| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Firma w Unii > Bank doradza przedsiębiorstwom, jak skorzystać z unijnych dotacji

Bank doradza przedsiębiorstwom, jak skorzystać z unijnych dotacji

Bank nie tylko finansuje projekt, ale także informuje i doradza firmie, jak skorzystać z dotacji.


W okresie ostatnich lat, kiedy jeszcze na rynku funkcjonowały fundusze strukturalne, przedsiębiorcy oraz banki zdobyli pewne doświadczenie, poznali reguły rządzące tymi funduszami oraz instytucjami nimi zarządzającymi.

 

Przedsiębiorcy musieli nauczyć się współpracy z instytucjami oceniającymi wnioski o przyznanie dotacji i współpracy z firmami doradczymi, które często przygotowywały ich wnioski o dofinansowanie. Na bazie tych doświadczeń dziś można już pokusić się o zebranie postulatów przedsiębiorców. Są to oczekiwania kierowane pod adresem instytucji odpowiedzialnych za dystrybucję funduszy unijnych, firm doradczych, z którymi przedsiębiorcy współpracują w przygotowaniu projektu, oraz banków finansujących projekt, ale i prowadzących działania edukacyjno-doradcze.

 

Do oczekiwań kierowanych do instytucji zarządzających funkcjonowaniem poszczególnych programów z pewnością należy postulat uproszczenia procedur ubiegania się o pozyskanie dofinansowania dla realizowanego projektu. Postulat ten był często artykułowany i można przypuszczać, że w przypadku programów, które będą funkcjonować w ramach nowej perspektywy budżetowej, zostanie on zrealizowany. Pojawiają się sygnały, że przedsiębiorcy część dokumentacji będą składać dopiero przed zawarciem umowy o dofinansowanie projektu.

 

Banki to instytucje w szczególny sposób angażujące się w proces dystrybucji funduszy unijnych. Kierują do przedsiębiorców ofertę zawierającą element finansowania oraz szeroko pojmowanego wsparcia, które ma ułatwić przedsiębiorcy pozyskanie dotacji. Takie podejście zgodne jest z oczekiwaniami przedsiębiorców, którzy chcą, aby bank nie tylko finansował ich projekt, ale również potrafił skutecznie zaangażować się i wesprzeć ich na każdym etapie realizacji projektu.

 

Bank weryfikuje przedsięwzięcie od strony finansowej. W tym zakresie przedsiębiorcy oczekują od banku sprawności i elastyczności w ocenie projektów. Od firm doradczych przedsiębiorcy oczekują profesjonalizmu i sprawności w weryfikacji projektów oraz przygotowaniu dokumentacji projektowej. Bywa, że podmioty te muszą niejednokrotnie stwierdzić, że projekt nie kwalifikuje się do danego programu lub będzie słabo punktowany podczas oceny i ma znikome szanse na dotację.

 

Konieczne jest współdziałanie instytucji zaangażowanych w proces dystrybucji funduszy. Na część z nich przedsiębiorca nie ma bezpośredniego wpływu, zawsze jednak może decydować o wyborze banku. Ta zasada dotyczy również firm doradczych. Ponieważ jakość pracy doradcy, jego profesjonalizm ma duży wpływ na pozyskanie dotacji, warto przeanalizować rynek i zasięgnąć opinii z kilku źródeł, zanim podejmie się ostateczne decyzje o nawiązaniu współpracy.

 

Mariusz Nowak

 

Fortis Bank Polska

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Siwek Gaczyński & Partners

Kancelaria prawnicza

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK