REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak założyć niemiecką spółkę z o.o.

Damian Wypior
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Zakładając spółkę z o.o. w Niemczech, trzeba brać pod uwagę aspekt czasowy. Przygotowanie i tłumaczenie dokumentów, uchwała wspólników wymagana do udzielenia pełnomocnictwa mogą zająć sporo czasu i pokrzyżować starannie przygotowany harmonogram.

Założenie sp. z o.o. (GmbH) w Niemczech teoretycznie nie sprawia zasadniczo zbyt wielu problemów. Po zaprojektowaniu odpowiedniej umowy spółki, umowa ta musi zostać zawarta przed niemieckim notariuszem, a sp. z o.o. należy następnie zgłosić w rejestrze handlowym. W praktyce mogą się tu jednak pojawić problemy, które mogą opóźnić założenie sp. z o.o. Ponieważ sp. z o.o. jest często zakładana pod presją czasu, a od momentu powstania spółki zależą nierzadko inne czynności prawne, przykładowo zawarcie umów, opóźnienie tego rodzaju może okazać się kłopotliwe, a nawet kosztowne.

REKLAMA

Sposób reprezentacji spółki

REKLAMA

Założenie sp. z o.o. nie jest problematyczne, jeśli przyszły wspólnik przyjeżdża do Niemiec i osobiście stawia się przed notariuszem. Sytuacja komplikuje się, jeśli wspólnikiem jest spółka kapitałowa. Nie każda spółka kapitałowa może sobie pozwolić na wyjazd swojego zarządu na jeden bądź kilka dni. Sytuacja dodatkowo się komplikuje, jeśli członkowie zarządu nie są uprawnieni do indywidualnego reprezentowania, lecz jedynie do reprezentowania łącznego, i w związku z tym do Niemiec musi przyjechać kilku członków zarządu.

Możliwością obejścia, która jednak nie dotyczy jednoosobowej sp. z o.o., jest założenie spółki poprzez falsus procurator, tzn. przedstawiciela bez umocowania do reprezentowania. W takiej sytuacji jedna osoba, np. niemiecki adwokat, zakłada sp. z o.o. bez formalnego pełnomocnictwa w imieniu spółki polskiej. Tak zawarta umowa spółki jest względnie nieskuteczna dopóty, dopóki nie zostanie zatwierdzona przez wspólników.

REKLAMA

Inną możliwością jest wcześniejsze udzielenie wybranej osobie skutecznego pełnomocnictwa. Wadą w stosunku do poprzedniego rozwiązania (falsus procurator) jest konieczność zagwarantowania - poprzez odpowiednie sformułowanie i staranny dobór tej osoby - aby nie doszło do nadużycia udzielonego pełnomocnictwa.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zarówno wcześniejsze pełnomocnictwo, jak i późniejsze zezwolenie muszą zostać sporządzone bądź uwierzytelnione przez polskiego notariusza (jeśli pełnomocnictwo lub zezwolenie jest udzielane w Polsce). Jeśli pełnomocnictwo jest udzielane przez polską spółkę, należy dołączyć odpowiedni wyciąg z Krajowego Rejestru Sądowego. Pełnomocnictwo lub zezwolenie oraz odpis z Krajowego Rejestru Sądowego muszą zostać potwierdzone przez apostille, a powstały dokument przetłumaczony przez tłumacza przysięgłego na język niemiecki. Wyciąg z Krajowego Rejestru Sądowego wraz z apostille i tłumaczeniem przysięgłym należy zresztą przedłożyć niemieckiemu notariuszowi także wtedy, gdy sp. z o.o. chce założyć w Niemczech jeden bądź kilku członków zarządu osobiście.

Z naszego doświadczenia wynika, że wiele polskich spółek nie bierze pod uwagę wymaganego nakładu czasowego. Takie banalne sprawy, jak przygotowanie i tłumaczenie niezbędnych dokumentów mogą zająć całkiem sporo czasu i pokrzyżować starannie przygotowany harmonogram. Sytuacja dodatkowo się komplikuje, jeśli zgodnie z umową spółki, dla udzielenia pełnomocnictwa bądź zezwolenia wymagana jest uchwała wspólników. Głównie w spółkach akcyjnych może upłynąć sporo czasu, zanim odbędzie się wymagane w tym celu zgromadzenie akcjonariuszy.

Zgłaszanie spółki do rejestru

Przy zakładaniu sp. z o.o. w Niemczech należy również pamiętać o tym, że zgłoszenie spółki do rejestru handlowego musi zostać podpisane przez wszystkich powołanych prezesów sp. z o.o. oraz że muszą zostać złożone wzory podpisów, przy czym obie te czynności muszą zostać uwierzytelnione notarialnie. Jeśli prezesami są osoby mieszkające za granicą, muszą one stawić się w umówionym terminie przed notariuszem w Niemczech. Nie można udzielić pełnomocnictwa. W teorii prezesi mogliby wprawdzie uwierzytelnić wymagane złożenie podpisów przed polskim notariuszem, sporządzić apostille uwierzytelnienia i zlecić tłumaczenie na język niemiecki, mogłyby się tu jednak pojawić problemy w niemieckich sądach rejestrowych, które w tego rodzaju kwestiach są raczej nieelastyczne.

Wpłacanie kapitału zakładowego

Kolejną czasową przeszkodą przy zakładaniu spółki może być wpłacenie kapitału zakładowego. Aby zgłosić sp. z o.o. do niemieckiego rejestru handlowego, nie wystarczy potwierdzenie zarządu o wpłaceniu kapitału zakładowego. Należy raczej przedłożyć wyciąg z konta, z którego wynika, że wymagany kapitał zakładowy został wpłacony na konto kapitału zakładowego sp. z o.o. W praktyce przyszły wspólnik, już przed stawieniem się przed notariuszem, prowadzi rozmowy z bankiem, który przygotowuje wymagane formularze. Ważne jest znalezienie dobrego banku, ponieważ wiele niemieckich banków jest jeszcze nieelastycznych w stosunku do polskich klientów. Po dokonaniu niezbędnych przygotowań następuje stawienie się przed notariuszem. Sporządzony przez notariusza odpis umowy spółki jest przedkładany bankowi, który następnie otwiera konto, na które zostaje wpłacony kapitał zakładowy. Odpowiedni wyciąg z konta jest następnie przedkładany notariuszowi, który wysyła go wraz z już wcześniej sporządzonym i podpisanym zgłoszeniem do rejestru handlowego.

Ważną kwestią przy zakładaniu sp. z o.o. jest również wybór odpowiedniego prezesa. W wielu przypadkach prezesem powinna być osoba zamieszkała w Niemczech, która zna rynek i powinna dzięki temu umożliwić spółce dobry start. Można się tu ewentualnie zastanowić, czy nie lepiej byłoby zatrudnić tę osobę na pierwsze miesiące najpierw tylko jako pracownika, a na stanowisko prezesa powołać pracownika polskiego wspólnika.

Taki etap próbny pozwala na większą kontrolę niemieckiego pracownika na początku. Ponadto mianowanie na prezesa stanowi nagrodę i dodatkową motywację dla niemieckiego pracownika, której nie należy wykorzystywać już na samym początku. Jeśli na rzecz spółki miałby działać niemiecki prezes, należy również rozważyć rodzaj umocowania do reprezentowania. Istnieje przykładowo możliwość, aby spółka była reprezentowana przez polskiego i niemieckiego prezesa, przy czym polski prezes posiada prawo do indywidualnego reprezentowania spółki, podczas gdy niemiecki prezes może reprezentować sp. z o.o. tylko wspólnie z polskim prezesem.

WAŻNE USTALENIA WSPÓLNIKÓW

Przy zakładaniu sp. z o.o. należy również pamiętać o czynniku ludzkim. Jeśli spółka ma zostać założona nie przez jednego, ale przez dwóch lub kilku wspólników, wówczas bardzo ważne jest wcześniejsze wyjaśnienie wszystkich istotnych szczegółów. Często założenie spółki opóźnia się nie ze względu na konieczne działania prawne, ale po prostu przez to, że wspólnicy jeszcze na krótko przed założeniem spółki nie są nadal zgodni co do istotnych szczegółów umowy spółki (przykładowo: podział zysku, prawa głosu, itp.)

Damian Wypior

gp@infor.pl

PODSTAWA PRAWNA

• Par. 2, 78, 35 Ustawy o spółce z o.o. (GmbHG)

• Damian Wypior

adwokat z niemieckiej kancelarii Bunk alliance w Worms

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy polskie firmy są gotowe na ESG?

Współczesny świat biznesu zakręcił się wokół kwestii związanych z ESG. Ta koncepcja, będąca wskaźnikiem zrównoważonego rozwoju, wpływa nie tylko na wielkie korporacje, ale coraz częściej obejmuje także małe i średnie przedsiębiorstwa. W dobie rosnących wymagań związanych ze zrównoważonością społeczną i środowiskową, ESG jest nie tylko wyzwaniem, ale również szansą na budowanie przewagi konkurencyjnej.

ESG u dostawców czyli jak krok po kroku wdrożyć raportowanie ESG [Mini poradnik]

Wdrażanie raportowania ESG (środowiskowego, społecznego i zarządczego) to niełatwe zadanie, zwłaszcza dla dostawców, w tym działających dla większych firm. Choć na pierwszy rzut oka może się wydawać, że wystarczy powołać koordynatora i zebrać dane, to tak naprawdę proces ten wymaga zaangażowania całej organizacji. Jakie są pierwsze kroki do skutecznego raportowania ESG? Na co zwrócić szczególną uwagę?

ESG to zielona miara ryzyka, która potrzebuje strategii zmian [Rekomendacje]

Żeby utrzymać się na rynku, sprostać konkurencji, a nawet ją wyprzedzić, warto stosować się do zasad, które już obowiązują dużych graczy. Najprostszym i najbardziej efektywnym sposobem będzie przygotowanie się, a więc stworzenie mapy działania – czyli strategii ESG – i wdrożenie jej w swojej firmie. Artykuł zawiera rekomendacje dla firm, które dopiero rozpoczynają podróż z ESG.

Ratingi ESG: katalizator zmian czy iluzja postępu?

Współczesny świat biznesu coraz silniej akcentuje znaczenie ESG jako wyznacznika zrównoważonego rozwoju. W tym kontekście ratingi ESG odgrywają kluczową rolę w ocenie działań firm na polu odpowiedzialności środowiskowe, społecznej i zarządzania. Ale czy są one rzeczywistym impulsem do zmian, czy raczej efektowną fasadą bez głębszego wpływu na biznesową rzeczywistość? Przyjrzyjmy się temu bliżej.

REKLAMA

Zrównoważony biznes czyli jak strategie ESG zmienią reguły gry?

ESG to dziś megatrend, który dotyczy coraz więcej firm i organizacji. Zaciera powoli granicę między sukcesem a odpowiedzialnością biznesu. Mimo, iż wymaga od przedsiębiorców wiele wysiłku, ESG dostarcza m.in. nieocenione narzędzie, które może nie tylko przekształcić biznes, ale również pomóc budować lepszą przyszłość. To strategia ESG zmienia sposób działania firm na zrównoważony i odpowiedzialny.

Podatek od nieruchomości może być niższy. Samorządy ustalają najwyższe możliwe stawki

Podatek od nieruchomości może być niższy. To samorządy ustalają najwyższe możliwe stawki, korzystając z widełek ustawowych. Przedsiębiorcy apelują do samorządów o obniżenie podatku. Niektóre firmy płacą go nawet setki tysięcy w skali roku.

Jakie recenzje online liczą się bardziej niż te pozytywne?

Podejmując decyzje zakupowe online, klienci kierują się kilkoma ważnymi kryteriami, z których opinie odgrywają kluczową rolę. Oczekują przy tym, że recenzje będą nie tylko pozytywne, ale również aktualne. Potwierdzają to wyniki najnowszego badania TRUSTMATE.io, z którego wynika, że aż 73% Polaków zwraca uwagę na aktualność opinii. Zaledwie 1,18% respondentów nie uważa tego za istotne.

Widzieć człowieka. Czyli power skills menedżerów przyszłości

W świecie nieustannych zmian empatia i zrozumienie innych ludzi stają się fundamentem efektywnej współpracy, kreatywności i innowacyjności. Kompetencje przyszłości są związane nie tylko z automatyzacją, AI i big data, ale przede wszystkim z power skills – umiejętnościami interpersonalnymi, wśród których zarządzanie różnorodnością, coaching i mentoring mają szczególne znaczenie.

REKLAMA

Czy cydry, wina owocowe i miody pitne doczekają się wersji 0%?

Związek Pracodawców Polska Rada Winiarstwa wystąpił z wnioskiem do Ministra Rolnictwa o nowelizację ustawy o wyrobach winiarskich. Powodem jest brak regulacji umożliwiających polskim producentom napojów winiarskich, takich jak cydr, wina owocowe czy miody pitne, oferowanie produktów bezalkoholowych. W obliczu rosnącego trendu NoLo, czyli wzrostu popularności napojów o zerowej lub obniżonej zawartości alkoholu, coraz więcej firm z branży alkoholowej wprowadza takie opcje do swojej oferty.

Czy darowizna na WOŚP podlega odliczeniu od podatku? Komentarz ekspercki

W najbliższą niedzielę (26.01.2025 r.) swój Finał będzie miała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Bez wątpienia wielu przedsiębiorców, jak również tysiące osób prywatnych, będzie wspierać to wydarzenie, a z takiego działania płynie wiele korzyści. Czy darowizna na WOŚP podlega odliczeniu od podatku?

REKLAMA