| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Firma w Unii > Dotacje na szkolenia pozwolą podnosić kwalifikacje

Dotacje na szkolenia pozwolą podnosić kwalifikacje

W latach 2007-2013 Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości będzie dysponowała prawie 0,5 mld euro na dotacje związane z podnoszeniem kwalifikacji pracowników.Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) będzie w nowej perspektywie finansowej wspierać nie tylko projekty inwestycyjne w firmach czy też ich współpracę z jednostkami badawczo-naukowymi w ramach programu Innowacyjna Gospodarka, ale także różne formy podnoszenia kwalifikacji pracowników. Na ten cel dostała blisko 0,5 mld euro w ramach Poddziałania 2.1.1. w Programie Operacyjnym Kapitał Ludzki.Program - choć jest programem krajowym - został podzielony na dwie części. 75 proc. środków znajdzie się w rękach urzędów marszałkowskich, które będą rozdzielały je tylko we własnych regionach. Natomiast pozostałe środki zostały rozdysponowane między urzędy centralne, w tym PARP. Z tego bierze się dualizm wsparcia dla przedsiębiorców na szkolenia i inne formy podnoszenia kwalifikacji pracowników. Agencja będzie miała dotacje tylko na projekty, które będą miały znaczenie ponadregionalne. Co to oznacza? To, że projekt musi być realizowany w więcej niż jednym województwie.


Wsparcie może przybrać trzy formy. Firma może uzyskać dotacje na szkolenie zamknięte, które jest realizowane przez firmę szkoleniową lub doradczą tylko dla niej. Takie wsparcie jest adresowane do ponadregionalnych sieci kooperacyjnych przedsiębiorstw (na przykład spółka-matka i jej spółki zależne lub producent wraz z poddostawcami) lub też dla jednego przedsiębiorstwa, które posiada swoje oddziały, filie lub zakłady na terenie co najmniej dwóch województw.


W przeciwieństwie do dotacji, które były udzielane w starej perspektywie finansowej, w latach 2007-2013 w konkursach na wsparcie takich programów będą mogły startować sami przedsiębiorcy. Wcześniej musiały o te środki występować firmy szkoleniowe na zlecenie przedsiębiorstw.W ramach Poddziałania 2.1.1 w PO KL przedsiębiorcy mogą wziąć udział także w szkoleniach otwartych, organizowanych przez firmy szkoleniowe. Ich zaletą jest to, że są one współfinansowane z funduszy unijnych, a przez to tańsze niż oferowane na rynku bez takiego wsparcia. O wsparcie na taki typ szkoleń będą mogły ubiegać się firmy szkoleniowe, a następnie oferować w co najmniej pięciu województwach. Ponieważ pieniądze na podobne działania znajdują się także w ramach programu Kapitał Ludzki także w rękach władz regionów, ma to pozwolić stworzyć ofertę szkoleniową o ponadregionalnym charakterze. Usługi typu otwartego charakteryzują się tym, że mogą do nich przystąpić wszyscy przedsiębiorcy, jeśli oczywiście będą wolne miejsca. Należy się jednak spodziewać, że firmy szkoleniowe będą realizowały projekty otwarte, które są adresowane jednak do kilku z góry określonych przedsiębiorstw.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

JSLegal Jankowki & Stroiński

Adwokacka Spółka Partnerska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK