Bank pomoże w uzgodnieniu zmian w projekcie
REKLAMA
REKLAMA
Naturalną reakcją było skorzystanie z okazji rynkowej i zakup nowszej generacji produktu za podobną lub niższą cenę. Niestety w przypadku inwestycji realizowanej z dofinansowaniem unijnym taka prosta modyfikacja może skutkować utratą dofinansowania.
REKLAMA
Taka samowolna zmiana przedmiotu jest niedopuszczalna. Przedsiębiorcę wiąże przecież umowa o dofinansowanie, gdzie jest precyzyjnie określony przedmiot, który będzie objęty dofinansowaniem.
Przedsiębiorca realizujący inwestycje nie zawsze współpracuje z firmą doradczą. W takim właśnie przypadku powinien zareagować bank. Przed aneksowaniem umowy kredytowej powinien zwrócić on uwagę przedsiębiorcy aby najpierw uzgodnić tę zmianę z instytucją wdrażającą dany program. Bardzo ważne aby zmianę w projekcie uzgodnić i uzyskać jej akceptację przed jej wprowadzeniem. Będzie się to wiązało zwykle aneksowaniem umowy o dofinansowanie projektu.
Z założenia dotacja stanowi dla beneficjenta refundację kosztów poniesionych w związku z realizowaną inwestycją. Jeśli jednym ze źródeł finansowanie będzie kredyt, najczęściej dotacja będzie przeznaczona na spłatę tego kredytu. Takie stanowisko banków funkcjonowało w pierwszym okresie wdrażania funduszy strukturalnych w latach 2004-2006.
Z czasem zaczęło ono ewoluować w kierunku udostępniania środków z dotacji firmie. Nie jest już zasadą, iż dotacja ma zawsze stanowić spłatę zaciągniętego kredytu. Jeśli istnieje taka potrzeba i strony porozumieją się, dotacja jest przekazywana na rachunek przedsiębiorcy.
Te pieniądze mogą stanowić dodatkowy impuls wzrostu dla firmy i być wykorzystane jako uzupełnienie środków obrotowych lub przeznaczone na realizowane inwestycje.
MARIUSZ NOWAK
Fortis Bank Polska
REKLAMA
REKLAMA