REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

W Danii urzędnicy pomagają założyć firmę

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Ewa Matyszewska
Ewa Matyszewska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Polscy przedsiębiorcy, którzy chcą działać na rynku duńskim, mogą skorzystać z pomocy urzędników przy otwieraniu biznesu. Jednak system podatkowy jest skomplikowany, a stawki podatkowe dużo wyższe niż w Polsce.

Dania oferuje duży poziom pewności i stabilności systemu prawnego dla przedsiębiorców. Szymon Czerwiński, konsultant w Accreo Taxand, wyjaśnia, że Dania jest również jednym z tych państw europejskich, które w najpełniejszym stopniu realizują zasady liberalizmu gospodarczego w ramach wolnego rynku i nie stawiają przed inwestorami zagranicznymi większych ograniczeń w prowadzeniu działalności.

REKLAMA

- Wprawdzie podatki w Danii należą do jednych z najwyższych w Europie, to jednak niektóre szczegółowe rozwiązania podatkowe stanowią ciekawą propozycję dla przedsiębiorców chcących inwestować w Danii - dodał Mariusz Machciński, konsultant w Accreo Taxand.

Wsparcie dla podatników

REKLAMA

Polscy przedsiębiorcy rozważający ekspansję na rynku duńskim mogą skorzystać nie tylko z pomocy duńskiej administracji, lecz także ze wsparcia organizacji Invest in Denmark, udzielającej szczegółowych informacji niezbędnych zagranicznym inwestorom. Szymon Czerwiński podkreślił, że angażując się w działalność na obszarach zagrożonych bezrobociem, czy w branżach służących rozwojowi nowych technologii, można liczyć na wsparcie finansowe ze strony państwa w postaci korzystnych warunków kredytowych i gwarancji rządowych.

- Decydując się na założenie firmy w Danii, należy w pierwszej kolejności uzyskać certyfikat pobytowy - polski przedsiębiorca otrzyma go od właściwego miejscowo urzędu regionalnego, w momencie gdy wykaże źródła dochodów pozwalających na pokrycie kosztów utrzymania w tym kraju - tłumaczył Szymon Czerwiński.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dodał, że w drugiej kolejności należy dokonać rejestracji w agencji przedsiębiorstw i handlu (Danish Commerce and Companies Agency). Instytucja ta nadaje przedsiębiorcom numer centralnego rejestru firm (CVR).

- Rejestracji dla celów podatkowych należy dokonać we właściwym miejscowo urzędzie ceł i podatków za pośrednictwem agencji. Oba typy rejestracji mogą przebiegać albo w formie papierowych formularzy, albo elektronicznie - podkreślił Szymon Czerwiński.

Założenie biznesu

REKLAMA

Z informacji ekspertów Accreo Taxand wynika, że choć proces założenia przedsiębiorstwa w Danii jest stosunkowo prosty, nie należy on do najtańszych. Koszty operacji towarzyszących rozpoczęciu działalności wahają się od 10 do 25 tys. koron duńskich (DKK; od 5 do 12 tys. zł). Stanowią one wypadkową opłat za usługi firm doradczych, prawników, notariuszy i tłumaczy przysięgłych języka duńskiego.

Rejestracja w agencji przedsiębiorstw i handlu jest bezpłatna. Jednak w przypadku spółek posiadających osobowość prawną do momentu rejestracji należy opłacić kapitał zakładowy.

- W przypadku spółki akcyjnej A/S minimalna wartość kapitału wynosi 500 tys. DKK (ok. 250 tys. zł). Dla spółki z ograniczoną odpowiedzialnością ApS minimalny kapitał wynosi 125 tys. DKK (ok. 62 tys. zł) - wskazał Szymon Czerwiński.

Według niego, samozatrudnienie stanowi najprostszy sposób prowadzenia działalności w Danii. Wybór tej formy działalności wiąże się jednak z odpowiedzialnością całym majątkiem za zobowiązania podjęte w ramach działalności, a także z długotrwałą procedurą rejestracyjną. W pierwszej kolejności przedsiębiorca musi uzyskać właściwy certyfikat pobytowy. Do podania rejestracyjnego w agencji przedsiębiorstw i handlu należy załączyć biznesplan oraz świadectwa potwierdzające kwalifikacje zawodowe przedsiębiorcy. Zgłoszenie zostaje przesłane do urzędu do spraw celnopodatkowych, który weryfikuje, czy planowana działalność spełnia przesłanki samozatrudnienia.

Najpopularniejszymi formami prowadzenia firmy są posiadające osobowość prawną spółki kapitałowe:

• Anpartsselskab (ApS) - odpowiednik polskiej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością,

• Aktieselskab (A/S) - zbliżona w swej konstrukcji do polskiej spółki akcyjnej.

- Działalność w formie spółek kapitałowych wiąże się z mniejszym ryzykiem niż w przypadku samozatrudnienia, wymaga jednak większych nakładów organizacyjnych i finansowych - argumentował Szymon Czerwiński.

Formy działalności

Spółka ApS to najczęściej stosowana forma działalności gospodarczej w Danii. Szymon Czerwiński wyjaśnił, że jej założenie wymaga sporządzenia i podpisania przez udziałowców umowy założycielskiej oraz statutu. Po dokonaniu wpłaty kapitału założycielskiego w ciągu dwóch miesięcy od podpisania umowy założycielskiej nastąpić musi rejestracja spółki. Żaden z udziałowców spółki nie musi być obywatelem duńskim.

- Najbardziej rozwiniętą formą prawną prowadzenia działalności w Danii jest spółka A/S. Jej założenie przebiega podobnie jak w przypadku spółki ApS, z tym że elementem koniecznym procedury rejestracyjnej jest spotkanie udziałowców celem zatwierdzenia wniosku o założenie spółki oraz wyboru zarządu i rady nadzorczej. Przynajmniej jeden z udziałowców spółki musi być obywatelem państwa wchodzącego w skład Unii Europejskiej. Proces rejestracji Spółki A/S twa od jednego do dwóch tygodni - podkreślił Szymon Czerwiński.

System podatkowy

Duński system podatkowy jest złożony.

Mariusz Machciński, konsultant w Accreo Taxand, wskazał, że osoby fizyczne obciążone są: liniowym podatkiem dochodowym płaconym na rzecz władz lokalnych - średnia stawka tego podatku wynosi ok. 32 proc., państwowym podatkiem dochodowym pobieranym według progresywnej skali podatkowej ze stawkami granicznymi 5,5, 6 i 15 proc. i kwotą wolną od podatku, oraz składką na rynek pracy w wysokości 9 proc.

- Maksymalne obciążenie dochodu osoby fizycznej nie może przekroczyć w roku podatkowym 59 proc. tego dochodu. Opodatkowane (podatkiem progresywnym) są nie tylko dochody z pracy, ale również dochody kapitałowe - wyjaśnił Mariusz Machciński.

Wyjaśnił też, że pracownicy zagraniczni przebywający w Danii krócej niż sześć miesięcy opodatkowują, zgodnie z duńskimi zasadami, tylko dochody uzyskane w Danii. Natomiast na podstawie polsko-duńskiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, pracownicy polscy przebywający w Danii krócej niż 183 dni w okresie 12 miesięcy rozpoczynającym się lub kończącym w danym roku podatkowym, pod pewnymi dodatkowymi warunkami, w ogóle nie będą opodatkowani w Danii.

Opodatkowanie CIT

Stawka podatku dochodowego od osób prawnych wynosi 28 proc. Opodatkowaniu podlegają osoby prawne, przede wszystkim spółki akcyjne i spółki z o.o. Spółki osobowe są transparentne dla celów podatkowych (opodatkowaniu podlegają wspólnicy takich spółek).

- Spółki duńskie opodatkowane są na zasadzie konsolidacji - opodatkowaniu podlega spółka duńska (spółka dominująca) wraz ze swoimi spółkami zależnymi i oddziałami. Straty i zyski spółek tworzących taką grupę mogą być wzajemnie potrącane. Pod pewnymi warunkami wspólnym opodatkowaniem mogą zostać objęte również spółki zagraniczne - tłumaczył Mariusz Machciński.

Z jego informacji wynika także, że koszty związane z prowadzeniem działalności stanowią, co do zasady, koszty podatkowe. Strata podatkowa może być rozliczana w następnych latach podatkowych. Przepisy podatkowe nie wprowadzają w tym zakresie żadnych ograniczeń czasowych.

Rozliczenia VAT

Podatnikami VAT są firmy duńskie, których obroty w roku podatkowym przekraczają 50 tys. DKK. Mariusz Machciński wyjaśnił w rozmowie z nami, że podmioty zagraniczne podlegają VAT w związku z dokonaniem pierwszej transakcji podlegającej opodatkowaniu VAT.

Stawka VAT wynosi 25 proc. Dania formalnie nie wprowadziła stawek obniżonych, jednak niektóre czynność podlegają opodatkowaniu według stawki 0 proc. Są to m.in. usługi bankowe i transakcje ubezpieczeniowe, usługi socjalne i opieka medyczna, działalność kulturalna, edukacyjna, sprzedaż lub wynajem nieruchomości wraz z dostawą gazu, wody, energii.

WAŻNA LICZBA

28 proc. - wynosi stawka CIT w Danii

DLA KOGO LINIOWY PIT W DANII

Przepisy duńskie umożliwiają opodatkowanie dochodów zagranicznych pracowników liniową 25-proc. stawką podatku (powiększoną o 9-proc. składkę na rynek pracy). Taki pracownik musi być jednak zatrudniony przez firmę duńską w okresie nie krótszym niż trzy miesiące i nie dłuższym niż trzy lata i otrzymywać wynagrodzenie wynoszące co najmniej 47,5 tys. DKK.

EWA MATYSZEWSKA

ewa.matyszewska@infor.pl

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Polscy wykonawcy działający na rynku niemieckim powinni znać VOB/B

VOB/B nadal jest w Niemczech często stosowanym narzędziem prawnym. Jak w pełni wykorzystać zalety tego sprawdzonego zbioru przepisów, minimalizując jednocześnie ryzyko?

BCC ostrzega: firmy muszą przyspieszyć wdrażanie KSeF. Ustawa już po pierwszym czytaniu w Sejmie

Prace legislacyjne nad ustawą wdrażającą Krajowy System e-Faktur (KSeF) wchodzą w końcową fazę. Sejm skierował projekt nowelizacji VAT do komisji finansów publicznych, która pozytywnie go zaopiniowała wraz z poprawkami.

Zakupy w sklepie stacjonarnym a reklamacja. Co może konsument?

Od wielu lat obowiązuje ustawa o prawach konsumenta. W wyniku implementowania do polskiego systemu prawa regulacji unijnej, od 1 stycznia 2023 r. wprowadzono do tej ustawy bardzo ważne, korzystne dla konsumentów rozwiązania.

Ponad 650 tys. firm skorzystało z wakacji składkowych w pierwszym półroczu

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że w pierwszym półroczu 2025 r. z wakacji składkowych skorzystało 657,5 tys. przedsiębiorców. Gdzie można znaleźć informacje o uldze?

REKLAMA

Vibe coding - czy AI zredukuje koszty tworzenia oprogramowania, a programiści będą zbędni?

Kiedy pracowałem wczoraj wieczorem nad newsletterem, do szablonu potrzebowałem wołacza imienia – chciałem, żeby mail zaczynał się od “Witaj Marku”, zamiast „Witaj Marek”. W Excelu nie da się tego zrobić w prosty sposób, a na ręczne przerobienie wszystkich rekordów straciłbym długie godziny. Poprosiłem więc ChatGPT o skrypt, który zrobi to za mnie. Po trzech sekundach miałem działający kod, a wołacze przerobiłem w 20 minut. Więcej czasu zapewne zajęłoby spotkanie, na którym zleciłbym komuś to zadanie. Czy coraz więcej takich zadań nie będzie już wymagać udziału człowieka?

Wellbeing, który naprawdę działa. Arłamów Business Challenge 2025 pokazuje, jak budować silne organizacje w czasach kryzysu zaangażowania

Arłamów, 30 czerwca 2025 – „Zaangażowanie pracowników w Polsce wynosi jedynie 8%. Czas przestać mówić o benefitach i zacząć praktykować realny well-doing” – te słowa Jacka Santorskiego, psychologa biznesu i społecznego, wybrzmiały wyjątkowo mocno w trakcie tegorocznej edycji Arłamów Business Challenge.

Nie uczą się i nie pracują. Polscy NEET często są niewidzialni dla systemu

Jak pokazuje najnowszy raport Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, około 10% młodych Polaków nie uczy się ani nie pracuje. Kim są polscy NEET i dlaczego jest to realny problem społeczny?

Polska inwestycyjna zapaść – co hamuje rozwój i jak to zmienić?

Od 2015 roku stopa inwestycji w Polsce systematycznie spada. Choć może się to wydawać abstrakcyjnym wskaźnikiem makroekonomicznym, jego skutki odczuwamy wszyscy – wolniejsze tempo wzrostu gospodarczego, mniejszy przyrost zamożności, trudniejsza pogoń za Zachodem. Dlaczego tak się dzieje i czy można to odwrócić? O tym rozmawiali Szymon Glonek oraz dr Anna Szymańska z Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

REKLAMA

Firma za granicą jako narzędzie legalnej optymalizacji podatkowej. Fakty i mity

W dzisiejszych czasach, gdy przedsiębiorcy coraz częściej stają przed koniecznością konkurowania na globalnym rynku, pojęcie optymalizacji podatkowej staje się jednym z kluczowych elementów strategii biznesowej. Wiele osób kojarzy jednak przenoszenie firmy za granicę głównie z próbą unikania podatków lub wręcz z działaniami nielegalnymi. Tymczasem, właściwie zaplanowana firma za granicą może być w pełni legalnym i etycznym narzędziem zarządzania obciążeniami fiskalnymi. W tym artykule obalimy popularne mity, przedstawimy fakty, wyjaśnimy, które rozwiązania są legalne, a które mogą być uznane za agresywną optymalizację. Odpowiemy też na kluczowe pytanie: czy polski przedsiębiorca faktycznie zyskuje, przenosząc działalność poza Polskę?

5 sprawdzonych metod pozyskiwania klientów B2B, które działają w 2025 roku

Pozyskiwanie klientów biznesowych w 2025 roku wymaga elastyczności, innowacyjności i umiejętnego łączenia tradycyjnych oraz nowoczesnych metod sprzedaży. Zmieniające się preferencje klientów, rozwój technologii i rosnące znaczenie relacji międzyludzkich sprawiają, że firmy muszą dostosować swoje strategie, aby skutecznie docierać do nowych odbiorców. Dobry prawnik zadba o zgodność strategii z przepisami prawa oraz zapewni ochronę interesów firmy. Oto pięć sprawdzonych metod, które pomogą w pozyskiwaniu klientów w obecnym roku.

REKLAMA