REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wypowiedzenie bezterminowej umowy najmu

Maurycy Organa
Jędrzejczak Adam

REKLAMA

W ramach prowadzonej działalności gospodarczej zdecydowałem się oddać spółce, z którą współpracuję, samochody do używania w zamian za płatny co miesiąc czynsz. Umowa została zawarta w formie aktu notarialnego na czas nieoznaczony. W jej treści zostało zawarte postanowienie, że żadna ze stron nie będzie korzystać z prawa do wypowiedzenia umowy. Czy takie zastrzeżenie jest dopuszczalne?

Jeśli nie, to czy mogę wypowiedzieć zawartą umowę i czy konieczne jest dokonanie tej czynności w formie aktu notarialnego? Czy wypowiedzenie nastąpi ze skutkiem natychmiastowym?

REKLAMA

 

ODPOWIEDŹ

Może Pan wypowiedzieć zawartą umowę najmu samochodów. Umieszczone w umowie postanowienie dotyczące wyłączenia prawa do wypowiedzenia jest nieważne. Wypowiedzenie może przybrać formę dowolną; zalecane jest jednak dokonanie tej czynności w formie pisemnej. Wypowiedzenie nie nastąpi ze skutkiem natychmiastowym. Umowę najmu należy wypowiedzieć na miesiąc naprzód na koniec miesiąca kalendarzowego.

WYJAŚNIENIE

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Przedstawiony problem dotyczy wygasania tzw. zobowiązań ciągłych. Umowami o charakterze ciągłym są np. umowa dzierżawy, zlecenia, pożyczki czy umowa najmu, z którą mamy do czynienia w pytaniu przesłanym przez Czytelnika. Zobowiązania ciągłe dzieli się na terminowe i bezterminowe. Zobowiązania terminowe to te, których termin końcowy jest określony z góry, np. w przypadku umowy zawartej na jeden rok. O zobowiązaniach bezterminowych można mówić wtedy, gdy ani ustawa, ani strony nie określają, kiedy zobowiązanie wygasa. Takim zobowiązaniem bezterminowym jest właśnie umowa podpisana przez Czytelnika. Zobowiązanie bezterminowe o charakterze ciągłym wygasa po wypowiedzeniu przez jedną ze stron, z zachowaniem terminów umownych, ustawowych lub zwyczajowych, a w razie braku takich terminów - niezwłocznie po wypowiedzeniu (art. 3651 k.c.). Charakter prawny tego przepisu sprawia, że umieszczone w treści umowy postanowienie, że żadna ze stron nie będzie korzystać z prawa do wypowiedzenia, jest w rzeczywistości nieważne i zarówno wierzyciel, jak i dłużnik mogą wypowiedzieć zawartą wcześniej umowę. Każda umowa o charakterze ciągłym może być wypowiedziana, niezależnie od odmiennych ustaleń stron zawartych w umowie. Wypowiedzenie każdej umowy, niezależnie od formy, w której sama umowa została zawarta (umowa pisemna/akt notarialny), powinno nastąpić w formie pisemnej. Obowiązek ten nie dotyczy jednak relacji pomiędzy przedsiębiorcami. W sytuacji opisanej w pytaniu zawarta umowa może więc zostać wypowiedziana np. poprzez ustne oświadczenie. Aby uniknąć ryzyka późniejszego sporu co do treści, czy też daty złożenia takiego oświadczenia o wypowiedzeniu, zaleca się jednak dokonanie wypowiedzenia na piśmie.

Decydując się na wypowiedzenie, należy wziąć pod uwagę obowiązujące w tym zakresie umowne, ustawowe i zwyczajowe terminy. W pierwszej kolejności należy sprawdzić, czy umowa, którą Czytelnik zawarł, a która ma zostać wypowiedziana, zawiera regulację na temat terminów jej wypowiedzenia. Jak sądzimy, umowa ta nie zawiera takich regulacji, więc w omawianym przypadku znajdą zastosowanie terminy ustawowe dotyczące wypowiedzenia umowy najmu określone w art. 673 § 2 k.c. W naszym przypadku okres wypowiedzenia wynosi jeden miesiąc i dopiero z upływem tego okresu (ze skutkiem na koniec miesiąca) umowa wygaśnie. Należy tu także pamiętać, że rozwiązanie za pomocą wypowiedzenia umowy najmu wywiera skutki jedynie na przyszłość. Oznacza to, że przedsiębiorca, który wypowiada umowę, nie może np. żądać zwrotu wcześniej spełnionych świadczeń lub ich równowartości. Takie stanowisko potwierdza wyrok Sądu Apelacyjnego w Poznaniu z 29 listopada 2005 r. (sygn. akt I ACa 1026/05, OSA 2006/12/41): (...) Rozwiązanie za pomocą wypowiedzenia trwałego stosunku zobowiązaniowego wywiera skutki jedynie na przyszłość, wobec czego nie może zniweczyć już spełnionych świadczeń w ramach tego stosunku.

Podsumowując, należy podkreślić, że wyłączenie możliwości wypowiedzenia bezterminowej umowy najmu nie jest możliwe. Co więcej, wypowiedzenie takiej umowy zawartej między przedsiębiorcami może przybrać formę dowolną, a więc może zostać dokonane nawet ustnie. Preferowane jest jednak zawarcie treści wypowiedzenia w zwykłej formie pisemnej. Podejmując powyższe czynności, należy ponadto pamiętać o terminach wypowiedzenia określonych w przepisach kodeksu cywilnego.

Maurycy Organa, Adam Jędrzejczak

PODSTAWA PRAWNA

• art. 74 § 3, art. 77 § 2 i 3, art. 3651, art. 673 § 2 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz.U. nr 16, poz. 93 z późn. zm.).

 

 

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć?

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć przed zagrożeniami? Przedświąteczny sezon zakupowy może stwarzać zagrożenia nie tylko dla klientów ale także dla sklepów.

Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

REKLAMA

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

REKLAMA

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

Rynek usług kurierskich w Polsce 2024: ostatni okres przyniósł dynamiczne zmiany w obsłudze przesyłek: jak korzystają na nich klienci

Polski rynek usług kurierskich, określany fachowo: KEP (Kurier, Express, Paczka) w ostatnich latach przeszedł intensywne zmiany. Są one odpowiedzią na szybki rozwój e-commerce, zmieniające się oczekiwania konsumentów i postępującą cyfryzację usług logistycznych.

REKLAMA