| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Firma w Unii > Unia Europejska pomaga dostosować się do wymogów ochrony środowiska

Unia Europejska pomaga dostosować się do wymogów ochrony środowiska

Maksymalna kwota wsparcia, jaką można uzyskać na jeden projekt, to 20 mln zł. W związku z postulatami przedsiębiorców rozważane jest zwiększenie tej kwoty do 40 mln zł na jeden projekt.Już od początku członkostwa Polski w Unii Europejskiej przedsiębiorcy realizujący inwestycje dostosowawcze do wymogów przepisów ochrony środowiska mogli liczyć na dofinansowanie. W latach 2004 - 2006 przedsiębiorcy mogli ubiegać się o dotacje na dofinansowanie swoich projektów w ramach Działania 2.4 SPO Wzrost Konkurencyjności Przedsiębiorstw. Z możliwości wsparcia skorzystało 249 firm, a przyznane dofinansowanie sięgnęło ponad 740 milionów złotych. Działanie 2.4 SPO WKP cechowało wysokie prawdopodobieństwo uzyskania dofinansowania (ponad połowa złożonych wniosków uzyskała wsparcie).


Ponieważ wciąż dużo firm musi dostosować prowadzoną działalność do wymogów ochrony środowiska, a przyznane okresy przejściowe zbliżają się ku końcowi, instytucje odpowiedzialne za opracowywanie programów operacyjnych na lata 2007-2013 postanowiły kontynuować wspieranie właśnie takich projektów. Odpowiednikiem Działania 2.4 SPO WKP jest priorytet 4 Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. W ramach tego priorytetu zaplanowano udzielenie w najbliższych latach pomocy finansowej na ponad 260 mln euro.


Podobnie jak poprzednio wspierane będą projekty z zakresów gospodarki wodno-ściekowej, gospodarki odpadami, ochrony powietrza oraz Najlepszych Dostępnych Technik (ang. Best Available Techniques - BAT). Ponadto, w porównaniu z latami 2004-2006, Priorytet 4 został wzbogacony o dwa nowe działania. Dodatkowo wspierane będą projekty związane z wprowadzaniem systemów zarządzania środowiskowego oraz projekty z zakresu recyklingu odpadów.


Obecnie maksymalna kwota wsparcia, jaką można uzyskać na projekt, to 20 mln zł. Z uwagi na zgłaszane przez przedsiębiorców postulaty, że w przypadku niektórych inwestycji kwota ta była zbyt mała, rozważane jest zwiększenie kwoty wsparcia do 40 mln zł na jeden projekt.


Istotną zmianą w porównaniu z latami ubiegłymi jest zawężenie grupy firm mogących skorzystać z omawianego wsparcia wyłącznie do dużych przedsiębiorstw. Jednakże małe i średnie przedsiębiorstwa nie zostały całkowicie pozbawione wsparcia. Mogą one ubiegać się o dofinansowanie projektów dostosowawczych w wybranych regionalnych programach operacyjnych.

Modyfikacje i dwa nowe działania

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

SEBASTIAN PIWOWARSKI

menedżer

KRZYSZTOF HEROD

starszy konsultant PNO Consultants

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

WFY Group

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK