Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przedsiębiorca musi się dobrze przygotować do starań o dotację z Unii

Mariusz Gawrychowski
inforCMS
Przedsiębiorca myślący o pozyskaniu dotacji z funduszy unijnych powinien już teraz rozpocząć przygotowanie projektu. Jeśli nie zrobi tego odpowiednio wcześniej, ma nikłe szanse na pozyskanie unijnych pieniędzy.

Fundusze unijne nie są dla słabych, są tylko dla najlepszych przedsiębiorców - w ten sposób przedstawiciel wielkopolskiego urzędu marszałkowskiego podsumował na konferencji organizowanej przez GP możliwości otrzymania wsparcia z programów UE. Nie sposób się z nim nie zgodzić.

Z podsumowujących wsparcie udzielone firmom z puli unijnych środków na lata 2004-2006 badań Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości jednoznacznie wynika, że ponad połowa przedsiębiorców, którzy dostali dotacje, bez niej także zrealizowałaby zaplanowaną inwestycję.

Jeśli przedsiębiorca planuje zrealizować projekt i chce go w dużej części sfinansować z funduszy unijnych, powinien po pierwsze, odpowiedzieć na pytanie, co się stanie, jeśli nie dostanie wsparcia albo dostanie je dopiero pod koniec przyszłego roku. Tylko duże firmy mogą pozwolić sobie na odłożenie inwestycji, by uzyskać optymalne warunki finansowe. Z tego punktu widzenia opieranie rozwoju firmy tylko na funduszach unijnych jest błędem. Szczególnie małe firmy powinny unikać sytuacji, w której być albo nie być inwestycji jest uzależnione od uzyskania dofinansowania. Dotacja ma przyśpieszyć rozwój, a nie być jego jedynym czynnikiem.

Jeśli przedsiębiorca ma przygotowany projekt i wie, że może sobie pozwolić na jego realizację mimo możliwości braku dotacji, to kolejnym krokiem będzie dopasowanie projektu do możliwości, które stwarzają poszczególne programy. Jest ich ponad 20, więc możliwości wyboru jest mnóstwo.

Duże projekty o charakterze innowacyjnym, których wartość przekracza 2 mln euro (8 mln zł), będą finansowane z PO IG. Firmy, których planowane inwestycje nie przekraczają tego progu, powinny poszukać pieniędzy w RPO. Natomiast osoby, które chcą założyć własną firmę na obszarach wiejskich, mogą starać się nawet o 300 tys. zł dotacji z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

Unijne pieniądze, które pozwolą początkującemu przedsiębiorcy postawić pierwsze kroki we własnej firmie, znajdują się w programie Kapitał Ludzki.

Kiedy zidentyfikuje się odpowiedni program, z którego chcemy uzyskać dotację, warto odpowiednio przygotować się do procesu aplikowania. Analiza mocnych i słabych stron projektu i próba takiej jego modyfikacji, która umożliwi zdobycie dodatkowych punktów (za innowacyjność czy nowe miejsca pracy), to minimum. Warto przy tym korzystać z rad zewnętrznych ekspertów (na przykład publikowanych w GP).

Kolejnym działaniem, które przybliży firmę do uzyskania dotacji, jest stworzenie zespołu, który będzie odpowiedzialny za przygotowanie, realizację i rozliczenie projektu.

Niewielu przedsiębiorców zdaje sobie sprawę z tego, że oprócz uzyskania unijnych pieniędzy, trzeba je także wydać zgodnie z projektem i rozliczyć zgodnie z przepisami. Są to setki stron dokumentów, faktur, raportów, które ktoś musi przygotować. Zespół pracowników (w zależności od wielkości inwestycji może to być jedna osoba lub kilka, przy większych przedsięwzięciach warto skorzystać z usług firm eksperckich) może w tym pomóc.

Warto także pamiętać, że przygotowanie aplikacji do konkursu trwa i nie wolno tego zostawiać na ostatnią chwilę. Jeśli ktoś tak postąpi i będzie miał błędy w dokumentacji, może nie zdążyć ich poprawić, co uniemożliwi uzyskanie dofinansowania.

NAWET 300 TYS. ZŁ DOTACJI DLA MAŁYCH FIRM DZIAŁAJĄCYCH NA TERENACH WIEJSKICH I W MAŁYCH MIASTACH

Maksymalnie 300 tys. zł dotacji może otrzymać mikroprzedsiębiorca z małego miasteczka lub wsi. Pieniądze z Programu Obszarów Wiejskich mogą zostać przeznaczone na inwestycje lub założenie własnej działalności gospodarczej.

