REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Umowy w branży komputerowej

Julita Mortka

REKLAMA

Umowy w branży komputerowej przybierają różny charakter, w zależności od potrzeb. Najczęściej w obrocie gospodarczym występują umowy wdrożeniowe oraz serwisowe. Jak każda ważna umowa, powinny być wskazane w sposób prawidłowy strony, przedmiot, wynagrodzenie. Umowy komputerowe mogą mieć złożony zakres przedmiotowy: stworzenie oprogramowania, rozbudowa oprogramowania, odpowiednia baza danych, stworzenie strony internetowej itp.

Co należy wskazać w umowie wdrożeniowej?

 
Umowy wdrożeniowe, jak wszystkie inne umowy musi zawierać essentialia negotii. Bardzo duże znaczenie ma prawidłowe określenie przedmiotu umowy, ze szczegółowym wskazaniem specyfiki oprogramowania. Oczywiście z praktycznego punktu widzenia, cała specyfika powinna znajdować się w załączniku do umowy, który stanowi jej integralną część. Niemniej jednak w samej umowie warto wskazać chociażby cel przygotowywanego oprogramowania.

REKLAMA

 
Prawa autorskie i ich przeniesienie

 
Kluczowe znaczenie przy tworzeniu oprogramowania ma kwestia prawidłowego przeniesienia praw autorskich. Jak wiadomo, można tego dokonać jedynie w stosunku do majątkowych praw autorskich. Należy w sposób precyzyjny wskazać pola eksploatacji, na jakich utwór ma być wykorzystywany. Nie wystarcza zbiorcze określenie wszystkie istniejące w trakcie przeniesienia pola. Warto zastanowić się w jakich sferach oprogramowanie będzie przeniesione i dokładnie wskazać ten zakres.


Zobacz: Rejestracja firmy w CEIDG

 
Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U. 1994 Nr 24 poz.83) przewiduje, iż:

 
Autorskie prawa majątkowe do programu komputerowego, z zastrzeżeniem przepisów

Dalszy ciąg materiału pod wideo

art. 75 ust. 2 i 3, obejmują prawo do:

1) trwałego lub czasowego zwielokrotnienia programu komputerowego w całości

lub w części jakimikolwiek środkami i w jakiejkolwiek formie; w zakresie,

w którym dla wprowadzania, wyświetlania, stosowania, przekazywania i

przechowywania programu komputerowego niezbędne jest jego zwielokrotnienie,

czynności te wymagają zgody uprawnionego;

2) tłumaczenia, przystosowywania, zmiany układu lub jakichkolwiek innych

zmian w programie komputerowym, z zachowaniem praw osoby, która tych

zmian dokonała;

3) rozpowszechniania, w tym użyczenia lub najmu, programu komputerowego

lub jego kopii

REKLAMA

 
Osobiste prawa majątkowe należą zawsze do twórcy i nie podlegają przeniesieniu. Można jednak, a nawet warto wskazać w umowie, iż autor nie będzie z nich korzystał. Jest to maksimum, co można zrobić w tej sytuacji, gdyż również zrzeczenie się nie jest dopuszczalne.

 
Najczęściej jednak twórcy oprogramowania wzbraniają się przed przeniesieniem praw autorskich i wyrażają zgodę jedynie na udzielenie licencji. Jeżeli tak się stanie, to również należy określić jej charakter (wyłączna, niewyłączna) oraz ewentualne ograniczenia terytorialne.


Zobacz: Przychody z Google AdSense i Google AdMob

 
Przejście praw a pracodawca

 
Zgodnie z postanowieniami Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, program komputerowy, który powstał przez pracownika w ramach stosunku pracy, automatycznie przechodzi na pracodawcę. Postanowienie to może być jednak uregulowane odmiennie między stronami.

 
Jest to bardzo istotne, szczególnie gdy firmy informatyczne korzystają z usług zewnętrznych podmiotów. Wówczas należy kompleksowo uregulować kwestię praw, tak aby w przyszłości nie okazało się, iż oprogramowanie owszem mamy, ale nie możemy nic z nim zrobić.

 
Zobacz:
Likwidacja firmy - obowiązki do spełnienia

 

 
Procedura odbioru

REKLAMA

 
Istotną rolę przy dużych umowach informatycznych odgrywa prawidłowe ustalenie procedury odbioru. Najczęściej odbywa się ona etapami. Dlatego warto wskazać co dokładnie wchodzi w zakres poszczególnych etapów, a także w jaki sposób ma być każdy z nich przekazany do odbioru. Dobrze zagwarantować sobie, iż przed ostatecznym podpisaniem protokołu zdawczo- odbiorczego, wykonawca usunie niezgodności, stosownie do wskazówek zleceniodawcy.

 
Najlepszym sposobem jest podpisywanie cząstkowych protokołów odbioru, a po przeprowadzeniu odpowiednich testów- ostatecznego protokołu odbiorczego. Dzięki temu unikniemy dochodzenia odpowiedzialności z tytułu nieprawidłowego wykonania utworu.

 
Także wynagrodzenie warto wówczas podzielić na mniejsze raty.

 
Gwarancja prawidłowości

 
Problem gwarancji na stworzone rozwiązania informatyczne bardzo często jest kwestią sporną  pomiędzy wykonawcami, a zleceniodawcami. Twórcy oprogramowania dają możliwość przeprowadzenia testów przed podpisaniem protokołu zdawczo- odbiorczego, tak aby nie było wątpliwości co do prawidłowości wykonania aplikacji. Po tym okresie oferowane są usługi serwisowe, za które przysługuje dodatkowe wynagrodzenie. To bardzo  istotna część umów informatycznych, gdyż postęp techniczny idzie w bardzo szybkim tempie i ważne jest, aby nasze rozwiązania były z nimi kompatybilne.

 
Klauzule o poufności, jako sposób ochrony przed nieuczciwą konkurencją

 
Na gruncie polskiego prawa programy komputerowe nie są chronione patentem. Dlatego należy obrać odpowiednią strategię ochrony praw własności intelektualnej. Skuteczną metodą jest wprowadzenie klauzul o poufności nie tylko dla wykonawców, ale również pracowników przedsiębiorcy, dla którego tworzone jest oprogramowanie.


Aby wzmocnić znaczenie tychże klauzul, naruszenie poufności powinno być zagrożone wysokimi karami umownymi.

 
Podsumowując, umowy informatyczne stanowią dużą część umów z zakresu własności intelektualnej. W związku z tym, iż ich wartość niekiedy jest bardzo duża, warto odpowiednio zabezpieczyć się aby z jednej strony być pełnoprawnym posiadaczem wszelkich praw do oprogramowania, a z drugiej, aby twórca otrzymał godziwe wynagrodzenie.

 
Zobacz: Zawieszenie działalności gospodarczej

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Consuldimo

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe zasady naliczania składki zdrowotnej od 1 stycznia 2025 r. Rząd jest za wprowadzeniem zmian. Co się zmieni?

Nowe zasady naliczania składki zdrowotnej od 1 stycznia 2025 r. Rząd jest za wprowadzeniem zmian. Co się zmieni? Szacuje się, że z tego rozwiązania skorzysta ok. 2,4 mln przedsiębiorców. Rada ministrów przyjęła projekt nowelizacji.

Prognozy na 2025 rok: jakie trendy będą kształtować przyszłość biznesu e-commerce?

Jakie trendy ukształtują branżę e-commerce w nadchodzącym 2025 roku? Jakie narzędzia powinny wykorzystać firmy, żeby się rozwijać?

InPost Pay – rewolucyjna usługa dla Twojego e-sklepu

W dobie ogromnej konkurencji na rynku e-commerce kluczem do sukcesu jest wyróżnienie się i zwiększenie wygody zakupów dla klientów. InPost Pay to rozwiązanie, które może odmienić oblicze Twojego sklepu internetowego, pomagając zwiększyć konwersję dzięki nowoczesnym udogodnieniom. Dowiedz się, dlaczego warto wdrożyć tę usługę i co możesz dzięki niej zyskać!

Wakacje składkowe 2024 tylko za grudzień. Wniosek trzeba złożyć już w listopadzie

Z wakacji składkowych w 2024 roku można skorzystać już tylko za grudzień. Natomiast wniosek trzeba złożyć już w listopadzie. Państwo opłaci składki za jeden miesiąc za mikroprzedsiębiorców i komorników sądowych. Jakie warunki trzeba spełnić?

REKLAMA

Analiza wpływu ryzyka jako narzędzie zarządzania kryzysowego w firmach produkcyjnych [Poradnik]

Firmy produkcyjne, które operują złożonymi procesami, zaawansowanymi technologiami oraz różnorodnymi materiałami, są szczególnie narażone na ryzyko wystąpienia kryzysu. Analiza wpływu ryzyka (ang. Risk Impact Analysis) jest narzędziem, które pozwala firmom oszacować, jakie skutki dla organizacji mogą mieć określone zdarzenia i podjąć kroki w celu ich minimalizacji. Jak firmy produkcyjne mogą wykorzystać to narzędzie, aby skuteczniej zarządzać kryzysami?

Współpraca z agencją SEO - przewodnik

Jak wygląda współpraca z agencją SEO? Co obejmuje? Jak jest rozliczana? Oto przewodnik.

ZUS: 717 wniosków o świadczenie interwencyjne. ZUS wypłacił do tej pory ponad 31 mln 350 tys. zł z tego tytułu. Jak i gdzie złożyć wniosek o świadczenie?

ZUS: 717 wniosków o świadczenie interwencyjne. ZUS wypłacił do tej pory ponad 31 mln 350 tys. zł z tego tytułu. Jak i gdzie złożyć wniosek o świadczenie interwencyjne? Kto może ubiegać się o świadczenie interwencyjne? 

Prowadzisz e-commerce? Pozbądź się poniedziałkowego chaosu i poznaj Weekendowe Nadania!
Uniknij poniedziałkowego chaosu w magazynie! Weekendowe Nadania to innowacyjne rozwiązanie, które usprawni logistykę Twojego e-commerce. Dowiedz się, jak szybciej realizować zamówienia, zwiększyć satysfakcję klientów i zyskać przewagę nad konkurencją. Sprawdź, jak to działa!

REKLAMA

Nastroje w branży rolnej - znowu w dół. [Raport] Polskiej Izby Gospodarczej Maszyn i Urządzeń Rolniczych

Nastroje w branży rolnej - znowu w dół. [Raport] Polskiej Izby Gospodarczej Maszyn i Urządzeń Rolniczych. Rolnicy wziąć ograniczają swoje inwestycje. Zmalał odsetek przedsiębiorców, którzy przewidują poprawę koniunktury w branży

Indeks Dekarbonizacji Polskiej Gospodarki [odczyt II]: firmy nieprzygotowane na redukcję śladu węglowego, choć odczuwane wsparcie ze strony państwa rośnie

W pierwszym półroczu 2024 r. dekarbonizacja i ochrona środowiska miały rosnące znaczenie w działalności przedsiębiorstw – to wniosek z drugiego odczytu Indeksu Dekarbonizacji Polskiej Gospodarki. Drugi odczyt wskaźnika wskazuje wartość 61 pkt., gdzie 50 pkt. to wynik neutralny, powyżej 50 - pozytywny, a poniżej 50 - negatywny –  i w stosunku do pierwszego odczytu za rok 2023 nie uległ on zmianie. W drugiej odsłonie Indeksu wzięto pod uwagę odpowiedzi udzielone przez 111 polskich przedsiębiorstw. 

REKLAMA