| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Firma w Unii > Bank pomoże w uzgodnieniu zmian w projekcie

Bank pomoże w uzgodnieniu zmian w projekcie

Samowolna zmiana projektu objętego dofinansowaniem jest niedopuszczalna. W uzgodnieniu zmiany z instytucją wdrażającą może pomóc bank.


Jak pokazuje praktyka w przypadku funduszy strukturalnych kierowanych do przedsiębiorców w latach 2004-2006 okres od złożenia wniosku do otrzymania decyzji o zawarciu umowy o dofinansowanie był bardzo długi i sięgał kilku miesięcy. W tym okresie pojawiały się nowe rozwiązania, nowe produkty, które bardzo często lepiej wpisywały się w realizowany przez przedsiębiorcę projekt.


Naturalną reakcją było skorzystanie z okazji rynkowej i zakup nowszej generacji produktu za podobną lub niższą cenę. Niestety w przypadku inwestycji realizowanej z dofinansowaniem unijnym taka prosta modyfikacja może skutkować utratą dofinansowania.


Taka samowolna zmiana przedmiotu jest niedopuszczalna. Przedsiębiorcę wiąże przecież umowa o dofinansowanie, gdzie jest precyzyjnie określony przedmiot, który będzie objęty dofinansowaniem.


Przedsiębiorca realizujący inwestycje nie zawsze współpracuje z firmą doradczą. W takim właśnie przypadku powinien zareagować bank. Przed aneksowaniem umowy kredytowej powinien zwrócić on uwagę przedsiębiorcy aby najpierw uzgodnić tę zmianę z instytucją wdrażającą dany program. Bardzo ważne aby zmianę w projekcie uzgodnić i uzyskać jej akceptację przed jej wprowadzeniem. Będzie się to wiązało zwykle aneksowaniem umowy o dofinansowanie projektu.


Z założenia dotacja stanowi dla beneficjenta refundację kosztów poniesionych w związku z realizowaną inwestycją. Jeśli jednym ze źródeł finansowanie będzie kredyt, najczęściej dotacja będzie przeznaczona na spłatę tego kredytu. Takie stanowisko banków funkcjonowało w pierwszym okresie wdrażania funduszy strukturalnych w latach 2004-2006.


Z czasem zaczęło ono ewoluować w kierunku udostępniania środków z dotacji firmie. Nie jest już zasadą, iż dotacja ma zawsze stanowić spłatę zaciągniętego kredytu. Jeśli istnieje taka potrzeba i strony porozumieją się, dotacja jest przekazywana na rachunek przedsiębiorcy.


Te pieniądze mogą stanowić dodatkowy impuls wzrostu dla firmy i być wykorzystane jako uzupełnienie środków obrotowych lub przeznaczone na realizowane inwestycje.

MARIUSZ NOWAK

Fortis Bank Polska

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


PIT 2020. Komentarz199.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Sponsorowany

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Anna Wijkowska

radca prawny, PFR Portal PPK Sp. z o. o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »