REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wszczęcie egzekucji przeciwko dłużnikowi

Jarosław Krasnodęmbski
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Egzekucja przeciwko dłużnikom. Po wygranej sprawie przed sądem, przedsiębiorca powinien wszcząć postępowanie egzekucyjne, poprzez złożenie wniosku do komornika. Co powinien zawierać prawidłowo sporządzony wniosek o wszczęcie egzekucji?

Wniosek o wszczęcie egzekucji


Składając wniosek o wszczęcie egzekucji przeciwko dłużnikowi należy wskazać w nim świadczenie, które ma zostać spełnione oraz sposób dokonania egzekucji. Koniecznym warunkiem jest również dołączenie do wniosku tytułu wykonawczego, którym jest m.in. wyrok sądu opatrzony klauzulą wykonalności. Innymi tytułami wykonawczymi jest np. ugoda i nakaz zapłaty.

REKLAMA


We wniosku należy podać jak najwięcej danych identyfikujących dłużnika. Chodzi tu przede wszystkim o takie dane jak dokładną nazwę/imię i nazwisko, adres zamieszkania lub siedziby, numer NIP, PESEL, REGON.

REKLAMA


We wniosku wierzyciel wskazuje również sposób egzekucji długu. Do wyboru jest kilka sposobów, egzekucja może być bowiem przeprowadzona m.in. z ruchomości - np. samochodu, nieruchomości - budynku lub gruntu, konta bankowego czy wynagrodzenia. Podając we wniosku nieruchomość, w celu ułatwienia pracy komornikowi i przyspieszenia przez to odzyskania długu, warto podać jej położenie i numer księgi wieczystej.


Wierzyciel może w tym samym wniosku wskazać kilka sposobów egzekucji przeciwko temu samemu dłużnikowi. Ważne jest jednak to, że spośród kilku sposobów egzekucji wierzyciel powinien zastosować ten, który jest najmniej uciążliwy dla dłużnika.


Zobacz: Dziedziczenie firmy po śmierci właściciela

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Należy również określić wysokość długu oraz odsetek od niego naliczonych.


We wniosku zawiera się dodatkowo informację o kosztach procesu oraz kosztach związanych z postępowaniem o nadanie klauzuli wykonalności. Również postępowanie egzekucyjne generuje oddzielne koszty.


Należy pamiętać, że do wniosku należy w formie załącznika dołączyć tytuł wykonawczy. Musi być to oryginalny dokument. Nie jest dozwolone dołączenie kserokopii.


Koszty postępowania egzekucyjnego

REKLAMA


Koszty postępowania egzekucyjnego ponoszone są przez dłużnika. Jednak cześć stała opłaty egzekucyjnej oraz zaliczek jest pierwotnie wnoszona przez wierzyciela. Wszelkie inne koszty są ponoszone od razu przez dłużnika, a wspomniana opłata stała jest zwracana wierzycielowi przez dłużnika. Wszelkie koszty postępowania egzekucyjnego są ściągane prze komornika wraz z podstawowym roszczeniem.


Jeżeli wierzyciel był zwolniony z kosztów sądowych w trakcie trwania sprawy, to jest również zwolniony od dokonania części stałej opłaty i zaliczek. Zwolnienie od kosztów postępowania rozciąga się bowiem również na postępowanie egzekucyjne.


Dodatkowo wierzyciel może zlecić komornikowi poszukiwanie majątku dłużnika. Poszukiwanie takie jest płatne, a koszty poszukiwania majątku ponosi wierzyciel. Od zlecenia na poszukiwanie majątku dłużnika komornik pobiera opłatę, która wynosi 3 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej za każdą rozpoczętą godzinę poszukiwań.


Zobacz: Śmierć wspólnika spółki z o.o.

 

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Branża gastronomiczna chętnie korzysta z nowych technologii. Kody QR zamiast tradycyjnego menu będą już standardem?

  Nowe technologie napędzają branżę gastronomiczną. Usprawniają pracę, zmniejszają marnowanie produktów, ułatwiają kontakt z klientem. Rozwój będzie postępował i digitalizacja to jeden z najważniejszych kierunków w rozwoju tego biznesu.

  Firmy nie są zainteresowane ulgą B+R? A może nie wiedzą, że mogą skorzystać

  Ulga B+R. Dane dotyczące wybranych ulg z rozliczenia PIT za 2022 rok są zaskakujące. W porównaniu z rokiem wcześniejszym, skorzystano z ponad 36% mniej odliczeń zmniejszających podstawę opodatkowania z tytułu kosztów uzyskania przychodów, poniesionych na działalność badawczo-rozwojową. Jak komentują to eksperci?

  Wzrost płacy minimalnej: pracodawcy będą ciąć koszty a pracownicy stracą zapał do pracy?

  Wzrost płacy minimalnej w 2024 r. będzie wyzwaniem dla przedsiębiorców. Niektórzy eksperci prognozują, że paradoksalnie może wpłynąć negatywnie na nastroje pracowników i spowodować kolejne podwyżki. 

  Akcje, obligacje, giełda, rynek kapitałowy – komentarz rynkowy - listopad 2023 r. Jak rynek zareagował na wynik wyborów?

  W listopadowym komentarzu rynkowym eksperciVIG/C-QUADRAT TFI sprawdzają jak zachowują się obligacje korporacyjne oraz skarbowe w aktualnym otoczeniu makroekonomicznym; zastanawiają się, czy rynki akcji mogą kontynuować wzrosty z początku listopada. A także analizują jak wynik wyborów przełożył się na krajowy rynek akcji. 

  REKLAMA

  Złota jesień dla branży reklamowej. Politycy dali zarobić. Nowe trendy w bilboardach

  Politycy zapewnili polskiej branży reklamowej w 2023 roku owocne jesienne zbiory. W przypadku reklamy outdoor przychody wzrosły o 25% w porównaniu z anabolicznym okresem minionego roku. To dla tego segmentu rynku dobry znak, choćby dlatego, że niebawem czekają nas dwie kampanie wyborcze. Jednak najważniejsze dla branży reklamy jest to, że nie musi ona “wisieć” na pasku polityków. Nadal tę formę reklamy najczęściej wybierają firmy z sektora handlowego. To on stoi za najbardziej kreatywnymi rozwiązaniami i inwestycjami w cyfrową część reklamy zewnętrznej. 

  Gazetki promocyjne, kupony, spersonalizowane listy - Polacy wciąż lubią tę formę promocji

  Polacy potrafią szukać promocji i świadomie robić zakupy. Informacji szukamy w internecie, ale równie chętnie sięgamy po tradycyjne gazetki i listy z ofertami. 

  Włamania na konto e-mail możesz nie zauważyć! Jak działają cyberprzestępcy?

  Cyberprzestępcy wciąż szukają nowych sposobów na wyłudzanie danych. Na przykład przejmując konto e-mail przenoszą wybrane wiadomości do ukrytych folderów lub usuwają je, tak aby ofiary nie widziały alertów bezpieczeństwa. 

  Technologia rozpoznawania obrazu szansą dla sklepów z monitoringiem półek

  Technologia rozpoznawania obrazu może poprawić efektywność zarządzania sprzedażą. Nie tylko skróci do minimum czas potrzebny na przeprowadzenie audytu, ale i zmniejszy koszty. Eksperci przewidują, że sektor wdrażania tej technologii w ciągu najbliższych 4 lat będzie się rozwijał średnio o 20,4 proc. rocznie.

  REKLAMA

  Chleb coraz gorszy i coraz droższy? Co nas czeka od nowego roku?

  Ceny pieczywa się stabilizują? Może chwilowo, bo według ekspertów od 2024 roku kilka czynników może mocno wpłynąć na finalne ceny detaliczne. Branża piekarnicza ma kilka pomysłów dla nowego rządu. 

  Branżę handlową w walce z kradzieżami wspiera technologia. A liczba kradzieży rośnie

  Polacy w tym roku mogą przebić liczbę zamówień internetowych i zakupów stacjonarnych w Black Friday względem ubiegłego roku. Na pewno natomiast już na ten moment odnotowano wzrost liczby kradzieży w sklepach. Jak właściciele radzą sobie z kradzieżami? Jak mogą monitorować ruch w sklepie? 

  REKLAMA