Jak w JPK_VAT zapisywać import towarów
REKLAMA
REKLAMA
Sposób zapisu w JPK_VAT zależy od tego, w jaki sposób rozliczany jest import towarów. Szczegóły w uzasadnieniu.
REKLAMA
Podatek należny z tytułu importu towarów, którego miejscem opodatkowania jest Polska, może być rozliczany w:
- zgłoszeniu celnym i wpłacony na rachunek bankowy urzędu lub
- deklaracji VAT-7/VAT-7K, lub
- deklaracji importowej VAT-IM.
Natomiast podatek naliczony z tytułu importu towarów, gdy jest związany z czynnościami opodatkowanymi, jest wykazywany wyłącznie w deklaracji VAT-7/VAT-7K.
1. Import towarów rozliczany w zgłoszeniu celnym
REKLAMA
Gdy importer rozlicza import w ramach standardowej procedury, gdzie podstawą odliczenia VAT jest dokument celny, VAT należny nie jest wykazywany w JPK_VAT. Dokument celny jest natomiast podstawą do odliczenia VAT. Dlatego powinien zostać uwzględniony w ewidencji zakupu, a tym samym w JPK_VAT. Należy go zaewidencjonować w poz. K_43 i K_44 albo K_45 i K_46 w JPK_VAT. Mimo że VAT należny od tego zakupu rozlicza importer, w pozycjach dotyczących danych kontrahenta należy wpisać dane sprzedawcy z kraju trzeciego. Takie stanowisko potwierdza MF w odpowiedzi na pytanie podatnika:
Przy imporcie na zasadach ogólnych w JPK_VAT należy wykazać numer dokumentu celnego oraz dane kontrahenta z kraju trzeciego, natomiast w polu "nrKontrahenta" wpisać jego nr - jeżeli jest, a gdy nie ma, to wtedy "brak".
Gdy importer otrzyma decyzję zwiększającą VAT w imporcie towarów, to w JPK_VAT:
(…) należy wykazać numer decyzji oraz dane sprzedawcy z kraju trzeciego - w polu "nrKontrahenta" wpisać jego nr, jeżeli jest, a gdy nie ma wpisać "brak".
Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes cały artykuł: Jak w JPK_VAT zapisywać import towarów
W artykule przedstawiono również import towarów rozliczany w deklaracji VAT-7/VAT-7K oraz import towarów rozliczany w deklaracji importowej.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.