REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wysokość zasiłku chorobowego dla przedsiębiorcy

Redakcja
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Ubezpieczenie chorobowe przedsiębiorcy jest nieobowiązkowe. Opłacanie go umożliwia jednak pobieranie zasiłku chorobowego. Na jaką wysokość zasiłku chorobowego może liczyć przedsiębiorca?

Wysokość zasiłku chorobowego

Wysokości zasiłku chorobowego zależy od jego podstawy. Podstawę wymiaru zasiłku chorobowego ubezpieczonego niebędącego pracownikiem (przedsiębiorcy) stanowi przychód za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy.

REKLAMA

W przypadku, gdy przedsiębiorca opłaca ubezpieczenie zdrowotne krócej niż przez 12 miesięcy, podstawa zostanie obliczona na podstawie okresu opłacania składki. Podstawą będzie średnia wyliczona z faktycznego okresu ubezpieczenie przedsiębiorcy.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Zakład Ubezpieczeń Społecznych, podczas ustalania podstawy wymiaru zasiłku chorobowego, doda do siebie podstawy wymiaru składek, a następnie podzieli przez okres miesięcy faktycznego opłacania składki na ubezpieczenie chorobowe.

Zobacz: Faktura uproszczona - czy można ją wystawić konsumentowi?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wypłacenie zasiłku chorobowego

Zasiłek chorobowy dla przedsiębiorcy zostanie wypłacony po dostarczeniu do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych zwolnienia lekarskiego ZUS ZLA oraz ZUS Z-3b.

W przypadku pozostawania na zwolnieniu lekarskim przedsiębiorca ma prawo do zmniejszenia opłacanych składek na ubezpieczenie społeczne. Pomniejszone składki odnoszą się do okresów pobierania zasiłku chorobowego lub wypadkowego. Nie ulega za to pomniejszeniu składka na ubezpieczenie zdrowotne. Spowodowane jest to tym, że pomimo pozostawania na zwolnieniu lekarskim jest ona niezależna od okresu niezdolności do pracy.

Zobacz: Łączenie własnej działalności z pracą na etacie

REKLAMA

Gdy przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność jest niezdolny do pracy tylko przez cześć miesiąca, powinien w deklaracji ZUS DRA  wykazać składki na ubezpieczenia społeczne pomniejszone o czas niezdolności do pracy oraz pełną składkę na ubezpieczenie zdrowotne.

Należy również wskazać, że prawo do zasiłku, które powstaje lub kończy się w trakcie miesiąca, to podstawa składek na ubezpieczenia społeczne za dany miesiąc pomniejszają się w sposób proporcjonalny. Dzieje się tak poprzez dzielenie podstawy wymiaru składek za konkretny miesiąc na liczbę dni kalendarzowych w tym miesiącu i pomnożenie wyniku przez liczbę dni przypadających przed powstaniem niezdolności do pracy lub po zakończeniu niezdolności do pracy.

Zobacz: Jak założyć własną firmę - poradnik Ministerstwa Gospodarki

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Budownictwo narzeka na brak kredytów i sięga po faktoring, to za sprawą coraz wyższych nieregulowanych na czas wzajemnych zobowiązań

Wskaźniki koniunktury poprawiają się i coraz więcej firm prognozuje poprawę płynności. Ale szukające finansowego wsparcia przedsiębiorstwa z budownictwa nie zawsze mogą liczyć na przychylność banków w staraniach o kredyt. Stały się za to klientem numer jeden dla firm faktoringowych. Dotyczy to zwłaszcza mikrofirm.

Pieniądze z KPO. Kto zyska, a kto może stracić?

W ramach KPO do Polski trafiło już 7 mld euro. Czy optymizm inwestycyjny sprawi, że w Polsce na każdym kroku będzie plac budowy, a inflacja znów poszybuje w górę? Które firmy mogą rekordowo zyskać? A kto straci?

Finansowanie ze środków UE. Z jakich programów mogą korzystać przedsiębiorcy z MŚP?

Z jakich programów finansowania może skorzystać przedsiębiorca w 2024 roku? Unia Europejska kontynuuje swoje zaangażowanie we wsparcie przedsiębiorców z MŚP. Stawia na różnorodne programy i ułatwienia, które mają na celu stymulowanie innowacyjności, wzrostu gospodarczego oraz konkurencyjności firm w UE.

Od 12 czerwca zapłacisz okiem za zakupy. W których sklepach?

12 czerwca w pięciu salonach Empik w całej Polsce rozpoczyna się pilotażowy program płatności biometrycznych. To innowacyjne rozwiązanie opiera się na fuzji biometrii tęczówki oka i twarzy. Dostawcą tej technologii jest polski fintech PayEye, we współpracy z Planet Pay. Program jest pierwszym tego rodzaju w Europie i działa w ramach programu Mastercard Biometric Checkout.

REKLAMA

Będzie zakaz nowych licencji na transport międzynarodowy, zablokuje zakładanie jednoosobowych firm

Planowany przez Ministerstwo Infrastruktury pomysł zakazu wydawania licencji dla transportu międzynarodowego może okazać się dużym problemem dla polskich przewoźników. To praktycznie zakaz zakładanie nowych jednoosobowych firm. Ponadto blokada zakupu nowych ciężarówek.

Mikrofirmy budowlane mogą się pożegnać z kredytami?

Przeterminowane zaległości firm budowlanych to już ponad półtora miliarda złotych. Większość zadłużonych przedsiębiorców to mikrofirmy. Prognozowana poprawa płynności wcale nie oznacza, że firmy mogą liczyć na kredyty bankowe.

Rewolucja w handlu internetowym. Szczegółowe dane trafią do skarbówki

Szczegółowe informacje o transakcjach internetowych, w tym wynajmu mieszkań, będą przekazywane do Urzędu Skarbowego. Dodatkowo, konta na platformach takich jak Allegro, OLX czy Vinted mogą zostać zablokowane, a wypłaty wstrzymane - informuje "Gazeta Wyborcza".

Połowa konsumentów deklaruje, że wybierze firmę wspierającą odpowiedzialny rozwój zamiast tej, która nie podejmuje takich działań

Inwestowanie ESG (Environmental, Social, Governance), czyli społeczna odpowiedzialność biznesu może być odpowiedzią na pościg za wynikami. Celem działalności firm powinno być dziś nie tylko osiąganie dobrych wyników finansowych, widocznych w raportach kwartalnych, ale także budowanie otoczenia społecznego, ochrona środowiska czy wspieranie ważnych inicjatyw. To istotne dla wielu inwestorów instytucjonalnych, jak również detalicznych, którzy wybierają inwestycje online mające na uwadze środowisko i otoczenie społeczne.

REKLAMA

Co robią małe firmy gdy kontrahent nie płaci. Zaległe płatności sięgnęły już 10 miliardów złotych

Ponad połowa firm wysyła wezwania do zapłaty, 47 proc. negocjuje z dłużnikiem, a co 5. zleca odzyskanie należności kancelarii prawnej – tak najczęściej postępują małe i średnie przedsiębiorstwa, kiedy kontrahent im nie płaci.

Dlaczego duże, międzynarodowe firmy opuszczają Polskę?

Levis Strauss czy Beko - dlaczego duże, międzynarodowe firmy opuszczają Polskę? Przyjrzyjmy się przyczynom i skutkom. Jak należy reagować na tego typu odejścia z polskiego rynku?

REKLAMA