REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wyłączenia z masy upadłości

Monika Pązik

REKLAMA

Składniki mienia nienależące do masy upadłości podlegają wyłączeniu. Jednakże nie ma to zastosowania do rzeczy, wierzytelności i innych praw majątkowych celem zabezpieczenia wierzytelności. W jaki sposób dokonuje się wyłączenia?

Na podstawie art. 70 ustawy prawo upadłościowe i naprawcze (Dz.U.2012.192.1112) elementy nienależące do masy upadłości podlegają wyłączeniu co oznacza, iż przedmioty bądź prawa uznane jako należące do masy nie mogą zostać wyłączone przez syndyka, nadzorcę sądowego lub zarządcę. Podstawą wyłączenia zawartą w tym artykule jest zaliczenie mienia do masy upadłości pomimo, iż nie należy do majątku upadłego. Reguła ta odnosi się do przyjętej zasady, iż wierzyciele mogą sięgnąć do majątku upadłego, aby zaspokoić swoje roszczenia. Przedmiotami podlegającymi wyłączeniu mogą być ruchomości, nieruchomości oraz prawa majątkowe. Należy zaznaczyć, iż w stosunku do rzeczy, wierzytelności i innych praw majątkowych przeniesionych przez upadłego na wierzyciela w celu zabezpieczenia wierzytelności nie stosuje się wyłączenia z masy upadłości.

REKLAMA


Zobacz również:
Upadłość z możliwością zawarcia układu czy upadłość likwidacyjna


Zbycie upadłego mienia a wyłączenie

REKLAMA


Zróżnicowanie przedmiotu wyłączenia jest uzależnione od podmiotu, który dokonał zbycia upadłego mienia. Konsekwencją zbycia będzie powstanie prawa do świadczenia przyznane osobie, do której należało mienie. Zgodnie z art. 71 ust. 1 ustawy, gdy nastąpiło zbycie mienia przez upadłego nienależącego do niego to wyłączeniu podlega świadczenie w zamian za zbyte mienie tylko wtedy, gdy należy do masy upadłości i zostało wyodrębnione. W związku z tym osoba trzecia, do której to mienie należało może żądać wydania świadczenia i dochodzić swoich roszczeń na zasadach ogólnych w postępowaniu upadłościowym.


W sytuacji, gdy mienie nienależące do upadłego zostało zbyte przez syndyka bądź zarządcę, a które podlegało wyłączeniu wówczas osoba, do której należało to mienie może dochodzić swoich roszczeń nawet w sytuacji, jeżeli świadczenie uzyskane w zamian za zbycie mienia nie należy do masy upadłości oraz nie zostało wyodrębnionej. Z takim roszczeniem może wystąpić również podmiot wnoszący o wyłączenie w razie zmieszania świadczenia upadłego z wzajemnym. Istotne jest, że podmiot uprawniony może domagać się świadczenia wzajemnego jedynie za zbyte mienie. Jeżeli świadczeniem będzie suma pieniężna to podlega ona zaspokojeniu przez osoby trzecie w pierwszej kategorii roszczeń wynikających z podziały mady upadłości. W przypadku poniesionej szkody wynikającej ze zbycia mienia osoba trzecia będzie mogła dochodzić świadczenia wzajemnego od sprawcy szkody. Jednakże, jeżeli mienie zostało zbyte a świadczenie wzajemne nie zostało spełnione wówczas uprawnienie do świadczenia przechodzi z mocy prawa na osobę, której przysługuje prawo do wyłączenia składników z masy upadłości. W tym wypadku nie jest wymagany dodatkowy wniosek bądź jakakolwiek inna czynność prawna, wystarczy bowiem poświadczenie syndyka lub zarządcy, że prawo takie przysługuje.

 

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Wniosek o wyłączenie z masy upadłości


Osoba, której przysługuje prawo do wyłączenia mienia z masy upadłości może żądać wydania tego mienia bądź świadczenia wzajemnego wraz z jednoczesnym zwrotem wydatków poniesionych na utrzymanie tego mienia. Jeżeli jednak osoba, która wniosła o wyłączenie, kwestionuje wysokość wydatków na utrzymanie wyłączonego mienia, wówczas należy przyjąć, że dopuszczalne jest wydanie wyłączanego mienia po złożeniu przez tę osobę zabezpieczenia pokrycia wydatków przez złożenie stosownej sumy do depozytu sądowego. Wniosek o wyłączenie z masy upadłości powinien zostać złożony na piśmie z zachowaniem wymogów formalnych pisma procesowego na podstawie przepisów kodeksu postępowania cywilnego oraz ponadto powinien zawierać:


1. dokładne określenie mienia podlegającego wyłączeniu,


2. precyzyjne określenie podstawy wyłączenia,


3. uzasadnienie, w którym należy wykazać prawo przysługujące wnioskodawcy do mienia.


Treść artykułu 73 ust. 1 ustawy nakłada na wnioskodawcę obowiązek przedstawienia twierdzeń, zarzutów oraz dowodów na ich poparcie pod rygorem utraty prawa do korzystania z nich w toku dalszego postępowania. Wszelkie konieczne twierdzenia powinny zostać zawarte już we wniosku. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy powołanie ich we wniosku nie było możliwe. Wniosek rozpoznaje sędzia - komisarz ustanawiając miesięczny termin do rozpoznania wniosku. Postanowienie sędziego podlega obwieszczeniu i wymaga uzasadnienia. W razie oddalenia wniosku o wyłączenie z masy upadłości wnioskodawca może w drodze powództwa żądać wyłączenia mienia z masy upadłości.


Zadaj pytanie na forum:
Moja Firma - Działalność gospodarcza

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ogromne zmiany na rynku pracy w ciągu najbliższych 5 lat

Najbliższe 5 lat na rynku pracy ma przynieść ogromne zmiany. Według Adecco zniknie 83 miliony miejsc pracy, a na ich miejsce powstanie jedynie 69 milionów innych. Jakie posady są zagrożone? 

Nowa usługa finansowa dla prowadzących działalność gospodarczą: gotówka na niski procent

Teraz gotówka na niski procent lub przy spełnieniu dodatkowych warunków całkowicie nieoprocentowana, staje się nową usługą dla przedsiębiorców korzystających w mikrofaktoringu lub dopiero mających w planach skorzystanie z takiego instrumentu. W uproszczeniu ten nowy produkt przypomina zaliczkę tytułem wpływów z przyszłej faktury i pozwala na zachowanie płynności finansowej w okresie gdy jeszcze produkt nie został sprzedany a więc i faktura nie może być wystawiona.

Wartościowe środowisko pracy - czym jest, jak je stworzyć?

Dobra atmosfera w pracy przedkłada się na lojalność pracowników, ich motywację i zaangażowanie. Jak zapewnić pracownikom najlepsze employee journey? 

Jak Nvidia może zyskać na wartości dzięki inwestorom w akcje memy

Dzięki fantastycznemu rocznemu zwrotowi, przekraczającemu obecnie 220%, Nvidia stałą się jedną z najczęściej dyskutowanych spółek w ostatnim okresie i dowodem na to, że rynek technologiczny trzyma się dobrze. Czy spółka należy również do kategorii akcji memów, czy raczej jej wycena jest oparta o solidne podstawy?

REKLAMA

Drogi prąd będzie przyczyną zahamowania sztucznej inteligencji?

Wykorzystanie sztucznej inteligencji to duże koszty energetyczne. Czy bez inwestycji w strukturę centrodanową i energetyczną rozwój AI wyhamuje? 

Chmura obliczeniowa - bezpieczeństwo danych w erze cyfrowej transformacji, czyli dlaczego polskiego przedsiębiorcy nie stać na rezygnację z chmury [WYWIAD]

Czym jest chmura obliczeniowa? Czy przedsiębiorca korzystający z chmury może czuć się bezpiecznie? Czy to opłacalna inwestycja? O tym wszystkim rozmawiamy z Tomaszem Stachlewskim, Head of Technology CEE w AWS. 

OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

REKLAMA

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

REKLAMA