| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Firma w Unii > Bank pomoże w uzgodnieniu zmian w projekcie

Bank pomoże w uzgodnieniu zmian w projekcie

Samowolna zmiana projektu objętego dofinansowaniem jest niedopuszczalna. W uzgodnieniu zmiany z instytucją wdrażającą może pomóc bank.


Jak pokazuje praktyka w przypadku funduszy strukturalnych kierowanych do przedsiębiorców w latach 2004-2006 okres od złożenia wniosku do otrzymania decyzji o zawarciu umowy o dofinansowanie był bardzo długi i sięgał kilku miesięcy. W tym okresie pojawiały się nowe rozwiązania, nowe produkty, które bardzo często lepiej wpisywały się w realizowany przez przedsiębiorcę projekt.


Naturalną reakcją było skorzystanie z okazji rynkowej i zakup nowszej generacji produktu za podobną lub niższą cenę. Niestety w przypadku inwestycji realizowanej z dofinansowaniem unijnym taka prosta modyfikacja może skutkować utratą dofinansowania.


Taka samowolna zmiana przedmiotu jest niedopuszczalna. Przedsiębiorcę wiąże przecież umowa o dofinansowanie, gdzie jest precyzyjnie określony przedmiot, który będzie objęty dofinansowaniem.


Przedsiębiorca realizujący inwestycje nie zawsze współpracuje z firmą doradczą. W takim właśnie przypadku powinien zareagować bank. Przed aneksowaniem umowy kredytowej powinien zwrócić on uwagę przedsiębiorcy aby najpierw uzgodnić tę zmianę z instytucją wdrażającą dany program. Bardzo ważne aby zmianę w projekcie uzgodnić i uzyskać jej akceptację przed jej wprowadzeniem. Będzie się to wiązało zwykle aneksowaniem umowy o dofinansowanie projektu.


Z założenia dotacja stanowi dla beneficjenta refundację kosztów poniesionych w związku z realizowaną inwestycją. Jeśli jednym ze źródeł finansowanie będzie kredyt, najczęściej dotacja będzie przeznaczona na spłatę tego kredytu. Takie stanowisko banków funkcjonowało w pierwszym okresie wdrażania funduszy strukturalnych w latach 2004-2006.


Z czasem zaczęło ono ewoluować w kierunku udostępniania środków z dotacji firmie. Nie jest już zasadą, iż dotacja ma zawsze stanowić spłatę zaciągniętego kredytu. Jeśli istnieje taka potrzeba i strony porozumieją się, dotacja jest przekazywana na rachunek przedsiębiorcy.


Te pieniądze mogą stanowić dodatkowy impuls wzrostu dla firmy i być wykorzystane jako uzupełnienie środków obrotowych lub przeznaczone na realizowane inwestycje.

MARIUSZ NOWAK

Fortis Bank Polska

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Mikołaj Duda

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK