REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Banki pomagają pozyskać środki z unijnych funduszy

Monika Krześniak
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Coraz więcej małych i średnich przedsiębiorstw sięga po środki z pomocy Unii Europejskiej. Banki chętnie współpracują przy wykorzystywaniu przez firmy takiej pomocy.

Czy kredyty na inwestycję współfinansowaną ze środków Unii Europejskiej są tańsze niż zwykłe kredyty inwestycyjne? Czy bank wymaga podobnych zabezpieczeń jak w przypadku standardowej oferty kredytów dla firm?

REKLAMA

- Tak, oprocentowanie kredytów związanych z funduszami unijnymi jest niższe niż w przypadku zwykłych inwestycji, standardowo w Banku BPH marża jest niższa o 0,75 proc. Dodatkowo nie pobieramy od klienta prowizji za wcześniejszą spłatę kredytu z dotacji ani prowizji od niewykorzystanej kwoty kredytu. Jeżeli chodzi o zabezpieczenia, to katalog dopuszczalnych zabezpieczeń jest szerszy w porównaniu ze standardową ofertą kredytu inwestycyjnego. Euro Ekspres Kredyt może być zabezpieczony cesją praw z tytułu umowy dotacji (w przypadku kredytu pomostowego może to być jedyne zabezpieczenie) lub poręczeniem gwarancją z Funduszu Poręczeń Unijnych - instrumentem stworzonym specjalnie na potrzeby klientów korzystających jednocześnie z dotacji i kredytu.

Czy to jedyny typ pomocy, na jaką może liczyć firma korzystająca z programów UE?

- Rola banków nie skupia się tylko na zaoferowaniu finansowania, ale również na udzielaniu wsparcia merytorycznego na rzecz klientów. Warto tutaj przytoczyć wyniki badań przedsiębiorstw - beneficjentów schematów inwestycyjnych SPO WKP, które dowodzą, że to właśnie banki są jednym ze źródeł informacji o programach, prawie 1/4 badanych wzięła udział w szkoleniach organizowanych przez macierzyste banki. Oznacza to, że banki z własnej woli i własnych środków odgrywają kluczową rolę w procesie informacji o funduszach Unii Europejskiej. Z drugiej strony przedstawiciele banków zrzeszonych w Związku Banków Polskich angażują się w proces konsultowania i monitorowania nowych programów i systemu ich wdrażania.

Czy firmy to jedyna grupa klientów banków korzystających ze środków unijnych i szukających współfinansowania w bankach?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- MSP to grupa, która najchętniej sięga po fundusze i jednocześnie finansowanie zewnętrzne. Prawie 98 proc. naszych klientów korzystających z funduszy UE to przedsiębiorstwa, pozostałe 2 proc. to jednostki sektora finansów publicznych, w tym jednostki samorządu terytorialnego. Niemniej jednak oferta banku skierowana jest zarówno do podmiotów sektora prywatnego, jak i publicznego, zarówno na realizację projektów inwestycyjnych, jak i tzw. projektów miękkich, tj. szkoleń, doradztwa. Oferta obejmuje produkty finansowe takie jak: Euro Ekspres Kredyt, poręczenia i gwarancje oraz instrumenty dotyczące zabezpieczenia ryzyka związanego z przeprowadzanymi transakcjami, a także usługi doradcze i informacyjne. Te ostatnie świadczymy w trakcie indywidualnych konsultacji z klientami banku, a także za pośrednictwem strony internetowej oraz na łamach biuletynu banku, poświęconego funduszom UE.

 

Rozmawiała MONIKA KRZEŚNIAK

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

REKLAMA

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc.

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc. Ekspert przypomina: bezpieczeństwo nie jest kosztem, a inwestycją, która zapewnia ciągłość i stabilność operacyjną

REKLAMA

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

REKLAMA