Kategorie

Przedsiębiorca musi się dobrze przygotować do starań o dotację z Unii

Mariusz Gawrychowski
inforCMS
Przedsiębiorca myślący o pozyskaniu dotacji z funduszy unijnych powinien już teraz rozpocząć przygotowanie projektu. Jeśli nie zrobi tego odpowiednio wcześniej, ma nikłe szanse na pozyskanie unijnych pieniędzy.

Fundusze unijne nie są dla słabych, są tylko dla najlepszych przedsiębiorców - w ten sposób przedstawiciel wielkopolskiego urzędu marszałkowskiego podsumował na konferencji organizowanej przez GP możliwości otrzymania wsparcia z programów UE. Nie sposób się z nim nie zgodzić.

Z podsumowujących wsparcie udzielone firmom z puli unijnych środków na lata 2004-2006 badań Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości jednoznacznie wynika, że ponad połowa przedsiębiorców, którzy dostali dotacje, bez niej także zrealizowałaby zaplanowaną inwestycję.

Jeśli przedsiębiorca planuje zrealizować projekt i chce go w dużej części sfinansować z funduszy unijnych, powinien po pierwsze, odpowiedzieć na pytanie, co się stanie, jeśli nie dostanie wsparcia albo dostanie je dopiero pod koniec przyszłego roku. Tylko duże firmy mogą pozwolić sobie na odłożenie inwestycji, by uzyskać optymalne warunki finansowe. Z tego punktu widzenia opieranie rozwoju firmy tylko na funduszach unijnych jest błędem. Szczególnie małe firmy powinny unikać sytuacji, w której być albo nie być inwestycji jest uzależnione od uzyskania dofinansowania. Dotacja ma przyśpieszyć rozwój, a nie być jego jedynym czynnikiem.

Jeśli przedsiębiorca ma przygotowany projekt i wie, że może sobie pozwolić na jego realizację mimo możliwości braku dotacji, to kolejnym krokiem będzie dopasowanie projektu do możliwości, które stwarzają poszczególne programy. Jest ich ponad 20, więc możliwości wyboru jest mnóstwo.

Duże projekty o charakterze innowacyjnym, których wartość przekracza 2 mln euro (8 mln zł), będą finansowane z PO IG. Firmy, których planowane inwestycje nie przekraczają tego progu, powinny poszukać pieniędzy w RPO. Natomiast osoby, które chcą założyć własną firmę na obszarach wiejskich, mogą starać się nawet o 300 tys. zł dotacji z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

Unijne pieniądze, które pozwolą początkującemu przedsiębiorcy postawić pierwsze kroki we własnej firmie, znajdują się w programie Kapitał Ludzki.

Kiedy zidentyfikuje się odpowiedni program, z którego chcemy uzyskać dotację, warto odpowiednio przygotować się do procesu aplikowania. Analiza mocnych i słabych stron projektu i próba takiej jego modyfikacji, która umożliwi zdobycie dodatkowych punktów (za innowacyjność czy nowe miejsca pracy), to minimum. Warto przy tym korzystać z rad zewnętrznych ekspertów (na przykład publikowanych w GP).

Kolejnym działaniem, które przybliży firmę do uzyskania dotacji, jest stworzenie zespołu, który będzie odpowiedzialny za przygotowanie, realizację i rozliczenie projektu.

Niewielu przedsiębiorców zdaje sobie sprawę z tego, że oprócz uzyskania unijnych pieniędzy, trzeba je także wydać zgodnie z projektem i rozliczyć zgodnie z przepisami. Są to setki stron dokumentów, faktur, raportów, które ktoś musi przygotować. Zespół pracowników (w zależności od wielkości inwestycji może to być jedna osoba lub kilka, przy większych przedsięwzięciach warto skorzystać z usług firm eksperckich) może w tym pomóc.

Warto także pamiętać, że przygotowanie aplikacji do konkursu trwa i nie wolno tego zostawiać na ostatnią chwilę. Jeśli ktoś tak postąpi i będzie miał błędy w dokumentacji, może nie zdążyć ich poprawić, co uniemożliwi uzyskanie dofinansowania.

NAWET 300 TYS. ZŁ DOTACJI DLA MAŁYCH FIRM DZIAŁAJĄCYCH NA TERENACH WIEJSKICH I W MAŁYCH MIASTACH

Maksymalnie 300 tys. zł dotacji może otrzymać mikroprzedsiębiorca z małego miasteczka lub wsi. Pieniądze z Programu Obszarów Wiejskich mogą zostać przeznaczone na inwestycje lub założenie własnej działalności gospodarczej.

Przedsiębiorczość w Polsce jest skoncentrowana głównie w dużych miastach i na terenach z nimi sąsiadujących. Na wsi oraz w małych miasteczkach ciężko założyć, utrzymać i rozwinąć własną firmę. Z pomocą najmniejszym przedsiębiorcom z tych terenów mogą przyjść unijne fundusze z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. 1 mld euro, który został przeznaczony na wspieranie tworzenia i rozwoju mikroprzedsiębiorstw, ma pomóc nie tylko w tworzeniu nowych miejsc pracy na terenach z najwyższym bezrobociem, ale także przyczynić się do powstawania pozarolniczych źródeł zarobkowania dla osób zamieszkujących małe miasteczka i wsie. Rząd szacuje, że unijne pieniądze pomogą 27 tys. małych firm i dzięki nim powstanie blisko 29 tys. nowych miejsc pracy.

Na jakich warunkach będzie można skorzystać z dotacji? Po pierwsze, należy być osobą, która nie prowadzi działalności gospodarczej lub która ma firmę, zatrudniającą mniej niż dziesięciu pracowników. Osoba, która nie ma firmy, nie musi być osobą bezrobotną. Może to być na przykład rolnikiem. Uwaga! Firmy i osoby, które chcąskorzystać z tej konkretnej pomocy w ramach PROW, nie mogą przez dwa lata wcześniej korzystać z dotacji unijnych na założenie własnej działalności gospodarczej, które są dostępne w programie Kapitał Ludzki. Takie zastrzeżenie ma zapobiec korzystaniu naraz przez początkujących przedsiębiorców z dwóch takich sam form wsparcia.

Drugim warunkiem jest założenie firmy w małym miasteczku lub na wsi. Rząd to dokładnie określił. Przedsiębiorstwo, jego oddział lub filia, które będą korzystać z wsparcia inwestycyjnego, musi znajdować się w gminie wiejskiej, gminie miejsko-wiejskiej, z wyłączeniem miejscowości liczących ponad 5 tys. mieszkańców, oraz na podobnej zasadzie w gminie miejskiej.

Kolejnym warunkiem jest utworzenie co najmniej jednego miejsca pracy. Tak jak było wcześniej wspomniane, to działanie na pomóc w zwalczaniu bezrobocia na terenach najbardziej nim dotkniętych. Od liczby tworzonych nowych miejsc pracy (liczonych w pełnych etatach średniorocznych) uzależniona jest maksymalna wysokość unijnego wsparcia. Na maksymalnie 100 tys. zł mogą liczyć mikroprzedsiębiorstwa, które utworzą jedno lub dwa miejsca pracy. W przypadku trzech-czterech miejsc pracy będzie to maksymalnie 200 tys. zł, a w przypadku pięciu lub więcej miejsc pracy - maksymalnie 300 tys. zł. Uwaga! Unia Europejska nie finansuje całości inwestycji. Jej wkład nie może przekraczać 50 proc. kosztów kwalifikowanych. To oznacza, że przy projekcie o wartości 100 tys. zł, tworzących jedno miejsce pracy, przedsiębiorca musi z własnej kieszeni wyłożyć 50 tys. zł.

Ostatnim warunkiem jest działalność w ściśle określonych branżach. Na dotacje mogą liczyć firmy, które będą działać w zakresie usług dla gospodarstw rolnych lub leśnictwa, usług dla ludności, sprzedaży hurtowej i detalicznej, rzemiosła, robót budowlanych i instalacyjnych, usług turystycznych, transportowych, komunalnych, magazynowania towarów, wytwarzania energii z biopaliw oraz rachunkowości i usług informatycznych.

Na wsparcie mogą też liczyć firmy działające w obszarze przetwórstwa produktów rolnych lub jadalnych produktów leśnych, ale w ich przypadku maksymalna wysokość dotacji została ustalona na 100 tys. zł. Jak widać, zaproponowany katalog jest szeroki i można w niego wpasować większość typów działalności gospodarczej.

O dotacje będzie można się ubiegać w dobrze znanej rolnikom Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Unijne fundusze na wsparcie mikroprzędsiębiorstw na obszarach wiejskich będą dostępne od przyszłego roku.

MIKROPRZEDSIĘBIORCA

Za mikroprzedsiębiorstwo uważa się wszystkie firmy, które w co najmniej jednym z dwóch ostatnich lat zatrudniają poniżej dziesięciu pracowników i osiągnęły roczny obrót ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług nieprzekraczający 2 mln euro.

Podstawa prawna:

• Art. 104 Ustawy o swobodzie działalności gospodarczej z dnia 2 lipca 2004 roku

MARIUSZ GAWRYCHOWSKI

Może Cię także zainteresować
Samochód w firmie
Samochód w firmie
Tylko teraz
Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  1 sty 2000
  6 sie 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Niebieska kontrolka temperatury. Co oznacza?

  Niebieska kontrolka temperatury pojawia się na tablicy zegarów części samochodów. Jaką informację przekazuje kierowcy?

  7 mitów na temat kredytu hipotecznego

  Kredyt hipoteczny. Ekspercie wskazali siedem najczęściej spotykanych mitów na temat kredytu hipotecznego. Jakie to mity?

  Wartość zadłużenia w hipotekach przekroczyła 500 mld zł

  Kredyty mieszkaniowe. Padła historyczna wartość zadłużenia w hipotekach – przekroczyła 500 mld zł. Akcja kredytowa kwitnie - stymuluje ją finansowanie na wysokie kwoty. Z danych BIK po pierwszych sześciu miesiącach 2021 r. wynika, że ponad 25% wartości sprzedaży kredytów mieszkaniowych stanowią kredyty udzielone na kwoty powyżej 500 tys. zł, a prawie 45% kredytów gotówkowych – na ponad 50 tys. zł. BIK dokonuje analizy, co jest motorem napędzającym Polaków do finansowania swoich potrzeb konsumenckich. Prezes Zarządu BIK, dr Mariusz Cholewa zwraca uwagę na czynniki determinujące optymistyczne prognozy na rynku kredytowym w drugim półroczu 2021 roku.

  Migająca kontrolka płynu chłodniczego. Co oznacza?

  Migająca kontrolka płynu chłodniczego nie stanowi najlepszego sygnału. Może bowiem oznaczać, że silnik w aucie przegrzewa się.

  Rynek mieszkaniowy rozgrzany do czerwoności. Czy będzie ochłodzenie?

  Rynek mieszkaniowy od dłuższego czasu notuje hossę. Popyt znacznie przekracza podaż, mieszkania wyprzedają się na pniu, a ich ceny rosną w zatrważającym tempie. Niskie stopy procentowe i szeroka dostępność kredytów sprawiają, że kupujących przybywa. Czy ten stan rzeczy się utrzyma?

  Do 6 sierpnia najemcy sklepów mogą wycofać się z przedłużonych umów najmu

  Najem. Najemcy sklepów w centrach handlowych, którzy w zamian za brak opłat czynszowych w okresie lockdownów decydowali się na przedłużanie umów najmu o pół roku, mogą się z tych zobowiązań wycofać. Tę możliwość wprowadziła ustawa covidowa, która weszła w życie 23 lipca br. i która dała najemcom dwa tygodnie na skorzystanie z tego rozwiązania. Zdaniem prawników dla większości najemców jest to zapis korzystny, bo wygasza dotychczasowe roszczenia wynajmujących. Jednocześnie zastrzegają oni, że uchylenie anuluje wszystkie zapisy aneksów covidowych, a z prawnego punktu widzenia jest to kontrowersyjna zmiana, bo zostawia „na lodzie” zarządców centrów handlowych.

  Pomoc finansowa dla kół gospodyń wiejskich - nowe zasady

  Pomoc finansowa dla kół gospodyń wiejskich - nowe zasady. Wysokość pomocy dla kół gospodyń wiejskich będzie zależała od liczby należących do nich osób i wyniesie od 5 do 7 tys. zł. Dotacja będzie przyznawana raz w roku - zakłada projekt rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, zamieszczony na stronach Rządowego Centrum Legislacji.

  Rynek motoryzacyjny w Polsce. 5 razy więcej aut przez 30 lat

  Rynek motoryzacyjny w Polsce rozwija się. Ostatnie 30 lat minęło pod znakiem 5-krotnego wzrostu ilości samochodów i wzrostu długości dróg.

  Letnie rekordy wypadków drogowych. Jak jeździć, by uniknąć wypadku?

  Wypadki. Połowa wakacji za nami. W ubiegłym roku to właśnie sierpień był miesiącem z niechlubnym rekordem największej liczby wypadków. W tym roku w pierwszej połowie letniego sezonu urlopowego liczba zgłoszonych w ramach assistance spraw była wyższa niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Czy w 2021 r. idziemy na kolejny rekord? Jak jeździć, by uniknąć wypadku?

  Check engine: LPG winne pojawienia się kontrolki?

  Check engine: LPG może powodować świecenie się błędu? W niektórych przypadkach tak. To jednak nie wina instalacji, a na ogół gazownika lub usterki.

  Zmiana sprzedawcy energii elektrycznej

  Zmiana sprzedawcy energii elektrycznej. Urząd Regulacji Energetyki informuje, że z ofert wolnorynkowych (nie podlegających zatwierdzeniu przez Prezesa URE) korzysta już ponad 37 proc. klientów w gospodarstwach domowych (ponad 5,8 mln). Tylko w czerwcu 2021 sprzedawcę prądu zmieniło 2,3 tys. odbiorców. Od początku 2021 r. takiej zmiany dokonało 22 tys. odbiorców: ponad 17 tys. klientów indywidualnych i prawie 5 tys. biznesowych. Od 2007 roku sprzedawcę prądu w naszym kraju zmieniło łącznie prawie 929 tys. odbiorców.

  Cennik Lexusa NX startuje od 200 tys. zł

  Cennik Lexusa NX został przygotowany dla polskiego rynku. Za bazową wersję hybrydową trzeba zapłacić co najmniej 200 tys. zł.

  Sprzedaż działki a VAT i PIT – sprzedaż prywatna czy działalność gospodarcza?

  Sprzedaż działki a VAT i PIT. Sprzedaż kilku działek, które należą do majątku prywatnego może zostać uznana przez organy skarbowe za działalność gospodarczą. W takim przypadku sprzedający będzie zobowiązany do zapłaty podatku VAT oraz podatku dochodowego, nawet wtedy, gdy od nabycia nieruchomości upłynęło więcej niż 5 lat.

  Budowa domów jednorodzinnych do 90 m2 bez pozwolenia na budowę

  Dom bez pozwolenia na budowę. W dniu 4 sierpnia 2021 r. opublikowany został projekt ustawy o zmianie ustawy - Prawo budowlane oraz ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Projekt ten zakłada wprowadzenie możliwości budowy domów jednorodzinnych (o łącznej powierzchni użytkowej nieprzekraczającej 90 m2) bez pozwolenia na budowę, bez dziennika budowy oraz bez konieczności ustanowienia kierownika budowy, w procedurze tzw. zgłoszenia z projektem budowlanym. Projekt aktualnie jest poddawany konsultacjom publicznym.

  Polski Ład: Kredyty hipoteczne bez wkładu własnego do 2030 roku

  Kredyty hipoteczne objęte gwarancją do 100 tys. zł. zastępującą wkład własny wg propozycji z Polskiego Ładu będą udzielane do końca 2030 r. - podano w wykazie prac legislacyjnych rządu. Minimalny okres spłaty takiego kredytu to15 lat, a maksymalny limit ceny finansowanej nieruchomości w przeliczeniu na 1 m. kw. będzie uzależniony od szeregu czynników.

  Pre-pack – korzyść dla dłużnika, ale czy dla wierzycieli?

  Pre-pack, czyli przygotowana likwidacja polega na ogłoszeniu upadłości dłużnika z równoległym wskazaniem przez sąd nabywcy, ceny i innych warunków sprzedaży majątku dłużnika.

  Jakość rozliczeń MŚP [BADANIE]

  Z cyklicznego badania wśród MŚP realizowanego dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor wynika, iż jakość rozliczeń B2B utrzymała się na podobnym poziomie jak w drugim kwartale.

  Ile m2 mają nasze mieszkania?

  Ile m2 mają nasze mieszkania? Trochę ponad 29 metrów kwadratowych – taka powierzchnia przypada w Polsce na statystycznego obywatela. W Europie standard jest wyższy, czasami nawet ponad dwa razy wyższy – sugerują dane Eurostatu.

  Polski Ład. Zmiany zasad opodatkowania nieruchomości

  Opodatkowanie wynajmu nieruchomości. Zmiany zasad opodatkowania nieruchomości zawarte w programie Polski Ład doprowadzą do wzrostu czynszu za wynajmowane mieszkania. Uderzą również w przedsiębiorców, którzy rejestrują swoje biura czy gabinety w lokalach mieszkalnych.

  Coraz mniej gruntów do zagospodarowania

  Zasoby gruntów państwowych. Tylko ok. 165 tys. hektarów państwowej ziemi nie zostało dotychczas zagospodarowane. Część tych gruntów może być jeszcze sprzedana lub wydzierżawiona na cele rolne, ale większość z nich cechuje niska przydatność rolnicza oraz znaczne rozdrobnienie - informuje Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa (KOWR).

  Check engine: czy można jeździć?

  Check engine: czy można jeździć? Czasami tak, a czasami nie. To wszystko zależy od tego czy pojawieniu się kontrolki towarzyszą dodatkowe objawy.

  Polski Ład. Zmiany w uldze mieszkaniowej

  Ulga mieszkaniowa. Polski Ład zakłada modyfikację przepisów w zakresie ulgi mieszkaniowej. Zmiany dotyczą wydatków na spłatę kredytu (pożyczki) oraz odsetek od tego kredytu (pożyczki) zaciągniętego na zbywaną nieruchomość. Co ulegnie zmianie?

  Kontrolka silnika: co oznacza?

  Kontrolka silnika: co oznacza? Jej zaświecenie się w czasie jazdy bez wątpienia stanowi ważny sygnał. Ale czy zawsze dalszą podróż należy przerwać?

  Wibracje w samochodzie: skąd się biorą?

  Wibracje w samochodzie, czyli dziś opowiemy o tym, skąd się biorą drgania w kabinie w czasie jazdy. A najczęstszym ich powodem są... opony!

  Ile kosztuje metr kwadratowy mieszkania w Warszawie?

  Ceny mieszkań w Warszawie. Na koniec połowy 2021 roku po raz pierwszy w historii cena metra kwadratowego mieszkania pozostającego w ofercie w Warszawie przekroczyła 12 tys. zł i była o 7,8 proc. wyższa niż w końcówce 2020 roku.