REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Działalność gospodarcza

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Działalność koncesjonowana - kiedy potrzebna jest koncesja?

Prowadzenie niektórych rodzajów działalności gospodarczej wymaga uzyskania koncesji. Koncesja jest wydawana przez właściwy organ administracji publicznej. Które działalności wymagają uzyskania koncesji?

Składki ZUS 2013

Składki ZUS 2013. O ile wzrosły składki ZUS 2013? Wysokość składek ZUS w 2013 roku. Sprawdź ile wynoszą poszczególne składki ZUS w 2013 roku!

Leasing środków trwałych - zmiany w 2013 roku

Z roku na rok leasing środków trwałych staje się coraz bardziej popularny wśród polskich przedsiębiorców. Obecnie z tego sposobu finansowania inwestycji korzysta około 12% firm nabywających środki trwałe. Wprowadzone w 2013 roku zmiany w przepisach podatkowych dotyczących leasingu powinny znacząco wpłynąć na wzrost tej liczby.

Działalność rolnicza - czym różni się od działalności gospodarczej?

Do działalności rolniczej nie stosuje się przepisów ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Czym jest działalność rolnicza i jakie są zasady jej prowadzenia?

REKLAMA

Startup - jak zacząć?

Obecnie panuje moda na zakładanie firmy. Posiadanie startupu przez młode osoby to już nie tylko alternatywa dla nużącej pracy w korporacji, ale często pewien dość osobliwy styl życia.  Kiedy już wpadniemy na odpowiedni pomysł na biznes, należy od słów przejść do czynów. Jak stworzyć swój własny startup?

Gospodarowanie odpadami - obowiązki przedsiębiorców

Od 23 stycznia obowiązuje nowa ustawa o odpadach. Reguluje ona obowiązki posiadaczy odpadów, gospodarujących odpadami oraz sprzedawców i pośredników w obrocie odpadami. Zobowiązuje również organy administracji publicznej w zakresie gospodarki odpadami. Jakie obowiązki nakłada na przedsiębiorców ustawa o odpadach?

Jak założyć własną firmę - poradnik Ministerstwa Gospodarki

Założenie firmy a potem jej prowadzenie może przysporzyć wielu trudności. Z poradnika Ministerstwa Gospodarki dowiesz sie jak założyc i prowadzić firmę.

Kto ma obowiązek prowadzenia pkpir?

Prowadzenie podatkowej księgi przychodów i rozchodów umożliwia ustalenie dochodu przedsiębiorcy podlegającego opodatkowaniu.  Którzy przedsiębiorcy mają obowiązek prowadzenia pkpir?

REKLAMA

Optymalizacja sklepów internetowych - kilka praktycznych wskazówek.

Większość właścicieli sklepów internetowych zdaje sobie sprawę z wagi, jaką w sukcesie ich biznesu odgrywa poprawna optymalizacja strony sklepu pod kątem wyszukiwarek. Biorąc pod uwagę konkurencję jaka panuje w Internecie, wysokie miejsce w wynikach wyszukiwania na frazy związane z asortymentem naszego sklepu to czynnik kluczowy. Jednakże, nawet jeśli przedsiębiorcy zdają sobie sprawę z tego faktu, to nie zawsze potrafią skutecznie zoptymalizować, pod względem wyszukiwarek, stronę swojego sklepu. Poniżej kilka praktycznych wskazówek.

Czy urzędnik może założyć własną firmę?

Prowadzenie własnej działalności gospodarczej przez urzędnika może naruszać przejrzystość działania administracji publicznej. Jednak sytuacja taka nie jest zabroniona. Kiedy urzędnik może prowadzić własną firmę?

Jak wpisać pełnomocnika do CEIDG?

Już od ponad roku istnieje możliwość wpisania do CEIDG pełnomocnika przedsiębiorcy. Jest to dobry pomysł na obniżenie kosztów przedsiębiorcy. Jak tego dokonać i czy warto to zrobić?

Czy wpis do CEIDG podlega dziedziczeniu?

Założenie własnej firmy wiąże się z rejestracją poprzez CEIDG. Po poprawnie złożonym wniosku przedsiębiorca uzyskuje wpis do CEIDG. Czy wpis ten może podlegać dziedziczeniu?

Czy niepełnoletni może być przedsiębiorcą?

Zgodnie z ustawą o swobodzie działalności gospodarczej przedsiębiorcą może byc osoba fizyczna. Czy możliwe jest aby przedsiębiorcą została osoba niepełnoletnia?

Kiedy zamówienie nie może być powierzone podwykonawcom?

Zasadniczo wykonawca może powierzyć wykonanie zamówienia podwykonawcą. W niektórych przypadkach powierzenie takie nie będzie jednak możliwe. Kiedy wykonawca nie może powierzyć zlecenia podwykonawcy?

Efektywne zarządzanie cenami to nie zmowa cenowa.

Co jakiś czas słyszymy doniesienia o kolejnych zmowach cenowych i wysokich karach nakładanych na uczestników zmowy przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta. Niestety coraz częściej zdarza się, że rynek na którym efektywnie zarządza się cenami jest postrzegany jako miejsce nielegalnych układów. W niektórych sytuacjach można mówić nawet o pewnego rodzaju paranoi. Niezdrowej sytuacji polegającej na tym, że jeżeli podmioty nie angażują się w wojnę cenową to są od razu na celowniku UOKiK.

Zawieszenie działalności na okres choroby

Zawieszając działalność gospodarczą należy podać okres, przez który będzie ona zawieszona. Czy można zawiesić działalność na okres choroby?

Zawieszenie i wznowienie działalności gospodarczej

Prognozy gospodarcze nie napawają przedsiębiorców znacznym optymizmem. W czasach kryzysu gospodarczego zdarza się, że prowadzona dotychczas działalność przestaje przynosić wystarczające dochody. Firmy, które powoli zaczynają odczuwać skutki recesji szukają rozwiązań, aby przetrwać. Co zrobić jeśli prowadzony biznes przestaje przynosić zyski? Jednym z rozwiązań jest zawieszenie działalności gospodarczej.

Jak korzystnie ogłosić upadłość firmy

Upadłość przedsiębiorcy nie zawsze musi oznaczać likwidację firmy. Przedsiębiorca w trudnej sytuacji ma prawo ogłosić upadłość z możliwością zawarcia układu, dzięki czemu będzie mógł kontynuować działalność po dokonaniu restrukturyzacji zadłużenia.

Jak chronić dobre imię firmy?

Firma, która została oczerniona w mediach może dochodzić roszczenia z tytułu naruszenia dóbr osobistych. W jaki sposób chronić dobre imię firmy?

Wszczęcie egzekucji przeciwko dłużnikowi

Egzekucja przeciwko dłużnikom. Po wygranej sprawie przed sądem, przedsiębiorca powinien wszcząć postępowanie egzekucyjne, poprzez złożenie wniosku do komornika. Co powinien zawierać prawidłowo sporządzony wniosek o wszczęcie egzekucji?

Dziedziczenie firmy po śmierci właściciela

Sukcesja przedsiębiorstwa może przysporzyć wiele problemów w przypadku nagłej śmierci właściciela firmy. Warto pomyśleć o uregulowaniu kwestii przejęcia firmy, aby uchronić się przed niepotrzebnymi trudnościami.

Zagrożenia dla przedsiębiorstw w 2013 roku

Rok 2012 był w polskiej gospodarce słabszy niż oczekiwano. Natomiast rok 2013 będzie prawdziwym wyzwaniem dla przedsiębiorstw. Czego można się spodziewać po nadchodzącym roku

Zakaz prowadzenia działalności gospodarczej - prawo upadłościowe

Zakaz prowadzenia działalności gospodarczej może być nałożony przez sąd upadłościowy. Kiedy i z czyjej przyczyny może dojść do zakazu prowadzenia działalności gospodarczej?

Jak dokonać likwidacji części majątku firmowego?

Częściowa likwidacja majątku firmy. W trakcie prowadzenia działalności gospodarczej może się zdarzyć, że składnik majątku ulega zużyciu, zniszczeniu czy kradzieży lub jest wycofywany z firmy z uwagi na przekazanie do użytkowania w celach osobistych. W takich przypadkach należy przeprowadzić proces tzw. likwidacji składnika majątku.

Jak chronić know - how firmy

Tajemnica przedsiębiorstwa, od niemal 20 lat zdefiniowana w polskim prawodawstwie, jest wciąż skomplikowanym zagadnieniem dla tych, dla których powinna być chlebem powszednim – dla przedsiębiorców. Świadczy o tym orzecznictwo sądowe, wskazują rozmowy z prawnikami, ekspertami, kołami biznesu.

Czy dziecko może zostać przedsiębiorcą?

Przedsiębiorcą w rozumieniu ustawy o swobodzie działalności gospodarczej może być m. in. osoba fizyczna. Czy osoba małoletnia może założyć działalność gospodarczą?

Kiedy do prowadzenia firmy konieczne jest zezwolenie lub koncesja

W niektórych branżach sama rejestracja działalności gospodarczej nie jest wystarczająca do prowadzenia biznesu. Konieczne jest bowiem uzyskanie koncesji lub zezwolenia na jej wykonywanie.

Kontrola UOKiK w firmie

W ostatnich latach rośnie liczba kontroli dotyczących naruszeń prawa konkurencji. Pracodawcy powinni znać listę praw, jakie przysługują podmiotowi kontrolowanemu, zarządowi i pracownikom, by wykorzystywać je w celu ograniczenia ryzyka otrzymania kary za utrudnianie kontroli.

Jakie korzyści zapewnia okresowy przegląd umów

Umowy pomiędzy przedsiębiorcami są nieodłącznym elementem obrotu gospodarczego. Wraz ze zmieniającymi się warunkami panującymi zarówno w organizacji, jak i w otoczeniu ich zapisy warto okresowo, np. z końcem roku obrotowego, analizować. Przegląd umów może być krokiem w kierunku optymalizacji kosztów. W powiązaniu z oceną współpracy z kontrahentami stanowi też element kontroli ryzyka w prowadzonej działalności.

Więcej firm powstaje niż się zamyka

Liczba przedsiębiorców, którzy w tym roku założyli własną działalność gospodarczą przekroczyła w listopadzie 250 tysięcy. Gdyby tylko na tej podstawie zbudować indeks polskiej przedsiębiorczości, wyglądałby on bardzo optymistycznie. Niestety obraz psuje liczba zamykanych firm, która znów podskoczyła w październiku.

Czy można aneksować z mocą wsteczną umowy handlowe

W praktyce obrotu dość często pojawia się pytanie o dopuszczalność, zgodność z prawem, a tym samym ważność aneksowania z mocą wsteczną umów handlowych zawieranych pomiędzy przedsiębiorcami. Artykuł przedstawia kilka typów występujących w obrocie gospodarczym aneksów do umów, które poddane zostaną ocenie pod kątem dopuszczalności nadania im przez strony mocy obwiązywania wstecz (a więc w określonym czasie sprzed spisania aneksu).

W jakich formach przedsiębiorcy zagraniczni mogą prowadzić działalność w Polsce?

Działalność gospodarczą na terytorium naszego kraju mogą prowadzić nie tylko przedsiębiorcy krajowi, ale również w określonym zakresie przedsiębiorcy zagraniczni. Często wybieranymi formami organizacyjnymi, w których przedsiębiorcy zagraniczni prowadzą swoją działalność na terytorium Polski są oddziały i przedstawicielstwa.

Jak wybrać nazwę dla firmy?

Na rynku często można spotkać bardzo podobne do siebie nazwy firm, nazwy produktów, marek i usług, które powstały poprzez zastosowanie obowiązującego w branży stylu. Trudno je od siebie odróżnić i zapamiętać. Zdarza się również, że nazwy firm są mylące lub posiadają zakodowane negatywne skojarzenia, które utrudniają ich efektywne stosowanie. Naming to sztuka tworzenia nazw unikalnych, wspierających sprzedaż a zarazem bezpiecznych prawnie. Jaka więc powinna być nazwa?

Koncesja jako forma ograniczenia wolności gospodarczej

Podstawą prawidłowego funkcjonowania gospodarki rynkowej jest wolność gospodarcza, na którą składa się między innymi możliwość swobodnego podejmowania i prowadzenia działalności gospodarczej bez konieczności uzyskania na to zgody ze strony władzy publicznej. Ze względu na różnorodne interesy państwa, obowiązujące prawo przewiduje jednak liczne ograniczenia tej wolności. Jednym z takich ograniczeń jest wymóg uzyskania koncesji na prowadzenie określonej działalności gospodarczej.

Kiedy zamawiający może unieważnić postępowanie

Wielokrotnie wykonawcy w toku postępowania o udzielenie zamówienia publicznego spotkali się z sytuacją, w której zamawiający kończyli postępowanie bez wyboru najkorzystniejszej oferty, unieważniając je. Takie postępowanie zamawiających, z pewnością niekorzystne z punktu widzenia wykonawców biorących udział w postępowaniu, rodzi uzasadnione pytania o celowość podjęcia niniejszej decyzji, jak również jej zgodność z przepisami ustawy prawo zamówień publicznych.

Zakres ochrony nazwy i firmy spółki

W praktyce kancelaryjnej dość często zdarzają się sprawy dotyczące roszczeń związanych z ochroną nazwy lub firmy spółki. Zazwyczaj kończą się one na etapie negocjacyjnym, ale może dojść również do procesów sądowych. Podstawowym zadaniem prawnika jest wybór drogi – mamy do wyboru przepisy chroniące firmę, ogólne zasady dotyczące ochrony nazwy i dóbr osobistych spółki, a wreszcie przepisy chroniące konkurencję.

Jak można zwalczać czyny nieuczciwej konkurencji?

Konkurencja jest nieodzownym składnikiem gospodarki rynkowej. Pojęciem tym określamy dążenie wielu niezależnych przedsiębiorców, działających na wspólnym dla nich rynku, do osiągnięcia takiego samego celu gospodarczego (zdobycia klienta, sprzedaży towaru zaspokajającego te same potrzeby). Konkurencja jest więc grą sprzecznych interesów różnych przedsiębiorców. Konieczne jest zatem, aby prawo w niezbędnym zakresie regulowało zasady tej gry.

Czym różni się działalność gospodarcza od działalności osobistej?

Przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą, może również zarabiać w ramach działalności osobistej. W niektórych przypadkach przepisy wręcz wykluczają potraktowanie pewnych przychodów jako przychodów z działalności gospodarczej. Czym charakteryzuje się działalność osobista i w jaki sposób rozliczać przychody osiągane z takiej działalności?

Sztuka prowadzenia hotelu

Hotelarstwo to bardzo specyficzna branża, w której sukces okupiony jest nie lada wysiłkiem i latami zbierania doświadczeń. Inwestycje w tego typu działalność są bardzo kosztowne, a bez odpowiedniej organizacji i zarządzania nie można liczyć na zysk. Dla zaistnienia na rynku nie wystarczy wybudowanie hotelu i oczekiwanie na tłumy gości.

Rozpowszechnianie nieprawdziwych informacji o przedsiębiorstwie

Często występującym w praktyce problemem jest rozpowszechnianie nieprawdziwych lub wprowadzających w błąd informacji o własnym lub cudzym przedsiębiorstwie (lub przedsiębiorcy), celem osiągnięcia określonych korzyści lub wyrządzenia szkody konkurentowi.

Kary umowne w praktyce handlowej

Przy podpisywaniu umów często dochodzi do zastrzegania kar umownych. Zazwyczaj są one wyrażone ryczałtowo albo procentowo za każdy dzień opóźnienia. Podstawową zasadą dotyczącą kar umownych jest ta, że mogą one być zastrzegane tylko i wyłącznie przy świadczeniach niepieniężnych. Jeśli zatem przedsiębiorca jest zobowiązany do zapłaty ceny, to w tym wypadku przy opóźnieniu lub odmowie zapłaty nie może być mowy o karze umownej. Zastrzeżenie takie jako sprzeczne z ustawą byłoby bowiem z mocy prawa nieważne.

Jakich formalności dopełnić, aby otworzyć własną firmę

Dla osoby, która do tej pory nie zajmowała się „papierkową robotą”, formalności związane z zakładaniem działalności gospodarczej mogą wydawać się nie do przebrnięcia. Jednak od początku 2012 roku droga do własnego biznesu jest o wiele krótsza.

Najem czy dzierżawa - jak wybrać właściwą umowę

Najem, dzierżawa to powszechny element życia gospodarczego, który dla dużej części obywateli i firm stał się istotnym źródłem przychodów. Fundamentalne znaczenie ma prawidłowa kwalifikacja zawartej umowy jako umowy najmu lub umowy dzierżawy. Wielu przedsiębiorców ma jednak problem z rozróżnieniem tych umów.

Upadłość z możliwością zawarcia układu czy upadłość likwidacyjna

Brak płynności finansowej w obrocie gospodarczym może doprowadzić do wszczęcia postępowania upadłościowego. Nie zawsze jednak majątek dłużnika jest likwidowany,  bowiem czasami istnieje możliwość zawarcia układu.

Kara umowna sposobem na zdyscyplinowanie kontrahenta

Wadliwe wykonanie budowy, nieterminowe dostarczenie towaru czy złamanie zakazu konkurencji – nasi kontrahenci bardzo często narażają nas na szkody. Jak się przed tym ustrzec? Kara umowna to dobry sposób zabezpieczenia naszych interesów.

Negatywne skutki zatajenia wad towaru przez sprzedawcę

O wadliwości rzeczy decyduje brak cech, o których istnieniu zapewnia sprzedawca. Jeżeli według sprzedawcy rzecz nie ma wad, to kupujący nie musi badać rzeczy pod tym kątem. Obdarza on zaufaniem sprzedającego w tym zakresie i nieuczciwe działania sprzedawcy powodują, iż upływ terminów określonych w kodeksie cywilnym nie zamyka drogi kupującemu do nabycia uprawnień z tytułu rękojmi za wady rzeczy kupionej.

Oznaczenie towaru które wprowadza w błąd

Każdy z nas, kupując określony towar zakłada, że informacje przedstawione w oznaczeniu towaru, co do pochodzenia towaru oraz innych istotnych cech są rzetelne. Zazwyczaj właśnie na podstawie informacji przedstawionych w oznaczeniu towaru (na opakowaniu, etykiecie) podejmujemy decyzję o jego zakupie lub rezygnacji z zakupu. Dla prawidłowego funkcjonowania rynku jest zatem konieczne, aby towary były oznaczane w sposób rzetelny, tzn. aby oznaczenia te nie wprowadzały w błąd.

Zamawiający odrzuca ofertę, jeśli zawiera rażąco niską cenę

W jakim zakresie zamawiający może żądać wyjaśnień i na jakiej podstawie może uznać cenę za rażąco niską? Czy wyłącznie mając za podstawę całkowite wynagrodzenie zaproponowane przez wykonawcę, czy może powziąć wątpliwości, analizując poszczególne ceny jednostkowe?

Nieuczciwe oznaczenie przedsiębiorstwa

Bardzo istotne znaczenie dla uzyskania przewagi konkurencyjnej na rynku może mieć rozpoznawalne oznaczenie przedsiębiorstwa (np. nazwa lub logo sieci sklepów, restauracji, biura podróży itp.). Korzystanie ze zindywidualizowanego oznaczenia przedsiębiorstwa podlega więc ochronie prawnej.

Upadłość może przynieść korzyści

Ogłoszenie upadłości przedsiębiorstwa wydaje się być końcem firmy, która popadła w poważne kłopoty finansowe. Nie wszyscy zdają sobie jednak sprawę, że dobrze przeprowadzona procedura upadłościowa chroni przed negatywnymi skutkami bankructwa i często pozwala na założenie nowej firmy.

REKLAMA