reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Firma w Unii > Jak założyć firmę we Włoszech

Jak założyć firmę we Włoszech

Przedsiębiorcy działający we Włoszech poza opłacaniem podatków dochodowych muszą też płacić dodatkowy podatek od działalności produkcyjnej. Jego wysokość wynosi 3,9 proc. od produkcji netto.


Obowiązujące we Włoszech regulacje dotyczące zakładania biznesu są dość skomplikowane, a rejestracja firmy wymaga często skompletowania dużej liczby dokumentów. Dlatego - jak wskazują eksperci Accreo Taxand - bardzo popularne wśród Włochów jest korzystanie z usług doradców finansowych i handlowych.

Działalność przedsiębiorstw we Włoszech reguluje kodeks prawa cywilnego z 1942 roku.

- Na jego podstawie działalność gospodarczą można prowadzić osobiście lub w formie następujących spółek: spółki zwykłej, spółki we wspólnym imieniu o charakterze zbliżonym do polskiej spółki partnerskiej, zwykłej spółki komandytowej, spółki akcyjnej, spółki komandytowo-akcyjnej, spółki z ograniczoną odpowiedzialnością - wyjaśnia Joanna Gałęza, starszy konsultant w dziale doradztwa podatkowego Accreo Taxand.

Z informacji naszej rozmówczyni wynika, że najbardziej popularną formą prowadzenia działalności we Włoszech są spółka z ograniczoną odpowiedzialnością i spółka akcyjna.

- Minimalny kapitał zakładowy spółki z o.o. wynosi 10 tys. euro, a w przypadku spółki akcyjnej - 120 tys. euro. Zasadniczo w momencie zakładania spółki przynajmniej 25 proc. zapisanego kapitału musi zostać zdeponowane w banku. W przypadku spółki z o.o. wpłata ta może zostać zastąpiona polisą ubezpieczeniową lub gwarancją bankową opiewającą na równowartość tej kwoty - dodaje Joanna Gałęza.

Wskazuje też, że inwestorzy zagraniczni, pochodzący z krajów Wspólnoty, są traktowani na takich samych warunkach jak obywatele włoscy. Inwestorzy spoza Unii mogą korzystać z traktowania takiego, jakie przysługuje podmiotom włoskim na zasadzie wzajemności.

Natalia Krupa, konsultant w dziale doradztwa podatkowego Accreo Taxand, stwierdza, że pierwszym krokiem do założenia spółek akcyjnej i z ograniczoną odpowiedzialnością jest dokonanie wpłaty zapisanego kapitału i podpisanie umowy spółki w formie aktu notarialnego.

WAŻNA LICZBA

27,5 proc. - wynosi od 1 stycznia 2008 r. podstawowa stawka CIT we Włoszech

- Kolejnym krokiem jest założenie ksiąg rachunkowych i ksiąg spółki. Następnie spółki te należy zarejestrować w rejestrze przedsiębiorców, złożyć wniosek o nadanie numeru identyfikacji podatkowej oraz numeru płatnika VAT. Następnie trzeba dokonać rejestracji spółki i ksiąg zatrudnienia w instytucie zabezpieczenia społecznego oraz w instytucie ubezpieczeń od nieszczęśliwych wypadków. Trzeba też powiadomić urząd pracy o zatrudnieniu pracowników - tłumaczy Natalia Krupa.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Uprawnienia rodziców w pracy. Poradnik pracodawcy59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Rudaś

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama