REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dotacje na szkolenia pozwolą podnosić kwalifikacje

Mariusz Gawrychowski
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

W latach 2007-2013 Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości będzie dysponowała prawie 0,5 mld euro na dotacje związane z podnoszeniem kwalifikacji pracowników.


Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) będzie w nowej perspektywie finansowej wspierać nie tylko projekty inwestycyjne w firmach czy też ich współpracę z jednostkami badawczo-naukowymi w ramach programu Innowacyjna Gospodarka, ale także różne formy podnoszenia kwalifikacji pracowników. Na ten cel dostała blisko 0,5 mld euro w ramach Poddziałania 2.1.1. w Programie Operacyjnym Kapitał Ludzki.

REKLAMA


Szkolenia zamknięte


Program - choć jest programem krajowym - został podzielony na dwie części. 75 proc. środków znajdzie się w rękach urzędów marszałkowskich, które będą rozdzielały je tylko we własnych regionach. Natomiast pozostałe środki zostały rozdysponowane między urzędy centralne, w tym PARP. Z tego bierze się dualizm wsparcia dla przedsiębiorców na szkolenia i inne formy podnoszenia kwalifikacji pracowników. Agencja będzie miała dotacje tylko na projekty, które będą miały znaczenie ponadregionalne. Co to oznacza? To, że projekt musi być realizowany w więcej niż jednym województwie.


Wsparcie może przybrać trzy formy. Firma może uzyskać dotacje na szkolenie zamknięte, które jest realizowane przez firmę szkoleniową lub doradczą tylko dla niej. Takie wsparcie jest adresowane do ponadregionalnych sieci kooperacyjnych przedsiębiorstw (na przykład spółka-matka i jej spółki zależne lub producent wraz z poddostawcami) lub też dla jednego przedsiębiorstwa, które posiada swoje oddziały, filie lub zakłady na terenie co najmniej dwóch województw.


W przeciwieństwie do dotacji, które były udzielane w starej perspektywie finansowej, w latach 2007-2013 w konkursach na wsparcie takich programów będą mogły startować sami przedsiębiorcy. Wcześniej musiały o te środki występować firmy szkoleniowe na zlecenie przedsiębiorstw.

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Oferta ponadregionalna


W ramach Poddziałania 2.1.1 w PO KL przedsiębiorcy mogą wziąć udział także w szkoleniach otwartych, organizowanych przez firmy szkoleniowe. Ich zaletą jest to, że są one współfinansowane z funduszy unijnych, a przez to tańsze niż oferowane na rynku bez takiego wsparcia. O wsparcie na taki typ szkoleń będą mogły ubiegać się firmy szkoleniowe, a następnie oferować w co najmniej pięciu województwach. Ponieważ pieniądze na podobne działania znajdują się także w ramach programu Kapitał Ludzki także w rękach władz regionów, ma to pozwolić stworzyć ofertę szkoleniową o ponadregionalnym charakterze. Usługi typu otwartego charakteryzują się tym, że mogą do nich przystąpić wszyscy przedsiębiorcy, jeśli oczywiście będą wolne miejsca. Należy się jednak spodziewać, że firmy szkoleniowe będą realizowały projekty otwarte, które są adresowane jednak do kilku z góry określonych przedsiębiorstw.


W przypadku szkoleń o charakterze ogólnym Unia Europejska sfinansuje do 80 proc. kosztów firmy. Dla dużych przedsiębiorców ten próg będzie niższy i wyniesie maksymalnie 60 proc. Niższe dotacje będą także w przypadku szkoleń specjalistycznych. W ich przypadku małe i średnie firmy mogą liczyć na zwrot do 45 proc. kosztów, a duże firmy - do 35 proc. Wielkość pomocy publicznej może zostać zwiększona o 10 punktów procentowych w przypadku pracowników znajdujących się w gorszym położeniu. Chodzi m.in. o osoby niepełnosprawne czy też matki wracające z urlopów macierzyńskich.


Studia podyplomowe


Ostatnim elementem, na który będzie można uzyskać dofinansowanie w ramach Poddziałania 2.1.1. w PO KL, są studia podyplomowe dla pracowników. Tutaj aplikować o środki będą zapewne uczelnie wyższe organizujące takie kształcenie. Podobnie jak w przypadku szkoleń otwartych należy się spodziewać, że uczelnie będą organizowały cykle studiów podyplomowych dla kilku określonych partnerów.


Dotacje na podnoszenie kwalifikacji pracowników

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


MARIUSZ GAWRYCHOWSKI

mariusz.gawrychowski@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Brak chętnych do pracy. Restaurator oferuje prawie 1300 zł za pomoc w znalezieniu kelnera

Sezon letni jeszcze się nie rozpoczął, a w branży gastronomicznej i hotelowej już, tak jak co roku, brakuje pracowników. Właściciel bistro w Aoście na północy Włoch oferuje bon wartości 300 euro osobie, która pomoże mu znaleźć kelnera. 

Ogromne zmiany na rynku pracy w ciągu najbliższych 5 lat

Najbliższe 5 lat na rynku pracy ma przynieść ogromne zmiany. Według Adecco zniknie 83 miliony miejsc pracy, a na ich miejsce powstanie jedynie 69 milionów innych. Jakie posady są zagrożone? 

Nowa usługa finansowa dla prowadzących działalność gospodarczą: gotówka na niski procent

Teraz gotówka na niski procent lub przy spełnieniu dodatkowych warunków całkowicie nieoprocentowana, staje się nową usługą dla przedsiębiorców korzystających w mikrofaktoringu lub dopiero mających w planach skorzystanie z takiego instrumentu. W uproszczeniu ten nowy produkt przypomina zaliczkę tytułem wpływów z przyszłej faktury i pozwala na zachowanie płynności finansowej w okresie gdy jeszcze produkt nie został sprzedany a więc i faktura nie może być wystawiona.

Wartościowe środowisko pracy - czym jest, jak je stworzyć?

Dobra atmosfera w pracy przedkłada się na lojalność pracowników, ich motywację i zaangażowanie. Jak zapewnić pracownikom najlepsze employee journey? 

REKLAMA

Jak Nvidia może zyskać na wartości dzięki inwestorom w akcje memy

Dzięki fantastycznemu rocznemu zwrotowi, przekraczającemu obecnie 220%, Nvidia stałą się jedną z najczęściej dyskutowanych spółek w ostatnim okresie i dowodem na to, że rynek technologiczny trzyma się dobrze. Czy spółka należy również do kategorii akcji memów, czy raczej jej wycena jest oparta o solidne podstawy?

Drogi prąd będzie przyczyną zahamowania sztucznej inteligencji?

Wykorzystanie sztucznej inteligencji to duże koszty energetyczne. Czy bez inwestycji w strukturę centrodanową i energetyczną rozwój AI wyhamuje? 

Chmura obliczeniowa - bezpieczeństwo danych w erze cyfrowej transformacji, czyli dlaczego polskiego przedsiębiorcy nie stać na rezygnację z chmury [WYWIAD]

Czym jest chmura obliczeniowa? Czy przedsiębiorca korzystający z chmury może czuć się bezpiecznie? Czy to opłacalna inwestycja? O tym wszystkim rozmawiamy z Tomaszem Stachlewskim, Head of Technology CEE w AWS. 

OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

REKLAMA

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

REKLAMA