REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zastrzegaj, patentuj i zyskuj!

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Elżbieta Brzozowska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Nowatorskie pomysły trzeba chronić, zastrzegać, a te, które mogą mieć zastosowanie na skalę przemysłową – patentować. Po co? Żeby zarabiać na własnym pomyśle, żeby nie dawać pomysłów w prezencie konkurencji.

Innowacja to słowo klucz, kiedy mówimy o sukcesie firmy. Stawiajmy na innowacyjne rozwiązania, ale z głową! Ochrona własności intelektualnej i przemysłowej jest istotnym elementem strategii firmy. Warto chronić prawa wyłączne do swoich rozwiązań najszybciej jak to tylko możliwe. Niestety, praktyka pokazuje, że najczęściej myślimy o tym, kiedy jest już za późno, bo np. konkurencja wykorzystuje nasz pomysł, czy też podszywa się pod nasz produkt.

REKLAMA

Czy to możliwe? Nawet 300 tys. zł, na dowolny cel dla Twojej firmy!

„Chroniąc własność intelektualną i przemysłową, nie tylko zyskujemy broń do walki z konkurencją, z podróbkami naszych produktów, reklam, logotypów, opakowań, ale przede wszystkim realnie podnosimy wartość swojej firmy i jej produktów. Nie ulegajmy stereotypom, że taka ochrona jest poza zasięgiem finansowym polskich małych i średnich przedsiębiorców” - mówi Dorota Rzążewska, wspólnik zarządzający Kancelarii Rzeczników Patentowych JWP, krajowy i europejski rzecznik patentowy, radca prawny, arbiter ds. krajowych i europejskich domen internetowych.

Wielcy odkrywcy

Sztuką jest wpaść na pomysł, na jaki nikt inny jeszcze nie wpadł. Jednak samo odkrycie nie może zostać opatentowane, a wynalezienie innowacyjnego rozwiązania to dopiero początek drogi. Trzeba swój pomysł umieć dobrze ochronić, by móc czerpać z niego zyski.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

O wynalazku mówimy, gdy nasze rozwiązanie:

• jest nowe, czyli rozwiązanie takie do tej pory nie istniało;

• charakteryzuje się odpowiednim poziomem wynalazczym, czyli rozwiązanie to nie jest oczywiste;

• ma zastosowanie przemysłowe, czyli nadaje się do produkcji i dystrybucji.

REKLAMA

Niestety, częstym błędem, który uniemożliwia nam uzyskanie prawa do uzyskania patentu, jest publiczne ujawnienie wynalazku przed jego zgłoszeniem do ochrony, np. prezentacja na wystawie, publikacja wyników badań, rozpoczęcie produkcji, umieszczenie informacji na stronie internetowej albo brak sprawdzenia, czy takie rozwiązanie już gdzieś istnieje i jeśli tak, to czy jest chronione patentem.

Jeśli prace nad wynalazkiem prowadzone są w zespole, ważne jest, by podpisać umowę o poufności, w przeciwnym razie, osoba, która pierwsza zgłosi patent, może uzyskać prawo wyłączne.

'Rozwiązanie ujawnione na targach, konferencjach i innych imprezach publicznych, jak również w formie publikacji czy innych materiałów pisanych, bez jego wcześniejszego zgłoszenia do ochrony może stać się 'istniejącym stanem techniki', z którego inni mogą korzystać' - przestrzega dr Aleksandra Twardowska z Kancelarii Rzeczników Patentowych JWP, krajowy i europejski rzecznik patentowy, biotechnolog.

Rozprawa z mitami o cenach

Panuje mylne przekonanie, że na ochronę własności przemysłowej stać tylko gigantów. Budżet, jaki należy przeznaczyć na ochronę własności niematerialnej firmy, zależy od zakresu i rodzaju ochrony. Rejestracji bądź zgłoszenia można bowiem dokonać na terenie:

• Polski;

• całej Unii Europejskiej;

• wybranych krajów;

• globalnie, na całym świecie.

Koszt ten może wahać się od kilkuset złotych do kilkunastu/kilkudziesięciu tysięcy złotych na przestrzeni kilku lat w zależności od przyjętej strategii ochrony.

Warto zatem poprosić o profesjonalne wsparcie rzecznika patentowego ze sprawdzonej i doświadczonej kancelarii, który doradzi, co rzeczywiście należy chronić i w jakim zakresie.

UE dofinansuje!

Fundusze Unii Europejskiej na lata 2007-2013 promują innowacyjność i wzrost konkurencyjności przedsiębiorstw. Przedsiębiorcy dbający o ochronę własności przemysłowej, posiadający już opatentowane wynalazki, zastrzeżone znaki towarowe, wzory przemysłowe lub użytkowe, mają większe szanse na uzyskanie dofinansowania na inwestycję, rozwój i badania. Ponadto mogą ubiegać się o dofinansowanie części kosztów związanych z uzyskaniem ochrony własności przemysłowej poza granicami Polski.

Co tracimy, gdy nie chronimy:

• brak możliwości czerpania korzyści z licencji czy sprzedaży praw do znaku, patentu, wzoru

• utrudniona walka z konkurencją, kopiami

• mniej patentów i wdrożeń niż w innych krajach UE

• trudniejszy dostęp do dotacji UE

• kryzys finansowy bardziej dotkliwy dla firm nieinnowacyjnych

Chroniąc własność intelektualną i przemysłową przedsiębiorstwa, można:

• budować silną markę firmy i produktów

• kreować wizerunek przedsiębiorstwa i produktów za pomocą spójnej i silnej identyfikacji marki

• podnieść wartość firmy

• zyskać wyłączne prawo do czerpania zysków z własnego pomysłu

• udzielić licencji na swój znak, wzór lub patent

• sprzedać prawo do zastrzeżonego wzoru, znaku lub wynalazku

• zapobiec imitacji swoich produktów i oznaczeń

• wyeliminować naśladowców

• zyskać silniejszą pozycję negocjacyjną

• przyciągnąć inwestorów

• wzmocnić swoją pozycję rynkową

Co należy chronić:

• logo, hasło, slogan, znak

• innowacyjny produkt

• innowacyjne opakowanie

• własną domenę internetową

• know-how

• wynalazek

• etykietę

• coś, co jest innowacyjne

Elżbieta Brzozowska

Praktyczne wskazówki

Dorota Rzążewska

rzecznik patentowy

REKLAMA

• Rozwijaj firmę, wzmacniając pozycję konkurencyjną. Stawiając na innowację, na wdrożenia, zaskakuj rynek nowymi, chronionymi pomysłami. Kto się nie rozwija, ten się cofa, dlatego poszukuj luk technologicznych, szukaj potencjału w niszach rynkowych, monitoruj bazy danych Urzędu Patentowego, szukając inspiracji dla własnego biznesu.

• Warto zasięgnąć fachowej porady rzecznika patentowego, co możesz i co warto zastrzec, łatwo bowiem wpaść w pułapkę nadmiernej ostrożności, zbyt szerokiego zastrzegania wzorów i znaków, a co za tym idzie, zbytecznych wydatków.

• Należy zbadać zdolność rejestrową lub patentową, by upewnić się, że taki sam lub podobny wzór, znak czy wynalazek nie został już przez kogoś zarejestrowany, dzięki sprawdzeniu bazy rejestrów unikniesz straty czasu i pieniędzy na bezcelową procedurę rejestracyjną czy nawet działania promocyjne.

• Upewnij się, że twój wynalazek nie został ujawniony osobom trzecim, nie został zaprezentowany podczas targów czy wystawy, jeśli tak było, możesz utracić prawo do ubiegania się o patent, gdyż wynalazek musi cechować się: nowością, poziomem wynalazczym oraz możliwością przemysłowej stosowalności. Te trzy warunki muszą być spełnione jednocześnie. Nowość oznacza, że wynalazek nie może być podany do powszechnej wiadomości przed datą złożenia dokumentacji w Urzędzie Patentowym. Poziom wynalazczy to innowacyjność myśli, coś, co przez znawcę tematu nie zostanie uznane za wynikające w sposób oczywisty ze stanu wiedzy technicznej. Z kolei możliwość przemysłowej stosowalności oznacza, że wynalazek może mieć przemysłowe zastosowanie w którejś z gałęzi przemysłu.

• Podejmij decyzję o zakresie terytorialnym ochrony - możesz chronić swoją własność w kraju, w Unii Europejskiej, tylko w wybranych państwach lub globalnie - na terenie wszystkich państw świata. To, jaki wybierzesz zakres ochrony, warunkuje rodzaj procedury rejestracyjnej oraz ma znaczący wpływ na jej koszt. Zakres ochrony musi wynikać ze strategii biznesowej firmy oraz rynków, na których twoja firma będzie aktywna. Rzecznik patentowy pomoże ci wybrać najkorzystniejszą dla ciebie formę ochrony.

• Pamiętaj, że tymczasowa ochrona twojej własności rozpoczyna się już od daty złożenia wniosku we właściwym urzędzie.

• Włącz ochronę własności intelektualnej i przemysłowej swojej firmy

 

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Twój Biznes

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Windykacja należności. Na czym powinna opierać się działalność windykacyjna

Chociaż windykacja kojarzy się z negatywnie, to jest ona kluczowa w zapewnieniu stabilności finansowej przedsiębiorstw. Branża ta, często postrzegana jako pozbawiona jakichkolwiek zasad etycznych, w ciągu ostatnich lat przeszła znaczną transformację, stawiając na profesjonalizm, przejrzystość i szacunek wobec klientów.

Będą duże problemy. Obowiązkowe e-fakturowanie już za kilka miesięcy, a dwie na trzy małe firmy nie mają o nim żadnej wiedzy

Krajowy System e-Faktur (KSeF) nadchodzi, a firmy wciąż nie są na niego przygotowane. Nie tylko od strony logistycznej czyli zakupu i przygotowania odpowiedniego oprogramowania, ale nawet elementarnej wiedzy czym jest KSeF – Krajowy System e-Faktur.

Make European BioTech Great Again - szanse dla biotechnologii w Europie Środkowo-Wschodniej

W obliczu zmian geopolitycznych w świecie Europa Środkowo-Wschodnia może stać się nowym centrum biotechnologicznych innowacji. Czy Polska i kraje regionu są gotowe na tę szansę? O tym będą dyskutować uczestnicy XXIII edycji CEBioForum, największego w regionie spotkania naukowców, ekspertów, przedsiębiorców i inwestorów zajmujących się biotechnologią.

Jak ustanowić zarząd sukcesyjny za życia przedsiębiorcy? Procedura krok po kroku

Najlepszym scenariuszem jest zaplanowanie sukcesji zawczasu, za życia właściciela firmy. Ustanowienie zarządu sukcesyjnego sprowadza się do formalnego powołania zarządcy sukcesyjnego i zgłoszenia tego faktu do CEIDG.

REKLAMA

Obowiązek sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju w Polsce: wyzwania i możliwości dla firm

Obowiązek sporządzania sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju dotyczy dużych podmiotów oraz notowanych małych i średnich przedsiębiorstw. Firmy muszą działać w duchu zrównoważonego rozwoju. Jakie zmiany w pakiecie Omnibus mogą wejść w życie?

Nowa funkcja Google: AI Overviews. Czy zagrozi polskim firmom i wywoła spadki ruchu na stronach internetowych?

Po latach dominacji na rynku wyszukiwarek Google odczuwa coraz większą presję ze strony takich rozwiązań, jak ChatGPT czy Perplexity. Dzięki SI internauci zyskali nowe możliwości pozyskiwania informacji, lecz gigant z Mountain View nie odda pola bez walki. AI Overviews – funkcja, która właśnie trafiła do Polski – to jego kolejna próba utrzymania cyfrowego monopolu. Dla firm pozyskujących klientów dzięki widoczności w internecie, jest ona powodem do niepokoju. Czy AI zacznie przejmować ruch, który dotąd trafiał na ich strony? Ekspert uspokaja – na razie rewolucji nie będzie.

Coraz więcej postępowań restrukturyzacyjnych. Ostatnia szansa przed upadłością

Branża handlowa nie ma się najlepiej. Ale przed falą upadłości ratuje ją restrukturyzacja. Przez dwa pierwsze miesiące 2025 r. w porównaniu do roku ubiegłego, odnotowano już 40% wzrost postępowań restrukturyzacyjnych w sektorze spożywczym i 50% wzrost upadłości w handlu odzieżą i obuwiem.

Ostatnie lata to legislacyjny rollercoaster. Przedsiębiorcy oczekują deregulacji, ale nie hurtowo

Ostatnie lata to legislacyjny rollercoaster. Przedsiębiorcy oczekują deregulacji i pozytywnie oceniają większość zmian zaprezentowanych przez Rafała Brzoskę. Deregulacja to tlen dla polskiej gospodarki, ale nie można jej przeprowadzić hurtowo.

REKLAMA

Ekspansja zagraniczna w handlu detalicznym, a zmieniające się przepisy. Jak przygotować systemy IT, by uniknąć kosztownych błędów?

Według danych Polskiego Instytutu Ekonomicznego (Tygodnik Gospodarczy PIE nr 34/2024) co trzecia firma działająca w branży handlowej prowadzi swoją działalność poza granicami naszego kraju. Większość organizacji docenia możliwości, które dają międzynarodowe rynki. Potwierdzają to badania EY (Wyzwania polskich firm w ekspansji zagranicznej), zgodnie z którymi aż 86% polskich podmiotów planuje dalszą ekspansję zagraniczną. Przygotowanie do wejścia na nowe rynki obejmuje przede wszystkim kwestie związane ze szkoleniami (47% odpowiedzi), zakupem sprzętu (45%) oraz infrastrukturą IT (43%). W przypadku branży retail dużą rolę odgrywa integracja systemów fiskalnych z lokalnymi regulacjami prawnymi. O tym, jak firmy mogą rozwijać międzynarodowy handel detaliczny bez obaw oraz o kompatybilności rozwiązań informatycznych, opowiadają eksperci INEOGroup.

Leasing w podatkach i optymalizacja wykupu - praktyczne informacje

Leasing od lat jest jedną z najpopularniejszych form finansowania środków trwałych w biznesie. Przedsiębiorcy chętnie korzystają z tej opcji, ponieważ pozwala ona na rozłożenie kosztów w czasie, a także oferuje korzyści podatkowe. Warto jednak pamiętać, że zarówno leasing operacyjny, jak i finansowy podlegają różnym regulacjom podatkowym, które mogą mieć istotne znaczenie dla rozliczeń firmy. Dodatkowo, wykup przedmiotu leasingu niesie ze sobą określone skutki podatkowe, które warto dobrze zaplanować.

REKLAMA