REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Unia Europejska przyznaje dotacje na targi i misje

Bianka Jaworska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Mikro-, mali i średni przedsiębiorcy - w ramach promocji polskiej gospodarki na zagranicznych rynkach - mogą ubiegać się o dofinansowanie ich udziału w targach i misjach zagranicznych.

W ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka i priorytetu 6.1 pt. Polska gospodarka na rynku międzynarodowym (zwanego Paszport do eksportu), przedsiębiorcy mogą ubiegać się o dotację udziału w imprezach ekspozycyjnych w wysokości 50 proc. kosztów kwalifikowanych przedsięwzięcia (koszty doradztwa finansowane będę w 80 proc.). Maksymalna kwota wsparcia dla jednego przedsiębiorcy wynosić będzie 150 tys. zł.

REKLAMA

Ocenią doradcy

REKLAMA

Całość środków przeznaczonych na to działanie to blisko 92 mln euro. W odróżnieniu od podobnego programu adresowanego do przedsiębiorców eksportujących swoje towary na zagraniczne rynki zbytu w poprzednim okresie dofinansowywania, obecnie będą mogły z niego skorzystać wyłącznie firmy, które wykażą się gotowością i niezbędną dojrzałością do rozpoczęcia lub poszerzenia skali swojej działalności eksportowej, a ich działania będą zaplanowane i przemyślane. Ten stan przygotowania oceniać będą specjaliści. Dopiero po uzyskaniu pozytywnej oceny doradców firmy będą mogły aplikować o dofinansowanie udziału w wybranych przez siebie imprezach wystawienniczych.

Zadaniem tego priorytetu jest silniejsze powiązanie gospodarki polskiej z międzynarodową poprzez pokazanie naszego kraju jako atrakcyjnego partnera wymiany gospodarczej oraz miejsca lokowania inwestycji - czytamy w uszczegółowieniu programu operacyjnego.

Chwalmy się swoim

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Z analiz przeprowadzonych przez resort gospodarki wynika bowiem, że niewiele polskich firm sprzedaje swoje produkty za granicą, a wiele z tych, które to robią, wprowadza swoje towary i usługi na inne rynki pod cudzymi markami.

Działanie Paszport do eksportu ma przyczynić się do wzrostu liczby firm, które na jednolitym rynku europejskim prowadzą sprzedaż w oparciu o przygotowaną strategię i z wykorzystaniem krajowych instrumentów wsparcia.

Niezależnie od Działania 6.1, także w niektórych regionalnych Programach Operacyjnych (w priorytetach adresowanych do przedsiębiorców) przewidziane jest dofinansowanie udziału małych i średnich przedsiębiorstw w targach i misjach.

ATRAKCYJNY PASZPORT DO EKSPORTU

Co daje program Paszport do eksportu małym firmom?

Paszport dla eksportu pozwala na: skorzystanie z 30 godzin bezpłatnego konsultingu z zakresu planowania rozwoju eksportu dla firmy oraz trzech z czterech poniższych instrumentów:

• wykonanie indywidualnych badań i ekspertyz dotyczących możliwości wprowadzenia towarów i usług oferowanych przez wnioskodawcę na targi zagraniczne lub zwiększenia sprzedaży tych towarów i usług za granicą;

• promocja przedsiębiorcy na rynku docelowym, w tym przygotowanie, druk i emisja materiałów promocyjnych oraz udział w targach i misjach gospodarczych za granicą;

• wyszukanie i dobór partnerów na rynkach docelowych, w tym poprzez dofinansowanie opłat związanych z dostępem do baz danych zagranicznych organizacji zrzeszających przedsiębiorców danej branży;

• uzyskanie certyfikatów wyrobu wymaganych na danym rynku docelowym (atesty, badania weterynaryjne, patenty).

JAK UZYSKAĆ DOPŁATĘ

Etapy procedury aplikacyjnej:

1. Wypełnienie i przesłanie formularza zgłoszeniowego - wstępna selekcja.

2. Wizyta przedstawicieli instytucji dokonującej selekcji firm do programu (doradca gratis przeprowadza analizę słabych stron działalności przedsiębiorstwa).

3. Wybór przez firmę wybraną do programu trzech z sześciu instrumentów.

4. Złożenie wniosku o dofinansowanie i jego zatwierdzenie przez zespół ekspertów.

Ważne! Cała procedura ma trwać maksymalnie 90 dni.

Więcej:

http://www.mg.gov.pl/Wiadomosci/Przedsiebiorcy/Paszport+do+eksportu.htm

Ministerstwo Gospodarki, plac Trzech Krzyży 3/5, 00-507 Warszawa; tel. (022) 693 50 00

BIANKA JAWORSKA

bianka.jaworska@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć?

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć przed zagrożeniami? Przedświąteczny sezon zakupowy może stwarzać zagrożenia nie tylko dla klientów ale także dla sklepów.

Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

REKLAMA

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

REKLAMA

Rynek usług kurierskich w Polsce 2024: ostatni okres przyniósł dynamiczne zmiany w obsłudze przesyłek: jak korzystają na nich klienci

Polski rynek usług kurierskich, określany fachowo: KEP (Kurier, Express, Paczka) w ostatnich latach przeszedł intensywne zmiany. Są one odpowiedzią na szybki rozwój e-commerce, zmieniające się oczekiwania konsumentów i postępującą cyfryzację usług logistycznych.

Tylko motocykliści odkładają zakup opon na wiosnę, branża notuje więc spektakularną dynamikę sprzedaży w tym kwartale i w całym 2024 roku

Branża oponiarska w Polsce, ale i w całej Europie 2024 rok z pewnością odnotuje jako bardzo udany. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy popyt na opony niemal we wszystkich segmentach rośnie dynamicznie, a klienci finalizują także decyzje zakupowe odkładane na przyszłość  powodu przejściowych problemów finansowych.

REKLAMA