REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak ma dochodzić swoich praw wierzyciel firmy, której upadłość ogłosił zagraniczny sąd

Maurycy Organa
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Jesteśmy rodzinną firmą zajmującą się produkcją bardzo małych łożysk. 90 procent naszej produkcji odbierała ABC sp. z o.o. należąca do międzynarodowego koncernu ABC z siedzibą w Madrycie. W ostatnim czasie dwie nasze faktury nie zostały zapłacone. Firma ABC sp. z o.o. nie odpowiadała na moje maile ani telefony. Udałem się osobiście do ich siedziby. Tam dowiedziałem się, że hiszpański sąd ogłosił upadłość ABC sp. z o.o. i teraz ja mam zgłosić moją wierzytelność do hiszpańskiego syndyka (Sindicos) z siedzibą w Madrycie. Czy to możliwe? Jak mam bronić swoich interesów? Moje wierzytelności są zabezpieczone zastawem rejestrowym na maszynie ABC sp. z o.o. znajdującej się w Polsce.

rada

REKLAMA

Tak, możliwe jest ogłoszenie upadłości polskiej spółki przez sąd upadłościowy innego kraju UE. Polski wierzyciel upadłej polskiej firmy (upadłość ogłoszona przez sąd innego kraju UE) ma wpływ na to, czy będzie dochodził swoich roszczeń w kraju sądu, który ogłosił upadłość, czy w Polsce.

uzasadnienie

REKLAMA

Zasadą ogólną jest, że upadłość przedsiębiorcy ogłasza sąd kraju, w którym przedsiębiorca ma siedzibę. W prawie Unii Europejskiej istnieją jednak wyjątki od tej zasady umożliwiające ogłoszenie upadłości przedsiębiorcy z siedzibą w jednym z krajów UE przez sąd znajdujący się w innym kraju UE. Ogłoszenie upadłości przez obcy sąd jest możliwe, jeżeli tzw. COMI firmy (centre of main interest - „główny ośrodek podstawowej działalności”) znajduje się w innym państwie niż rejestrowa siedziba firmy.

O tym, gdzie znajduje się COMI danej firmy, decyduje indywidualnie sąd rozpoznający wniosek o ogłoszenie upadłości. Może się więc zdarzyć, że sąd w jednym z krajów UE uzna daną sytuację faktyczną za umożliwiającą ogłoszenie upadłości firmy w innym państwie, podczas gdy inny sąd znajdujący się w innym kraju UE uznałby w takiej samej sytuacji faktycznej, że nie może ogłosić upadłości firmy z drugiego kraju UE. Sądy państw UE są niezależne w odniesieniu do ustalenia okoliczności pozwalających na ogłoszenie upadłości firmy w innym kraju UE. W szczególności żadnego wpływu na orzeczenie obcego sądu nie będzie miał polski sąd ani polskie przepisy prawa upadłościowego i naprawczego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Informacja o upadłości

REKLAMA

Sąd ogłaszający upadłość danej firmy upublicznia informację o upadłości w sposób wskazany w przepisach prawa tego państwa, gdzie sąd ma siedzibę (np. w Polsce postanowienie o ogłoszeniu upadłości jest ogłaszane w „Monitorze Sądowym i Gospodarczym”). Fakt ogłoszenia upadłości polskiej firmy przez obcy sąd powinien być jednak uwidoczniony w polskim Krajowym Rejestrze Sądowym poprzez dokonanie odpowiedniego wpisu w dziale 5. Wpisy o ogłoszeniu upadłości polskiej firmy przez obcy sąd mogą być również dokonane w innych publicznych rejestrach. Co więcej, o samym fakcie ogłoszenia upadłości sąd lub inny właściwy organ powinien zawiadomić na piśmie znanych wierzycieli mających siedziby w innym państwie członkowskim. Powiadomienie może być dokonane w języku urzędowym państwa ogłoszenia upadłości i powinno instruować o sposobie zgłaszania swoich wierzytelności. W Państwa przypadku sąd madrycki/Sindicos powinien zawiadomić o ogłoszeniu upadłości ABC sp. z o.o. na piśmie.

Swoją wierzytelność mogą Państwo zgłosić bezpośrednio do sądu madryckiego/Sindicos zgodnie z zasadami obowiązującymi w hiszpańskim prawie upadłościowym. W takim przypadku Państwa zgłoszenie powinno spełniać wszystkie wymogi formalne określone przez prawo hiszpańskie, w tym wymogi co do języka zgłoszenia.

Wtórne postępowanie upadłościowe

Mają Państwo również inną możliwość. Jako wierzyciel upadłego mogą Państwo złożyć wniosek do polskiego sądu upadłościowego właściwego według siedziby ABC sp. z o.o. o wszczęcie tzw. wtórnego postępowania upadłościowego. Wtórne postępowanie upadłościowe ABC sp. z o.o. będzie się toczyć według polskich przepisów, w języku polskim, i obejmuje wyłącznie majątek znajdujący się w Polsce. Majątek ABC sp. z o.o. znajdujący się dotychczas pod zarządem hiszpańskiego Sindicos przejmie syndyk ustanowiony przez polski sąd w postanowieniu o otwarciu wtórnego postępowania upadłościowego. Polski syndyk nie będzie jednak miał pełnej swobody w zarządzaniu majątkiem ABC sp. z o.o. znajdującym się w Polsce. Syndyk będzie bowiem musiał współpracować w sposób ścisły z organami tzw. głównego, a więc hiszpańskiego, postępowania upadłościowego. Sindicos będzie mógł np. zażądać od polskiego syndyka wstrzymania likwidacji masy upadłości znajdującej się w Polsce. Wtórnym postępowaniem upadłościowym będzie postępowanie toczące się w Polsce i dotyczące tylko majątku i wierzycieli ABC sp. z o.o. znajdujących się w Polsce.

