reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Firma w Unii > Banki pomagają pozyskać środki z unijnych funduszy

Banki pomagają pozyskać środki z unijnych funduszy

Coraz więcej małych i średnich przedsiębiorstw sięga po środki z pomocy Unii Europejskiej. Banki chętnie współpracują przy wykorzystywaniu przez firmy takiej pomocy.


Czy kredyty na inwestycję współfinansowaną ze środków Unii Europejskiej są tańsze niż zwykłe kredyty inwestycyjne? Czy bank wymaga podobnych zabezpieczeń jak w przypadku standardowej oferty kredytów dla firm?

- Tak, oprocentowanie kredytów związanych z funduszami unijnymi jest niższe niż w przypadku zwykłych inwestycji, standardowo w Banku BPH marża jest niższa o 0,75 proc. Dodatkowo nie pobieramy od klienta prowizji za wcześniejszą spłatę kredytu z dotacji ani prowizji od niewykorzystanej kwoty kredytu. Jeżeli chodzi o zabezpieczenia, to katalog dopuszczalnych zabezpieczeń jest szerszy w porównaniu ze standardową ofertą kredytu inwestycyjnego. Euro Ekspres Kredyt może być zabezpieczony cesją praw z tytułu umowy dotacji (w przypadku kredytu pomostowego może to być jedyne zabezpieczenie) lub poręczeniem gwarancją z Funduszu Poręczeń Unijnych - instrumentem stworzonym specjalnie na potrzeby klientów korzystających jednocześnie z dotacji i kredytu.

Czy to jedyny typ pomocy, na jaką może liczyć firma korzystająca z programów UE?

- Rola banków nie skupia się tylko na zaoferowaniu finansowania, ale również na udzielaniu wsparcia merytorycznego na rzecz klientów. Warto tutaj przytoczyć wyniki badań przedsiębiorstw - beneficjentów schematów inwestycyjnych SPO WKP, które dowodzą, że to właśnie banki są jednym ze źródeł informacji o programach, prawie 1/4 badanych wzięła udział w szkoleniach organizowanych przez macierzyste banki. Oznacza to, że banki z własnej woli i własnych środków odgrywają kluczową rolę w procesie informacji o funduszach Unii Europejskiej. Z drugiej strony przedstawiciele banków zrzeszonych w Związku Banków Polskich angażują się w proces konsultowania i monitorowania nowych programów i systemu ich wdrażania.

Czy firmy to jedyna grupa klientów banków korzystających ze środków unijnych i szukających współfinansowania w bankach?

- MSP to grupa, która najchętniej sięga po fundusze i jednocześnie finansowanie zewnętrzne. Prawie 98 proc. naszych klientów korzystających z funduszy UE to przedsiębiorstwa, pozostałe 2 proc. to jednostki sektora finansów publicznych, w tym jednostki samorządu terytorialnego. Niemniej jednak oferta banku skierowana jest zarówno do podmiotów sektora prywatnego, jak i publicznego, zarówno na realizację projektów inwestycyjnych, jak i tzw. projektów miękkich, tj. szkoleń, doradztwa. Oferta obejmuje produkty finansowe takie jak: Euro Ekspres Kredyt, poręczenia i gwarancje oraz instrumenty dotyczące zabezpieczenia ryzyka związanego z przeprowadzanymi transakcjami, a także usługi doradcze i informacyjne. Te ostatnie świadczymy w trakcie indywidualnych konsultacji z klientami banku, a także za pośrednictwem strony internetowej oraz na łamach biuletynu banku, poświęconego funduszom UE.

 

Rozmawiała MONIKA KRZEŚNIAK

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Uprawnienia rodziców w pracy. Poradnik pracodawcy59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

EPZ Kancelaria

Specjalizuje się w prawie rolnym oraz dochodzeniem odszkodowań z różnych zdarzeń

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama