REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Bank doradza przedsiębiorstwom, jak skorzystać z unijnych dotacji

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Mariusz Nowak
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Bank nie tylko finansuje projekt, ale także informuje i doradza firmie, jak skorzystać z dotacji.

W okresie ostatnich lat, kiedy jeszcze na rynku funkcjonowały fundusze strukturalne, przedsiębiorcy oraz banki zdobyli pewne doświadczenie, poznali reguły rządzące tymi funduszami oraz instytucjami nimi zarządzającymi.

REKLAMA

 

Przedsiębiorcy musieli nauczyć się współpracy z instytucjami oceniającymi wnioski o przyznanie dotacji i współpracy z firmami doradczymi, które często przygotowywały ich wnioski o dofinansowanie. Na bazie tych doświadczeń dziś można już pokusić się o zebranie postulatów przedsiębiorców. Są to oczekiwania kierowane pod adresem instytucji odpowiedzialnych za dystrybucję funduszy unijnych, firm doradczych, z którymi przedsiębiorcy współpracują w przygotowaniu projektu, oraz banków finansujących projekt, ale i prowadzących działania edukacyjno-doradcze.

 

Do oczekiwań kierowanych do instytucji zarządzających funkcjonowaniem poszczególnych programów z pewnością należy postulat uproszczenia procedur ubiegania się o pozyskanie dofinansowania dla realizowanego projektu. Postulat ten był często artykułowany i można przypuszczać, że w przypadku programów, które będą funkcjonować w ramach nowej perspektywy budżetowej, zostanie on zrealizowany. Pojawiają się sygnały, że przedsiębiorcy część dokumentacji będą składać dopiero przed zawarciem umowy o dofinansowanie projektu.

 

Banki to instytucje w szczególny sposób angażujące się w proces dystrybucji funduszy unijnych. Kierują do przedsiębiorców ofertę zawierającą element finansowania oraz szeroko pojmowanego wsparcia, które ma ułatwić przedsiębiorcy pozyskanie dotacji. Takie podejście zgodne jest z oczekiwaniami przedsiębiorców, którzy chcą, aby bank nie tylko finansował ich projekt, ale również potrafił skutecznie zaangażować się i wesprzeć ich na każdym etapie realizacji projektu.

 

Bank weryfikuje przedsięwzięcie od strony finansowej. W tym zakresie przedsiębiorcy oczekują od banku sprawności i elastyczności w ocenie projektów. Od firm doradczych przedsiębiorcy oczekują profesjonalizmu i sprawności w weryfikacji projektów oraz przygotowaniu dokumentacji projektowej. Bywa, że podmioty te muszą niejednokrotnie stwierdzić, że projekt nie kwalifikuje się do danego programu lub będzie słabo punktowany podczas oceny i ma znikome szanse na dotację.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 

Konieczne jest współdziałanie instytucji zaangażowanych w proces dystrybucji funduszy. Na część z nich przedsiębiorca nie ma bezpośredniego wpływu, zawsze jednak może decydować o wyborze banku. Ta zasada dotyczy również firm doradczych. Ponieważ jakość pracy doradcy, jego profesjonalizm ma duży wpływ na pozyskanie dotacji, warto przeanalizować rynek i zasięgnąć opinii z kilku źródeł, zanim podejmie się ostateczne decyzje o nawiązaniu współpracy.

 

Mariusz Nowak

 

Fortis Bank Polska

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Lider w oczach pracowników. Dlaczego kadra zarządzająca powinna rozwijać kompetencje miękkie?

Sposób, w jaki firma buduje zespół i rozwija wiedzę oraz umiejętności swoich pracowników, to dzisiaj jeden z najważniejszych czynników decydujących o jej przewadze konkurencyjnej. Konieczna jest tu nie tylko adaptacja do szybkich zmian technologicznych i rynkowych, lecz także nieustanny rozwój kompetencji miękkich, które okazują się kluczowe dla firm i ich liderów.

Dziękuję, które liczy się podwójnie. Jak benefity mogą wspierać ludzi, firmy i planetę?

Coraz więcej firm mówi o zrównoważonym rozwoju – w Polsce aż 72% organizacji zatrudniających powyżej 1000 pracowników deklaruje działania w tym obszarze1. Jednak to nie tylko wielkie strategie kształtują kulturę organizacyjną. Często to codzienne, pozornie mało znaczące decyzje – jak wybór dostawcy benefitów czy sposób ich przekazania pracownikom – mówią najwięcej o tym, czym firma kieruje się naprawdę. To właśnie one pokazują, czy wartości organizacji wykraczają poza hasła w prezentacjach.

Windykacja należności. Na czym powinna opierać się działalność windykacyjna

Chociaż windykacja kojarzy się z negatywnie, to jest ona kluczowa w zapewnieniu stabilności finansowej przedsiębiorstw. Branża ta, często postrzegana jako pozbawiona jakichkolwiek zasad etycznych, w ciągu ostatnich lat przeszła znaczną transformację, stawiając na profesjonalizm, przejrzystość i szacunek wobec klientów.

Będą duże problemy. Obowiązkowe e-fakturowanie już za kilka miesięcy, a dwie na trzy małe firmy nie mają o nim żadnej wiedzy

Krajowy System e-Faktur (KSeF) nadchodzi, a firmy wciąż nie są na niego przygotowane. Nie tylko od strony logistycznej czyli zakupu i przygotowania odpowiedniego oprogramowania, ale nawet elementarnej wiedzy czym jest KSeF – Krajowy System e-Faktur.

REKLAMA

Make European BioTech Great Again - szanse dla biotechnologii w Europie Środkowo-Wschodniej

W obliczu zmian geopolitycznych w świecie Europa Środkowo-Wschodnia może stać się nowym centrum biotechnologicznych innowacji. Czy Polska i kraje regionu są gotowe na tę szansę? O tym będą dyskutować uczestnicy XXIII edycji CEBioForum, największego w regionie spotkania naukowców, ekspertów, przedsiębiorców i inwestorów zajmujących się biotechnologią.

Jak ustanowić zarząd sukcesyjny za życia przedsiębiorcy? Procedura krok po kroku

Najlepszym scenariuszem jest zaplanowanie sukcesji zawczasu, za życia właściciela firmy. Ustanowienie zarządu sukcesyjnego sprowadza się do formalnego powołania zarządcy sukcesyjnego i zgłoszenia tego faktu do CEIDG.

Obowiązek sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju w Polsce: wyzwania i możliwości dla firm

Obowiązek sporządzania sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju dotyczy dużych podmiotów oraz notowanych małych i średnich przedsiębiorstw. Firmy muszą działać w duchu zrównoważonego rozwoju. Jakie zmiany w pakiecie Omnibus mogą wejść w życie?

Nowa funkcja Google: AI Overviews. Czy zagrozi polskim firmom i wywoła spadki ruchu na stronach internetowych?

Po latach dominacji na rynku wyszukiwarek Google odczuwa coraz większą presję ze strony takich rozwiązań, jak ChatGPT czy Perplexity. Dzięki SI internauci zyskali nowe możliwości pozyskiwania informacji, lecz gigant z Mountain View nie odda pola bez walki. AI Overviews – funkcja, która właśnie trafiła do Polski – to jego kolejna próba utrzymania cyfrowego monopolu. Dla firm pozyskujących klientów dzięki widoczności w internecie, jest ona powodem do niepokoju. Czy AI zacznie przejmować ruch, który dotąd trafiał na ich strony? Ekspert uspokaja – na razie rewolucji nie będzie.

REKLAMA

Coraz więcej postępowań restrukturyzacyjnych. Ostatnia szansa przed upadłością

Branża handlowa nie ma się najlepiej. Ale przed falą upadłości ratuje ją restrukturyzacja. Przez dwa pierwsze miesiące 2025 r. w porównaniu do roku ubiegłego, odnotowano już 40% wzrost postępowań restrukturyzacyjnych w sektorze spożywczym i 50% wzrost upadłości w handlu odzieżą i obuwiem.

Ostatnie lata to legislacyjny rollercoaster. Przedsiębiorcy oczekują deregulacji, ale nie hurtowo

Ostatnie lata to legislacyjny rollercoaster. Przedsiębiorcy oczekują deregulacji i pozytywnie oceniają większość zmian zaprezentowanych przez Rafała Brzoskę. Deregulacja to tlen dla polskiej gospodarki, ale nie można jej przeprowadzić hurtowo.

REKLAMA