REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak zdobyć dotacje na inwestycje z funduszy strukturalnych 2007-2013

Łukasz Kusak
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Jestem właścicielką niewielkiej firmy produkcyjno-usługowej. Siedziba firmy znajduje się w Bydgoszczy. Chciałabym pozyskać środki z funduszy strukturalnych na unowocześnienie technologii produkcji i modernizację maszyn. Rozważam także możliwość zwiększenia produkcji i zatrudnienia dodatkowych pracowników. Wiem, że w latach 2004-2006 była możliwość uzyskania dofinansowania na inwestycje przez małe firmy. Czy obecnie także będzie można pozyskać tego typu dotacje? Jakim programem warto się zainteresować?

RADA

REKLAMA

Chcąc pozyskać dofinansowanie dla projektów inwestycyjnych, warto zainteresować się Regionalnymi Programami Operacyjnymi (RPO), które będą wdrażane w ramach nowej perspektywy finansowej 2007-2013. Na przełomie roku zapowiadane jest uruchomienie pierwszych rund aplikacyjnych.

UZASADNIENIE

W poprzedniej perspektywie finansowej 2004-2006 przedsiębiorstwa mogły się starać o dotacje z funduszy strukturalnych na inwestycje głównie w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego - Wzrost Konkurencyjności Przedsiębiorstw (SPO - WKP). Był to program w całości przeznaczony na wsparcie firm. Jeszcze wcześniej dostępne były dla firm środki w ramach funduszy przedakcesyjnych PHARE. Niestety, środki na inwestycje zostały bardzo szybko rozdysponowane. Zainteresowanie przedsiębiorców było bowiem bardzo duże.

W ramach nadchodzącej perspektywy finansowej 2007-2013 nie ma już programu Wzrost Konkurencyjności Przedsiębiorstw. Pojawił się za to Program Operacyjny Innowacyjna Gospodarka. Także on jest w głównej mierze skierowany do firm, jednak nie stanowi kontynuacji SPO - WKP. Dotacje w ramach tego programu przeznaczone są przede wszystkim na wspieranie projektów innowacyjnych w skali kraju lub na poziomie międzynarodowym.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Osoby poszukujące środków na inwestycje w swoich firmach powinny się jednak zainteresować Regionalnymi Programami Operacyjnymi. Jest ich 16 i zastąpią wdrażany w poprzedniej perspektywie finansowej Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego (ZPORR). Obecnie każde województwo będzie miało odrębny, opracowany na własne potrzeby, program rozwoju. I właśnie w ramach tych programów przedsiębiorcy mogą znaleźć takie priorytety i działania, które wspierają różnego typu inwestycje w ich firmach.

W Pani przypadku warto zwrócić uwagę na priorytet 5 „Wzmocnienie konkurencyjności przedsiębiorstw”, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla województwa kujawsko-pomorskiego. Celem tego priorytetu jest wzmocnienie konkurencyjności firm z województwa, w tym wzrost ich potencjału ekonomicznego, innowacyjnego, wzrost przedsiębiorczości oraz zwiększenie zatrudnienia.

Wsparcie biznesu w ramach programu koncentruje się na małych i średnich przedsiębiorstwach. Wspieranie dużych przedsiębiorstw jest dopuszczalne jedynie w wyjątkowych przypadkach, m.in. gdy rozmiar inwestycji nie przekracza 2 mln euro oraz gdy występuje jasna i znacząca korzyść dla regionu.

W ramach tego priorytetu zakłada się wspieranie projektów inwestycyjnych przedsiębiorstw ukierunkowanych na zwiększenie i unowocześnienie zdolności wytwórczych, produkcyjnych i usługowych (wprowadzanie nowoczesnych technologii), skutkujących tworzeniem nowych miejsc pracy. Preferowane będzie wsparcie przedsiębiorstw rozwijających innowacyjne technologie, a także propagujących zrównoważone wzorce produkcji poprzez wdrażanie wydajnych systemów zarządzania środowiskiem oraz wdrażanie i stosowanie technologii zapobiegania zanieczyszczaniu środowiska.

Wspierane będą także przedsięwzięcia inwestycyjne firm związane z osiąganiem uznanych standardów nowoczesności, m.in. certyfikacji wytwarzanych produktów i świadczonych usług, certyfikacji w zakresie bezpieczeństwa i higieny procesów produkcyjnych, organizacji i zarządzania.

Zakłada się też bezpośrednie wsparcie przedsięwzięć inwestycyjnych w istniejących przedsiębiorstwach w zakresie ich dostosowywania do wymogów ochrony środowiska i innych wymogów wynikających z regulacji wspólnotowych.

W ramach osi priorytetowej przewiduje się również dotacje na promocję produktów (wyrobów, usług), które mają szansę stać się markami regionu. Zakłada się wspieranie przygotowania rynkowej oferty markowych produktów, wspieranie jej prezentacji na krajowych i zagranicznych imprezach wystawienniczych i targowych, a także wspieranie działalności eksportowej.

Ponadto priorytet przewiduje dofinansowanie rozwoju instytucji otoczenia biznesu, zwiększanie i zróżnicowanie oferty ich usług adresowanych do przedsiębiorców. Wsparcie obejmie uruchomienie nowych oraz wzmocnienie kapitałowe istniejących instytucji finansowego wsparcia przedsiębiorczości, funduszy pożyczkowych i funduszy poręczeniowych.

Jak widać, wachlarz możliwości pozyskania dofinansowania jest dość duży, a to tylko jeden z planowanych ośmiu priorytetów programu.

O środki będzie się można ubiegać na podobnych zasadach co w poprzedniej perspektywie finansowej. W niektórych obszarach wprowadzono także liczne ułatwienia mające na celu zwiększenie tzw. absorpcji środków z funduszy strukturalnych. Mniej jest zatem wymogów formalnych, które przedsiębiorca będzie musiał spełnić, aby otrzymać dofinansowanie.

Obecnie większość regionalnych programów operacyjnych została już zaakceptowana przez Komisję Europejską. W najbliższych miesiącach należy spodziewać się otwarcia rund aplikacyjnych w ramach poszczególnych priorytetów programu. Wówczas także poznamy szczegóły dotyczące sposobu składania wniosków, realizacji i oceny projektów. Warto jednak już dziś zacząć przygotowywać się do aplikacji o dofinansowanie, gdyż biorąc pod uwagę doświadczenia z lat ubiegłych, zainteresowanie dotacjami będzie z pewnością bardzo duże.

Na dofinansowanie w ramach opisywanego priorytetu 5 przeznaczone będą w latach 2007-1013 z funduszy strukturalnych 252 mln euro.

Dostęp do projektów Regionalnych Programów Operacyjnych dla poszczególnych województw znajduje się na stronie internetowej www.funduszestrukturalne.gov.pl, zakładka programy operacyjne/programy regionalne.

Łukasz Kusak

ekspert w zakresie finansów i funduszy europejskich, pracownik redakcji

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Biuletyn Rachunkowości

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć?

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć przed zagrożeniami? Przedświąteczny sezon zakupowy może stwarzać zagrożenia nie tylko dla klientów ale także dla sklepów.

Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

REKLAMA

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

REKLAMA

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

REKLAMA