| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Firma w Unii > Jak zdobyć dotacje na inwestycje z funduszy strukturalnych 2007-2013

Jak zdobyć dotacje na inwestycje z funduszy strukturalnych 2007-2013

Jestem właścicielką niewielkiej firmy produkcyjno-usługowej. Siedziba firmy znajduje się w Bydgoszczy. Chciałabym pozyskać środki z funduszy strukturalnych na unowocześnienie technologii produkcji i modernizację maszyn. Rozważam także możliwość zwiększenia produkcji i zatrudnienia dodatkowych pracowników. Wiem, że w latach 2004-2006 była możliwość uzyskania dofinansowania na inwestycje przez małe firmy. Czy obecnie także będzie można pozyskać tego typu dotacje? Jakim programem warto się zainteresować?


RADA

Chcąc pozyskać dofinansowanie dla projektów inwestycyjnych, warto zainteresować się Regionalnymi Programami Operacyjnymi (RPO), które będą wdrażane w ramach nowej perspektywy finansowej 2007-2013. Na przełomie roku zapowiadane jest uruchomienie pierwszych rund aplikacyjnych.

UZASADNIENIE

W poprzedniej perspektywie finansowej 2004-2006 przedsiębiorstwa mogły się starać o dotacje z funduszy strukturalnych na inwestycje głównie w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego - Wzrost Konkurencyjności Przedsiębiorstw (SPO - WKP). Był to program w całości przeznaczony na wsparcie firm. Jeszcze wcześniej dostępne były dla firm środki w ramach funduszy przedakcesyjnych PHARE. Niestety, środki na inwestycje zostały bardzo szybko rozdysponowane. Zainteresowanie przedsiębiorców było bowiem bardzo duże.

W ramach nadchodzącej perspektywy finansowej 2007-2013 nie ma już programu Wzrost Konkurencyjności Przedsiębiorstw. Pojawił się za to Program Operacyjny Innowacyjna Gospodarka. Także on jest w głównej mierze skierowany do firm, jednak nie stanowi kontynuacji SPO - WKP. Dotacje w ramach tego programu przeznaczone są przede wszystkim na wspieranie projektów innowacyjnych w skali kraju lub na poziomie międzynarodowym.

Osoby poszukujące środków na inwestycje w swoich firmach powinny się jednak zainteresować Regionalnymi Programami Operacyjnymi. Jest ich 16 i zastąpią wdrażany w poprzedniej perspektywie finansowej Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego (ZPORR). Obecnie każde województwo będzie miało odrębny, opracowany na własne potrzeby, program rozwoju. I właśnie w ramach tych programów przedsiębiorcy mogą znaleźć takie priorytety i działania, które wspierają różnego typu inwestycje w ich firmach.

W Pani przypadku warto zwrócić uwagę na priorytet 5 „Wzmocnienie konkurencyjności przedsiębiorstw”, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla województwa kujawsko-pomorskiego. Celem tego priorytetu jest wzmocnienie konkurencyjności firm z województwa, w tym wzrost ich potencjału ekonomicznego, innowacyjnego, wzrost przedsiębiorczości oraz zwiększenie zatrudnienia.

Wsparcie biznesu w ramach programu koncentruje się na małych i średnich przedsiębiorstwach. Wspieranie dużych przedsiębiorstw jest dopuszczalne jedynie w wyjątkowych przypadkach, m.in. gdy rozmiar inwestycji nie przekracza 2 mln euro oraz gdy występuje jasna i znacząca korzyść dla regionu.

W ramach tego priorytetu zakłada się wspieranie projektów inwestycyjnych przedsiębiorstw ukierunkowanych na zwiększenie i unowocześnienie zdolności wytwórczych, produkcyjnych i usługowych (wprowadzanie nowoczesnych technologii), skutkujących tworzeniem nowych miejsc pracy. Preferowane będzie wsparcie przedsiębiorstw rozwijających innowacyjne technologie, a także propagujących zrównoważone wzorce produkcji poprzez wdrażanie wydajnych systemów zarządzania środowiskiem oraz wdrażanie i stosowanie technologii zapobiegania zanieczyszczaniu środowiska.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Accace Polska

Accace jest jednym z liderów firm doradczo-outsourcingowych, obecną na rynku od 2006 roku. Zatrudniamy ponad 550 profesjonalistów, w tym prawników, doradców podatkowych, księgowych i finansistów oraz specjalistów kadrowo-płacowych. Accace doradza ponad 2 000 klientom w 13 krajach Europy Środkowo-Wschodniej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »