Zawieszenie działalności a ubezpieczenie chorobowe
REKLAMA
REKLAMA
Zawieszenie działalności gospodarczej
Obowiązkowe jak i dobrowolne ubezpieczenia podlegają zawieszeniu w związku z zawieszeniem działalności gospodarczej przez przedsiębiorcę. Oznacza to m.in., że przedsiębiorca zawieszając swoją działalność traci ubezpieczenie zdrowotne. Jednak prawo do świadczeń z tytułu choroby lub macierzyństwa, w tym do zasiłku chorobowego, zależy od kilku warunków, nie ustaje bowiem automatycznie po ustaniu tytułu do ubezpieczenia chorobowego.
REKLAMA
Prawo do zasiłku chorobowego
Przedsiębiorca, który stanie się niezdolny do pracy z powodu choroby w okresie podleganiu ubezpieczeniu chorobowemu i jego choroba trwa dalej po zgłoszeniu zawieszenia działalności gospodarczej, to przedsiębiorca taki zachowa prawo do uzyskania zasiłku chorobowego.
Zobacz: Wysokość zasiłku chorobowego dla przedsiębiorcy
Zasiłek chorobowy po zawieszeniu działalności
Przedsiębiorca zachowuje prawo do zasiłku chorobowego, gdy po zawieszeniu działalności gospodarczej stanie się niezdolny do pracy z powodu choroby na okres nie krótszy niż 30 dni (bez przerwy). Uzyskanie zasiłku chorobowego będzie możliwe jeżeli zachorowanie wystąpi w ciągu:
1. 14 dni od dnia ustania tytułu do ubezpieczenia chorobowego,
2. 3 miesięcy od ustania tytułu do ubezpieczenia chorobowego w razie choroby zakaźnej lub innej, której objawy chorobowe ujawniają się po okresie dłuższym niż 14 dni (art. 7 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa).
Zobacz: Zawieszenie działalności gospodarczej
Kiedy przedsiębiorca nie ma prawa do zasiłku chorobowego?
W pewnych okolicznościach, mimo spełnienia wskazanych powyżej warunków, przedsiębiorca nie nabędzie prawa do zasiłku chorobowego w okresie zawieszenia działalności. Sytuacja taka może mieć miejsce, gdy przedsiębiorca, który zawiesił działalność gospodarczą:
1.ma ustalone prawo do emerytury lub renty,
2.kontynuuje działalność zarobkową, która stanowi tytuł do objęcia obowiązkowym lub dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym,
3. nie nabył prawa do zasiłku w czasie podlegania ubezpieczeniu jako przedsiębiorca,
4.jest uprawniony do zasiłku dla bezrobotnych, zasiłku przedemerytalnego lub świadczenia przedemerytalnego,
5.podlega obowiązkowo ubezpieczeniu społecznemu rolników (art. 13 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa).
Zobacz: Deklaracje VAT w trakcie zawieszenia działalności gospodarczej
REKLAMA
REKLAMA