REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Działalność gospodarcza

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Ostateczne przedsądowe wezwanie do zapłaty - WZÓR PISMA

Ostateczne przedsądowe wezwanie do zapłaty stosuje się do dłużnika, który nie zapłacił należnej kwoty w terminie. Wezwanie to poprzedza wniesienie pozwu do sądu. Jaką treść powinno mieć ostateczne przedsądowe wezwanie do zapłaty?

Brak prądu a kasa fiskalna

Przedsiębiorca sprzedający za pomocą kasy fiskalnej nie może tłumaczyć się awarią lub brakiem prądu przy sprzedaży bez paragonu. Przedsiębiorcy nie mogą więc liczyć na pobłażliwość urzędników skarbowych, którzy w okresie wakacyjnym będą sprawdzać, jak właściciele firm wywiązują się z obowiązku stosowania kasy fiskalnej.

Zbyt ogólny opis na paragonie zagrożony mandatem

O paragonach fiskalnych zrobiło się głośno. Wszystko za sprawą zmiany, a właściwie - opierając się na wyjaśnieniach Ministerstwa Finansów - doprecyzowania przepisów dotyczących wydruków z kasy fiskalnej, które obecnie muszą zawierać szczegółową nazwę sprzedawanego produktu lub usługi.

Dane osobowe w działalności gospodarczej

Zbiory danych osobowych w działalności gospodarczej mogą pomagać w prowadzeniu działalności. Przedsiębiorcy dość szybko zdali sobie sprawę, ze umiejętne wykorzystanie informacji dotyczących ich własnych pracowników bądź klientów, może przynieść korzyści większe, od wynikających z wiedzy dotyczącej nadchodzących zmian.

REKLAMA

Opłaty za publiczne odtwarzanie muzyki

Przedsiębiorcy publicznie odtwarzający muzykę zobowiązani są do opłacania tantiem. Jest szansa, że niedługo nie trzeba będzie osobno odprowadzać tantiem za publiczne odtwarzanie muzyki do kilku różnych Organizacji Zbiorowego Zarządzania.

Ochrona przed nieuczciwą konkurencją

Przedsiębiorca, który został poszkodowany przez czyn nieuczciwej konkurencji, może dochodzić swoich praw przed sądem. Jak bronić się przed nieuczciwą konkurencją?

Darmowe oprogramowanie do prowadzenia KPiR

Obecnie rynek obfituje w darmowe oprogramowania służące do prowadzenia PKPiR - można je znaleźć zarówno w Internecie, jak i na darmowych płytach, dołączanych do prasy. Czy można używać darmowego oprogramowania do prowadzenia KPiR?

Wady i zalety samozatrudnienia

Za osobę samozatrudnioną uważa się osobę fizyczną prowadzącą jednoosobową działalność gospodarczą. Czy samozatrudnienie jest korzystnym rozwiązaniem na dzisiejszym rynku pracy?

REKLAMA

Prawidłowe wniesienie sprzeciwu od nakazu zapłaty

Prawidłowe wniesienie sprzeciwu od nakazu zapłaty skutkuje utratą jego mocy. Sprzeciw od wydanego nakazu zapłaty należy wnieść w terminie dwóch tygodni od doręczenia tego nakazu. Aby sprzeciw został wniesiony prawidłowo należy spełnić wszystkie wymogi formalne. Jak w praktyce wygląda prawidłowe jego wniesienie?

Holding, czyli szczególna forma koncentracji gospodarczej

Holding, czyli szczególna forma koncentracji gospodarczej to inaczej związek co najmniej dwóch podmiotów gospodarczych, których działalność nastawiona jest na chęć powiększenia zysków. Czy jest to atrakcyjna forma prowadzenia działalności? Jakie są zalety i wady holdingu?

Niezapłacenie składki ZUS w terminie

Niezapłacenie składki ZUS w terminie powoduje konsekwencje dla przedsiębiorcy. Jakie są następstwa spóźnienia się z opłaceniem składek ZUS w terminie?

Ochrona przedsiębiorców od 2014 roku

Ochrona przedsiębiorców od 2014 roku może być powierzona Rzecznikowi Praw Przedsiębiorcy. Powstanie tego urzędu jest możliwe dzięki złożonym do sejmu 18 i 16 kwietnia tego roku projektom ustaw o Rzeczniku Praw Przedsiębiorców. Projekty te wniosły dwa kluby parlamentarne.

Opłaty środowiskowe 2014

Opłaty środowiskowe 2014. O ile wzrosły opłaty środowiskowe 2014? Wysokość opłat środowiskowych w 2014 roku. Sprawdź ile wynoszą opłaty środowiskowe w 2014 roku!

Opłaty środowiskowe 2013

 Przedsiębiorcy wykonujący niektóre rodzaje działalności gospodarczych są obowiązani do uiszczania opłat środowiskowych. Ile wynoszą opłaty środowiskowe w 2013 roku?

Opłaty produktowe 2014

Opłaty produktowe 2014. O ile wzrosły opłaty produktowe 2014? Wysokość opłat produktowych w 2014 roku. Sprawdź ile wynoszą opłaty produktowe w 2014 roku!

Opłaty produktowe 2013

Opłaty produktowe 2013 wzrosły w porównaniu do roku 2012. Opłaty produktowe ustalane są w obwieszczeniu Ministra Środowiska dotyczącego maksymalnych stawek opłat produktowych na rok 2013.

Ochrona własności intelektualnej w przedsiębiorstwie

Coraz większa liczba przedsiębiorców uświadamia sobie jak duże znaczenie ma ochrona własności intelektualnej, na której wytworzenie przekazali znaczne środki finansowe. Jakie są sposoby na ochronę dóbr własności intelektualnej?

Nowe terminy zapłaty w transakcjach handlowych

Z dniem 28 kwietnia 2013 roku weszła w życie nowa ustawa o terminach zapłaty w transakcjach handlowych. Głównym założeniem wprowadzanych zmian jest walka z coraz bardziej powszechnym problemem - zatorami płatniczymi. Podstawowym narzędziem wykorzystywanym w tym celu jest skrócenie terminów płatności w transakcjach handlowych oraz wprowadzenie dodatkowych sankcji dla dłużników. Nowelizacja przepisów wynika również z konieczności dostosowania polskiego prawa do regulacji unijnych.

Sprzeciw od kontroli skarbowej w firmie

Kontrola skarbowa w oczach przedsiębiorców nie należy do przyjemności. W obawie przed konsekwencjami, podatnicy starają się jak najlepiej przygotować do kontroli i spełnić wszystkie wymogi organów skarbowych. Natomiast niewiele osób zastanawia się nad tym, czy równie dobrze przygotowani się kontrolerzy - jeśli bowiem okaże się, że czynności weryfikujące są przeprowadzane niepoprawnie, przedsiębiorca może wnieść przeciwko taki działaniom sprzeciw.

Jak zmniejszyć karę umowną?

Zmniejszenie kary umownej. Zapis o karze umownej może znaleźć się w umowie pomiędzy przedsiębiorcami. Zastępuje on długotrwałe dochodzenie odszkodowania w przypadku niewywiązania się jednej ze stron z zawartej umowy. Czy możliwe jest zmniejszenie ustalonej kary umownej?

Zawieranie umowy na odległość - obowiązki przedsiębiorcy

Zawieranie umów na odległość. Sprzedając poprzez serwisy aukcyjne lub sklep internetowy przedsiębiorca musi spełnić określone obowiązki. Jakie obowiązki ma wobec konsumenta przedsiębiorca, który zawierania z nim umowę sprzedaży na odległość?

Umowy w branży komputerowej

Umowy w branży komputerowej przybierają różny charakter, w zależności od potrzeb. Najczęściej w obrocie gospodarczym występują umowy wdrożeniowe oraz serwisowe. Jak każda ważna umowa, powinny być wskazane w sposób prawidłowy strony, przedmiot, wynagrodzenie. Umowy komputerowe mogą mieć złożony zakres przedmiotowy: stworzenie oprogramowania, rozbudowa oprogramowania, odpowiednia baza danych, stworzenie strony internetowej itp.

Kontrole w przedsiębiorstwie

Zgodnie z polskimi przepisami, przedsiębiorca podlega wielu ograniczeniom oraz kontrolom. Jakim kontrolom może zostać poddany przedsiębiorca?

Promocja firmy za pomocą nowych technologii

Nowe technologie pomagaja w promocji firmy. Jak podają ostatnie badania, 92% przedsiębiorców korzysta z Internetu. Reklama w sieci to obecnie jeden z niewielu segmentów, gdzie nie zanotowano spadków finansowych. Coraz więcej marketerów poszukuje niekonwencjonalnych form promocji za pośrednictwem social media.

Jak wpisać pełnomocnika do CEIDG?

Już od ponad roku istnieje możliwość wpisania do CEIDG pełnomocnika przedsiębiorcy. Jest to dobry pomysł na obniżenie kosztów przedsiębiorcy. Jak tego dokonać i czy warto to zrobić?

Zawieszenie działalności a ubezpieczenie chorobowe

Zawieszenie działalności gospodarczej powoduje również zawieszenie podlegania ubezpieczeniom, zarówno tym obowiązkowym jak i dobrowolnym. Czy podczas zawieszenia działalności przedsiębiorca ma prawo do świadczeń z ubezpieczenia społecznego?

Wpis do CEIDG przez pełnomocnika

Wpisu do CEIDG można dokonać przez pełnomocnika. Aby dokonać wpisu pełnomocnik powinien dołączyć dokument wskazujący jego umocowanie oraz zakres umocowania, a także uiścić opłatę skarbową w wysokości 17 zł od pełnomocnictwa. 

Przewlekłość postępowania - jak się przed nią bronić?

Przewlekłość postępowania. Przedsiębiorca, którego sprawa nie została załatwiona w terminie lub prowadzona jest w sposób przewlekły, może zmusić urząd do załatwienia spraw. W przypadku takim istnieje bowiem możliwość wniesienia zażalenia na przewlekłość postępowania lub bezczynność organu.

Rządowa pomoc dla przedsiębiorców

Przedsiębiorcy, którzy odnotowali spadek obrotów gospodarczych o co najmniej 15 proc. będą mogli liczyć na bezpośrednią pomoc finansową. Zostanie ona przeznaczona na dopłaty do wynagrodzeń zatrudnionych pracowników, dzięki czemu będą zachowane miejsca pracy, a sytuacja ekonomiczna firmy poprawi się.

Likwidacja firmy - obowiązki do spełnienia

Przedsiębiorca likwidując firmę musi pamiętać o uregulowaniu zobowiązań i rozrachunków czy szeregu administracyjnych obowiązków. Przepisy podatkowe dodatkowo zobowiązują zamykającego działalność do szczegółowego uporządkowania dokumentacji oraz wskazują, jak zarządzić majątkiem firmy.

Zakończenie działalności gospodarczej

Zakończenie działalności gospodarczej, oprócz faktycznego zaprzestania wykonywania działalności, wymaga formalnego zakończenia prowadzenia działalności gospodarczej. W jaki sposób zakończyć działalność gospodarczą?

Amortyzacja firmowego samochodu

Jeżeli samochód osobowy został ujęty w ewidencji środków trwałych danego przedsiębiorcy, ma on możliwość dokonania odpisów amortyzacyjnych. W jaki sposób amortyzować samochód w działalności gospodarczej?

Zawieszenie działalności gospodarczej

Zawieszenia działalności gospodarczej może dokonać przedsiębiorca, który nie zatrudnia pracowników, czyli nie nawiązał z nikim stosunku pracy na podstawie kodeksu pracy. W jaki sposób zawiesić działalność gospodarczą?

Sprzeciw wobec kontroli działalności gospodarczej

Przedsiębiorca może sprzeciwić się kontroli działalności gospodarczej. Sprzeciw może być wniesiony zarówno wobec podjęcia jak i wykonywania kontroli przez organy kontroli. Jak złożyć sprzeciw wobec kontroli w firmie?

Przychody z Google AdSense i Google AdMob

Google Incorporation, kojarzony głównie z najpopularniejszą internetową wyszukiwarką, z biegiem czasu znacząco poszerzył katalog oferowanych przez siebie produktów. Dziś użytkownicy mogą właściwie do każdej sieciowej aktywności wybrać dla siebie coś ze “stajni” Google’a. Co więcej, dostawca oferuje także możliwość zarobku - m. in. dzięki przeznaczonym do wyświetlania reklam AdSense oraz AdMob.

Rejestracja firmy w CEIDG

Osoba zakładając własną firmę powinna zarejestrować ją w CEIDG czyli Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Jak zarejestrować firmę w CEIDG?

Nowa ustawa o terminach zapłaty w transakcjach handlowych

Z dniem 28 kwietnia 2013 roku weszła w życie nowa ustawa o terminach zapłaty w transakcjach handlowych.  Jej głównym celem jest zmniejszenie zatorów płatniczych w obrocie gospodarczym.

Faktura elektroniczna - czy skan faktury jest fakturą elektroniczną?

Faktura elektroniczna. Czas stanowi jeden z najbardziej deficytowych “towarów” szczególnie dla przedsiębiorców. Dlatego też, tak ważnym w prowadzeniu własnej firmy jest ciągłe usprawnianie pracy i optymalizowanie wykonywanych czynności. Jednym z obszarów w jakim przedsiębiorca może usprawnić pracę jest ten związany z obiegiem dokumentacji.

Czwarta ustawa deregulacyjna

Trwają prace nad czwartą ustawą deregulacyjną czyli ustawą o ułatwieniu warunków wykonywania działalności gospodarczej. Projekt założeń projektu ustawy został przyjęty przez Komitet Rady Ministrów.

Deregulacja ułatwi życie przedsiębiorcom

Rząd zdecydował się kontynuować proces deregulacji. Celem są dalsze ułatwienia dla przedsiębiorców, a także większe wpływy do budżetu - tłumaczy wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński. Rząd przyjął założenia do kolejnej, czwartej już ustawy deregulacyjnej. Resort gospodarki zapowiada, że gotowy projekt w każdej chwili może trafić do Komitetu Stałego Rady Ministrów.

Spory gospodarcze - alternatywne metody rozstrzygania

Spory gospodarcze. Dostrzegając problem długotrwałych i kosztownych procesów gospodarczych, Ministerstwo Gospodarki, w celu zdiagnozowania problemu oraz ewentualnego kreowania dalszych rozwiązań, zrealizowało projekt badawczy. Przedsiębiorcy wobec alternatywnych form rozstrzygania sporów gospodarczych.

Ułatwienia dla przedsiębiorców - czwarta ustawa deregulacyjna

Czwarta ustawa deregulacyjna. MG kontynuuje prace na rzecz poprawy warunków prowadzenia biznesu w Polsce. W ich ramach dokonano już łącznie 284 zmian w 109 ustawach. Rozwiązania zawarte w założeniach projektu ustawy o ułatwieniu warunków wykonywania działalności gospodarczej to odpowiedź na konkretne i realne problemy przedsiębiorców.

ZAIKSOWI nie zawsze należy się wynagrodzenie od przedsiębiorcy za korzystanie z radia

Puszczanie muzyki w sklepie czy restauracji wymaga uzyskania licencji np. od ZAiKS. Czy odtwarzanie muzyki w sklepie zawsze jest odpłatne?

Umowa użyczenia samochodu firmowego

Jednym z najczęściej wykorzystywanym na podstawie umowy użyczenia składnikiem majątku jest samochód. Podatnik nieposiadający własnego środka transportu może używać pojazdu członka rodziny bądź znajomego.

Ustawa o swobodzie działalności gospodarczej

 Ustawa o swobodzie działalności gospodarczej reguluje sposób prowadzenie działalności gospodarczej i zawiera definicję przedsiębiorcy. 

Jakie zmiany niesie czwarta ustawa deregulacyjna?

Czwarta ustawa deregulacyjna niesie w sobie wiele zmian dla przedsiębiorców. Niższe koszty rejestracji firmy, mniej obowiązków informacyjnych dla start-upów oraz szerszy katalog usług, jakie można świadczyć nieodpłatnie bez naliczania VATu-u – to wybrane, korzystane dla przedsiębiorców zmiany zawarte w projekcie tzw. czwartej ustawy deregulacyjnej.

Mikro, mali i średni przedsiębiorcy - MŚP w Polsce

Mikroprzedsiębiorcy, mali i średni przedsiębiorcy. Czym charakteryzują się poszczególne kategorie przedsiębiorców? Jaka jest definicja MŚP?

Zezwolenie i koncesja na prowadzenie działalności gospodarczej

Zezwolenie, koncesja lub wpis do rejestru działalności gospodarczej jest wymagane przy prowadzeniu, niektórych, określonych prawem działalności gospodarczych. Jakie to działalności?

Regulowana działalność gospodarcza

Regulowana działalność gospodarcza podlega szczególnym warunkom wykonywania działalności gospodarczej. Spełnienie tych warunków umożliwia podjęcie regulowanej działalności.

Składki ZUS 2014

Składki ZUS 2014. O ile wzrosły składki ZUS 2014? Wysokość składek ZUS w 2014 roku. Sprawdź ile wynoszą poszczególne składki ZUS w 2014 roku!

REKLAMA