REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Działalność gospodarcza

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Zamawiający odrzuca ofertę, jeśli zawiera rażąco niską cenę

W jakim zakresie zamawiający może żądać wyjaśnień i na jakiej podstawie może uznać cenę za rażąco niską? Czy wyłącznie mając za podstawę całkowite wynagrodzenie zaproponowane przez wykonawcę, czy może powziąć wątpliwości, analizując poszczególne ceny jednostkowe?

Nieuczciwe oznaczenie przedsiębiorstwa

Bardzo istotne znaczenie dla uzyskania przewagi konkurencyjnej na rynku może mieć rozpoznawalne oznaczenie przedsiębiorstwa (np. nazwa lub logo sieci sklepów, restauracji, biura podróży itp.). Korzystanie ze zindywidualizowanego oznaczenia przedsiębiorstwa podlega więc ochronie prawnej.

Upadłość może przynieść korzyści

Ogłoszenie upadłości przedsiębiorstwa wydaje się być końcem firmy, która popadła w poważne kłopoty finansowe. Nie wszyscy zdają sobie jednak sprawę, że dobrze przeprowadzona procedura upadłościowa chroni przed negatywnymi skutkami bankructwa i często pozwala na założenie nowej firmy.

Arbitraż w oczach przedsiębiorcy

Fachowość i szybkość postępowania – z punktu widzenia przedsiębiorcy – to klucz do sukcesu w dynamicznym rozwoju sądownictwa polubownego.

REKLAMA

Czy przedsiębiorca musi prowadzić książkę kontroli


Otrzymaliśmy zawiadomienie o zamiarze wszczęcia kontroli w naszej firmie. Inspektor kontroli poprosił o przygotowanie książki kontroli. Co to jest książka kontroli i czy jest obowiązkowa?

Odpowiedzialność za wady sprzedawanych towarów

Przedsiębiorcy, którzy sprzedają produkty konsumentom odpowiadają wobec nich za wady, które ujawnią się w ciągu dwóch lat od wydania towaru. Zasłanianie się brakiem gwarancji producenta, czy też upłynięciem jej terminu jest bezskuteczne wobec reklamacji składanych na podstawie ustawy.

Pomysł na biznes - agencja turystyczna

Rynek usług turystycznych jest dość konkurencyjny. Jednak stosunkowo mało jest agencji turystycznych organizujących wycieczki po kraju. Niewiele jest także firm organizujących tzw. turystykę przyrodnicza i kongresową – i tu jest przyszłość rozwoju małych firm turystycznych.

Jak założyć zakład fryzjerski?

Prowadzenie salonu fryzjerskiego wciąż jest dochodowe, mimo dużej konkurencji w tej branży. Zyskowność zależy od usytuowania firmy. Można zarobić od kilku do kilkunastu tysięcy złotych miesięcznie.

REKLAMA

Odpowiedzialność przedsiębiorcy za wadliwy produkt

Niebezpieczna dziecięca zabawka lub kawiarniane ciastko z salmonellą - to przykłady produktów niebezpiecznych. Mogą być one groźne dla życia i zdrowia konsumentów. Kto i na jakich zasadach odpowie za wprowadzenie ich na rynek?

Zobacz kiedy wykonawca odpowie za błędy projektanta

Wykonawca poniesie odpowiedzialność za szkodę powstałą wskutek błędu projektanta, jeśli wada projektu była ewidentna i łatwa do wykrycia.

Zawieszenie działalności według nowych przepisów

Zmiany dotyczące zasad zawieszania działalności gospodarczej obowiązują od 1 lipca 2011 r. Najkrótszy okres zawieszenia obejmuje obecnie 30 dni.

Przekształcenie indywidualnej działalności w spółkę kapitałową

Planuję przekształcić prowadzoną działalność gospodarczą w spółkę z o.o. Czy będę musiał z tego tytułu zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych? 

Jakie okoliczności pozwalają rozwiązać umowę z kontrahentem?

W momencie podpisywania umowy strony nie są w stanie przewidzieć pewnych okoliczności, które mogą  spowodować, że wykonanie umowy będzie niemożliwe lub pociągałoby dla jednej z nich niepowetowane straty. W takiej sytuacji sąd jest uprawniony do określenia zobowiązań stron na nowo, a nawet może rozwiązać umowę.

Kryteria oceny ofert w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego

Zamawiający w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego, przy ocenianiu ofert zobowiązany jest przede wszystkim przestrzegać zasady równego traktowania i uczciwej konkurencji (wyrażonej w art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 roku Prawo zamówień publicznych – zwanej dalej „Ustawą”), jak również przestrzegać zakazu prowadzenia negocjacji dotyczących złożonych ofert (art. 87 ust.1 Ustawy).

Jak odzyskać pieniądze od nieuczciwego kontrahenta

Co zrobić, kiedy kontrahent okaże się nieuczciwy, zerwie współpracę i nie zapłaci za towar? Jak postępować, jeśli założy spółkę córkę, na którą przekazuje składniki swego majątku, a sam przygotowuje wniosek o ogłoszenie upadłości. Co mogę zrobić, aby odzyskać pieniądze?

Jesteś podwykonawcą ? Możesz żądać zapłaty od inwestora

Po wykonaniu prac budowlanych podwykonawca może żądać zapłaty nie tylko od wykonawcy, ale również od inwestora. Warunkiem koniecznym jest zgoda inwestora na prace danego podwykonawcy. Okazuje się, iż zgoda może zostać wyrażona w dowolnej formie, chociażby milcząco, poprzez niezgłoszenie zastrzeżeń do dokumentów przedstawionych przez wykonawcę, a dotyczących współpracy z podwykonawcą.

Wypowiedzenie bezterminowej umowy najmu

W ramach prowadzonej działalności gospodarczej zdecydowałem się oddać spółce, z którą współpracuję, samochody do używania w zamian za płatny co miesiąc czynsz. Umowa została zawarta w formie aktu notarialnego na czas nieoznaczony. W jej treści zostało zawarte postanowienie, że żadna ze stron nie będzie korzystać z prawa do wypowiedzenia umowy. Czy takie zastrzeżenie jest dopuszczalne?

Zawieszenie działalności gospodarczej a najem lokalu użytkowego

 Do końca lipca 2010 r. prowadziłam hurtownię z zabawkami dla dzieci. Byłam czynnym podatnikiem VAT. Ze względu na pogarszający się stan zdrowia 5 sierpnia 2010 r. zawiesiłam prowadzoną działalność gospodarczą. Od tego miesiąca przestałam również składać deklaracje VAT.

Zarządzanie przedsiębiorstwem przez pełnomocnika

Przedsiębiorca podlegający wpisowi do rejestru może udzielić specyficznego pełnomocnictwa – prokury – do czynności związanych z prowadzeniem przedsiębiorstwa, udzielanego osobie, która nie wchodzi w skład żadnego organu spółki.

Zawieszenie działalności a termin składania oświadczenia o wyborze formy opodatkowania

Zawiesiłem indywidualną działalność gospodarczą na okres od 1 lipca 2010 r. do 31 marca 2011 r. Przed zawieszeniem podatek dochodowy z działalności gospodarczej opłacałem według skali podatkowej, prowadząc p.k.p.r. Czy podejmując działalność gospodarczą po okresie zawieszenia, mogę w marcu 2011 r. zmienić formę opodatkowania na ryczałt od przychodów ewidencjonowanych?

Korzystanie przez wykonawcę z potencjału podmiotu trzeciego

Zgodnie z art. 26 ust. 2b ustawy z dnia 29 stycznia 2004 roku Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2010 r., Nr 113, poz. 759 ze zm.) – zwanej dalej „Ustawą”, wykonawca może polegać na wiedzy i doświadczeniu, potencjale technicznym, osobach zdolnych do wykonania zamówienia lub zdolnościach finansowych innych podmiotów, niezależnie od charakteru prawnego łączących go z nimi stosunków.

Zawieszenie i wznowienie działalności gospodarczej

Działalność gospodarczą można w każdej chwili zawiesić, a potem wznowić. Jest to tak samo łatwe jak założenie i zakończenie tego rodzaju biznesu. Okres zawieszenia stanowi faktyczną przerwę w działalności firmy na rynku.

Zabezpieczanie umowy

W prawie polskim przewidziane jest wiele możliwości zabezpieczenia roszczeń przedsiębiorcy i ich ochrony przed nieuczciwymi kontrahentami.

Czy przedsiębiorca może dochodzić swoich należności, gdy zawiesi wykonywanie działalności gospodarczej?

Czy przedsiębiorca, który zawiesił wykonywanie działalność gospodarczej, może dochodzić zapłaty swoich wierzytelności od  kontrahentów, którzy nie uregulowali należności względem przedsiębiorcy przed zawieszeniem przez niego działalności?

Nieuczciwe praktyki rynkowe

Jak prowadzić działalność gospodarczą w zgodzie z prawem i interesami konsumentów?

Jak założyć biznes w internecie?

Pomysł – rejestracja domeny – przygotowanie strony www i można prowadzić biznes przez internet. Przy okazji trzeba jednak pamiętać o wielu sprawach, żeby na być na bakier z prawem.

Świadectwo pochodzenia towaru

Świadectwo pochodzenia towaru - ‘’certificate of origin’’ - jest jednym z istotnych dokumentów eksportowych występujących w handlu międzynarodowym. Dokument ten ma na celu potwierdzenie pochodzenia importowanego towaru i jest wymagany przez administrację celną kraju importera. Posiadanie tego dokumentu umożliwia importerowi uzyskanie preferencyjnych stawek celnych.

Zażalenie dłużnika na postanowienie oddalające wniosek o ogłoszenie upadłości likwidacyjnej

W wielu wypadkach, pomimo prawidłowego złożenia przez dłużnika wniosku o ogłoszenie upadłości likwidacyjnej, sąd postanawia o jego oddaleniu.

Nieuczciwa konkurencja

Co jest niedozwolone we wzajemnych relacjach między przedsiębiorcami oraz jak się bronić przed zakazanymi praktykami?

Zasady odpowiedzialności przedsiębiorstw transportowych za szkody

Dynamiczny rozwój różnych kategorii przewozów powoduje, że szkody wyrządzane przez przedsiębiorstwa transportowe zdarzają się coraz częściej i mają coraz większe rozmiary. Mając to na uwadze, ustawodawca przewidział wyjątkowo surowe zasady odpowiedzialności cywilnoprawnej przedsiębiorstw transportowych za wyrządzone szkody.

Sprzedaż przedsiębiorstwa połączona ze zmianą firmy przedsiębiorcy

Osoba fizyczna prowadzi działalność gospodarczą pod nazwą ABC Jan Kowalski opodatkowaną na zasadach ogólnych (podatkowa księga przychodów i rozchodów). Przedsiębiorca zamierza zbyć całe przedsiębiorstwo nowo powstałej firmie ABC Anna Kowalska.Czy ta czynność będzie podlegała zwolnieniu z VAT zgodnie z art. 6 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług? Czy osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą w myśl art. 551 k.c. jest traktowana jako przedsiębiorstwo? Jeśli tak, to czy może zbyć całość tego przedsiębiorstwa, skoro nazwa firmy różni się imieniem?

Jednoosobowa działalność czy spółka z o.o.

Nie ma jednej, idealnej, uniwersalnej formy prawnej prowadzenia działalności. Każda ma zalety i wady.

Czy przedsiębiorca musi prowadzić książkę kontroli

Otrzymaliśmy zawiadomienie o zamiarze wszczęcia kontroli w naszej firmie. Inspektor kontroli poprosił o przygotowanie książki kontroli. Co to jest książka kontroli i czy jest obowiązkowa?

Przedawnienie roszczeń przedsiębiorcy o odsetki przy sprzedaży

Jestem w sporze z moim kontrahentem, któremu trzy lata temu sprzedałem towar i nie otrzymałem całej zapłaty. Dłużnik zapłacił mi osiem z dziesięciu tysięcy złotych, które był mi winien. Chcę pozwać go o zapłatę kwot głównych i odsetek. Słyszałem, że wobec przedsiębiorców terminy przedawnienia roszczeń bywają krótsze. Czy mam szansę zdążyć?

Możliwość zmiany umowy o udzielenie zamówienia publicznego

Nowelizacja prawa zamówień publicznych z końca ubiegłego roku utrzymała zakaz dokonywania zmian w umowach o udzielenie zamówienia publicznego jedynie w odniesieniu do zmian „istotnych”.

Oddział przedsiębiorcy jako wykonawca

Dokonując oceny formalnej ofert, zamawiający musi sprawdzić, czy podmiot ubiegający się o zamówienie ma zdolność do bycia wykonawcą.

Upadłość czy naprawa?

Rosnące zadłużenie przedsiębiorstw, spadająca dynamika sprzedaży w dużej liczbie branż powodują, że wierzyciele są bardziej narażeni na utratę swoich pieniędzy. W pewnym momencie może okazać się, że sytuacja finansowa dłużnika na tyle się pogorszyła, iż pomimo obecnego wykonywania swoich zobowiązań, będzie miał w najbliższej przyszłości problemy ze spłatą.

Mała gastronomia w ramach franczyzy

Choć gastronomia w Polsce stała się jedną z ofiar kryzysu gospodarczego, nie ostudziło to znacząco zapału indywidualnych przedsiębiorców do inwestowania w ten biznes.

Upadłość a umowa leasingu

Prezes spółki z ograniczoną odpowiedzialnością złożył w sądzie rejonowym wniosek o ogłoszenie upadłości spółki. W 2008 r. spółka wzięła w leasing linię produkcyjną wraz z siłownikami. Pozostałe do wykupu raty opiewają na łączna kwotę 113 896,56 zł. Czy na wypadek upadłości leasing będzie nadal wiążący?

Jakie są skutki upadłości dla wspólnika upadłego

Jestem przedsiębiorcą produkującym zawiasy. Współpracuję ze spółką będącą dużym producentem drzwi. Spółka ta jest moim głównym odbiorcą. Jakiś czas temu mój odbiorca miał problemy z płatnościami. Wtedy zamiast ceny za sprzedane zawiasy otrzymałem udziały w tej spółce (spółce z o.o.) – 11% udziałów. Dostawy zawiasów dla tej firmy to 95% mojej produkcji. Wczoraj dowiedziałem się, że sąd ogłosił upadłość likwidacyjną tej spółki. Jednocześnie syndyk wezwał mnie do zwrotu wszystkich kwot, które otrzymałem od spółki w okresie 6 miesięcy przed dniem złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości. Pieniądze, które w tym czasie otrzymałem od spółki, były zapłatą za wykonane przeze mnie zawiasy. Czy syndyk ma rację, nakazując mi zwrot tych kwot? Jak mam teraz postąpić?

Sprzedaż przedsiębiorstwa

Kupujący przedsiębiorstwo z momentem jego nabycia staje się odpowiedzialny solidarnie ze zbywcą za jego zobowiązania związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa.

Pomoc publiczna dla osób niepełnosprawnych na działalność gospodarczą

Osoby niepełnosprawne, które rozpoczynają własną działalność gospodarczą, mogą skorzystać ze wsparcia publicznego udzielanego przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych lub organy samorządu powiatowego.

Jak ma dochodzić swoich praw wierzyciel firmy, której upadłość ogłosił zagraniczny sąd

Jesteśmy rodzinną firmą zajmującą się produkcją bardzo małych łożysk. 90 procent naszej produkcji odbierała ABC sp. z o.o. należąca do międzynarodowego koncernu ABC z siedzibą w Madrycie. W ostatnim czasie dwie nasze faktury nie zostały zapłacone. Firma ABC sp. z o.o. nie odpowiadała na moje maile ani telefony. Udałem się osobiście do ich siedziby. Tam dowiedziałem się, że hiszpański sąd ogłosił upadłość ABC sp. z o.o. i teraz ja mam zgłosić moją wierzytelność do hiszpańskiego syndyka (Sindicos) z siedzibą w Madrycie. Czy to możliwe? Jak mam bronić swoich interesów? Moje wierzytelności są zabezpieczone zastawem rejestrowym na maszynie ABC sp. z o.o. znajdującej się w Polsce.

Cudzy pomysł, biznes twój

Ceni pracowitość i zaangażowanie. Premiuje przedsiębiorczych, a odrzuca biernych i nastawionych na łatwy zysk. Pozwala na start w biznesie i zaistnienie w nowej branży bez specjalnego przygotowania. Taka jest franczyza – własna firma z cudzego przepisu.

Jak zawiesić działalność gospodarczą spółki z o.o.

W jaki sposób należy zawiesić działalność w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością? Co trzeba zrobić krok po kroku? Co z płatnościami dla kontrahentów, jeśli nie są zapłacone?

Jakie są możliwości finansowania działalności gospodarczej

Osoba, która dopiero planuje rozpocząć działalność gospodarczą i nie ma w tym celu wystarczających środków własnych, może je pozyskać nie tylko przez zaciągnięcie kredytu bankowego, ale także przez pozyskanie dotacji unijnych z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, czy też dotacji przyznawanych przez urzędy pracy.

Zastrzegaj, patentuj i zyskuj!

Nowatorskie pomysły trzeba chronić, zastrzegać, a te, które mogą mieć zastosowanie na skalę przemysłową – patentować. Po co? Żeby zarabiać na własnym pomyśle, żeby nie dawać pomysłów w prezencie konkurencji.

Dotacja na uruchomienie działalności gospodarczej a jej zawieszenie

Pod koniec 2009 r. otrzymałem z gminy dotację na uruchomienie działalności gospodarczej. W związku z tym, że nie mam żadnych zleceń, zamierzam ją zawiesić na kilka miesięcy. Czy będę musiał zwrócić pieniądze?

Własny sklep internetowy

Prowadzenie własnego biznesu przybiera w obecnych czasach różne formy. Postępująca informatyzacja i powszechny dostęp do Internetu powodują, że coraz więcej przedsiębiorców szuka alternatywnych rozwiązań prowadzenia działalności. Jedną z możliwości jest działalność w formie sklepu internetowego. Zakupy w takim sklepie stają się coraz bardziej popularne ze względu na wygodę i niższe ceny. Z drugiej strony prowadzenie własnego sklepu internetowego pozwala dotrzeć do nowej grupy odbiorców i to taniej niż na tradycyjnym rynku.

Opis sposobu dokonywania oceny spełniania warunków po nowelizacji Prawa zamówień publicznych

Prawo zamówień publicznych w art. 22 określa warunki udziału w postępowaniu, jakie musi spełnić wykonawca ubiegający o zamówienie publiczne. Warunki udziału w postępowaniu ustawodawca celowo określa w sposób ogólny, pozostawiając tym samym zamawiającemu uprawnienia do ich kształtowania w zależności od przedmiotu, rodzaju lub charakteru zamówienia.

REKLAMA