REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie są skutki upadłości dla wspólnika upadłego

Maurycy Organa
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Jestem przedsiębiorcą produkującym zawiasy. Współpracuję ze spółką będącą dużym producentem drzwi. Spółka ta jest moim głównym odbiorcą. Jakiś czas temu mój odbiorca miał problemy z płatnościami. Wtedy zamiast ceny za sprzedane zawiasy otrzymałem udziały w tej spółce (spółce z o.o.) – 11% udziałów. Dostawy zawiasów dla tej firmy to 95% mojej produkcji. Wczoraj dowiedziałem się, że sąd ogłosił upadłość likwidacyjną tej spółki. Jednocześnie syndyk wezwał mnie do zwrotu wszystkich kwot, które otrzymałem od spółki w okresie 6 miesięcy przed dniem złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości. Pieniądze, które w tym czasie otrzymałem od spółki, były zapłatą za wykonane przeze mnie zawiasy. Czy syndyk ma rację, nakazując mi zwrot tych kwot? Jak mam teraz postąpić?

rada

REKLAMA

1. Syndyk ma rację, będzie Pan musiał zwrócić pieniądze, które otrzymał Pan od upadłego.

2. Jeżeli wykonane przez Pana zawiasy nie zostały jeszcze wykorzystane/sprzedane przez upadłego, może Pan domagać się ich zwrotu.

3. Będzie Pan mógł zgłosić swoją wierzytelność do sądu upadłościowego tak jak inni wierzyciele upadłego.

uzasadnienie

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jedną z naczelnych zasad prawa upadłościowego jest zapewnienie możliwie równomiernego zaspokojenia wierzycieli należących do tej samej kategorii. Doświadczenie życiowe wskazuje, że transakcje z niektórymi grupami osób dokonywane przez upadłego mogą naruszać tę zasadę równego traktowania. Do tych osób należą między innymi wspólnicy upadłego.

Wpływ upadłości na transakcje ze wspólnikiem

Transakcje upadłego ze wspólnikiem przeprowadzone w okresie sześciu miesięcy przed dniem złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości są bezskuteczne, i to z mocy prawa (art. 128 § 2 Prawa upadłościowego). Jest to duże ułatwienie dla syndyka. Syndyk nie musi bowiem prowadzić jakiegokolwiek postępowania przeciwko upadłemu/wspólnikowi upadłego. Nie musi też uzasadniać, czy transakcje pomiędzy upadłym a wspólnikiem miały rynkowy, czy też nierynkowy charakter. Transakcje takie nie są po prostu uznawane za prawnie skuteczne w stosunku do upadłego (w imieniu którego w trakcie postępowania upadłościowego działa syndyk).

Zagrożenia (-)

Wspólnik upadłego musi oddać wszystkie kwoty otrzymane od upadłego w ciągu 6 miesięcy przed dniem złożenia wniosku o upadłość. Czynności prawne upadłego ze wspólnikiem dokonane w terminie 6 miesięcy przed dniem złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości są bowiem prawnie bezskuteczne.

PRZYKŁAD

REKLAMA

Upadły sprzedał wspólnikowi maszynę dziewiarską. Cena sprzedaży została ustalona w publicznym przetargu i miała być zapłacona w 12 równych miesięcznych ratach. Umowa nie będzie uznana za bezskuteczną, gdyż została zawarta rok przed dniem złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości sprzedającego. Sama zapłata ceny nie jest czynnością prawną, a jedynie czynnością faktyczną. Zapłata nie może być więc uznana za bezskuteczną.

W przypadku gdy określona czynność prawna jest bezskuteczna z mocy prawa, kontrahent upadłego jest zobowiązany zwrócić upadłemu wszystko to, co otrzymał od upadłego. Syndyk będzie więc od Pana dochodził zwrotu kwot wymienionych w pytaniu. Dochodzenie zwrotu tych kwot nie zależy od dobrej, czy też złej woli syndyka. Jest to jego ustawowy obowiązek. Syndyk musi dochodzić wszystkich wierzytelności upadłego.

Zwrot towaru

Nie jest Pan całkowicie pozbawiony możliwości ochrony swoich praw. Jeżeli wykonane przez Pana zawiasy nadal znajdują się w zakładzie upadłego, może Pan domagać się ich wydania na podstawie art. 134 Prawa upadłościowego. Warunkiem jest, aby zawiasy znajdowały się jeszcze w posiadaniu upadłego oraz nie zostały połączone z innymi składnikami majątku upadłego, np. z drzwiami. Zakładając, że upadły zasadniczo zamawiał od Pana zawiasy na bieżąco, bardzo prawdopodobne jest, iż zawiasów sprzedanych przez Pana w ostatnich sześciu miesiącach przed dniem złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości będzie niewiele. Ten środek ochrony prawnej raczej nie zapewni więc Panu zbyt daleko idącej ochrony.

WAŻNE!

Kontrahent upadłego może żądać zwrotu świadczeń spełnionych na rzecz upadłego, jeżeli są one jeszcze oddzielone od innych składników majątku upadłego.

Zgłoszenie wierzytelności do masy upadłości

Innym środkiem prawnym, który może Pan wykorzystać, jest prawo zgłoszenia przez Pana wierzytelności do masy upadłości na tej samej zasadzie, na jakiej zgłoszenia zamieszczają wszyscy inni wierzyciele upadłego. Wysokość zgłoszonej przez Pana wierzytelności to cena sprzedaży zawiasów, którą powinien Pan otrzymać. Jest to kwota, którą otrzymał Pan od upadłego, a następnie zwrócił syndykowi na jego żądanie. Oczywiście szanse zaspokojenia Pana roszczeń będą zależały od wielu okoliczności, a przede wszystkim od ogólnej wartości wszystkich długów obciążających upadłego oraz od ceny uzyskanej przez syndyka ze sprzedaży majątku upadłego.

• art. 128 § 2, art. 134 ustawy z 28 lutego 2003 r. - Prawo upadłościowe i naprawcze - Dz.U. Nr 60, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 191, poz. 1484

Maurycy Organa

radca prawny, syndyk licencjonowany

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Księgowego

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć?

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć przed zagrożeniami? Przedświąteczny sezon zakupowy może stwarzać zagrożenia nie tylko dla klientów ale także dla sklepów.

Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

REKLAMA

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

REKLAMA

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

Rynek usług kurierskich w Polsce 2024: ostatni okres przyniósł dynamiczne zmiany w obsłudze przesyłek: jak korzystają na nich klienci

Polski rynek usług kurierskich, określany fachowo: KEP (Kurier, Express, Paczka) w ostatnich latach przeszedł intensywne zmiany. Są one odpowiedzią na szybki rozwój e-commerce, zmieniające się oczekiwania konsumentów i postępującą cyfryzację usług logistycznych.

REKLAMA