Zezwolenie i koncesja na prowadzenie działalności gospodarczej
REKLAMA
REKLAMA
Zezwolenie na działalność gospodarczą
Ustawa o swobodzie działalności gospodarczej określa kiedy wykonywanie danej działalności gospodarczej wymaga uzyskania zezwolenia.
REKLAMA
Wprowadzenie przez ustawodawcę szeroko rozumianych zezwoleń jest sposobem na reglamentację działalności gospodarczej. Polega ona na zakazie podejmowania i wykonywania określonej przepisami prawa działalności gospodarczej , który to może zostać wobec konkretnej osoby uchylony na mocy decyzji administracyjnej. Wydanie pozytywnej decyzji administracyjnej oznacza, że przedsiębiorca spełnił warunki wymagane do prowadzenia takiej działalności.
Koncesja
Koncesja jest rodzajem decyzji administracyjnej. Dotyczy ona obszarów gospodarki, które mają szczególne znaczenie dla bezpieczeństwa państwa lub obywateli albo dla innego ważnego interesu publicznego. Koncesje dotyczą przede wszystkim tych sektorów gospodarki, które podlegają monopolowi państwa, czyli ochrona życia lub zdrowia, ochrona porządku publicznego, energetyka itp.
Koncesje są wydawane na wniosek zainteresowanego podmiotu.
Zobacz: Działalność koncesjonowana - kiedy potrzebna jest koncesja?
Zezwolenie
Zezwolenia występują w dziedzinach, w których nie ma monopolu państwowego. Przedsiębiorca aby otrzymać zezwolenie musi spełnić określone ustawami warunki, które regulują poszczególne rodzaje działalności gospodarczej.
Zezwolenia są wydawane na wniosek zainteresowanego podmiotu, a ich formą jest decyzja administracyjna.
Rejestr działalności regulowanej
W niektórych przypadkach zamiast zezwolenia wystarczy wpis do rejestru działalności regulowanej. W przypadku, gdy przepis odrębnej ustawy stanowi, że dany rodzaj działalności jest działalnością regulowaną, przedsiębiorca może prowadzić tą działalność, po spełnieniu szczególnych warunków określonych przepisami tej odrębnej ustawy i uzyska wpis w rejestrze działalności regulowanej.
Uzyskanie wpisu do rejestru działalności regulowanej wymaga złożenia stosownego wniosku oraz oświadczenia o spełnieniu wymaganych prawem warunków.
REKLAMA
REKLAMA