Mikro, mali i średni przedsiębiorcy - MŚP w Polsce
REKLAMA
REKLAMA
Przedsiębiorcy
Podział przedsiębiorców na mikro, małych i średnich przedsiębiorców zależy od wartości ekonomicznych, jakie dotyczą poszczególnych przedsiębiorców. Chodzi tu przede wszystkim o ilość zatrudnianych osób oraz wielkość przychodu.
REKLAMA
Mikroprzedsiębiorcy
Mikroprzedsiębiorcą jest taki przedsiębiorca, który co najmniej w jednym z dwóch ostatnich lat obrotowych:
1) zatrudniał średniorocznie mniej niż 10 pracowników oraz
2) osiągnął roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz operacji finansowych nieprzekraczający równowartości w złotych 2 milionów euro, lub sumy aktywów jego bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat nie przekroczyły równowartości w złotych 2 milionów euro.
Zobacz: Jak wpisać pełnomocnika do CEIDG?
Mały przedsiębiorca
Małym przedsiębiorcą jest taki przedsiębiorca, który w co najmniej jednym z dwóch ostatnich lat obrotowych:
1) zatrudniał średniorocznie mniej niż 50 pracowników oraz
2) osiągnął roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz operacji finansowych nieprzekraczający równowartości w złotych 10 milionów euro, lub sumy aktywów jego bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat nie przekroczyły równowartości w złotych 10 milionów euro.
Zobacz: Startup - jak zacząć?
Średni przedsiębiorca
Średnim przedsiębiorcą jest przedsiębiorca, niebędącego małym przedsiębiorcą, który w co najmniej jednym z dwóch ostatnich lat obrotowych:
1) zatrudniał średniorocznie mniej niż 250 pracowników oraz
2) osiągnął roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz operacji finansowych nieprzekraczający równowartości w złotych 50 milionów euro, lub sumy aktywów jego bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat nie przekroczyły równowartości w złotych 43 milionów euro.
Zobacz: Czwarta ustawa deregulacyjna
Średnioroczne zatrudnienie
Średnioroczne zatrudnienie jest przeliczane na pełne etaty, tzn. 2 pracowników zatrudnionych na pół etatu, będzie liczony jako jeden. Co więcej przy obliczaniu zatrudnienia nie bierze się pod uwagę pracowników na urlopie macierzyńskim, wychowawczym oraz zatrudnionych w celu przygotowania zawodowego.
Roczny obrót netto
Wartości uzyskiwane przez przedsiębiorców w roku obrotowym przelicza się na złote według średniego kursu ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski w ostatnim dniu roku obrotowego wybranego do określenia statusu przedsiębiorcy.
Przedsiębiorca działający krócej niż rok przewiduje obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz operacji finansowych, a także średnioroczne zatrudnienie oszacowuje się na podstawie danych za ostatni okres, udokumentowany przez przedsiębiorcę.
REKLAMA
REKLAMA