Świadectwo pochodzenia towaru
REKLAMA
REKLAMA
Świadectwa pochodzenia na towary eksportowane z Polski są dokumentami, których wydawanie leży, zgodnie z Ustawą „Prawo Celne” z dnia 19.03.2004 r., w gestii administracji celnej oraz od 01.01.2015 r. także Krajowej Izby Gospodarczej. Na podstawie ustawowych uprawnień Krajowa Izba Gospodarcza wystawia uniwersalne – niepreferencyjne świadectwa pochodzenia. Szczegóły dotyczące tej działalności znajdują się na stronie Krajowej Izby Gospodarczej www.swiadectwapochodzenia.kig.pl
REKLAMA
REKLAMA
Krajowa Izba Gospodarcza może również wystawiać świadectwa pochodzenia na własnym formularzu, jako dodatkowe zaświadczenia o pochodzeniu, ale jedynie w ściśle określonych i uzasadnionych przypadkach. Głównie jest to związane z wymogami zagranicznych partnerów zapisanych w dokumentach handlowych np. kontraktach czy akredytywach bankowych.
Jeżeli z tych dokumentów wynika potrzeba wystawienia świadectwa pochodzenia przez izbę gospodarczą, eksporter może uzyskać taki dokument przedkładając w Dziale Legalizacji Biura Legalizacji Certyfikacji i Karnetów ATA KIG następujące dokumenty:
- wniosek o wydanie świadectwa pochodzenia podpisany przez osoby upoważnione z ramienia eksportera,
- świadectwo pochodzenia urzędu celnego będące podstawą do wydania świadectwa izby w oryginale do wglądu i kserokopię, która po potwierdzeniu za zgodność z oryginałem pozostaje w KIG,
- wypełniony formularz świadectwa pochodzenia KIG zgodnie z uzyskanym od administracji celnej świadectwem (zgodność nazwy i ilości towaru, nazwy i adresu eksportera, pochodzenia towaru, innych danych ujętych w tym dokumencie).
Zobacz: Legalizacja dokumentów handlowych i eksportowych
W przypadku, kiedy firma korzysta z usług legalizacyjnych po raz pierwszy, należy dostarczyć do KIG uwierzytelnione kopie dokumentów rejestracyjnych:
- dokument z organów rejestrowych potwierdzający prowadzenie przez wnioskodawcę działalności gospodarczej,
- zaświadczenie o nadaniu statystycznego numeru identyfikacyjnego REGON,
- potwierdzenie faktu nadania numeru identyfikacji podatkowej (NIP),
- notarialnie potwierdzone wzory podpisów osób uprawnionych do reprezentowania eksportera.
Procedury, wzory formularzy i szczegółowe informacje można uzyskać na www.legalizacja.kig.pl
Zbigniew Sokołowski
REKLAMA
REKLAMA