REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wszczęcie egzekucji przeciwko dłużnikowi

Jarosław Krasnodęmbski
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Egzekucja przeciwko dłużnikom. Po wygranej sprawie przed sądem, przedsiębiorca powinien wszcząć postępowanie egzekucyjne, poprzez złożenie wniosku do komornika. Co powinien zawierać prawidłowo sporządzony wniosek o wszczęcie egzekucji?

Wniosek o wszczęcie egzekucji


Składając wniosek o wszczęcie egzekucji przeciwko dłużnikowi należy wskazać w nim świadczenie, które ma zostać spełnione oraz sposób dokonania egzekucji. Koniecznym warunkiem jest również dołączenie do wniosku tytułu wykonawczego, którym jest m.in. wyrok sądu opatrzony klauzulą wykonalności. Innymi tytułami wykonawczymi jest np. ugoda i nakaz zapłaty.

REKLAMA


We wniosku należy podać jak najwięcej danych identyfikujących dłużnika. Chodzi tu przede wszystkim o takie dane jak dokładną nazwę/imię i nazwisko, adres zamieszkania lub siedziby, numer NIP, PESEL, REGON.

REKLAMA


We wniosku wierzyciel wskazuje również sposób egzekucji długu. Do wyboru jest kilka sposobów, egzekucja może być bowiem przeprowadzona m.in. z ruchomości - np. samochodu, nieruchomości - budynku lub gruntu, konta bankowego czy wynagrodzenia. Podając we wniosku nieruchomość, w celu ułatwienia pracy komornikowi i przyspieszenia przez to odzyskania długu, warto podać jej położenie i numer księgi wieczystej.


Wierzyciel może w tym samym wniosku wskazać kilka sposobów egzekucji przeciwko temu samemu dłużnikowi. Ważne jest jednak to, że spośród kilku sposobów egzekucji wierzyciel powinien zastosować ten, który jest najmniej uciążliwy dla dłużnika.


Zobacz: Dziedziczenie firmy po śmierci właściciela

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Należy również określić wysokość długu oraz odsetek od niego naliczonych.


We wniosku zawiera się dodatkowo informację o kosztach procesu oraz kosztach związanych z postępowaniem o nadanie klauzuli wykonalności. Również postępowanie egzekucyjne generuje oddzielne koszty.


Należy pamiętać, że do wniosku należy w formie załącznika dołączyć tytuł wykonawczy. Musi być to oryginalny dokument. Nie jest dozwolone dołączenie kserokopii.


Koszty postępowania egzekucyjnego

REKLAMA


Koszty postępowania egzekucyjnego ponoszone są przez dłużnika. Jednak cześć stała opłaty egzekucyjnej oraz zaliczek jest pierwotnie wnoszona przez wierzyciela. Wszelkie inne koszty są ponoszone od razu przez dłużnika, a wspomniana opłata stała jest zwracana wierzycielowi przez dłużnika. Wszelkie koszty postępowania egzekucyjnego są ściągane prze komornika wraz z podstawowym roszczeniem.


Jeżeli wierzyciel był zwolniony z kosztów sądowych w trakcie trwania sprawy, to jest również zwolniony od dokonania części stałej opłaty i zaliczek. Zwolnienie od kosztów postępowania rozciąga się bowiem również na postępowanie egzekucyjne.


Dodatkowo wierzyciel może zlecić komornikowi poszukiwanie majątku dłużnika. Poszukiwanie takie jest płatne, a koszty poszukiwania majątku ponosi wierzyciel. Od zlecenia na poszukiwanie majątku dłużnika komornik pobiera opłatę, która wynosi 3 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej za każdą rozpoczętą godzinę poszukiwań.


Zobacz: Śmierć wspólnika spółki z o.o.

 

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Od dziś ważna zmiana w prawie transportowym: taksówkarz i kurier muszą mieć polskie prawo jazdy. Będzie paraliż tych usług

Taksówkarz i kurier od dziś tylko z polskim prawem jazdy. Dziś, w poniedziałek 17 czerwca weszła w życie nowelizacja ustawy o transporcie drogowym, w myśl której wszyscy kierowcy oferujący odpłatny przejazd w ramach wszystkich dostępnych aplikacji będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Jak wpłynie to na branżę i naszą codzienną rzeczywistość?

Branża handlowa w letargu. Co czwarta firma obawia się mniejszych zamówień, a co druga wysokich cen

Branża handlowa w Polsce jest jedyną, która nie wyszła nawet na krótko z kryzysu w ciągu minionych dwóch lat. Menadżerowie nie widzą wciąż sprzyjających okoliczności do prowadzenia biznesu w handlu – ani teraz, ani w najbliższej przyszłości.

Budownictwo narzeka na brak kredytów i sięga po faktoring, to za sprawą coraz wyższych nieregulowanych na czas wzajemnych zobowiązań

Wskaźniki koniunktury poprawiają się i coraz więcej firm prognozuje poprawę płynności. Ale szukające finansowego wsparcia przedsiębiorstwa z budownictwa nie zawsze mogą liczyć na przychylność banków w staraniach o kredyt. Stały się za to klientem numer jeden dla firm faktoringowych. Dotyczy to zwłaszcza mikrofirm.

Pieniądze z KPO. Kto zyska, a kto może stracić?

W ramach KPO do Polski trafiło już 7 mld euro. Czy optymizm inwestycyjny sprawi, że w Polsce na każdym kroku będzie plac budowy, a inflacja znów poszybuje w górę? Które firmy mogą rekordowo zyskać? A kto straci?

REKLAMA

Finansowanie ze środków UE. Z jakich programów mogą korzystać przedsiębiorcy z MŚP?

Z jakich programów finansowania może skorzystać przedsiębiorca w 2024 roku? Unia Europejska kontynuuje swoje zaangażowanie we wsparcie przedsiębiorców z MŚP. Stawia na różnorodne programy i ułatwienia, które mają na celu stymulowanie innowacyjności, wzrostu gospodarczego oraz konkurencyjności firm w UE.

Od 12 czerwca zapłacisz okiem za zakupy. W których sklepach?

12 czerwca w pięciu salonach Empik w całej Polsce rozpoczyna się pilotażowy program płatności biometrycznych. To innowacyjne rozwiązanie opiera się na fuzji biometrii tęczówki oka i twarzy. Dostawcą tej technologii jest polski fintech PayEye, we współpracy z Planet Pay. Program jest pierwszym tego rodzaju w Europie i działa w ramach programu Mastercard Biometric Checkout.

Będzie zakaz nowych licencji na transport międzynarodowy, zablokuje zakładanie jednoosobowych firm

Planowany przez Ministerstwo Infrastruktury pomysł zakazu wydawania licencji dla transportu międzynarodowego może okazać się dużym problemem dla polskich przewoźników. To praktycznie zakaz zakładanie nowych jednoosobowych firm. Ponadto blokada zakupu nowych ciężarówek.

Mikrofirmy budowlane mogą się pożegnać z kredytami?

Przeterminowane zaległości firm budowlanych to już ponad półtora miliarda złotych. Większość zadłużonych przedsiębiorców to mikrofirmy. Prognozowana poprawa płynności wcale nie oznacza, że firmy mogą liczyć na kredyty bankowe.

REKLAMA

Rewolucja w handlu internetowym. Szczegółowe dane trafią do skarbówki

Szczegółowe informacje o transakcjach internetowych, w tym wynajmu mieszkań, będą przekazywane do Urzędu Skarbowego. Dodatkowo, konta na platformach takich jak Allegro, OLX czy Vinted mogą zostać zablokowane, a wypłaty wstrzymane - informuje "Gazeta Wyborcza".

Połowa konsumentów deklaruje, że wybierze firmę wspierającą odpowiedzialny rozwój zamiast tej, która nie podejmuje takich działań

Inwestowanie ESG (Environmental, Social, Governance), czyli społeczna odpowiedzialność biznesu może być odpowiedzią na pościg za wynikami. Celem działalności firm powinno być dziś nie tylko osiąganie dobrych wyników finansowych, widocznych w raportach kwartalnych, ale także budowanie otoczenia społecznego, ochrona środowiska czy wspieranie ważnych inicjatyw. To istotne dla wielu inwestorów instytucjonalnych, jak również detalicznych, którzy wybierają inwestycje online mające na uwadze środowisko i otoczenie społeczne.

REKLAMA