REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wady i zalety samozatrudnienia

Jarosław Krasnodęmbski
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Za osobę samozatrudnioną uważa się osobę fizyczną prowadzącą jednoosobową działalność gospodarczą. Czy samozatrudnienie jest korzystnym rozwiązaniem na dzisiejszym rynku pracy?

Działalność gospodarcza

Pojęcie samozatrudnienia nie ma legalnej definicji znajdującej się w obowiązujących przepisach prawnych. Należy więc do niego stosować pojęcia przedsiębiorcy oraz działalności gospodarczej.  

REKLAMA

Zgodnie z przepisami ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, działalność gospodarcza to zarobkowa działalność wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa oraz poszukiwanie, rozpoznawanie i wydobywanie kopalin ze złóż, a także działalność zawodowa, wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły. Zaś przedsiębiorcą jest osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna niebędąca osobą prawną, której odrębna ustawa przyznaje zdolność prawną (np. wspólnota mieszkaniowa, spółka kapitałowa w organizacji) - wykonująca we własnym imieniu działalność gospodarczą. Za przedsiębiorców uznaje się także wspólników spółki cywilnej w zakresie wykonywanej przez nich działalności gospodarczej.

 Zobacz: Samozatrudnienie - alternatywa dla umowy o pracę

Samozatrudnienie a stosunek pracy

W żadnym przypadku nie można identyfikować samozatrudnienia ze stosunkiem pracy, który regulowany jest przepisami kodeksu pracy. Do osób samozatrudnionych nie mają zastosowania przepisy o prawach i obowiązkach pracowniczych. Przy samozatrudnieniu nie znajdują zastosowania przepisy kodeksu pracy.

Osoby samozatrudnione współpracują ze swoimi klientami na podstawie umów cywilnych takich jak umowa zlecenia lub umowa o dzieło. Sami też muszą zabiegać i dbać o swoich klientów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Samozatrudnionych nie obowiązują przepisy o czasie pracy. Mają oni swobodę zarówno w czasie jak również w wyborze miejsca, w którym usługa zostanie spełniona. Osoba samozatrudniona nie jest również objęta przepisami o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Oznacza to, że otrzymywane wynagrodzenie może być niższe od minimalnego, a sposób i termin jego wypłaty regulowane są pomiędzy stronami w sposób dowolny.

Zobacz: Samozatrudnienie a prawo pracy

Składki ZUS

Najważniejszą korzyścią wynikającą z samozatrudnienia jest opłacanie niższych składek ZUS niż w przypadku zatrudnienia na etat. Minimalną podstawą składek ZUS może być bowiem 60 proc. prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia przyjętego do ustalenia kwoty ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek (art. 18 ust. 8 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych). Co więcej samozatrudniony może liczyć na ulgę w płaceniu składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w okresie pierwszych 24 miesięcy kalendarzowych od dnia rozpoczęcia wykonywania pierwszej w swoim zyciu działalności gospodarczej. W okresie ulgi minimalną podstawą składek ZUS stanowi zadeklarowana kwota, nie niższa jednak niż 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Wady samozatrudnienia

Największą wadą samozatrudnienia jest jego niestabilność. Co więcej na głowę samozatrudnionego spada konieczność samodzielnego prowadzenia księgowości, uiszczania składek ubezpieczeniowych i podatków. Co więcej samozatrudniony nie ma prawa do urlopu wypoczynkowego. Możliwe jest jedynie zawarcie w umowie klauzuli o zawieszaniu świadczenia na określony okres. Ponadto samozatrudnionego nie chronią przepisy dotyczące wypowiadania umowy o pracę oraz nie może on liczyć na pomoc związków zawodowych.

 Zobacz: Czy wpis do CEIDG podlega dziedziczeniu?

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Implementacja dyrektywy DAC7 niebawem. Co to oznacza dla platform internetowych?

Od 1 lipca 2024 r. mają zacząć obowiązywać w Polsce przepisy wynikające z implementacji Dyrektywy DAC7. Przepisy te mają dotyczyć przede wszystkim raportowania przez platformy sprzedażowe dochodów uzyskiwanych przez ich użytkowników.

W tych bankomatach wypłacisz jedynie 200 zł

We wtorek Euronet przeprowadza akcję protestacyjną mającą na celu zwrócenie uwagi na sytuację operatorów bankomatów. Tego dnia z bankomatów będzie można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł.

Hotele podnoszą ceny, ale to nie odstrasza Polaków. Ich obłożenie rośnie

Według informacji przekazanych przez "Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego", obłożenie hoteli w Polsce systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Wyniki majowe okazały się lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

REKLAMA

Od dziś ważna zmiana w prawie transportowym: taksówkarz i kurier muszą mieć polskie prawo jazdy. Będzie paraliż tych usług

Taksówkarz i kurier od dziś tylko z polskim prawem jazdy. Dziś, w poniedziałek 17 czerwca weszła w życie nowelizacja ustawy o transporcie drogowym, w myśl której wszyscy kierowcy oferujący odpłatny przejazd w ramach wszystkich dostępnych aplikacji będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Jak wpłynie to na branżę i naszą codzienną rzeczywistość?

Branża handlowa w letargu. Co czwarta firma obawia się mniejszych zamówień, a co druga wysokich cen

Branża handlowa w Polsce jest jedyną, która nie wyszła nawet na krótko z kryzysu w ciągu minionych dwóch lat. Menadżerowie nie widzą wciąż sprzyjających okoliczności do prowadzenia biznesu w handlu – ani teraz, ani w najbliższej przyszłości.

Budownictwo narzeka na brak kredytów i sięga po faktoring, to za sprawą coraz wyższych nieregulowanych na czas wzajemnych zobowiązań

Wskaźniki koniunktury poprawiają się i coraz więcej firm prognozuje poprawę płynności. Ale szukające finansowego wsparcia przedsiębiorstwa z budownictwa nie zawsze mogą liczyć na przychylność banków w staraniach o kredyt. Stały się za to klientem numer jeden dla firm faktoringowych. Dotyczy to zwłaszcza mikrofirm.

Pieniądze z KPO. Kto zyska, a kto może stracić?

W ramach KPO do Polski trafiło już 7 mld euro. Czy optymizm inwestycyjny sprawi, że w Polsce na każdym kroku będzie plac budowy, a inflacja znów poszybuje w górę? Które firmy mogą rekordowo zyskać? A kto straci?

REKLAMA

Finansowanie ze środków UE. Z jakich programów mogą korzystać przedsiębiorcy z MŚP?

Z jakich programów finansowania może skorzystać przedsiębiorca w 2024 roku? Unia Europejska kontynuuje swoje zaangażowanie we wsparcie przedsiębiorców z MŚP. Stawia na różnorodne programy i ułatwienia, które mają na celu stymulowanie innowacyjności, wzrostu gospodarczego oraz konkurencyjności firm w UE.

Od 12 czerwca zapłacisz okiem za zakupy. W których sklepach?

12 czerwca w pięciu salonach Empik w całej Polsce rozpoczyna się pilotażowy program płatności biometrycznych. To innowacyjne rozwiązanie opiera się na fuzji biometrii tęczówki oka i twarzy. Dostawcą tej technologii jest polski fintech PayEye, we współpracy z Planet Pay. Program jest pierwszym tego rodzaju w Europie i działa w ramach programu Mastercard Biometric Checkout.

REKLAMA