REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Biznes

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jak obliczyć wysokość składek na mały ZUS - współczynnik 2019

Zakład Ubezpieczeń Społecznych podał kwotę współczynnika potrzebnego do ustalenia najniższej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne. Wynosi on w 2019 roku 0,5083.

Jak zgłosić się do Małego ZUSu od 2019 r?

Do 8 stycznia 2019 r. przedsiębiorcy mogą zgłosić się do Małego ZUS-u. Sprawdź jak to zrobić.

Zgłoszenie do Małego ZUS-u do 8 stycznia 2019 r.

Przedsiębiorcy, którzy prowadzą działalność gospodarczą na mniejszą skalę mogą od 1 stycznia 2019 r. zgłosić się do "Małego ZUS-u". Zostało już mało czasu.

Mały ZUS od 1 stycznia 2019 r. - wszystko co musisz wiedzieć

Od 1 stycznia 2019 r. obowiązuje Mały ZUS. Przedstawiamy poradnik pokazujący na przykładach zasady opłacania niższych składek.

REKLAMA

Wprowadź swój biznes w przyszłość z Funduszami Europejskimi!

Przyszłością światowych i regionalnych gospodarek są innowacje. Kluczem do ich wdrażania jest współpraca nauki i biznesu. Dzięki nim wizjonerskie projekty przybierają realny kształt i rewolucjonizują rynek. Dla przedsiębiorców to szansa, by stanąć w jednym szeregu z najlepszymi. Jeśli masz innowacyjny pomysł, wymagający badań, eksperymentów i współpracy z naukowcami, sięgnij po fundusze europejskie!

Jak ustalić wymiar czasu pracy w 2019 r.

Wymiar czasu pracy to liczba godzin, którą pracownik powinien przepracować w danym okresie rozliczeniowym. W całym 2019 r. wymiar czasu pracy wynosi 2008 godzin. Jego wielkość uzależniona jest od tego, na jakie dni przypadają konkretne miesiące w roku kalendarzowym oraz jak umiejscowione są w nich święta. W 2019 r. nie wystąpią święta przypadające w sobotę i obniżające wymiar czasu pracy. Będą zaś święta przypadające w niedzielę, które nie obniżają wymiaru czasu pracy oraz święta przypadające w dniach od poniedziałku do piątku, które taki wymiar pomniejszają.

Jak w JPK_VAT zapisywać import towarów

Dokonaliśmy pierwszy raz importu towarów. Jak prawidłowo zapisać tę transakcję w JPK_VAT. Czy należy podawać dane sprzedawcy?

Środki dla osób niepełnosprawnych na podjęcie działalności gospodarczej

Kiedy i w jaki sposób osoby niepełnosprawne mogą ubiegać się o pieniądze na podjęcie działalności gospodarczej? Przedstawiamy najważniejsze informacje.

REKLAMA

Jak przygotować się do zmian 2019 w prawie pracy i ZUS

W 2019 r. wejdą w życie duże nowelizacje przepisów w zakresie prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Najważniejsze z nich dotyczą nowych zasad prowadzenia i przechowywania dokumentacji pracowniczej oraz pracowniczych planów kapitałowych.

Stawka CIT 9% dla przedsiębiorców od 2019 r.

Z początkiem przyszłego roku mocą nowelizacji ustawy o CIT stawka 15% zostanie obniżona do 9%. Nowa stawka co prawda będzie miała zastosowanie do dochodów osiągniętych w 2018 r., lecz z obniżonej stawki nie skorzystają wszyscy, a część firm nawet straci ulgę.

Ustawa o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa – jak się do niej przygotować?

Dnia 28 sierpnia 2018 r. weszła w życie ustawa o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa, której celem jest zapewnienie niezakłóconego świadczenia usług kluczowych i cyfrowych. Cyberustawa wprowadza nowe wymagania w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa informacji, zarządzania ryzykiem i zgłaszania incydentów. Kto jest jej adresatem , na czym polegają obowiązki m.in. operatorów usług kluczowych i dostawców usług cyfrowych, a także jak je realizować?

Rentowność hoteli

Czy biznes hotelowy jest opłacalny? Jak prawidłowo zarządzać hotelem? Czy hotel wykorzystuje maksimum swoich możliwości? Na te i inne pytania odpowiem w niniejszym artykule.

Dokumentacja pracownicza po zmianach od 1 stycznia 2019 r.

Krótszy okres przechowywania akt, możliwość prowadzenia dokumentacji pracowniczej także w wersji elektronicznej - m.in. te zmiany wejdą w życie już od 1 stycznia 2019 r. Co jeszcze się zmieni?

Czy można wypowiedzieć pracownikowi umowę o pracę w czasie choroby?

Zgodnie z art. 41 kodeksu pracy, pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę w czasie urlopu pracownika, a także w czasie innej usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy, jeżeli nie upłynął jeszcze okres uprawniający do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia. Najczęstszą w praktyce przyczyną „innej usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy” jest choroba. Czy wobec tego w każdym przypadku pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę w czasie choroby pracownika, jeżeli nie upłynął jeszcze okres uprawniający do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia?

Jakie składki należy opłacać za członka rodziny zatrudnionego we własnej firmie

Od 2000 r. prowadzę własną działalność - sklep komputerowy. Zamierzam zatrudnić do pomocy moją żonę (która dotychczas nigdzie nie pracowała), na podstawie umowy o pracę ewentualnie umowy zlecenia, z miesięcznym wynagrodzeniem 2100 zł. Jakim ubezpieczeniom będzie podlegać z tego tytułu?

Jaki rodzaj świadczeń chorobowych należy wypłacać na przełomie roku

Pracodawcy uprawnieni do wypłaty świadczeń chorobowych dość często mają wątpliwości, jaki rodzaj świadczenia należy wypłacić pracownikom na przełomie roku. Czy zawsze od nowego roku należy wypłacać wynagrodzenie za czas niezdolności do pracy na podstawie art. 92 Kodeksu pracy, czy zasiłek chorobowy z ubezpieczenia społecznego? Także prawidłowe ustalenie podstawy zasiłkowej przy zmianie wynagrodzenia minimalnego ma znaczenie. Bowiem w przypadku błędnego jej ustalenia pracodawca naraża się m.in. na niedopłatę świadczenia chorobowego i konieczność naliczenia ewentualnych odsetek za zwłokę.

Dlaczego firmy powinny korzystać z chmury obliczeniowej?

Pewne cechy chmur obliczeniowych sprawiają, że są one szczególnie atrakcyjne dla biznesu. Jakie są najważniejsze powody, dla których firmy powinny zaufać technologii chmur i wykorzystywać je w swojej pracy?

Jak rozliczyć transport samochodu za granicę dla osoby prywatnej

Osoba prywatna z Rosji nabyła w Polsce specjalnie dla niej sprowadzony i dostosowany samochód sportowy. Firma, która przygotowała ten samochód, wynajęła naszą firmę transportową do przewiezienia pojazdu do nabywcy. Jak mamy rozliczyć tę usługę?

Czy trzeba naliczyć VAT przy przekształceniu użytkowania wieczystego w prawo własności

Od dłuższego czasu można zaobserwować spór, czy opłaty należne samorządom z tytułu przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności na nieruchomości na rzecz dotychczasowego użytkownika wieczystego podlegają opodatkowaniu VAT. W rozstrzygnięciach organów podatkowych i większości sądów dominuje pogląd, że czynność ta podlega VAT, gdy użytkowanie wieczyste zostało ustanowione po 30 kwietnia 2004 r. Dotyczy to również przekształceń, które nastąpią z mocy ustawy z dniem 1 stycznia 2019 r.

Składki ZUS w razie przejścia na urlop wychowawczy w trakcie miesiąca

Pracownica złożyła wniosek o urlop wychowawczy w okresie od 15 listopada 2018 r. do 31 sierpnia 2019 r. W jaki sposób należy ustalić podstawę składek na ubezpieczenia społeczne za listopad 2018 r.?

Korzystanie z chmury i urządzeń mobilnych a ochrona danych w firmach

Wiele firm staje dziś przed problemem cyberataków. Przedstawiamy jak korzystać z chmury i urządzeń mobilnych aby zapewnić ochronę danych w firmie.

Ważne pytania, gdy wdrażasz system IT do zarządzania majątkiem

Po pierwsze: jaki system wybrać? Po drugie: jak go wdrożyć? Oba na pierwszy rzut oka proste, potrafią sprawić kłopot nawet doświadczonym menadżerom zarządzania. Z wielu powodów najczęściej używane są moduły środków trwałych w systemie ERP, a w sytuacjach mniejszej ilości składników tabele arkusza kalkulacyjnego np. MS Excel. Czy takie rozwiązania to dobry wybór?

Czy zadośćuczynienia wypłacone na skutek błędów lekarskich mogą być zaliczane do kosztów podatkowych

Były pacjent wystąpił przeciwko szpitalowi z pozwem o zapłatę zadośćuczynienia za doznaną krzywdę będącą skutkiem błędu w leczeniu. Szpital przegrał sprawę sądową w I oraz w II instancji, w związku z czym został zobowiązany do wypłaty na rzecz powoda (pacjenta) zadośćuczynienia, odszkodowania, zwrotu powodowi kosztów procesu oraz zapłaty na rzecz Skarbu Państwa nieuiszczonych kosztów sądowych. Czy koszty te szpital może zaliczyć do kosztów podatkowych?

Czy pracodawca może pobierać kaucję za odzież roboczą

Korzystamy z wypożyczonej odzieży roboczej. Firma, która nas wyposaża w odzież roboczą, udostępnia nam także szafki. Pracodawca chce, abyśmy wprowadzili do regulaminu pracy zapis, że pobieramy od pracownika kaucję za odzież roboczą i za kluczyk do szafki. Czy możemy zawrzeć w regulaminie pracy taki zapis? Czy można pobierać kaucję za odzież roboczą?

Składki ZUS w razie przejścia na urlop wychowawczy w trakcie miesiąca

Pracownica złożyła wniosek o urlop wychowawczy w okresie od 15 listopada 2018 r. do 31 sierpnia 2019 r. W jaki sposób należy ustalić podstawę składek na ubezpieczenia społeczne za listopad 2018 r.?

Import towarów - jak rozliczać VAT od towarów sprowadzanych spoza UE

Import jest rozumiany jako przywóz towarów spoza UE. Nie zawsze oznacza to dla polskiego podatnika obowiązek rozliczenia w kraju VAT od importu. Importer może być zobowiązany do rozliczania VAT od WNT. Także sposób rozliczenia VAT od importu nie jest jednolity. Podatnik może wybrać korzystniejsze rozliczenie w deklaracji. Warto to rozważyć.

Jak założyć firmę przez telefon w 2019 r

Firmę można założyć na różne sposoby, nie zawsze konieczna jest wizyta w urzędzie. Zobacz jak założyć firmę przez telefon.

Ponad połowa firm nie chce stosować split paymentu

Tylko 1/4 firm jest zainteresowana stosowaniem split paymentu, dla 60 proc. jest to wymuszone. Dlaczego firmy nie chcą stosować podzielonej płatności?

Zniesienie górnego limitu składek ZUS niezgodne z Konstytucją

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że zniesienie limitu powyżej którego najlepiej zarabiający nie płacą składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe jest niekonstytucyjne. Zdaniem Konfederacji Lewiatan to dobra informacja dla przedsiębiorców.

Już od 1 grudnia 2018 r. obowiązkowe e-ZLA

Coraz więcej lekarzy wystawia elektroniczne zwolnienia lekarskie (e-ZLA). Stanowią już blisko 50 proc. wszystkich zwolnień. Od 1 grudnia 2018 r. będą wystawiane tylko w takiej formie.

Zasady leasingu luksusowych samochodów dla firm - zmiany od 2019 r.

Droższe auto w firmie warto wyleasingować jeszcze w tym roku. Od 1 stycznia wejdą bowiem zmiany w przepisach. Co się zmieni?

Zarząd sukcesyjny po śmierci przedsiębiorcy - nowe rozwiązania prawne

Działalność prowadzona indywidualnie przez osoby fizyczne jest w Polsce najpopularniejszą formą aktywności gospodarczej. Budowane w ten sposób firmy nie rzadko prowadzą działalność gospodarczą na dużą skalę, co jest równoważne m.in. z dysponowaniem znacznym majątkiem rzeczowym i zatrudnianiem wielu pracowników. Dlatego śmierć przedsiębiorcy prowadzącego taką działalność powoduje poważne konsekwencje dla przedsiębiorstwa i zatrudnionych w nim osób. Ustawodawca podjął próbę uzdrowienia tej sytuacji ustawą o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej.

Firmy z sektora finansowego korzystają z cloud computingu

Przedsiębiorstwa z sektora usług finansowych (FinTech - Financial Technologies) takie jak banki, zakłady ubezpieczeń, instytucje płatnicze, czy firmy inwestycyjne prześcigają się w tworzeniu narzędzi informatycznych, które pozwalają klientom na wygodne korzystanie z usług finansowych. Obecnie tylko przy wykorzystaniu potencjału technologii chmur obliczeniowych (cloud computing) mogą rozwijać swoją działalność.

Obniżka CIT dla małych firm i zmiany odnośnie firmowych samochodów 2019

Sejm uchwalił m.in. 9-proc. CIT dla małych firm, oraz zmiany dotyczące kosztów w przypadku nabycia i eksploatacji samochodów osobowych przez firmy.

Exit tax od 2019 r. - Sejm uchwalił ustawę

Sejm przyjął nowelizacje ustaw podatkowych. Zmiany dotyczą m.in. exit tax oraz preferencyjnego opodatkowania dochodów wynikających z prawa własności intelektualnej.

XIV Ogólnopolska Konferencja Zamówień Publicznych „Jak prowadzić i wygrywać przetargi w 2019 r., unikając prawnych i finansowych pułapek”

Zapraszamy na XIV Ogólnopolską Konferencję Zamówień Publicznych „Jak prowadzić i wygrywać przetargi w 2019 r., unikając prawnych i finansowych pułapek”, która odbędzie się 27 listopada w Warszawie. Patronat medialny nad wydarzeniem objął portal Infor.pl.

Zamówienia publiczne - e-fakturowanie

Od kwietnia 2019 r. ma nastąpić elektronizacja zamówień publicznych. Jedną z największych zmian ma być elektroniczne fakturowanie.

Jak ustalać podstawę wymiaru składek z tytułu przebywania na urlopie wychowawczym po zmianach

Urlop wychowawczy jest uprawnieniem wyłącznie pracowniczym. Przysługuje na podstawie Kodeksu pracy. Stosunek pracy i przebywanie na urlopie wychowawczym to dwa odrębne tytuły do ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego. Od 1 listopada 2018 r. specjalny zasiłek opiekuńczy zostanie podwyższony, a zatem pracodawcy w rozliczeniach zusowskich za pracownice przebywające na urlopach wychowawczych muszą uwzględniać nową wysokość podstawy i składki zdrowotnej.

Dotacje unijne na rozwój firmy w 2019 r.

Chcesz rozwijać swoją firmę? Sprawdź, jakie dotacje unijne można uzyskać na rozwój firmy w 2019 r.

Dotacje unijne na założenie firmy 2020

Jeśli myślisz o założeniu firmy warto skorzystać z funduszy unijnych. Jakie dotacje unijne na założenie firmy możesz uzyskać w 2020 r.?

Szersze i bezpłatne udostępnianie informacji o przetargach

W Bydgoszczy odbyła się konferencja „Prawo do przedsiębiorczości. Małe firmy, wielkie zmiany”, podczas której przedsiębiorcy rozmawiali nowych rozwiązaniach, jakie przyniosła reforma prawa gospodarczego, w tym Konstytucja dla Biznesu. Dyskutowana była także kwestia zmian w zamówieniach publicznych.

Biznes w innym kraju UE - informacje

Masz ochotę prowadzić biznes w krajach UE? Dzięki temu, że Polska jest członkiem Unii Europejskiej, przedsiębiorcy mogą korzystać ze swobód zagwarantowanych w przepisach unijnych dot. między innymi prowadzenia działalności gospodarczej.

Jak przekroczenie rocznych limitów podstawy wymiaru podatku i składek ZUS w 2018 r. wpływa na inne obowiązki płatnika

Podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe i FEP oraz opodatkowania są ograniczone w skali roku. Przekroczenie ustalonych limitów powoduje określone konsekwencje m.in. w zakresie ustalania podstawy wymiaru zasiłków czy dokonywania potrąceń z wynagrodzenia za pracę. Brak bieżącej informacji o przekroczeniu wskazanych podstaw wymiaru może powodować dla płatników obowiązek dokonania korekty rozliczeń z tego tytułu.

Wykup i sprzedaż leasingowanego samochodu osobowego - skutki podatkowe i rachunkowe

Podmioty gospodarcze w toku prowadzonej działalności bardzo często wykorzystują samochody osobowe, których podstawą używania jest umowa leasingu. Po zakończeniu umowy samochód może zostać wykupiony przez przedsiębiorcę i dalej używany na potrzeby prowadzonej działalności, a następnie sprzedany. Przedstawiamy podatkowe i rachunkowe skutki wykupu i sprzedaży leasingowanego pojazdu.

Jak przedawniają się roszczenia ze stosunku pracy po zmianie przepisów Kodeksu cywilnego

Od 9 lipca 2018 r. obowiązują zmiany w przepisach Kodeksu cywilnego dotyczące przedawnienia. W wyniku nowelizacji zostały skrócone podstawowe terminy przedawnienia roszczeń z 10 do 6 lat. Ponadto inaczej niż poprzednio obliczane są terminy przedawnienia roszczeń cywilnoprawnych. Dodatkowo w niektórych przypadkach sąd musi uwzględniać z urzędu przedawnienie roszczenia.

Leasing czy wynajem - co się bardziej opłaca?

Od kilku lat rośnie wśród przedsiębiorców zainteresowanie nowoczesną formą finansowania, jaką jest wynajem długoterminowy pojazdu. Produkt ten pojawił się na polskim rynku kilka lat temu, ale to właśnie obecnie branża przeżywa największy rozkwit. Coraz więcej firm preferuje wynajem samochodów, niż ich zakup. Z czego wynika tak duże zainteresowanie wynajmem? Jak prezentuje się oferta na tle klasycznego leasingu operacyjnego i co jest bardziej opłacalne? Na podstawie dostępnych kalkulatorów ofert, przygotowaliśmy przykładową symulację kosztów obu rozwiązań.

Zakupy w Internecie - wszystko co zechcesz za jednym kliknięciem?

Zakupy w Internecie robi już prawie każdy Polak, który ma dostęp do sieci. Ponad 93% badanych deklaruje, że kupiło coś online chociaż raz w ciągu ostatnich 6 miesięcy. Jedynie ok. 7% badanych mówi, że nigdy nie zamówiło w e-sklepie.

Leasing - nowoczesna windykacja może obniżyć koszt ryzyka

Jak obniżyć rosnące rezerwy i wysoki koszt ryzyka w leasingu a tym samym zwiększyć sprzedaż i przedstawić atrakcyjniejszą ofertę dla klientów? Coraz większa konkurencja na rynku leasingu sprawia, że firmy starają się przyciągnąć klientów.

Jakie są konsekwencje podatkowe umorzenia pożyczki udzielonej pracownikowi z zfśs

W 2017 r. przyznaliśmy pracownikowi pożyczkę z zfśs w wysokości 2500 zł. Powodem jej przyznania była trudna sytuacja materialna pracownika. Na początku czerwca 2018 r. umorzyliśmy tej osobie część pożyczki. Pod koniec tego miesiąca pracownik zmarł, dlatego podjęliśmy decyzję o umorzeniu pozostałej kwoty pożyczki. Jakie będą podatkowe konsekwencje tego umorzenia?

Wsparcie B+R dla przedsiębiorców

Choć firmy często tworzą nowe produkty, to bardzo rzadko sięgają po podatkową ulgę B+R. W 2017 r. zaledwie 565 firm odliczyło 543 mln zł – wynika z raportu firmy Grant Thornton.

REKLAMA