Po ogłoszeniu wtórnego postępowania upadłościowego będą Państwo mogli zgłosić swoją wierzytelność do polskiego sądu. Dochodzenie Państwa wierzytelności w Polsce wydaje się lepszym rozwiązaniem, gdyż nie wymaga stosowania się przez Państwa do zasad prawa hiszpańskiego i angażowania zagranicznych prawników (co wydaje się nieodzowne, w przypadku gdyby chcieli Państwo dochodzić swoich praw w Hiszpanii).

Zastaw rejestrowy

Posiadają Państwo zabezpieczenie swojej wierzytelności w postaci zastawu rejestrowego na maszynie ABC sp. z o.o. znajdującej się w siedzibie ABC sp. z o.o. w Polsce. Zastaw rejestrowy jest ograniczonym prawem rzeczowym, a to oznacza, że zaspokajanie Państwa roszczeń będzie przeprowadzane zgodnie z polskimi przepisami. Hiszpańskiemu sądowi i hiszpańskiemu Sindicos na pewno trudno jest stosować polskie przepisy dotyczące zaspokojenia wierzyciela zabezpieczonego zastawem rejestrowym. Łatwo w takim przypadku o pomyłkę i nieuwzględnienie Państwa uprzywilejowanej pozycji. Trzeba pamiętać, że jako wierzyciele zabezpieczeni zastawem rejestrowym są Państwo w sposób istotny uprzywilejowani w stosunku do innych wierzycieli ABC sp. z o.o., którzy takich zabezpieczeń swoich wierzytelności nie posiadają. Otóż w przypadku sprzedaży maszyny obciążonej prawem zastawu rejestrowego ustanowionym na Państwa rzecz kwota uzyskana ze sprzedaży tej maszyny będzie (z nielicznymi wyjątkami) przeznaczona przede wszystkim na zaspokojenie Państwa roszczeń.

W Państwa interesie leży ogłoszenie wtórnego postępowania upadłościowego ABC sp. z o.o. w Polsce i dochodzenie spłaty Państwa wierzytelności w takim postępowaniu prowadzonym przez polskiego syndyka.

• art. 378, 404-417 ustawy z 28 lutego 2003 r. - Prawo upadłościowe i naprawcze - Dz.U. Nr 60, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 85, poz. 716

• art. 4 § 2, art. 5, art. 29, art. 40 § 2, art. 42 rozporządzenia Rady WE nr 1346/2000 z 29 maja 2000 r. w sprawie postępowania upadłościowego - Dz.Urz. L 160/2000

Maurycy Organa

radca prawny, syndyk licencjonowany

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Księgowego

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

Paragon fiskalny przy sprzedaży on-line: kiedy i jak powinien wystawić sprzedawca oraz dostarczyć klientowi [wszystkie przypadki]

Dla klientów kupowanie w e-sklepach jest wygodniejsze niż w placówkach stacjonarnych. Dla samych sprzedawców jednak procedura ta jest dużo bardziej skomplikowana od strony fiskalnej. Dotyczy to zwłaszcza wystawiania paragonów i obowiązków w podatku VAT.

REKLAMA

Pomoc dla sadowników do 31 stycznia 2025 roku

Pomoc dla polskich sadowników (sady i winorośle) do 31 stycznia 2025 roku - Komisja Europejska zdecydowała. To wsparcie dla sadowników, którzy ucierpieli w trakcie kwietniowych przymrozków i gradobicia.

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku - dla kogo?

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku nie dla wszystkich. Kto zapłaci więcej? Co więcej, sposób naliczania opłaty oraz stawki dla części dotyczącej transportu zmienią się od 2026 r.

Tachografy do wymiany, ważna zmiana prawa. Kto musi, w jakim terminie, jaka kara

Nadchodzi rewolucja w branży transportowej. Od styczna 2025 roku zaczną obowiązywać nowe przepisy dotyczące tachografów wynikające z Pakietu Mobilności. Pierwszy etap obowiązkowej wymiany urządzeń na inteligentne tachografy drugiej generacji (G2V2) kończy się już w grudniu 2024 roku.

Udostępnianie i wymiana informacji gospodarczych - zmiana przepisów jeszcze w 2024 roku. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 9 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych, przedłożony przez Ministra Rozwoju i Technologii. Rząd chce uprościć przepisy, które dotyczą udostępniania oraz wymiany informacji i danych gospodarczych. Proponowane zmiany obejmują też pracę biur informacji gospodarczej. Co się zmieni i od kiedy?

REKLAMA

Branża IT pracuje na rzecz zrównoważonego rozwoju [WYWIAD]

Sektor data center i chmury - jak pogodzić cyfrową transformację z drogą do zrównoważonego rozwoju? Czym w praktyce jest unijny pakiet ustaw Fit for 55 i co będą musiały zrobić przedsiębiorstwa, żeby się dostosować do zmian? Rozmawiamy z Wojciechem Stramskim, Prezesem Zarządu Beyond.pl, dostawcy usług data center, chmury i Managed Services i pierwszego w Polsce operatora zasilającego swoje obiekty w 100% energią odnawialną. 

Cyfryzacja dwóch prędkości. Jak się digitalizują polskie firmy?

Analizy rynkowe wskazują na istnienie wśród polskich przedsiębiorstw zjawiska „cyfryzacji dwóch prędkości”. Implementacja elementarnych cyfrowych narzędzi, jak podpis elektroniczny czy cyfrowa pieczęć, może stać się pierwszym krokiem w kierunku zniwelowania różnic względem liderów.

REKLAMA