REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ubezpieczenie zdrowotne przedsiębiorcy

Małgorzata Kozłowska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Osoba prowadząca pozarolniczą działalność podlega ubezpieczeniu zdrowotnemu od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności do dnia zaprzestania jej wykonywania. W 2011 r. podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne dla takiej osoby stanowi kwota zadeklarowana, nie niższa niż 2704,31 zł.

Osoba prowadząca pozarolniczą działalność ma obowiązek zgłosić się w ZUS jako płatnik składek oraz dokonać zgłoszenia do ubezpieczeń (w tym ubezpieczenia zdrowotnego) w terminie 7 dni od daty powstania obowiązku ubezpieczeń (jeśli opłaca składkę tylko na własne ubezpieczenie albo na ubezpieczenie osób współpracujących). Jeśli zatrudnia pracowników, termin zgłoszenia płatnika składek biegnie od daty zatrudnienia pierwszego pracownika.

REKLAMA

Podstawa wymiaru składki zdrowotnej

REKLAMA

Podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne stanowi zadeklarowana kwota, nie niższa niż 75% wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku. Składka w nowej wysokości obowiązuje od 1 stycznia do 31 grudnia danego roku. W roku 2011 jest to kwota 2704,31 zł. Należy pamiętać o tym, że przy ustalaniu podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie zdrowotne nie stosuje się ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek.

W sytuacji gdy osoba prowadząca pozarolniczą działalność uzyskuje przychody z więcej niż jednego tytułu do objęcia obowiązkiem ubezpieczenia zdrowotnego, składkę na ubezpieczenie zdrowotne opłaca z każdego z tych tytułów odrębnie. Mamy wtedy do czynienia ze zbiegiem tytułów do ubezpieczenia zdrowotnego. Na przykład osoba prowadząca pozarolniczą działalność jest jednocześnie zatrudniona na podstawie umowy o pracę lub wykonuje umowę-zlecenie albo też posiada prawo do emerytury lub renty. Składka na ubezpieczenie zdrowotne w takich przypadkach jest opłacana zarówno z tytułu zatrudnienia na podstawie umowy o pracę (umowy-zlecenia), jak i z tytułu pozarolniczej działalności.

Przykład

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Anna P. jest zatrudniona na podstawie umowy o pracę z miesięcznym wynagrodzeniem 2500 zł i jednocześnie od 1 sierpnia 2011 r. prowadzi działalność gospodarczą na podstawie wpisu do ewidencji. Składka na ubezpieczenie zdrowotne jest opłacana zarówno ze stosunku pracy, jak i z pozarolniczej działalności.

Więcej niż jedną składkę na ubezpieczenie zdrowotne opłacają również osoby prowadzące kilka rodzajów pozarolniczej działalności. Jeżeli ubezpieczony prowadzący pozarolniczą działalność uzyskuje przychody z więcej niż jednego rodzaju działalności, składka na ubezpieczenie zdrowotne jest opłacana odrębnie od każdego rodzaju działalności.

Rodzajami działalności są:

• działalność gospodarcza prowadzona w formie: spółki cywilnej, jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, spółki jawnej, spółki komandytowej, spółki partnerskiej,

• wykonywanie działalności twórczej lub artystycznej przez twórcę lub artystę,

• wykonywanie wolnego zawodu w rozumieniu przepisów o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne,

• wykonywanie wolnego zawodu, z którego przychody są przychodami z działalności gospodarczej w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych,

• inna niż określona wyżej pozarolnicza działalność gospodarcza prowadzona na podstawie przepisów o swobodzie działalności gospodarczej lub innych przepisów szczególnych.

Przykład

REKLAMA

Monika C. prowadzi pozarolniczą działalność jako wspólnik spółki cywilnej i jednocześnie jest wspólnikiem spółki jawnej. Ponieważ uzyskuje ona przychody z dwóch rodzajów działalności, zobowiązana jest do opłacania dwóch składek na ubezpieczenie zdrowotne: z tytułu uczestnictwa w spółce cywilnej oraz jako wspólnik spółki jawnej.

Należy pamiętać o tym, że osoba prowadząca pozarolniczą działalność, która uzyskuje przychody z więcej niż jednej spółki w ramach tego samego rodzaju działalności, składkę na ubezpieczenie zdrowotne opłaca odrębnie od każdej spółki.

Przykład

Od marca 2011 r. Marek W. jest jedynym wspólnikiem w dwóch jednoosobowych spółkach z o.o. Jest on zobowiązany do opłacania dwóch składek na ubezpieczenie zdrowotne, gdyż uzyskuje przychody z dwóch spółek tego samego rodzaju.

Składka na ubezpieczenie zdrowotne wynosi 9% podstawy wymiaru oraz jest miesięczna i niepodzielna. Nie podlega zatem proporcjonalnemu pomniejszeniu do liczby dni podlegania ubezpieczeniu zdrowotnemu w danym miesiącu kalendarzowym.

Składki na ubezpieczenie zdrowotne nie pomniejsza się proporcjonalnie za okresy pobierania zasiłków przyznanych na podstawie przepisów ustawy zasiłkowej. Tym samym osoba prowadząca pozarolniczą działalność, która przez cały miesiąc lub jego część przebywała na zasiłku chorobowym, ma obowiązek opłacić składkę zdrowotną za ten okres w pełnej wysokości.

Zwolnienie z opłacania składki zdrowotnej

Ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych wymienia przypadki, w których osoby prowadzące pozarolniczą działalność w ogóle nie opłacają składek na ubezpieczenie zdrowotne z tego tytułu.

Osoba, której świadczenie emerytalne bądź rentowe nie przekracza miesięcznie kwoty minimalnego wynagrodzenia, nie opłaca składki zdrowotnej z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności, jeśli osoba ta:

• uzyskuje dodatkowe przychody z działalności w wysokości nieprzekraczającej miesięcznie 50% kwoty najniższej emerytury lub

• opłaca podatek dochodowy w formie karty podatkowej.

Składka na ubezpieczenie zdrowotne nie jest także opłacana przez osobę, która posiada umiarkowany lub znaczny stopień niepełnosprawności i jednocześnie prowadzi pozarolniczą działalność, jeśli spełnia ona wymienione wyżej warunki.

W tych przypadkach wymienione osoby podlegają ubezpieczeniu zdrowotnemu, są natomiast zwolnione z opłacania składek na to ubezpieczenie. Mają więc obowiązek zgłosić się do ubezpieczenia zdrowotnego i składać w każdym miesiącu dokumenty rozliczeniowe, w których wykazują obowiązującą je podstawę wymiaru składki oraz składkę w wysokości „zero”.

Natomiast osoba o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności, która uzyskuje przychody jedynie z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności lub współpracy przy niej, składki na ubezpieczenie zdrowotne opłaca w wysokości nieprzekraczającej zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych.

Małgorzata Kozłowska

Podstawa prawna:

• art. 66 ust. 1 pkt 1 lit. c, art. 69 ust. 1, art. 74 ust. 1, art. 79 ust. 1, art. 82 ust. 1-4 oraz ust. 8-10 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (DzU z 2008 r. nr 164, poz. 1027 ze zm.),

• art. 13 pkt 4, art. 43 ust. 1, art. 47 ust. 1 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2009 r. nr 205, poz. 1585 ze zm.).

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Serwis Prawno-Pracowniczy

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  KPO: Od 6 maja 2024 r. można składać wnioski na dotacje dla branży HoReCa - hotelarskiej, gastronomicznej, cateringowej, turystycznej i hotelarskiej

  Nabór wniosków na dotacje dla branży hotelarskiej, gastronomicznej i cateringowej oraz turystycznej i kulturalnej w ramach Krajowego Planu Odbudowy ogłoszono w kwietniu 2024 r. Wnioski będzie można składać od 6 maja 2024 r. do 5 czerwca 2024 r.

  Ile pracuje mikro- i mały przedsiębiorca? 40-60 godzin tygodniowo, bez zwolnień lekarskich i urlopów

  Przeciętny mikroprzedsiębiorca poświęca dużo więcej czasu na pracę niż przeciętny pracownik etatowy. Wielu przedsiębiorców nie korzysta ze zwolnień lekarskich i nie było na żadnym urlopie. Chociaż mikroprzedsiębiorcy zwykle zarabiają na poziomie średniej krajowej albo trochę więcej, to są zdecydowanie bardziej oszczędni niż większość Polaków.

  Duży wzrost cyberataków na świecie!

  Aż 28 proc. O tyle procent wzrosła liczba ataków cyberprzestępców. Hakerzy stawiają także na naukę i badania oraz sektor administracyjno-wojskowy. W Europie liczba ataków ransomware wzrosła o 64 proc. Jest się czego obawiać. 

  Nie zrobisz zakupów w swoim ulubionym sklepie osiedlowym, bo powrót VAT na żywność doprowadzi go do bankructwa

  Po ponad dwóch latach przerwy powrócił 5-procentowy VAT na żywność. Sieci dyskontów, które toczą wojnę o klientów, kuszą obietnicą, że cen nie podniosą, bo podatek wezmą na siebie. Korzystna dla klientów zapowiedź może okazać się zabójcza dla i tak słabnących i znikających z rynku małych sklepów.

  REKLAMA

  Windykacja należności krok po kroku

  Windykacja należności krok po kroku czyli jak odzyskać swoje pieniądze? Pierwszym krokiem jest windykacja przedsądowa. Co zrobić, aby windykacja była skuteczna już na tym etapie?

  Praca tymczasowa: Liczy się wynagrodzenie, lokalizacja miejsca pracy, czas trwania rekrutacji i szansa na stałą pracę

  Praca tymczasowa to nie tylko opcja dla studentów – najwięcej pracowników stanowią osoby w przedziale wiekowym 25-44 lata. Pracownicy tymczasowi przy wyborze oferty pracy najczęściej zwracają uwagę na wysokość wynagrodzenia, lokalizację miejsca pracy oraz szansę na stałe zatrudnienie, a także szybkość procesu rekrutacji.

  Uwaga! Zbyt częste zmienianie hasła ułatwia cyberataki

  Czy trzeba zmieniać hasło co miesiąc? Okazuje się, że zbyt częsta zmiana hasła ułatwia cyberataki. Wskazania do zmiany hasła przez pracowników po czasie od 30 do 90 dni powinny się zmienić. Kiedy zmiana hasła jest konieczna?

  Cyfrowa współpraca księgowych i przedsiębiorców

  Postęp w zakresie rozwiązań technologicznych oraz innowacje w sposobie komunikacji pomiędzy urzędami i podmiotami zmieniają sposób prowadzenia przedsiębiorstw - w szczególności małych i mikrofirm. Równocześnie szybka adopcja rozwiązań technologicznych sprawia, że cyfryzacja sektora publicznego - także na linii obywatel - urząd w kontekście przykładowo cyfrowych rozliczeń podatkowych – nabiera rozpędu i będzie coraz intensywniej dotykać również inne powiązane z nią sektory i branże. 

  REKLAMA

  Jak hakerzy wyciągają nasze dane? Uważaj na aktualizacje!

  Hakerzy nie próżnują i wciąż szukają nowych sposobów na wyciągnięcie danych. Wykorzystują pliki wirtualnego dysku twardego (VHD) do dostarczania wirusa - trojana zdalnego dostępu (RAT) Remcos. W Polsce szczególnie groźne są fałszywe aktualizacje. 

  Firmy przemysłowe stawiają na AI

  Większość firm (83 proc.) z sektora przemysłowego planuje zainwestować w sztuczną inteligencję w 2024 r. Tak wynika z najnowszego raportu "State of Smart Manufacturing". 

  REKLAMA