Przedsiębiorczość w Polsce jest skoncentrowana głównie w dużych miastach i na terenach z nimi sąsiadujących. Na wsi oraz w małych miasteczkach ciężko założyć, utrzymać i rozwinąć własną firmę. Z pomocą najmniejszym przedsiębiorcom z tych terenów mogą przyjść unijne fundusze z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. 1 mld euro, który został przeznaczony na wspieranie tworzenia i rozwoju mikroprzedsiębiorstw, ma pomóc nie tylko w tworzeniu nowych miejsc pracy na terenach z najwyższym bezrobociem, ale także przyczynić się do powstawania pozarolniczych źródeł zarobkowania dla osób zamieszkujących małe miasteczka i wsie. Rząd szacuje, że unijne pieniądze pomogą 27 tys. małych firm i dzięki nim powstanie blisko 29 tys. nowych miejsc pracy.

Na jakich warunkach będzie można skorzystać z dotacji? Po pierwsze, należy być osobą, która nie prowadzi działalności gospodarczej lub która ma firmę, zatrudniającą mniej niż dziesięciu pracowników. Osoba, która nie ma firmy, nie musi być osobą bezrobotną. Może to być na przykład rolnikiem. Uwaga! Firmy i osoby, które chcąskorzystać z tej konkretnej pomocy w ramach PROW, nie mogą przez dwa lata wcześniej korzystać z dotacji unijnych na założenie własnej działalności gospodarczej, które są dostępne w programie Kapitał Ludzki. Takie zastrzeżenie ma zapobiec korzystaniu naraz przez początkujących przedsiębiorców z dwóch takich sam form wsparcia.

Drugim warunkiem jest założenie firmy w małym miasteczku lub na wsi. Rząd to dokładnie określił. Przedsiębiorstwo, jego oddział lub filia, które będą korzystać z wsparcia inwestycyjnego, musi znajdować się w gminie wiejskiej, gminie miejsko-wiejskiej, z wyłączeniem miejscowości liczących ponad 5 tys. mieszkańców, oraz na podobnej zasadzie w gminie miejskiej.

Kolejnym warunkiem jest utworzenie co najmniej jednego miejsca pracy. Tak jak było wcześniej wspomniane, to działanie na pomóc w zwalczaniu bezrobocia na terenach najbardziej nim dotkniętych. Od liczby tworzonych nowych miejsc pracy (liczonych w pełnych etatach średniorocznych) uzależniona jest maksymalna wysokość unijnego wsparcia. Na maksymalnie 100 tys. zł mogą liczyć mikroprzedsiębiorstwa, które utworzą jedno lub dwa miejsca pracy. W przypadku trzech-czterech miejsc pracy będzie to maksymalnie 200 tys. zł, a w przypadku pięciu lub więcej miejsc pracy - maksymalnie 300 tys. zł. Uwaga! Unia Europejska nie finansuje całości inwestycji. Jej wkład nie może przekraczać 50 proc. kosztów kwalifikowanych. To oznacza, że przy projekcie o wartości 100 tys. zł, tworzących jedno miejsce pracy, przedsiębiorca musi z własnej kieszeni wyłożyć 50 tys. zł.

Ostatnim warunkiem jest działalność w ściśle określonych branżach. Na dotacje mogą liczyć firmy, które będą działać w zakresie usług dla gospodarstw rolnych lub leśnictwa, usług dla ludności, sprzedaży hurtowej i detalicznej, rzemiosła, robót budowlanych i instalacyjnych, usług turystycznych, transportowych, komunalnych, magazynowania towarów, wytwarzania energii z biopaliw oraz rachunkowości i usług informatycznych.

Na wsparcie mogą też liczyć firmy działające w obszarze przetwórstwa produktów rolnych lub jadalnych produktów leśnych, ale w ich przypadku maksymalna wysokość dotacji została ustalona na 100 tys. zł. Jak widać, zaproponowany katalog jest szeroki i można w niego wpasować większość typów działalności gospodarczej.

O dotacje będzie można się ubiegać w dobrze znanej rolnikom Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Unijne fundusze na wsparcie mikroprzędsiębiorstw na obszarach wiejskich będą dostępne od przyszłego roku.

MIKROPRZEDSIĘBIORCA

Za mikroprzedsiębiorstwo uważa się wszystkie firmy, które w co najmniej jednym z dwóch ostatnich lat zatrudniają poniżej dziesięciu pracowników i osiągnęły roczny obrót ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług nieprzekraczający 2 mln euro.

