reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Działalność gospodarcza > Upadłość a umowa leasingu

Upadłość a umowa leasingu

Prezes spółki z ograniczoną odpowiedzialnością złożył w sądzie rejonowym wniosek o ogłoszenie upadłości spółki. W 2008 r. spółka wzięła w leasing linię produkcyjną wraz z siłownikami. Pozostałe do wykupu raty opiewają na łączna kwotę 113 896,56 zł. Czy na wypadek upadłości leasing będzie nadal wiążący?


ODPOWIEDŹ

Po ogłoszeniu upadłości syndyk będzie mógł w ciągu dwóch miesięcy wypowiedzieć umowę leasingu.

WYJAŚNIENIE

Orzeczenie upadłości powoduje, że na syndyku ciąży obowiązek odpowiedniego zabezpieczenia interesów masy upadłości. Dalsze trwanie umowy zależy zatem od okoliczności konkretnego przypadku, od korzyści płynących z umowy dla upadłego, wreszcie od jej konkretnych sformułowań i czasu pozostałego do zakończenia. Jak stanowi art. 114 ust. 1 PrUpN - w razie ogłoszenia upadłości korzystającego z rzeczy na podstawie umowy leasingu syndyk może w terminie dwóch miesięcy od dnia ogłoszenia upadłości, za zgodą sędziego-komisarza, wypowiedzieć umowę ze skutkiem natychmiastowym. Takie sformułowanie oznacza, że umowa przestaje wiązać od razu z chwilą wypowiedzenia, a zatem w momencie, gdy oświadczenie syndyka dotarło do finansującego w taki sposób, że mógł on się zapoznać z jego treścią. Po drugie, umowy nie uważa się za nieistniejącą. Po prostu funkcjonuje ona w obrocie prawnym do momentu skutecznego wypowiedzenia i nawet potem wywiera pewne skutki prawne. Taki stan rzeczy rodzi jednak po stronie spółki obowiązek wydania rzeczy otrzymanej wcześniej przez spółkę. Jeśli jednak umowa przewidywała opcję zakupu rzeczy, syndyk powinien rozważyć, czy interes masy upadłości przemawia za zakupem w celu należytego wykorzystania lub sprzedaży. Chodzi o to, że syndyk musi wybrać rozwiązanie najbardziej optymalne finansowo - jego rola sprowadza się przecież do takiego zarządzania majątkiem spółki, by spłacić możliwie jak najwięcej jej zobowiązań.

W razie ogłoszenia upadłości finansującego leasing nie stosuje się przepisów ustawy o odstąpieniu od umowy przez syndyka.

Krzysztof Grodzicki

PODSTAWA PRAWNA

• art. 114 ustawy z dnia 28 lutego 2003 r. - Prawo upadłościowe i naprawcze (t.j. Dz.U. z 2009 r. nr 175, poz. 1361 z późn. zm.).

reklama

Czytaj także

Autor:

Zdjęcia


Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marek Opiela

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama