reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Działalność gospodarcza > Działalność koncesjonowana - kiedy potrzebna jest koncesja?

Działalność koncesjonowana - kiedy potrzebna jest koncesja?

Prowadzenie niektórych rodzajów działalności gospodarczej wymaga uzyskania koncesji. Koncesja jest wydawana przez właściwy organ administracji publicznej. Które działalności wymagają uzyskania koncesji?

Koncesja

Koncesja jest sposobem na reglamentowanie przepisami prawa prowadzenia określonych w ustawie rodzajów działalności gospodarczej. Prowadzenie działalności koncesjonowanej wymaga wiec uzyskania koncesji, która wymaga spełnienia określonych prawem warunków.

Działalność koncesjonowana

Ustawa o swobodzie działalności gospodarczej w sposób wyczerpujący wylicza rodzaje działalności gospodarczej, do prowadzenia której wymagane jest uzyskanie koncesji. Wprowadzenie koncesji na inne rodzaje działalności jest możliwe jedynie w przypadku, gdy działalność ta nie może być wykonywana jako wolna lub po uzyskaniu wpisu do rejestru działalności regulowanej albo zezwolenia oraz wymaga zmiany ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.

Zobacz: Weksel pracowniczy - zabezpieczenie roszczeń pracodawcy

Koncesję należy uzyskać na prowadzenie działalności dotyczącej:

1) poszukiwania, rozpoznawania złóż węglowodorów oraz kopalin stałych objętych własnością górniczą, wydobywania kopalin ze złóż, podziemnego bezzbiornikowego magazynowania substancji oraz podziemnego składowania odpadów;

2) wytwarzania i obrotu materiałami wybuchowymi, bronią i amunicją oraz wyrobami i technologią o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym;

3) wytwarzania, przetwarzania, magazynowania, przesyłania, dystrybucji i obrotu paliwami i energią;

4) ochrony osób i mienia;

5) rozpowszechniania programów radiowych i telewizyjnych, z wyłączeniem programów rozpowszechnianych wyłącznie w systemie teleinformatycznym, które nie są rozprowadzane naziemnie, satelitarnie lub w sieciach kablowych;

6) przewozów lotniczych;

7) prowadzenia kasyna gry.

Szczegółowe regulacje dotyczące koncesjonowania wskazanych rodzajów działalności gospodarczej są zawarte w ustawach szczegółowych dotyczących tych działalności. Ustawy te są ustawami szczegółowymi do ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.

Organy koncesyjne

Wydanie decyzji w sprawie udzielenia, odmowy udzielenia, zmiany i cofnięcia koncesji lub zmiany jej zakresu należy do ministra właściwego ze względu na przedmiot działalności gospodarczej wymagającej uzyskania koncesji.

 Zobacz: Leasing środków trwałych - zmiany w 2013 roku

reklama

Czytaj także

Aktualizacja: 03.02.2014

Autor:

Zdjęcia


Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców51.75 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Talento

Firma konsultingowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama