiński Kościół Ewangelicko-Luterański i Kościół Prawosławny. Opodatkowaniu podatkiem kościelnym podlegają jedynie członkowie tych kościołów. Stawka podatku kościelnego waha się od 1 do 2,25 proc.

Skala PIT w Finlandii

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

EWA MATYSZEWSKA

ewa.matyszewska@infor.pl

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Vibe coding - czy AI zredukuje koszty tworzenia oprogramowania, a programiści staną się zbędni?

Kiedy pracowałem wczoraj wieczorem nad newsletterem, do szablonu potrzebowałem wołacza imienia – chciałem, żeby mail zaczynał się od “Witaj Marku”, zamiast „Witaj Marek”. W Excelu nie da się tego zrobić w prosty sposób, a na ręczne przerobienie wszystkich rekordów straciłbym długie godziny. Poprosiłem więc ChatGPT o skrypt, który zrobi to za mnie. Po trzech sekundach miałem działający kod, a wołacze przerobiłem w 20 minut. Więcej czasu zapewne zajęłoby spotkanie, na którym zleciłbym komuś to zadanie. Czy coraz więcej takich zadań nie będzie już wymagać udziału człowieka?

Wellbeing, który naprawdę działa. Arłamów Business Challenge 2025 pokazuje, jak budować silne organizacje w czasach kryzysu zaangażowania

Arłamów, 30 czerwca 2025 – „Zaangażowanie pracowników w Polsce wynosi jedynie 8%. Czas przestać mówić o benefitach i zacząć praktykować realny well-doing” – te słowa Jacka Santorskiego, psychologa biznesu i społecznego, wybrzmiały wyjątkowo mocno w trakcie tegorocznej edycji Arłamów Business Challenge.

Nie uczą się i nie pracują. Polscy NEET często są niewidzialni dla systemu

Jak pokazuje najnowszy raport Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, około 10% młodych Polaków nie uczy się ani nie pracuje. Kim są polscy NEET i dlaczego jest to realny problem społeczny?

Polska inwestycyjna zapaść – co hamuje rozwój i jak to zmienić?

Od 2015 roku stopa inwestycji w Polsce systematycznie spada. Choć może się to wydawać abstrakcyjnym wskaźnikiem makroekonomicznym, jego skutki odczuwamy wszyscy – wolniejsze tempo wzrostu gospodarczego, mniejszy przyrost zamożności, trudniejsza pogoń za Zachodem. Dlaczego tak się dzieje i czy można to odwrócić? O tym rozmawiali Szymon Glonek oraz dr Anna Szymańska z Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

REKLAMA

Firma za granicą jako narzędzie legalnej optymalizacji podatkowej. Fakty i mity

W dzisiejszych czasach, gdy przedsiębiorcy coraz częściej stają przed koniecznością konkurowania na globalnym rynku, pojęcie optymalizacji podatkowej staje się jednym z kluczowych elementów strategii biznesowej. Wiele osób kojarzy jednak przenoszenie firmy za granicę głównie z próbą unikania podatków lub wręcz z działaniami nielegalnymi. Tymczasem, właściwie zaplanowana firma za granicą może być w pełni legalnym i etycznym narzędziem zarządzania obciążeniami fiskalnymi. W tym artykule obalimy popularne mity, przedstawimy fakty, wyjaśnimy, które rozwiązania są legalne, a które mogą być uznane za agresywną optymalizację. Odpowiemy też na kluczowe pytanie: czy polski przedsiębiorca faktycznie zyskuje, przenosząc działalność poza Polskę?

5 sprawdzonych metod pozyskiwania klientów B2B, które działają w 2025 roku

Pozyskiwanie klientów biznesowych w 2025 roku wymaga elastyczności, innowacyjności i umiejętnego łączenia tradycyjnych oraz nowoczesnych metod sprzedaży. Zmieniające się preferencje klientów, rozwój technologii i rosnące znaczenie relacji międzyludzkich sprawiają, że firmy muszą dostosować swoje strategie, aby skutecznie docierać do nowych odbiorców. Dobry prawnik zadba o zgodność strategii z przepisami prawa oraz zapewni ochronę interesów firmy. Oto pięć sprawdzonych metod, które pomogą w pozyskiwaniu klientów w obecnym roku.

Family Business Future Summit - podsumowanie po konferencji

Pod koniec kwietnia niniejszego roku, odbyła się druga edycja wydarzenia Family Business Future Summit, które dedykowane jest przedsiębiorczości rodzinnej. Stolica Warmii i Mazur przez dwa dni gościła firmy rodzinne z całej Polski, aby esencjonalnie, inspirująco i innowacyjne opowiadać i rozmawiać o sukcesach oraz wyzwaniach stojących przed pionierami polskiej przedsiębiorczości.

Fundacja rodzinna po dwóch latach – jak zmienia się myślenie o sukcesji?

Jeszcze kilka lat temu o sukcesji w firmach mówiło się niewiele. Przedsiębiorcy odsuwali tę kwestię na później, często z uwagi na brak gotowości, aby się z nią zmierzyć. Mówienie o śmierci właściciela, przekazaniu firmy i zabezpieczeniu rodziny wciąż należało do tematów „na później”.

REKLAMA

Potencjał 33 GW z wiatraków na polskim morzu. To 57% zapotrzebowania kraju na energię. Co dalej z farmami wiatrowymi w 2026 i 2027 r.

Polski potencjał na wytwarzanie energii elektrycznej z wiatraków na morzu (offshore) wynosi 33 GW. To aż 57% rocznego zapotrzebowania kraju na energię. W 2026 i 2027 r. powstaną nowe farmy wiatrowe Baltic Power i Baltica 2. Jak zmieniają się przepisy? Co dalej?

Jak zwiększyć rentowność biura rachunkowego bez dodatkowych wydatków?

Branża księgowa to jedna z dziedzin, w których wynagrodzenie za świadczone usługi często jest mocno niedoszacowane, mimo tego, że błędy w księgowości mogą skutkować bardzo poważnymi konsekwencjami dla przedsiębiorców. W związku z tak doniosłą rolą biur rachunkowych powinny one dbać o poziom rentowności, który pozwoli właścicielom skupić się na podnoszeniu jakości świadczonych usług oraz większego spokoju, co niewątpliwie pozytywnie wpływa na dobrostan właścicieli biur oraz ich pracowników.

REKLAMA