| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Temat Dnia > Znak towarowy pod ochroną

Znak towarowy pod ochroną

Wystarczy 550 zł, aby zyskać ochronę prawną na znak towarowy. Tyle kosztuje zgłoszenie znaku w Urzędzie Patentowym i ochrona w trzech podstawowych klasach towarów i usług.

Wartość znaku towarowego największych światowych korporacji - takich jak Coca-Cola czy IBM - jest szacowana na ponad 50 mld dolarów. W przypadku każdego przedsiębiorstwa, które chce się pozytywnie wyróżnić na rynku, stanowi cenny kapitał - warto go chronić.

Wystarczy 550 zł, aby zyskać ochronę prawną na znak towarowy. Tyle kosztuje zgłoszenie znaku w Urzędzie Patentowym i ochrona w trzech podstawowych klasach towarów i usług (znaki towarowe zastrzega się dla konkretnych towarów i/lub usług, które są przyporządkowywane do specjalnych klas, na podstawie tzw. klasyfikacji nicejskiej; obecnie istnieją 34 klasy towarowe i 11 klas usługowych). Za każdą dodatkową klasę (grupę) trzeba dopłacić 120 zł, ale opłatę za zgłoszenie można odroczyć na miesiąc.

W minionym roku - jak podaje rzecznik UP, Adam Taukert - urząd przyjął 15 tys. 786 zgłoszeń w trybie krajowym (wszystkich zgłoszeń, także od osób fizycznych). Choć większość przedsiębiorców wie, co daje ochrona znaku towarowego, nadal wielu z niej nie korzysta. Tymczasem z uzyskaniem ochrony, nabywa się prawa do wyłącznego używania znaku towarowego, w sposób zarobkowy lub zawodowy, na całym obszarze, na jakim dokonane jest zgłoszenie.

Rejestracja firmy w rejestrze przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego, nie oznacza uzyskania prawa ochronnego na znak towarowy. Wniosek o udzielenie prawa ochronnego na indywidualny znak towarowy może złożyć każda osoba fizyczna lub prawna. Od momentu dokonania prawidłowego zgłoszenia, uzyskuje się pierwszeństwo do uzyskania prawa wyłącznego (UP ma 3 miesiące na ogłoszenie dokonanego zgłoszenia).

Po pierwsze, znak towarowy pozwala konsumentom odróżnić/zidentyfikować pochodzenie towarów i usług. Na przykład wybrać ulubioną herbatę czy szampon z półki sklepowej. Ponadto może informować o jakości towaru/usługi i je reklamować.

Jest istotnym elementem promocji firmy, strategii budowania jej wizerunku oraz renomy. To z kolei umożliwia pozyskiwanie następnych, lojalnych klientów.

Pozwala powstrzymać ewentualne naruszenia praw.

Umożliwia czerpanie korzyści materialnych z eksploatacji znaku, pozytywnie postrzeganego przez konsumentów. Dobra opinia o towarach/usługach, oznaczonych konkretnym znakiem towarowym, decyduje o ich sukcesie na rynku. Dlatego tak ważne jest, by znak towarowy był jak najlepiej chroniony.

Brak odpowiedniego zabezpieczenia praw do własnego znaku towarowego może mieć negatywne skutki i narazić przedsiębiorcę na wymierne straty:

● nadszarpnąć lub zniszczyć reputację firmy, gdy inna, posługująca się tym samym znakiem, wprowadzi do obrotu handlowego towar/usługę niższej jakości;

● utrudnić, a niekiedy nawet ograniczyć, rozwój przedsiębiorstwa;

● doprowadzić do utraty pozostawionych bez ochrony znaków towarowych, np. na rzecz większych konkurentów.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Zierke

Ekspert z zakresu prawa, biznesu i ekonomii

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK