REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zastrzegaj, patentuj i zyskuj!

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Elżbieta Brzozowska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Nowatorskie pomysły trzeba chronić, zastrzegać, a te, które mogą mieć zastosowanie na skalę przemysłową – patentować. Po co? Żeby zarabiać na własnym pomyśle, żeby nie dawać pomysłów w prezencie konkurencji.

Innowacja to słowo klucz, kiedy mówimy o sukcesie firmy. Stawiajmy na innowacyjne rozwiązania, ale z głową! Ochrona własności intelektualnej i przemysłowej jest istotnym elementem strategii firmy. Warto chronić prawa wyłączne do swoich rozwiązań najszybciej jak to tylko możliwe. Niestety, praktyka pokazuje, że najczęściej myślimy o tym, kiedy jest już za późno, bo np. konkurencja wykorzystuje nasz pomysł, czy też podszywa się pod nasz produkt.

REKLAMA

Czy to możliwe? Nawet 300 tys. zł, na dowolny cel dla Twojej firmy!

„Chroniąc własność intelektualną i przemysłową, nie tylko zyskujemy broń do walki z konkurencją, z podróbkami naszych produktów, reklam, logotypów, opakowań, ale przede wszystkim realnie podnosimy wartość swojej firmy i jej produktów. Nie ulegajmy stereotypom, że taka ochrona jest poza zasięgiem finansowym polskich małych i średnich przedsiębiorców” - mówi Dorota Rzążewska, wspólnik zarządzający Kancelarii Rzeczników Patentowych JWP, krajowy i europejski rzecznik patentowy, radca prawny, arbiter ds. krajowych i europejskich domen internetowych.

Wielcy odkrywcy

Sztuką jest wpaść na pomysł, na jaki nikt inny jeszcze nie wpadł. Jednak samo odkrycie nie może zostać opatentowane, a wynalezienie innowacyjnego rozwiązania to dopiero początek drogi. Trzeba swój pomysł umieć dobrze ochronić, by móc czerpać z niego zyski.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

O wynalazku mówimy, gdy nasze rozwiązanie:

• jest nowe, czyli rozwiązanie takie do tej pory nie istniało;

• charakteryzuje się odpowiednim poziomem wynalazczym, czyli rozwiązanie to nie jest oczywiste;

• ma zastosowanie przemysłowe, czyli nadaje się do produkcji i dystrybucji.

REKLAMA

Niestety, częstym błędem, który uniemożliwia nam uzyskanie prawa do uzyskania patentu, jest publiczne ujawnienie wynalazku przed jego zgłoszeniem do ochrony, np. prezentacja na wystawie, publikacja wyników badań, rozpoczęcie produkcji, umieszczenie informacji na stronie internetowej albo brak sprawdzenia, czy takie rozwiązanie już gdzieś istnieje i jeśli tak, to czy jest chronione patentem.

Jeśli prace nad wynalazkiem prowadzone są w zespole, ważne jest, by podpisać umowę o poufności, w przeciwnym razie, osoba, która pierwsza zgłosi patent, może uzyskać prawo wyłączne.

'Rozwiązanie ujawnione na targach, konferencjach i innych imprezach publicznych, jak również w formie publikacji czy innych materiałów pisanych, bez jego wcześniejszego zgłoszenia do ochrony może stać się 'istniejącym stanem techniki', z którego inni mogą korzystać' - przestrzega dr Aleksandra Twardowska z Kancelarii Rzeczników Patentowych JWP, krajowy i europejski rzecznik patentowy, biotechnolog.

Rozprawa z mitami o cenach

Panuje mylne przekonanie, że na ochronę własności przemysłowej stać tylko gigantów. Budżet, jaki należy przeznaczyć na ochronę własności niematerialnej firmy, zależy od zakresu i rodzaju ochrony. Rejestracji bądź zgłoszenia można bowiem dokonać na terenie:

• Polski;

• całej Unii Europejskiej;

• wybranych krajów;

• globalnie, na całym świecie.

Koszt ten może wahać się od kilkuset złotych do kilkunastu/kilkudziesięciu tysięcy złotych na przestrzeni kilku lat w zależności od przyjętej strategii ochrony.

Warto zatem poprosić o profesjonalne wsparcie rzecznika patentowego ze sprawdzonej i doświadczonej kancelarii, który doradzi, co rzeczywiście należy chronić i w jakim zakresie.

UE dofinansuje!

Fundusze Unii Europejskiej na lata 2007-2013 promują innowacyjność i wzrost konkurencyjności przedsiębiorstw. Przedsiębiorcy dbający o ochronę własności przemysłowej, posiadający już opatentowane wynalazki, zastrzeżone znaki towarowe, wzory przemysłowe lub użytkowe, mają większe szanse na uzyskanie dofinansowania na inwestycję, rozwój i badania. Ponadto mogą ubiegać się o dofinansowanie części kosztów związanych z uzyskaniem ochrony własności przemysłowej poza granicami Polski.

Co tracimy, gdy nie chronimy:

• brak możliwości czerpania korzyści z licencji czy sprzedaży praw do znaku, patentu, wzoru

• utrudniona walka z konkurencją, kopiami

• mniej patentów i wdrożeń niż w innych krajach UE

• trudniejszy dostęp do dotacji UE

• kryzys finansowy bardziej dotkliwy dla firm nieinnowacyjnych

Chroniąc własność intelektualną i przemysłową przedsiębiorstwa, można:

• budować silną markę firmy i produktów

• kreować wizerunek przedsiębiorstwa i produktów za pomocą spójnej i silnej identyfikacji marki

• podnieść wartość firmy

• zyskać wyłączne prawo do czerpania zysków z własnego pomysłu

• udzielić licencji na swój znak, wzór lub patent

• sprzedać prawo do zastrzeżonego wzoru, znaku lub wynalazku

• zapobiec imitacji swoich produktów i oznaczeń

• wyeliminować naśladowców

• zyskać silniejszą pozycję negocjacyjną

• przyciągnąć inwestorów

• wzmocnić swoją pozycję rynkową

Co należy chronić:

• logo, hasło, slogan, znak

• innowacyjny produkt

• innowacyjne opakowanie

• własną domenę internetową

• know-how

• wynalazek

• etykietę

• coś, co jest innowacyjne

Elżbieta Brzozowska

Praktyczne wskazówki

Dorota Rzążewska

rzecznik patentowy

REKLAMA

• Rozwijaj firmę, wzmacniając pozycję konkurencyjną. Stawiając na innowację, na wdrożenia, zaskakuj rynek nowymi, chronionymi pomysłami. Kto się nie rozwija, ten się cofa, dlatego poszukuj luk technologicznych, szukaj potencjału w niszach rynkowych, monitoruj bazy danych Urzędu Patentowego, szukając inspiracji dla własnego biznesu.

• Warto zasięgnąć fachowej porady rzecznika patentowego, co możesz i co warto zastrzec, łatwo bowiem wpaść w pułapkę nadmiernej ostrożności, zbyt szerokiego zastrzegania wzorów i znaków, a co za tym idzie, zbytecznych wydatków.

• Należy zbadać zdolność rejestrową lub patentową, by upewnić się, że taki sam lub podobny wzór, znak czy wynalazek nie został już przez kogoś zarejestrowany, dzięki sprawdzeniu bazy rejestrów unikniesz straty czasu i pieniędzy na bezcelową procedurę rejestracyjną czy nawet działania promocyjne.

• Upewnij się, że twój wynalazek nie został ujawniony osobom trzecim, nie został zaprezentowany podczas targów czy wystawy, jeśli tak było, możesz utracić prawo do ubiegania się o patent, gdyż wynalazek musi cechować się: nowością, poziomem wynalazczym oraz możliwością przemysłowej stosowalności. Te trzy warunki muszą być spełnione jednocześnie. Nowość oznacza, że wynalazek nie może być podany do powszechnej wiadomości przed datą złożenia dokumentacji w Urzędzie Patentowym. Poziom wynalazczy to innowacyjność myśli, coś, co przez znawcę tematu nie zostanie uznane za wynikające w sposób oczywisty ze stanu wiedzy technicznej. Z kolei możliwość przemysłowej stosowalności oznacza, że wynalazek może mieć przemysłowe zastosowanie w którejś z gałęzi przemysłu.

• Podejmij decyzję o zakresie terytorialnym ochrony - możesz chronić swoją własność w kraju, w Unii Europejskiej, tylko w wybranych państwach lub globalnie - na terenie wszystkich państw świata. To, jaki wybierzesz zakres ochrony, warunkuje rodzaj procedury rejestracyjnej oraz ma znaczący wpływ na jej koszt. Zakres ochrony musi wynikać ze strategii biznesowej firmy oraz rynków, na których twoja firma będzie aktywna. Rzecznik patentowy pomoże ci wybrać najkorzystniejszą dla ciebie formę ochrony.

• Pamiętaj, że tymczasowa ochrona twojej własności rozpoczyna się już od daty złożenia wniosku we właściwym urzędzie.

• Włącz ochronę własności intelektualnej i przemysłowej swojej firmy

 

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Twój Biznes

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rząd podwyższy w 2026 r. płacę minimalną tylko o wskaźnik inflacji - przedsiębiorcy chwalą takie rozwiązanie, dlaczego

Płaca minimalna w 2026 roku wzrośnie o 140 złotych brutto do kwoty 4806 złotych. To mniejszy wzrost niż w minionych latach, ale przedsiębiorcy przyznają, że jest to kompromis pomiędzy możliwościami przedsiębiorców, a oczekiwaniami pracowników.

Szczęście i spełnienie może iść w parze

Rozmowa z dr Mary E. Anderson, autorką książki „Radość osiągania” – o tym, jak być szczęśliwym wysoko efektywnym człowiekiem.

Ludzie wciąż listy piszą, ale polecone wysyłają głównie urzędy. Rynek pocztowy w Polsce ma się dobrze

Jednak główną siłą napędową pozostają wciąż usługi kurierskie, które odpowiadają za 73,3 proc. wartości rynku i 56,5 proc. jego wolumenu. Mimo dominacji tego segmentu, istotną rolę wciąż odgrywają przesyłki listowe.

Miód podrożeje, bo prawo wymaga zmiany etykiet na słoikach a to kosztuje

Równo za rok na sklepowych półkach pojawią się nowe etykiety miodu, wynikające z przyjętej unijnej dyrektywy. Wprowadzają one niepozorną, ale mogącą narobić sporo zamieszania zmianę. Jednocześnie nielegalny handel miodem rozwija się niemal bez nadzoru.

REKLAMA

Rolnicy radzą sobie dużo lepiej z długami niż firmy przetwarzające plony ich pracy

Polska żywność ma się dobrze, ale kondycja finansowa branży już mniej. Sektor rolno-spożywczy musi oddać wierzycielom 760,6 mln zł, a wiarygodność płatnicza przetwórców i dostawców staje się coraz większym problemem. Nie dotyczy to rolników, którzy na ogół są wiarygodni finansowo.

Małe firmy z dużymi obawami przed kolejnym wysokim wzrostem płacy minimalnej

Duże wzrosty płacy minimalnej w ostatnich latach hamują wzrost małych i średnich firm. Poza bezpośrednim obciążeniem kosztami pracowniczymi oznaczają dla przedsiębiorców skokowy wzrost koszt w postaci coraz wyższych składek ZUS.

Umowa z influencerem krok po kroku

Szybki rozwój marketingu internetowego otworzył przed markami i twórcami zupełnie nowe perspektywy współpracy. W dobie cyfrowej rewolucji, influencerzy stali się kluczowymi partnerami w promocji produktów i usług, oferując unikatowy sposób docierania do odbiorców (potencjalnych klientów marek). Współpraca z twórcami, choć niezwykle efektywna, wiąże się jednak z szeregiem wyzwań prawnych, które wymagają szczególnej uwagi. Odpowiednie uregulowanie wzajemnych praw i obowiązków jest fundamentem sukcesu i bezpieczeństwa obu stron, minimalizując ryzyko sporów i nieporozumień.

Deregulacja: rząd naprawia prawo, ale przedsiębiorcy nie są zadowoleni z zakresu i tempa zmian w przepisach

Przedsiębiorcy przekonują, że Polska musi być krajem ze sprawną strukturą przepisów. Mimo postępów nadal wiele zagadnień z prawa budowlanego, pozwoleń na zatrudnienie czy przepisów związanych z regulacją handlu i usług zdają się być niepotrzebnym mnożeniem administracji.

REKLAMA

Czy konto firmowe jest obowiązkowe?

Przy założeniu firmy musisz dopełnić wielu formalności. O ile wybór nazwy przedsiębiorstwa, wskazanie adresu jego siedziby, czy wskazanie właściwego PKD są obligatoryjne, o tyle otworzenie rachunku firmowego niekoniecznie. Jednak dużo zależy przy tym od tego, jaka forma działalności jest prowadzona, jakie transakcje są wykonywane i wreszcie, czy chce ona korzystać z mechanizmu split payment.

Blisko LUDZI i dla LUDZI. Czym Emtor wyróżnia się jako pracodawca na rynku wózków widłowych?

Na przestrzeni lat firma Emtor udowodniła, że sukces w biznesie nie zależy wyłącznie od produktów czy wyników finansowych, ale przede wszystkim od ludzi, którzy ten biznes tworzą. To dzięki zaangażowaniu, lojalności i codziennej pracy zespołów połączenie tradycji z nowoczesnością jest możliwe. Emtor stawia na człowieka – nie tylko jako pracownika, ale jako partnera w budowaniu wspólnej przyszłości. Bo gdy ludzie czują się docenieni, chcą zostać na dłużej. Jak zatem firma buduje swoją przewagę na konkurencyjnym rynku?

REKLAMA