| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Firma w Unii > Warunki prowadzenia działalności gospodarczej w Belgii

Warunki prowadzenia działalności gospodarczej w Belgii

Przedsiębiorcy, chcący rozpocząć działalność gospodarczą w Belgii, powinni pamiętać o złożonej strukturze administracyjnej, tj. pięciu lokalnych rządach oraz rządzie federalnym. Istotne znaczenie ma również fakt, iż w Belgii, w zależności od regionów lub wspólnot językowych, obowiązują 3 języki oficjalne: niderlandzki, francuski i niemiecki. Ma to znaczenie m.in. przy dokonywaniu tłumaczenia dokumentów składanych przy rejestracji działalności gospodarczej w poszczególnych regionach (Flandrii, Walonii, Regionie Stołecznym-Brukseli).

W Belgii założenie firmy pozbawione jest zbędnych formalności. Obowiązki zostały ograniczone do minimum. Belgia przywiązuje dużą wagę do tworzenia korzystnych warunków dla inwestorów zagranicznych. Przede wszystkim przestrzegana jest zasada o równym traktowaniu podmiotów gospodarczych oraz możliwości korzystania z programów wspierających rozwój przedsiębiorczości i z niektórych udogodnień podatkowych. Inwestor może otrzymać sporą pomoc finansową, co powoduje, że Belgia oceniana jest jako kraj przyjazny przedsiębiorcom.

Z chwilą przystąpienia Polski do Unii Europejskiej nasz kraj stał się częścią jednolitego rynku i korzysta z podstawowych zasad UE gwarantujących: swobodę przepływu towarów, kapitału, świadczenia usług i zakładania przedsiębiorstw oraz swobodę przepływu pracowników. W zakresie zatrudniania pracowników Belgia zastosowała w stosunku do nowych członków (czyli i dla Polski) dwuletni okres przejściowy. Utrzymane zostały natomiast długotrwałe procedury administracyjne dotyczące uzyskiwania zezwoleń na pobyt i pracę w tym kraju. Natomiast w zakresie przepływu towarów, kapitału i usług nie występują żadne ograniczenia taryfowe lub pozataryfowe2.

Polscy przedsiębiorcy mogą podejmować w Belgii działalność gospodarczą na takich samych warunkach jak przedsiębiorcy z pozostałych krajów członkowskich. W szczególności stosuje się ułatwienia przy zakładaniu jednoosobowej działalności gospodarczej przez stosowanie skróconej procedury zgłaszania w tzw. okienku przedsiębiorcy. To właśnie samozatrudnienie jest najbardziej popularną formą działalności gospodarczej Polaków w Belgii, w szczególności w obszarze usług budowlano-renowacyjnych. Procedura rejestracyjna działalności gospodarczej jest pracochłonna, a konieczne formalności są uzależnione od rodzaju podejmowanej działalności.

Polacy, planując pobyt w Belgii dłuższy niż 3 miesiące, są zobowiązani w ciągu 8 dni od daty przyjazdu zarejestrować się w urzędzie miejskim. W praktyce jednak rejestracja taka odbywa się dopiero po zarejestrowaniu firmy3. Dokumenty wymagane podczas rejestracji obejmują: dowód tożsamości, 2 fotografie, świadectwo urodzenia, umowę wynajmu mieszkania. Na podstawie złożonych dokumentów wydawana jest tymczasowa karta pobytu ważna 3 miesiące. W tym okresie po dokonaniu procedury weryfikacyjnej wydawane jest zezwolenie na pobyt do 5 lat. Ponieważ Belgia wprowadziła okres przejściowy chroniący rynek pracy, obywatele Polscy podejmujący pracę w tym kraju muszą uzyskać pozwolenie na pracę. Władze belgijskie 24 lutego 2006 r. podjęły decyzję o przedłużeniu okresu przejściowego w dostępie do rynku pracy dla obywateli 10 nowych krajów członkowskich na kolejne lata4. Od 1 czerwca 2006 r. władze Królestwa Belgii dokonały natomiast częściowej liberalizacji belgijskiego rynku pracy (tylko w zawodach deficytowych, zgodnie z listami takich zawodów opracowanymi przez poszczególne regiony: Flandrię, Walonię i Region Stołeczny-Brukselę). W odniesieniu do tych wybranych zawodów wprowadzone zostały ułatwienia w wydawaniu pozwoleń na pracę dla osób z nowych krajów członkowskich, w tym z Polski. Pozwolenie na pracę nie jest wymagane w wypadku uruchomienia własnej działalności gospodarczej.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Rafał Kornat

Adwokat kościelny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK