reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Działalność gospodarcza > Przekształcenie indywidualnej działalności w spółkę kapitałową

Przekształcenie indywidualnej działalności w spółkę kapitałową

Planuję przekształcić prowadzoną działalność gospodarczą w spółkę z o.o. Czy będę musiał z tego tytułu zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych? 

 

Tak, zawarcie umowy spółki z o.o. będzie w tym wypadku podlegało opodatkowaniu p.c.c. Ustawa o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców wprowadziła możliwość przekształcenia prowadzonej działalności gospodarczej w jednoosobową spółkę kapitałową. Możliwość taką mają od 1 lipca 2011 r. wszyscy przedsiębiorcy będący osobami fizycznymi i wykonujący we własnym imieniu działalność gospodarczą (art. 551 § 5 k.s.h.). Jeżeli przedsiębiorca zdecyduje się na przekształcenie swej działalności gospodarczej w spółkę kapitałową, oznacza to konieczność: zawarcia umowy spółki (w przypadku spółki z o.o.) albo podpisania statutu spółki przekształconej (jeżeli chodzi o spółkę akcyjną).

Dla obu tych czynności wymagana jest forma aktu notarialnego.

Przypomnijmy, że zawarcie umowy spółki jest opodatkowane podatkiem od czynności cywilnoprawnych (art. 1 ust. 1 lit. k ustawy o p.c.c.). Jednak ustawodawca zwolnił z p.c.c. niektóre umowy spółek. Dotyczy to m.in. umów spółek lub ich zmian związanych z: „przekształceniem lub łączeniem spółek w części wkładów do spółki albo kapitału zakładowego, których wartość była uprzednio opodatkowana podatkiem od czynności cywilnoprawnych...” (art. 9 pkt 11 lit. a ustawy o p.c.c.).

Zatem koniecznym warunkiem skorzystania z tego zwolnienia jest uprzednie opodatkowanie p.c.c. np. kapitału zakładowego. Niestety, warunek ten przy przekształceniu przedsiębiorstwa osoby fizycznej w spółkę kapitałową nie jest spełniony. W przypadku opisywanego przekształcenia kapitał zakładowy pojawi się bowiem dopiero w nowo powstałej spółce z o.o.

Podsumowując, obowiązek zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych powstanie w momencie zawarcia umowy spółki z o.o. przez jej założyciela (przekształcanego przedsiębiorcę). Podatnikiem tego podatku będzie nowo powstała spółka. Podatek powinien pobrać od Czytelnika i wpłacić notariusz, przed którym zawierana będzie umowa.

Sławomir Biliński

Podstawa prawna:

• art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k, art. 3 ust. 1 pkt 1, art. 9 pkt 11 lit. a, art. 10 ust. 1 i 2 ustawy z 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (j.t. Dz.U. z 2010 r. Nr 101, poz. 649 z późn.zm.),

• art. 9 pkt 9, art. 26 pkt 1 i 2, art. 105 ustawy z 25 marca 2011 r. o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców (Dz.U. z 2011 r. Nr 106, poz. 622 z późn.zm.).

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Prawo Przedsiębiorcy
Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja44.25 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kajetan Kubicz

Adwokat i Senior Associate Kancelarii LTCA

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama