| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Firma w Unii > Przedsiębiorca musi się dobrze przygotować do starań o dotację z Unii

Przedsiębiorca musi się dobrze przygotować do starań o dotację z Unii

Przedsiębiorca myślący o pozyskaniu dotacji z funduszy unijnych powinien już teraz rozpocząć przygotowanie projektu. Jeśli nie zrobi tego odpowiednio wcześniej, ma nikłe szanse na pozyskanie unijnych pieniędzy.


Fundusze unijne nie są dla słabych, są tylko dla najlepszych przedsiębiorców - w ten sposób przedstawiciel wielkopolskiego urzędu marszałkowskiego podsumował na konferencji organizowanej przez GP możliwości otrzymania wsparcia z programów UE. Nie sposób się z nim nie zgodzić.

Z podsumowujących wsparcie udzielone firmom z puli unijnych środków na lata 2004-2006 badań Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości jednoznacznie wynika, że ponad połowa przedsiębiorców, którzy dostali dotacje, bez niej także zrealizowałaby zaplanowaną inwestycję.

Jeśli przedsiębiorca planuje zrealizować projekt i chce go w dużej części sfinansować z funduszy unijnych, powinien po pierwsze, odpowiedzieć na pytanie, co się stanie, jeśli nie dostanie wsparcia albo dostanie je dopiero pod koniec przyszłego roku. Tylko duże firmy mogą pozwolić sobie na odłożenie inwestycji, by uzyskać optymalne warunki finansowe. Z tego punktu widzenia opieranie rozwoju firmy tylko na funduszach unijnych jest błędem. Szczególnie małe firmy powinny unikać sytuacji, w której być albo nie być inwestycji jest uzależnione od uzyskania dofinansowania. Dotacja ma przyśpieszyć rozwój, a nie być jego jedynym czynnikiem.

Jeśli przedsiębiorca ma przygotowany projekt i wie, że może sobie pozwolić na jego realizację mimo możliwości braku dotacji, to kolejnym krokiem będzie dopasowanie projektu do możliwości, które stwarzają poszczególne programy. Jest ich ponad 20, więc możliwości wyboru jest mnóstwo.

Duże projekty o charakterze innowacyjnym, których wartość przekracza 2 mln euro (8 mln zł), będą finansowane z PO IG. Firmy, których planowane inwestycje nie przekraczają tego progu, powinny poszukać pieniędzy w RPO. Natomiast osoby, które chcą założyć własną firmę na obszarach wiejskich, mogą starać się nawet o 300 tys. zł dotacji z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

Unijne pieniądze, które pozwolą początkującemu przedsiębiorcy postawić pierwsze kroki we własnej firmie, znajdują się w programie Kapitał Ludzki.

Kiedy zidentyfikuje się odpowiedni program, z którego chcemy uzyskać dotację, warto odpowiednio przygotować się do procesu aplikowania. Analiza mocnych i słabych stron projektu i próba takiej jego modyfikacji, która umożliwi zdobycie dodatkowych punktów (za innowacyjność czy nowe miejsca pracy), to minimum. Warto przy tym korzystać z rad zewnętrznych ekspertów (na przykład publikowanych w GP).

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Potrącenia komornicze i administracyjne z wynagrodzeń69.30 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Ślązak, Zapiór i Wspólnicy Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych

Ekspert we wszystkich dziedzinach prawa związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »