REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wyłączenia z masy upadłości

Monika Pązik

REKLAMA

Składniki mienia nienależące do masy upadłości podlegają wyłączeniu. Jednakże nie ma to zastosowania do rzeczy, wierzytelności i innych praw majątkowych celem zabezpieczenia wierzytelności. W jaki sposób dokonuje się wyłączenia?

Na podstawie art. 70 ustawy prawo upadłościowe i naprawcze (Dz.U.2012.192.1112) elementy nienależące do masy upadłości podlegają wyłączeniu co oznacza, iż przedmioty bądź prawa uznane jako należące do masy nie mogą zostać wyłączone przez syndyka, nadzorcę sądowego lub zarządcę. Podstawą wyłączenia zawartą w tym artykule jest zaliczenie mienia do masy upadłości pomimo, iż nie należy do majątku upadłego. Reguła ta odnosi się do przyjętej zasady, iż wierzyciele mogą sięgnąć do majątku upadłego, aby zaspokoić swoje roszczenia. Przedmiotami podlegającymi wyłączeniu mogą być ruchomości, nieruchomości oraz prawa majątkowe. Należy zaznaczyć, iż w stosunku do rzeczy, wierzytelności i innych praw majątkowych przeniesionych przez upadłego na wierzyciela w celu zabezpieczenia wierzytelności nie stosuje się wyłączenia z masy upadłości.

REKLAMA


Zobacz również:
Upadłość z możliwością zawarcia układu czy upadłość likwidacyjna


Zbycie upadłego mienia a wyłączenie

REKLAMA


Zróżnicowanie przedmiotu wyłączenia jest uzależnione od podmiotu, który dokonał zbycia upadłego mienia. Konsekwencją zbycia będzie powstanie prawa do świadczenia przyznane osobie, do której należało mienie. Zgodnie z art. 71 ust. 1 ustawy, gdy nastąpiło zbycie mienia przez upadłego nienależącego do niego to wyłączeniu podlega świadczenie w zamian za zbyte mienie tylko wtedy, gdy należy do masy upadłości i zostało wyodrębnione. W związku z tym osoba trzecia, do której to mienie należało może żądać wydania świadczenia i dochodzić swoich roszczeń na zasadach ogólnych w postępowaniu upadłościowym.


W sytuacji, gdy mienie nienależące do upadłego zostało zbyte przez syndyka bądź zarządcę, a które podlegało wyłączeniu wówczas osoba, do której należało to mienie może dochodzić swoich roszczeń nawet w sytuacji, jeżeli świadczenie uzyskane w zamian za zbycie mienia nie należy do masy upadłości oraz nie zostało wyodrębnionej. Z takim roszczeniem może wystąpić również podmiot wnoszący o wyłączenie w razie zmieszania świadczenia upadłego z wzajemnym. Istotne jest, że podmiot uprawniony może domagać się świadczenia wzajemnego jedynie za zbyte mienie. Jeżeli świadczeniem będzie suma pieniężna to podlega ona zaspokojeniu przez osoby trzecie w pierwszej kategorii roszczeń wynikających z podziały mady upadłości. W przypadku poniesionej szkody wynikającej ze zbycia mienia osoba trzecia będzie mogła dochodzić świadczenia wzajemnego od sprawcy szkody. Jednakże, jeżeli mienie zostało zbyte a świadczenie wzajemne nie zostało spełnione wówczas uprawnienie do świadczenia przechodzi z mocy prawa na osobę, której przysługuje prawo do wyłączenia składników z masy upadłości. W tym wypadku nie jest wymagany dodatkowy wniosek bądź jakakolwiek inna czynność prawna, wystarczy bowiem poświadczenie syndyka lub zarządcy, że prawo takie przysługuje.

 

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Wniosek o wyłączenie z masy upadłości


Osoba, której przysługuje prawo do wyłączenia mienia z masy upadłości może żądać wydania tego mienia bądź świadczenia wzajemnego wraz z jednoczesnym zwrotem wydatków poniesionych na utrzymanie tego mienia. Jeżeli jednak osoba, która wniosła o wyłączenie, kwestionuje wysokość wydatków na utrzymanie wyłączonego mienia, wówczas należy przyjąć, że dopuszczalne jest wydanie wyłączanego mienia po złożeniu przez tę osobę zabezpieczenia pokrycia wydatków przez złożenie stosownej sumy do depozytu sądowego. Wniosek o wyłączenie z masy upadłości powinien zostać złożony na piśmie z zachowaniem wymogów formalnych pisma procesowego na podstawie przepisów kodeksu postępowania cywilnego oraz ponadto powinien zawierać:


1. dokładne określenie mienia podlegającego wyłączeniu,


2. precyzyjne określenie podstawy wyłączenia,


3. uzasadnienie, w którym należy wykazać prawo przysługujące wnioskodawcy do mienia.


Treść artykułu 73 ust. 1 ustawy nakłada na wnioskodawcę obowiązek przedstawienia twierdzeń, zarzutów oraz dowodów na ich poparcie pod rygorem utraty prawa do korzystania z nich w toku dalszego postępowania. Wszelkie konieczne twierdzenia powinny zostać zawarte już we wniosku. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy powołanie ich we wniosku nie było możliwe. Wniosek rozpoznaje sędzia - komisarz ustanawiając miesięczny termin do rozpoznania wniosku. Postanowienie sędziego podlega obwieszczeniu i wymaga uzasadnienia. W razie oddalenia wniosku o wyłączenie z masy upadłości wnioskodawca może w drodze powództwa żądać wyłączenia mienia z masy upadłości.


Zadaj pytanie na forum:
Moja Firma - Działalność gospodarcza

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

REKLAMA

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

Rynek usług kurierskich w Polsce 2024: ostatni okres przyniósł dynamiczne zmiany w obsłudze przesyłek: jak korzystają na nich klienci

Polski rynek usług kurierskich, określany fachowo: KEP (Kurier, Express, Paczka) w ostatnich latach przeszedł intensywne zmiany. Są one odpowiedzią na szybki rozwój e-commerce, zmieniające się oczekiwania konsumentów i postępującą cyfryzację usług logistycznych.

REKLAMA

Tylko motocykliści odkładają zakup opon na wiosnę, branża notuje więc spektakularną dynamikę sprzedaży w tym kwartale i w całym 2024 roku

Branża oponiarska w Polsce, ale i w całej Europie 2024 rok z pewnością odnotuje jako bardzo udany. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy popyt na opony niemal we wszystkich segmentach rośnie dynamicznie, a klienci finalizują także decyzje zakupowe odkładane na przyszłość  powodu przejściowych problemów finansowych.

Mikro i małe firmy najbardziej boją się rosnących kosztów prowadzenia działalności i podnoszenia składek ZUS-owskich

Czynniki, które bezpośrednio mogą obciążyć finanse firmy w sposób niespodziewany budzą największe obawy małych firm. Zwłaszcza te, które od przedsiębiorcy nie zależ i ma on na nie stosunkowo najmniejszy wpływ. Nie ma w tym nic dziwnego, bo małe firmy w Polsce wciąż cechuje mała płynność finansowa.

REKLAMA