REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dotacje na usługi doradcze i inwestycje w ramach programów regionalnych

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Łukasz Kusak
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

W związku ze zbliżającym się ostatecznym zatwierdzeniem szesnastu regionalnych programów operacyjnych (RPO) i planowanym rozpoczęciem przyjmowania wniosków o dofinansowanie Minister Rozwoju Regionalnego wydał dwa rozporządzenia dotyczące udzielania firmom pomocy regionalnej na usługi doradcze oraz na inwestycje. Regulują one przeznaczenie, warunki i tryb udzielania pomocy przedsiębiorcom.

Udzielanie pomocy regionalnej na doradztwo

REKLAMA

Pomoc ma na celu wspieranie rozwoju gospodarczego i społecznego w regionach poprzez ułatwienie firmom dostępu do usług doradczych mających wpływ na wzrost ich konkurencyjności.

Pomoc może być udzielana na realizację projektu w województwie objętym danym regionalnym programem operacyjnym, polegającego na zakupie usług doradczych od podmiotów zewnętrznych. Dofinansowanie będzie można uzyskać na usługi dotyczące:

• jakości, a w szczególności projektowania, wdrażania i doskonalenia systemów zarządzania jakością i zarządzania środowiskowego, a także uzyskiwania i odnawiania certyfikatów zgodności dla wyrobów, usług, surowców, maszyn i urządzeń, aparatury kontrolno-pomiarowej lub kwalifikacji personelu, a także wydawania deklaracji zgodności producenta w tym zakresie,

• wykorzystywania zaawansowanych technologii informatycznych,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

• opracowania strategii rozwoju przedsiębiorstwa,

• projektowania, wdrażania i doskonalenia nowego produktu lub usługi lub opracowywania planów marketingowych,

• tworzenia i rozwoju współpracy pomiędzy sektorem badawczo-rozwojowym a przedsiębiorcami w zakresie transferu technologii i innowacji,

• przygotowania do uczestniczenia w programach badawczych i innowacyjnych,

• tworzenia sieci kooperacyjnych przedsiębiorstw,

• łączenia się przedsiębiorstw,

• prowadzenia przedsiębiorstwa na terytorium Unii Europejskiej,

• wprowadzania przez przedsiębiorcę produktów na nowe rynki zagraniczne,

• pozyskiwania zewnętrznego finansowania na rozwój działalności gospodarczej.

Do wydatków kwalifikowanych zalicza się niezbędne do realizacji projektu wydatki poniesione na sfinansowanie usług doradczych. Wydatki te pomniejsza się o podatek od towarów i usług, chyba że przedsiębiorcy nie przysługuje prawo do jego zwrotu lub odliczenia.

Maksymalny poziom dofinansowania w przypadku ubiegania się o dofinansowanie przez przedsiębiorcę wynosi 50% kosztów kwalifikowanych projektu.

Warto podkreślić, że pomoc nie może być udzielona na usługi doradztwa stałego i okresowego, związanego z bieżącą działalnością operacyjną przedsiębiorstwa, takiego jak doradztwo podatkowe, usługi prawne, podatkowe itp.

Podmiot starający się o dotację w ramach regionalnego programu operacyjnego składa wniosek o dofinansowanie do podmiotu udzielającego pomocy. Takimi podmiotami będą właściwe urzędy marszałkowskie.

Udzielanie pomocy regionalnej na inwestycje

Regionalna pomoc inwestycyjna może być udzielana na realizację nowych inwestycji lub tworzenie nowych miejsc pracy związanych z nową inwestycją. Przez pojęcie „nowa inwestycja” należy rozumieć:

• inwestycje w środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne związane z: utworzeniem i rozbudową przedsiębiorstwa, wprowadzeniem nowych produktów, zasadniczą zmianą procesu produkcyjnego,

• nabycie środków trwałych bezpośrednio związanych z przedsiębiorstwem, które zostało zamknięte lub byłoby zamknięte, gdyby zakup nie nastąpił.

Warto zaznaczyć, że nową inwestycją nie jest inwestycja prowadząca wyłącznie do odtworzenia zdolności produkcyjnych oraz nabycie udziałów lub akcji przedsiębiorstwa.

Tworzenie nowych miejsc pracy związanych z nową inwestycją oznacza przyrost liczby pracowników, w stosunku do średniej z poprzednich 12 miesięcy, w wyniku realizacji nowej inwestycji, w okresie trzech lat od dnia jej zakończenia. Do liczby pracowników wlicza się pracowników w pełnym i niepełnym wymiarze czasu pracy oraz pracowników sezonowych, w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy.

Do wydatków kwalifikowanych podlegających dofinansowaniu w ramach nowej inwestycji zalicza się wydatki niezbędne do jej realizacji poniesione na:

• nabycie prawa własności i wieczystego użytkowania gruntów oraz nieruchomości zabudowanej,

• nabycie lub wytworzenie środków trwałych, w tym: budowli i budynków (jeśli ich nabycie pozostaje w bezpośrednim związku z celami projektu), maszyn i urządzeń, narzędzi, przyrządów i aparatury, wyposażenia technicznego dla prac biurowych oraz infrastruktury technicznej związanej z nową inwestycją,

• nabycie wartości niematerialnych i prawnych związanych z transferem technologii poprzez nabycie patentów, licencji, know-how lub nieopatentowanej wiedzy technicznej, pod warunkiem że będą wykorzystywane wyłącznie w ramach przedsiębiorstwa, które otrzymało pomoc, będą podlegać amortyzacji, będą nabyte od osób trzecich na warunkach rynkowych oraz będą stanowić aktywa beneficjenta pomocy przez co najmniej 5 lat (3 lata w przypadku mikro-, małego i średniego przedsiębiorcy).

Warto podkreślić, iż nabycie środków trwałych może nastąpić także w drodze leasingu.

W sytuacji gdy projektodawca należy do sektora małych i średnich przedsiębiorstw (MSP), może otrzymać także dofinansowanie na pokrycie kosztów prac związanych z przygotowaniem nowej inwestycji oraz usług doradczych z nią związanych (na poziomie maksymalnie 50% wydatków kwalifikowanych). Wymienione wydatki należy pomniejszyć o VAT, chyba że przedsiębiorcy nie przysługuje prawo do jego zwrotu lub odliczenia.

Maksymalna intensywność pomocy w przypadku projektów inwestycyjnych jest zróżnicowana w zależności od obszaru, którego dotyczy. I tak, maksymalna wysokość dofinansowania wynosi:

• 30% wydatków kwalifikowanych - na obszarze należącym do miasta stołecznego Warszawy oraz w okresie od 1 stycznia 2011 r. do końca 2013 r. - na obszarze województwa mazowieckiego,

• 40% - na obszarach należących do województw: śląskiego, pomorskiego, zachodniopomorskiego, dolnośląskiego, wielkopolskiego (do końca grudnia 2010 r. także na obszarze należącym do województwa mazowieckiego, z wyłączeniem Warszawy),

• 50% - na obszarach pozostałych województw.

Maksymalna intensywność pomocy może zostać podwyższona o 20% w przypadku mikro- i małego przedsiębiorcy, a o 10% - w przypadku średniego przedsiębiorcy.

WAŻNE!

W celu dokonania oceny, czy przedsiębiorstwo można zaliczyć do mikro-, małego lub średniego przedsiębiorstwa, warto skorzystać z kwalifikatora MSP zamieszczonego na stronie internetowej Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (www.parp.gov.pl).

Aby otrzymać dofinansowanie, musi być spełniony warunek zapewnienia tzw. trwałości realizacji projektu. Należy przez to rozumieć utrzymanie inwestycji w regionie, w którym udzielono pomocy przez minimum 3 lata od dnia jej zakończenia (5 lat w przypadku przedsiębiorstw nienależących do sektora MSP). Ponadto przedsiębiorca powinien wnieść wkład własny w wysokości co najmniej 25% wydatków kwalifikowanych, pochodzący ze źródeł własnych lub zewnętrznych źródeł finansowania (np. kredytów).

Z wnioskiem o pomoc, podobnie jak ma to miejsce w przypadku dotacji na usługi doradcze, należy wystąpić do właściwego urzędu marszałkowskiego.

Należy zaznaczyć, że prace związane z nową inwestycją mogą się rozpocząć dopiero po złożeniu przez projektodawcę wniosku o dofinansowanie i uzyskaniu od podmiotu udzielającego pomocy pisemnego potwierdzenia, że nowa inwestycja kwalifikuje się do objęcia pomocą.

• rozporządzenie Ministra Rozwoju Regionalnego z 11 października 2007 r. w sprawie udzielania pomocy na usługi doradcze dla mikroprzedsiębiorców oraz małych i średnich przedsiębiorców w ramach regionalnych programów operacyjnych - Dz.U. Nr 193, poz. 1398

• rozporządzenie Ministra Rozwoju Regionalnego z dnia 11 października 2007 r. w sprawie udzielania regionalnej pomocy inwestycyjnej w ramach regionalnych programów operacyjnych - Dz.U. Nr 193, poz. 1399

Łukasz Kusak

ekspert w zakresie finansów i funduszy europejskich

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Monitor Księgowego

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wellbeing, który naprawdę działa. Arłamów Business Challenge 2025 pokazuje, jak budować silne organizacje w czasach kryzysu zaangażowania

Arłamów, 30 czerwca 2025 – „Zaangażowanie pracowników w Polsce wynosi jedynie 8%. Czas przestać mówić o benefitach i zacząć praktykować realny well-doing” – te słowa Jacka Santorskiego, psychologa biznesu i społecznego, wybrzmiały wyjątkowo mocno w trakcie tegorocznej edycji Arłamów Business Challenge.

Nie uczą się i nie pracują. Polscy NEET często są niewidzialni dla systemu

Jak pokazuje najnowszy raport Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, około 10% młodych Polaków nie uczy się ani nie pracuje. Kim są polscy NEET i dlaczego jest to realny problem społeczny?

Polska inwestycyjna zapaść – co hamuje rozwój i jak to zmienić?

Od 2015 roku stopa inwestycji w Polsce systematycznie spada. Choć może się to wydawać abstrakcyjnym wskaźnikiem makroekonomicznym, jego skutki odczuwamy wszyscy – wolniejsze tempo wzrostu gospodarczego, mniejszy przyrost zamożności, trudniejsza pogoń za Zachodem. Dlaczego tak się dzieje i czy można to odwrócić? O tym rozmawiali Szymon Glonek oraz dr Anna Szymańska z Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Firma za granicą jako narzędzie legalnej optymalizacji podatkowej. Fakty i mity

W dzisiejszych czasach, gdy przedsiębiorcy coraz częściej stają przed koniecznością konkurowania na globalnym rynku, pojęcie optymalizacji podatkowej staje się jednym z kluczowych elementów strategii biznesowej. Wiele osób kojarzy jednak przenoszenie firmy za granicę głównie z próbą unikania podatków lub wręcz z działaniami nielegalnymi. Tymczasem, właściwie zaplanowana firma za granicą może być w pełni legalnym i etycznym narzędziem zarządzania obciążeniami fiskalnymi. W tym artykule obalimy popularne mity, przedstawimy fakty, wyjaśnimy, które rozwiązania są legalne, a które mogą być uznane za agresywną optymalizację. Odpowiemy też na kluczowe pytanie: czy polski przedsiębiorca faktycznie zyskuje, przenosząc działalność poza Polskę?

REKLAMA

5 sprawdzonych metod pozyskiwania klientów B2B, które działają w 2025 roku

Pozyskiwanie klientów biznesowych w 2025 roku wymaga elastyczności, innowacyjności i umiejętnego łączenia tradycyjnych oraz nowoczesnych metod sprzedaży. Zmieniające się preferencje klientów, rozwój technologii i rosnące znaczenie relacji międzyludzkich sprawiają, że firmy muszą dostosować swoje strategie, aby skutecznie docierać do nowych odbiorców. Dobry prawnik zadba o zgodność strategii z przepisami prawa oraz zapewni ochronę interesów firmy. Oto pięć sprawdzonych metod, które pomogą w pozyskiwaniu klientów w obecnym roku.

Family Business Future Summit - podsumowanie po konferencji

Pod koniec kwietnia niniejszego roku, odbyła się druga edycja wydarzenia Family Business Future Summit, które dedykowane jest przedsiębiorczości rodzinnej. Stolica Warmii i Mazur przez dwa dni gościła firmy rodzinne z całej Polski, aby esencjonalnie, inspirująco i innowacyjne opowiadać i rozmawiać o sukcesach oraz wyzwaniach stojących przed pionierami polskiej przedsiębiorczości.

Fundacja rodzinna po dwóch latach – jak zmienia się myślenie o sukcesji?

Jeszcze kilka lat temu o sukcesji w firmach mówiło się niewiele. Przedsiębiorcy odsuwali tę kwestię na później, często z uwagi na brak gotowości, aby się z nią zmierzyć. Mówienie o śmierci właściciela, przekazaniu firmy i zabezpieczeniu rodziny wciąż należało do tematów „na później”.

Potencjał 33 GW z wiatraków na polskim morzu. To 57% zapotrzebowania kraju na energię. Co dalej z farmami wiatrowymi w 2026 i 2027 r.

Polski potencjał na wytwarzanie energii elektrycznej z wiatraków na morzu (offshore) wynosi 33 GW. To aż 57% rocznego zapotrzebowania kraju na energię. W 2026 i 2027 r. powstaną nowe farmy wiatrowe Baltic Power i Baltica 2. Jak zmieniają się przepisy? Co dalej?

REKLAMA

Jak zwiększyć rentowność biura rachunkowego bez dodatkowych wydatków?

Branża księgowa to jedna z dziedzin, w których wynagrodzenie za świadczone usługi często jest mocno niedoszacowane, mimo tego, że błędy w księgowości mogą skutkować bardzo poważnymi konsekwencjami dla przedsiębiorców. W związku z tak doniosłą rolą biur rachunkowych powinny one dbać o poziom rentowności, który pozwoli właścicielom skupić się na podnoszeniu jakości świadczonych usług oraz większego spokoju, co niewątpliwie pozytywnie wpływa na dobrostan właścicieli biur oraz ich pracowników.

Samozatrudnieni i małe firmy w odwrocie? wzrasta liczba likwidowanych i zawieszanych działalności gospodarczych, co się dzieje

Według znawców tematu, czynniki decydujące ostatnio o likwidacji takich firm nie różnią się od tych sprzed roku. Znaczenie mają m.in. koszty prowadzenia biznesu, w tym składki zusowskie, a także oczekiwania finansowe pracowników.

REKLAMA