Spory gospodarcze - alternatywne metody rozstrzygania
REKLAMA
REKLAMA
Z przeprowadzonego przez MG badania wynika, że co drugi badany przedstawiciel firmy, który wszedł w konflikt z innym przedsiębiorcą, ma wiedzę na temat pozasądowych form rozstrzygania sporów gospodarczych. Respondenci widzą również potrzebę działania profesjonalnych ośrodków zajmujących się pomocą w sporach. W zdecydowanej większości deklarują również chęć skorzystania z pozasądowych form rozstrzygania sporów gospodarczych (83%) w przypadku wystąpienia konfliktu.
REKLAMA
Przedsiębiorcy, którzy doświadczyli sporu w ostatnich pięciu latach w 60,1% skorzystali z pozasądowych form, w tym 40,6% w formie negocjacji, 12,2% w formie mediacji oraz 7,3% w formie arbitrażu.
Badanie zostało zrealizowano w lutym 2013 r. za pomocą ankiety opracowanej przez Departament Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Gospodarki. Przekazano ją do wybranej próby z bazy Głównego Urzędu Statystycznego - 445 przedstawicieli mikro, małych, średnich i dużych firm z 16 województw Polski. Ankietę przeprowadzono metodą ilościową CAWI (Computer Assisted Web Interviews).
Zobacz: Ułatwienia dla przedsiębiorców - czwarta ustawa deregulacyjna
W przypadku konfliktu strony mają do wyboru dwa rozwiązania - rozprawa w sądzie powszechnym lub droga pozasądowa, np. mediacje lub negocjacje. Ta druga metoda jest jednak tańsza, krótsza i prostsza. Dodatkowo postępowanie pozasądowe zwiększa szanse na zrozumienie drugiej strony, zażegnanie lub złagodzenie powstałego konfliktu oraz kontynuowanie współpracy.
REKLAMA
REKLAMA