REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zawieszenie działalności a ubezpieczenie chorobowe

Redakcja
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Zawieszenie działalności gospodarczej powoduje również zawieszenie podlegania ubezpieczeniom, zarówno tym obowiązkowym jak i dobrowolnym. Czy podczas zawieszenia działalności przedsiębiorca ma prawo do świadczeń z ubezpieczenia społecznego?

Zawieszenie działalności gospodarczej


Obowiązkowe jak i dobrowolne ubezpieczenia podlegają zawieszeniu w związku z zawieszeniem działalności gospodarczej przez przedsiębiorcę. Oznacza to m.in., że przedsiębiorca zawieszając swoją działalność traci ubezpieczenie zdrowotne. Jednak prawo do świadczeń z tytułu choroby lub macierzyństwa, w tym do zasiłku chorobowego, zależy od kilku warunków, nie ustaje bowiem automatycznie po ustaniu tytułu do ubezpieczenia chorobowego.

REKLAMA


Prawo do zasiłku chorobowego


Przedsiębiorca, który stanie się niezdolny do pracy z powodu choroby w okresie podleganiu ubezpieczeniu chorobowemu i jego choroba trwa dalej po zgłoszeniu zawieszenia działalności gospodarczej, to przedsiębiorca taki zachowa prawo do uzyskania zasiłku chorobowego.


Zobacz: Wysokość zasiłku chorobowego dla przedsiębiorcy


Zasiłek chorobowy po zawieszeniu działalności


Przedsiębiorca zachowuje prawo do zasiłku chorobowego, gdy po zawieszeniu działalności gospodarczej stanie się niezdolny do pracy z powodu choroby na okres nie krótszy niż 30 dni (bez przerwy). Uzyskanie zasiłku chorobowego będzie możliwe jeżeli zachorowanie wystąpi w ciągu:


1. 14 dni od dnia ustania tytułu do ubezpieczenia chorobowego,

Dalszy ciąg materiału pod wideo


2. 3 miesięcy od ustania tytułu do ubezpieczenia chorobowego w razie choroby zakaźnej lub innej, której objawy chorobowe ujawniają się po okresie dłuższym niż 14 dni (art. 7 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa).


Zobacz: Zawieszenie działalności gospodarczej


Kiedy przedsiębiorca nie ma prawa do zasiłku chorobowego?


W pewnych okolicznościach, mimo spełnienia wskazanych powyżej warunków, przedsiębiorca nie nabędzie prawa do zasiłku chorobowego w okresie zawieszenia działalności. Sytuacja taka może mieć miejsce, gdy przedsiębiorca, który zawiesił działalność gospodarczą:


1.ma ustalone prawo do emerytury lub renty,


2.kontynuuje działalność zarobkową, która stanowi tytuł do objęcia obowiązkowym lub dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym,


3. nie nabył prawa do zasiłku w czasie podlegania ubezpieczeniu jako przedsiębiorca,


4.jest uprawniony do zasiłku dla bezrobotnych, zasiłku przedemerytalnego lub świadczenia przedemerytalnego,


5.podlega obowiązkowo ubezpieczeniu społecznemu rolników (art. 13 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa).

 
Zobacz: Deklaracje VAT w trakcie zawieszenia działalności gospodarczej

 

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Handel w dwie niedziele w każdym miesiącu - jest wniosek o odrzucenia projektu nowelizacji

Polska Izba Handlu wnioskuje o odrzucenie w całości poselskiego projektu przywracającego handel w 2 niedziele w miesiącu - wynika z opinii PIH złożonego w trakcie procesu legislacyjnego.

Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

REKLAMA

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

REKLAMA

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

REKLAMA