REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wysokie kary za niestosowanie obowiązkowego split paymentu od 1 września 2019 r.

Wysokie kary za niestosowanie obowiązkowego split payment od 1 września 2019 r.
Wysokie kary za niestosowanie obowiązkowego split payment od 1 września 2019 r.
www.shutterstock.com

REKLAMA

REKLAMA

Przedsiębiorcy krytykują rozwiązania związane z obowiązkową podzieloną płatnością w VAT. Zobacz za co można dostać wysoką karę.

Zdaniem Rady Podatkowej Konfederacji Lewiatan:
• Bardzo wysokie sankcje wynoszące 100% dodatkowego zobowiązania w VAT za błędne oznaczenie faktury przez sprzedającego albo pomyłkowe nieopłacenie faktury w MPP przez nabywcę, są nieadekwatne do wagi i charakteru przewinienia.
• Sankcja w postaci braku możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów za niedokonanie płatności w MPP wychodzi poza cel ustawy, jest nieproporcjonalna i wykracza poza zakres zgody UE na wprowadzenie specjalnego rozwiązania jakim jest MPP.
• 1 września 2019 r. to nierealny termin wejścia w życie ustawy, aby przedsiębiorcy zdążyli przygotować się do tak dużej zmiany w zakresie rozliczeń w VAT. Konieczne jest co najmniej półroczne vacatio legis.

REKLAMA

Polecamy: Pracownicze plany kapitałowe - nowe obowiązki pracodawców i płatników

REKLAMA

Obowiązkowy mechanizm podzielonej płatności (MPP) stosowany będzie do transakcji na kwotę przekraczającą 15 000 zł dotyczących towarów lub usług wymienionych w nowym załączniku nr 15 do ustawy. Obejmie przede wszystkim towary i usługi, które obecnie rozliczane są na zasadach odwrotnego obciążenia, są to m.in. sprzedaż artykułów stalowych, złomu, komputerów, części samochodowych, surowców wtórnych, robót budowlanych. Istotą rozwiązania jest podzielenie płatności wynikającej z faktury na kwotę płaconą na rachunek rozliczeniowy sprzedawcy i kwotę VAT-u trafiającą na specjalny rachunek VAT.

Kwoty zgromadzone na koncie VAT sprzedawca będzie mógł wykorzystać na zapłatę VAT-u należnego do urzędu skarbowego, VAT-u wynikającego z faktur zakupowych, zobowiązań z tytułu podatków dochodowych, akcyzy, odsetek, należności celnych i składek ZUS.

Za niestosowanie obowiązkowego split paymentu grozić będą bardzo wysokie sankcje. Jeżeli sprzedawca nie oznaczy faktury zwrotem „mechanizm podzielonej płatności", co ma pozwolić sprzedawcy na łatwą identyfikację, kiedy ma zastosować specjalny komunikat przelewu, grozi mu sankcja w wysokości 100% kwoty VAT-u wykazanej na fakturze.

- Tak wysoka sankcja jest nieadekwatna do wagi i charakteru przewinienia. W praktyce brak prawidłowego oznaczenia może być wynikiem pomyłki, braku wiedzy, błędu systemu księgowego, które w dodatku nie muszą oznaczać, że faktura nie zostanie zapłacona z zastosowaniem MPP. Proponowana sankcja jest nieproporcjonalna i uderzy przede wszystkim w mikro i małych przedsiębiorców wystawiających faktury samodzielnie, bez użycia programów do wystawiania faktur, niemających odpowiednich środków na wdrożenie rozwiązań informatycznych i wykwalifikowanych służb księgowych - mówi Przemysław Pruszyński, doradca podatkowy, sekretarz Rady Podatkowej Konfederacji Lewiatan.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz więcej: Split payment (podzielona płatność)

Także 100% kwoty VAT-u zapłaci nabywca, który mimo obowiązku nie zastosuje MPP, nawet jak transakcja jest w pełni legalna i uczciwa i nie dochodzi do uszczuplenia VAT-u. Projekt nie przewiduje sytuacji, że np. przy stosowaniu zautomatyzowanych systemów księgowo-płatniczych, literówka czy nieczytelny dopisek, spowoduje, że faktura nie zostanie właściwie zapłacona. Co więcej, wadliwa płatność, oznaczać będzie brak możliwości uwzględnienia wydatku jako kosztu uzyskania przychodu. W ocenie Rady Podatkowej Konfederacji Lewiatan, bardziej adekwatne byłoby stosowanie przepisów o solidarnej odpowiedzialności niż nakładanie sankcji w VAT. Przepisy wyłączające płatności z pominięciem MPP z kosztów uzyskania przychodów wykraczają poza cel ustawy oraz zakres zgody, w której Komisja Europejska wyraziła akceptację dla wprowadzenia w Polsce obligatoryjnego MPP.

Biorąc pod uwagę ilość wątpliwości jakie budzą przekazane do konsultacji przepisy, np. co należy rozumieć pod pozycją hurtowa czy detaliczna sprzedaż części samochodowych, czy obejmują one publikację ogłoszeń o ich sprzedaży, jaka jest definicja części i akcesoriów pojazdów silnikowych, czy są to też alkomaty, kamery samochodowe, dywaniki, zapachy, bagażniki, pokrowce, nawigacje, organizery, lodówki turystyczne, foteliki dla dzieci, jak traktować usługi wynajmu maszyn, usługi sprzątania terenów budowy, usługi konserwatorskie, ustawa powinna wejść w życie po co najmniej półrocznym vacatio legis, nie wcześniej niż 1 stycznia 2020 r. Proponowany termin 1 września 2019 r. jest dla przedsiębiorców nie do zaakceptowania.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Konfederacja Lewiatan

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

REKLAMA

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

REKLAMA

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

REKLAMA