Podstawa prawna:

• Art. 104 Ustawy o swobodzie działalności gospodarczej z dnia 2 lipca 2004 roku

MARIUSZ GAWRYCHOWSKI

Przygotuj się do stosowania nowych przepisów!
Przygotuj się do stosowania nowych przepisów!

Poradnik prezentuje praktyczne wskazówki, w jaki sposób dostosować się do zmian w podatkach i wynagrodzeniach wprowadzanych nowelizacją Polskiego Ładu.

Tyko teraz książka + ebook w PREZENCIE
Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Elektrownie atomowe. Czy powstaną w Polsce?
  Pięć ośrodków będzie uczestniczyć w procesie licencjonowania i kontroli elektrowni jądrowej. Prezes Państwowej Agencji Atomistyki zdecydował o przyznaniu autoryzacji dla ośrodków naukowo-badawczych.
  Rynek nieruchomości komercyjnych w Polsce
  Mimo zawirowań geopolitycznych i gospodarczych ostatnich miesięcy, polski rynek nieruchomości komercyjnych zakończył pierwsze półrocze niezłym wynikiem. Należy jednak pamiętać, że echa tych zawirowań nie widać jeszcze w wynikach drugiego kwartału 2022 roku.
  Spółdzielnie mieszkaniowe podwyższają czynsze. Winne ceny energii
  Czy po wakacjach kredytowych pojawi się postulat wakacji czynszowych? Opłaty rosną a zarządcy tłumaczą, że nie oni są winni. Znaczną część czynszu stanowi energia – ogrzanie wody i mieszkań oraz prąd w częściach wspólnych. Dodatkowo inflacja wpływa na ceny usług niezwiązanych bezpośrednio z energią. Niestety nic nie wskazuje, żeby najnowsze podwyżki miały być ostatnimi.
  Dopłaty do innych niż węgiel źródeł ciepła - projekt
  W wykazie prac legislacyjnych rządu opublikowano projekt ustawy regulujący m.in. jednorazowe dodatki dla ogrzewających swoje domy paliwem innym niż węgiel.
  Zaostrzanie nadzoru rejestrowania sprzedaży
  Resort finansów pracuje nad zmianami prawa, które zabezpieczą źródła wpływów podatkowych państwa. Proponowane zmiany dotyczą głównie fiskalizacji sprzedaży przy użyciu kas w urządzeniach do automatycznego świadczenia usług i sprzedaży towarów. Do nowych przepisów będą musiały dostosować się kolejne grupy przedsiębiorców.
  Niskie ceny przyciągają Czechów na zakupy do Polski
  Czesi wciąż chętnie przyjeżdżają do Polski na zakupy. Szczególnie atrakcyjne są ceny benzyny oraz artykułów spożywczych. Każda wizyta to oszczędność
  Co może od 2023 r. zastąpić opakowania plastikowe? [KOMENTARZ]
  Przepisy systematycznie będą ograniczać produkcję plastikowych opakowań. Czy jest alternatywa dla tworzyw sztucznych?
  Kryzys w związku z wojną w Ukrainie - wsparcie dla przedsiębiorców
  Pomoc będzie mogła być udzielana w formie pożyczek, zarówno mikro, małym, średnim, jak i dużym przedsiębiorcom. Do kiedy będzie można otrzymać wsparcie?
  Mandat za parkowanie na drodze wewnętrznej
  Mandat za parkowanie na drodze wewnętrznej? Dziś zastanowimy się nad tym czy jest możliwy, a jak tak to ile wynosi. Co mówią przepisy?
  Procenty z lokat przegrywają z inflacją w Polsce i UE
  Inflacja dwucyfrowa jednak odsetki w bankach niewiele wyższe niż przed wojną. To realia nie tylko polskie
  Ile jest fotoradarów w Polsce? A ile w Europie?
  Ile jest fotoradarów w Polsce? Dokładnie 587. Jak jednak ta liczba wypada na tle innych krajów Europy? W Wielkiej Brytanii jest ich 10-krotnie więcej.
  Polacy przenoszą się z mieszkań do domów
  Domy szybko zyskują na wartości oraz popularności wśród Polaków. Podobnie jak mieszkania są one dobrą inwestycją w dobie galopującej inflacji i potrafią ochronić oszczędności, a nawet je pomnożyć. Nic więc dziwnego, że przeznaczone pod nie grunty, sprzedają się dziś jak ciepłe bułeczki.
  PIE: w sierpniu indeks koniunktury spadł do 98,6 pkt
  Miesięczny Indeks Koniunktury Polskiego Instytutu Ekonomicznego i Banku Gospodarstwa Krajowego spadł w sierpniu o 3,8 pkt, do poziomu 98,6 pkt - przekazał PIE. Po raz pierwszy od lutego odczyt MIK jest poniżej poziomu neutralnego, co oznacza przewagę nastrojów negatywnych - dodano.
  50 mln zł rocznie na wykup byłych mieszkań pracowniczych
  50 mln rocznie przekaże polski rząd samorządom, które zdecydują się wykupić od podmiotów prywatnych dawne mieszkania pracownicze, aby ich lokatorom nie groziły podwyżki czynszu - powiedział PAP minister rozwoju i technologii Waldemar Buda w Zgierzu (woj. łódzkie), gdzie jest ok. 40 takich mieszkań.
  Przyczyny zużycia opon? Oto główni zabójcy ogumienia
  Przyczyny zużycia opon? Lista jest dość długa. Warto ją jednak poznać. W ten sposób kierujący może przedłużyć czas życia ogumienia w swoim aucie.
  Strefy czystego transportu w Polsce. Kto będzie pionierem?
  Strefy czystego transportu w Polsce. Co oznaczają? Czemu kierowcy ich nie chcą? I które miasto utworzy pierwszą? Sprawdźmy.
  E-commerce: zmiana zawartości maila po wysyłce? To możliwe!
  Zawartość wysłanego już maila można zmienić dzięki technologii real time content management (RTCM). Korzystanie z tego rozwiązania staje się coraz powszechniejszym trendem na polskim rynku e-commerce.
  Internet Rzeczy. Rewolucja, która w Polsce jest nowością
  Przedmioty połączone cyfrowo. Internet Rzeczy to technologia, od której w biznesie nie ma już odwrotu. Skoro tak, to dlaczego zaledwie 29 proc. firm w UE wykorzystuje IoT? Polska nie zaskakuje — znajdujemy się w ogonie wspólnoty. Nowe dane Eurostatu pokazują, jak wygląda wykorzystanie tej technologii w UE.
  Ceny luksusowych nieruchomości na świecie rosną wolniej, ale spadków nie widać.
  Na koniec drugiego kwartału 2022 roku firma Knight Frank opublikowała Prime Global Cities Index, czyli indeks śledzący ceny luksusowych nieruchomości na świecie w 45 miastach. Po dwóch latach, w trakcie których obserwowaliśmy historycznie najwyższą dynamikę wzrostu cen nieruchomości luksusowych widoczny jest spadek.
  Zakup mieszkania na osiedlu. Gdzie można kupić?
  W jakich inwestycjach deweloperzy mają ukończone mieszkania lub z bliskim terminem oddania? Jakie lokale są jeszcze w sprzedaży? W jakich cenach?
  Ile zostało już złożonych wniosków o wakacje kredytowe?
  Około 850 tys. wniosków o wakacje kredytowe złożono we wszystkich bankach - poinformował w środę prezes Związku Banków Polskich Krzysztof Pietraszkiewicz.
  Mandaty w wakacje 2022. Mamy rekordzistę. To OPP z Lublina
  Mandaty w wakacje 2022 nie będą niskie? Tylko w lipcu przekonało się o tym prawie 114 tys. kierowców. Tyle złapały rejestratory systemu CANARD ITD.
  Opłata za odholowanie pojazdu 2023. Nowe stawki!
  Opłata za odholowanie pojazdu 2023 jest już znana. Po 1 stycznia kierowcy mogą się spodziewać... podwyżek. Sprawdźmy jak duże będą.
  Szansa Polski na miękkie lądowanie w obliczu globalnego spowolnienia gospodarczego
  Silny rynek pracy w Polsce daje szansę na miękkie lądowanie naszej gospodarki w obliczu globalnego spowolnienia - wynika z wtorkowego komentarza gospodarczego głównego ekonomisty PZU Dawida Pachuckiego. Stopniowo zaczyna u nas spadać presja inflacyjna - dodał.
  Inteligentne systemy w ochronie przed cyberprzestępczością - hakerzy też mają słabe punkty
  Eksperci ds. cyberbezpieczeństwa zrobią wszystko, co w ich mocy, aby zapobiec skutecznemu włamaniu, ale wiedzą też, że ograniczanie dostępu do zasobów organizacji jest zupełnie niepraktyczne. Największym przełomem ostatnich lat jest wykorzystanie uczenia maszynowego do wykrywania, kiedy próba naruszenia zabezpieczeń zakończyła się sukcesem.