Upadłość a umowa leasingu
REKLAMA
REKLAMA
ODPOWIEDŹ
REKLAMA
Po ogłoszeniu upadłości syndyk będzie mógł w ciągu dwóch miesięcy wypowiedzieć umowę leasingu.
WYJAŚNIENIE
Orzeczenie upadłości powoduje, że na syndyku ciąży obowiązek odpowiedniego zabezpieczenia interesów masy upadłości. Dalsze trwanie umowy zależy zatem od okoliczności konkretnego przypadku, od korzyści płynących z umowy dla upadłego, wreszcie od jej konkretnych sformułowań i czasu pozostałego do zakończenia. Jak stanowi art. 114 ust. 1 PrUpN - w razie ogłoszenia upadłości korzystającego z rzeczy na podstawie umowy leasingu syndyk może w terminie dwóch miesięcy od dnia ogłoszenia upadłości, za zgodą sędziego-komisarza, wypowiedzieć umowę ze skutkiem natychmiastowym. Takie sformułowanie oznacza, że umowa przestaje wiązać od razu z chwilą wypowiedzenia, a zatem w momencie, gdy oświadczenie syndyka dotarło do finansującego w taki sposób, że mógł on się zapoznać z jego treścią. Po drugie, umowy nie uważa się za nieistniejącą. Po prostu funkcjonuje ona w obrocie prawnym do momentu skutecznego wypowiedzenia i nawet potem wywiera pewne skutki prawne. Taki stan rzeczy rodzi jednak po stronie spółki obowiązek wydania rzeczy otrzymanej wcześniej przez spółkę. Jeśli jednak umowa przewidywała opcję zakupu rzeczy, syndyk powinien rozważyć, czy interes masy upadłości przemawia za zakupem w celu należytego wykorzystania lub sprzedaży. Chodzi o to, że syndyk musi wybrać rozwiązanie najbardziej optymalne finansowo - jego rola sprowadza się przecież do takiego zarządzania majątkiem spółki, by spłacić możliwie jak najwięcej jej zobowiązań.
W razie ogłoszenia upadłości finansującego leasing nie stosuje się przepisów ustawy o odstąpieniu od umowy przez syndyka.
Krzysztof Grodzicki
PODSTAWA PRAWNA
• art. 114 ustawy z dnia 28 lutego 2003 r. - Prawo upadłościowe i naprawcze (t.j. Dz.U. z 2009 r. nr 175, poz. 1361 z późn. zm.).
REKLAMA
REKLAMA