Co zrobić, kiedy kontrahent okaże się nieuczciwy, zerwie współpracę i nie zapłaci za towar? Jak postępować, jeśli założy spółkę córkę, na którą przekazuje składniki swego majątku, a sam przygotowuje wniosek o ogłoszenie upadłości. Co mogę zrobić, aby odzyskać pieniądze?
Po wykonaniu prac budowlanych podwykonawca może żądać zapłaty nie tylko od wykonawcy, ale również od inwestora. Warunkiem koniecznym jest zgoda inwestora na prace danego podwykonawcy. Okazuje się, iż zgoda może zostać wyrażona w dowolnej formie, chociażby milcząco, poprzez niezgłoszenie zastrzeżeń do dokumentów przedstawionych przez wykonawcę, a dotyczących współpracy z podwykonawcą.
Zgodnie z art. 26 ust. 2b ustawy z dnia 29 stycznia 2004 roku Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2010 r., Nr 113, poz. 759 ze zm.) – zwanej dalej „Ustawą”, wykonawca może polegać na wiedzy i doświadczeniu, potencjale technicznym, osobach zdolnych do wykonania zamówienia lub zdolnościach finansowych innych podmiotów, niezależnie od charakteru prawnego łączących go z nimi stosunków.
Rosnące zadłużenie przedsiębiorstw, spadająca dynamika sprzedaży w dużej liczbie branż powodują, że wierzyciele są bardziej narażeni na utratę swoich pieniędzy. W pewnym momencie może okazać się, że sytuacja finansowa dłużnika na tyle się pogorszyła, iż pomimo obecnego wykonywania swoich zobowiązań, będzie miał w najbliższej przyszłości problemy ze spłatą.
Jestem przedsiębiorcą produkującym zawiasy. Współpracuję ze spółką będącą dużym producentem drzwi. Spółka ta jest moim głównym odbiorcą. Jakiś czas temu mój odbiorca miał problemy z płatnościami. Wtedy zamiast ceny za sprzedane zawiasy otrzymałem udziały w tej spółce (spółce z o.o.) – 11% udziałów. Dostawy zawiasów dla tej firmy to 95% mojej produkcji. Wczoraj dowiedziałem się, że sąd ogłosił upadłość likwidacyjną tej spółki. Jednocześnie syndyk wezwał mnie do zwrotu wszystkich kwot, które otrzymałem od spółki w okresie 6 miesięcy przed dniem złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości. Pieniądze, które w tym czasie otrzymałem od spółki, były zapłatą za wykonane przeze mnie zawiasy. Czy syndyk ma rację, nakazując mi zwrot tych kwot? Jak mam teraz postąpić?
Prowadzę niewielką firmę, mam dwa specjalistyczne samochody typu „gruszka” do przewozu betonu z wysięgnikiem. Wszystkie pojazdy firmowe oraz prywatny samochód żony ubezpieczam u jednego ubezpieczyciela. Oba samochody specjalistyczne oraz samochód żony zostały sprowadzone do Polski ze Stanów Zjednoczonych. Ostatnio przeczytałem, że mój ubezpieczyciel stosuje regulacje, na podstawie których może mi odmówić wypłaty odszkodowania, jeżeli uzna, że wartość celna tych pojazdów została zaniżona. Jednocześnie usłyszałem, że taki zapis w umowie jest niedozwoloną klauzulą umowną wpisaną do jakiegoś rejestru i nie można stosować go w umowie, więc mnie nie obowiązuje. Czy to prawda?