REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Unijne środki mogą wspomagać planowane inwestycje

Mariusz Gawrychowski
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Przedsiębiorca, który chce skorzystać z unijnych dotacji, nie musi iść do banku po kredyt. Jeśli inwestycja na to pozwala, z pomocą może przyjść firma leasingowa.

Dotacja z funduszy unijnych na inwestycję to w rzeczywistości refundacja poniesionych przez przedsiębiorcę wydatków. Pieniędzy nie otrzymuje się przed rozpoczęciem inwestycji. Są one zwracane dopiero po jej zakończeniu lub wypłacane w transzach. Dodatkowo dotacja nie pokrywa 100 proc. wartości projektów. Część pieniędzy przedsiębiorca musi wyłożyć sam. To wymusza na nim pozyskanie z zewnątrz finansowania o charakterze pomostowym.

REKLAMA

Środki te można pożyczyć do banku. Jednak firma może także skorzystać z oferty firm leasingowych w tym zakresie.

REKLAMA

- Naszym zdaniem każdego rodzaju inwestycja, która polega na zakupie środków trwałych, wartości niematerialnych czy też nieruchomości może być sfinansowana za pomocą leasingu - mówi Andrzej Sugajski, dyrektor Związku Przedsiębiorstw Leasingowych.

Leasing tym się różni od kredytu bankowego, że to firma leasingowa zakupuje niezbędne dla przedsiębiorcy urządzenia czy nieruchomości, a on ma prawo do korzystania z nich. Natomiast po zakończeniu okresu leasingowania może on przejąć na własność maszyny, pojazdy czy nieruchomości.

To - zdaniem Andrzeja Sugajskiego - powoduje, że montaż finansowy projektów, realizowanych przy współudziale funduszy unijnych i leasingu, jest korzystny dla przedsiębiorców.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Nie są oni właścicielami leasingowanego dobra i nie muszą go amortyzować. Natomiast mogą sobie włączyć całą ratę leasingową od kosztów uzyskania przychodu i tym samym obniżyć obciążenia podatkowe - mówi Andrzej Sugajski. Branża leasingowa chciała, by wypłata dotacji odbywała się bezpośrednio za pośrednictwem firm leasingowych. Takie rozwiązania odciążyłoby beneficjentów unijnej pomocy od skomplikowanej procedury rozliczania unijnego wsparcia. Jednak na takie rozwiązanie nie zgodziło się Ministerstwo Finansów, twierdząc, że jest ono niezgodne z ustawą o finansach publicznych.

Przedsiębiorstwa leasingowe nie składają jednak broni.

- Będziemy starali się przekonać resort do zmiany stanowiska - zapowiada dyrektor ZPL.

MARIUSZ GAWRYCHOWSKI

mariusz.gawrychowski@infor.pl

OPINIA

ARTUR BARTOSZEWICZ

ekspert PKPP Lewiatan ds. funduszy europejskich

Zgodnie z zapisem krajowych wytycznych dotyczących kwalifikowania wydatków można zastosować refundację kosztów faktycznie poniesionych i kierowana jest ona na rzecz leasingobiorcy. Do współfinansowania kwalifikuje się leasing finansowy, operacyjny oraz zwrotny. Kosztem kwalifikowanym będzie część raty leasingowej związanej ze spłatą kapitału leasingowanego dobra. Chcąc otrzymać refundację, musimy potwierdzić faktycznie poniesiony wydatek dokumentem potwierdzający opłacenie raty leasingowej. Maksymalna kwota refundacji, o jaką możemy się starać, nie może przekroczyć rynkowej wartości dobra będącego przedmiotem leasingu. Co oznacza, że nie otrzymamy refundacji innych wydatków związanych z tym mechanizmem finansowym, czyli podatku, marży finansującego, odsetek od refinansowania kosztów, kosztów ogólnych i opłaty ubezpieczeniowej.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

REKLAMA

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc.

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc. Ekspert przypomina: bezpieczeństwo nie jest kosztem, a inwestycją, która zapewnia ciągłość i stabilność operacyjną

REKLAMA

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

REKLAMA