REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zawieszenie działalności według nowych przepisów

Joanna Stolarska

REKLAMA

Zmiany dotyczące zasad zawieszania działalności gospodarczej obowiązują od 1 lipca 2011 r. Najkrótszy okres zawieszenia obejmuje obecnie 30 dni.

Zmiany zostały wprowadzone nowelizacją ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, zwanej dalej sdg.

REKLAMA

Minimalny okres zawieszenia

Obecnie okres zawieszenia wynosi nie mniej niż 30 dni, liczonych zgodnie z zasadami wskazanymi w Kodeksie postępowania administracyjnego. Jedynym wyjątkiem od tej reguły jest zawieszenie działalności na okres 1 miesiąca, przypadające w lutym - wówczas minimalny okres zawieszenia wynosi tyle, ile dni obejmuje ten miesiąc w danym roku kalendarzowym (art. 14a sdg).

Przykład

REKLAMA

Firma Natalii K. od ponad roku nie zatrudnia żadnych pracowników. Natalia K. złożyła w urzędzie gminy wniosek o zawieszenie działalności od 19 września 2011 r. Minimalny okres zawieszenia, obowiązujący przedsiębiorcę, wynosi obecnie 30 dni. Zgodnie z Kodeksem postępowania administracyjnego, jeżeli początkiem terminu określonego w dniach jest pewne zdarzenie, przy obliczaniu tego terminu nie uwzględnia się dnia, w którym zdarzenie nastąpiło. Upływ ostatniego z wyznaczonej liczby dni uważa się za koniec terminu. A zatem Natalia K. może złożyć wniosek o wznowienie wykonywania działalności nie wcześniej niż od 20 października br. Licząc 30-dniowy termin nie należy bowiem uwzględniać pierwszego dnia zawieszenia (19 września). Termin 30-dniowy upływa z końcem ostatniego dnia wyznaczonej liczby dni (19 października).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Obowiązek ubezpieczeń społecznych oraz ubezpieczenia zdrowotnego osoby prowadzącej działalność gospodarczą nadal jest wyłączony od dnia, w którym rozpoczyna się zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej do dnia poprzedzającego dzień wznowienia wykonywania działalności gospodarczej. Nadal również działalność może zawiesić wyłącznie ten przedsiębiorca, który nie zatrudnia żadnych pracowników.

Ułatwienie dla wspólników

Nowelizacja ustawy o swobodzie działalności gospodarczej wprowadza również zmiany korzystne dla osób, które prowadzą działalność w charakterze wspólnika spółki cywilnej i są wspólnikami w kilku spółkach tego rodzaju. Dotychczas zawieszenie działalności takiego przedsiębiorcy było możliwe jedynie w sytuacji, gdy zawiesił on działalność we wszystkich spółkach cywilnych, w których uczestniczy. Obecnie może zawiesić działalność we wszystkich spółkach cywilnych, ale również w jednej lub kilku spośród nich - dowolnie przez siebie wybranych.

Nadal jednak możliwość zawieszenia działalności przez wspólnika spółki cywilnej uwarunkowana jest zawieszeniem działalności również przez wszystkich pozostałych wspólników tej spółki.

WAŻNE!

Wspólnik spółki cywilnej nie może zawiesić swojej działalności, jeżeli jednocześnie nie zawieszą jej wszyscy pozostali wspólnicy spółki.

Joanna Stolarska

Podstawa prawna:

• art. 1 ustawy z 13 maja 2011 r. o zmianie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej oraz niektórych innych ustaw (DzU nr 131, poz. 764),

• art. 14a, 26 ustawy z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (DzU z 2010 r. nr 220, poz. 1447 ze zm.).

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Serwis Prawno-Pracowniczy

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

Paragon fiskalny przy sprzedaży on-line: kiedy i jak powinien wystawić sprzedawca oraz dostarczyć klientowi [wszystkie przypadki]

Dla klientów kupowanie w e-sklepach jest wygodniejsze niż w placówkach stacjonarnych. Dla samych sprzedawców jednak procedura ta jest dużo bardziej skomplikowana od strony fiskalnej. Dotyczy to zwłaszcza wystawiania paragonów i obowiązków w podatku VAT.

REKLAMA

Pomoc dla sadowników do 31 stycznia 2025 roku

Pomoc dla polskich sadowników (sady i winorośle) do 31 stycznia 2025 roku - Komisja Europejska zdecydowała. To wsparcie dla sadowników, którzy ucierpieli w trakcie kwietniowych przymrozków i gradobicia.

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku - dla kogo?

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku nie dla wszystkich. Kto zapłaci więcej? Co więcej, sposób naliczania opłaty oraz stawki dla części dotyczącej transportu zmienią się od 2026 r.

Tachografy do wymiany, ważna zmiana prawa. Kto musi, w jakim terminie, jaka kara

Nadchodzi rewolucja w branży transportowej. Od styczna 2025 roku zaczną obowiązywać nowe przepisy dotyczące tachografów wynikające z Pakietu Mobilności. Pierwszy etap obowiązkowej wymiany urządzeń na inteligentne tachografy drugiej generacji (G2V2) kończy się już w grudniu 2024 roku.

Udostępnianie i wymiana informacji gospodarczych - zmiana przepisów jeszcze w 2024 roku. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 9 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych, przedłożony przez Ministra Rozwoju i Technologii. Rząd chce uprościć przepisy, które dotyczą udostępniania oraz wymiany informacji i danych gospodarczych. Proponowane zmiany obejmują też pracę biur informacji gospodarczej. Co się zmieni i od kiedy?

REKLAMA

Branża IT pracuje na rzecz zrównoważonego rozwoju [WYWIAD]

Sektor data center i chmury - jak pogodzić cyfrową transformację z drogą do zrównoważonego rozwoju? Czym w praktyce jest unijny pakiet ustaw Fit for 55 i co będą musiały zrobić przedsiębiorstwa, żeby się dostosować do zmian? Rozmawiamy z Wojciechem Stramskim, Prezesem Zarządu Beyond.pl, dostawcy usług data center, chmury i Managed Services i pierwszego w Polsce operatora zasilającego swoje obiekty w 100% energią odnawialną. 

Cyfryzacja dwóch prędkości. Jak się digitalizują polskie firmy?

Analizy rynkowe wskazują na istnienie wśród polskich przedsiębiorstw zjawiska „cyfryzacji dwóch prędkości”. Implementacja elementarnych cyfrowych narzędzi, jak podpis elektroniczny czy cyfrowa pieczęć, może stać się pierwszym krokiem w kierunku zniwelowania różnic względem liderów.

REKLAMA