| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Podatki > Jak w JPK_VAT zapisywać import towarów

Jak w JPK_VAT zapisywać import towarów

Dokonaliśmy pierwszy raz importu towarów. Jak prawidłowo zapisać tę transakcję w JPK_VAT. Czy należy podawać dane sprzedawcy?

Sposób zapisu w JPK_VAT zależy od tego, w jaki sposób rozliczany jest import towarów. Szczegóły w uzasadnieniu.

Podatek należny z tytułu importu towarów, którego miejscem opodatkowania jest Polska, może być rozliczany w:

  1. zgłoszeniu celnym i wpłacony na rachunek bankowy urzędu lub
  2. deklaracji VAT-7/VAT-7K, lub
  3. deklaracji importowej VAT-IM.

Natomiast podatek naliczony z tytułu importu towarów, gdy jest związany z czynnościami opodatkowanymi, jest wykazywany wyłącznie w deklaracji VAT-7/VAT-7K.

1. Import towarów rozliczany w zgłoszeniu celnym

Gdy importer rozlicza import w ramach standardowej procedury, gdzie podstawą odliczenia VAT jest dokument celny, VAT należny nie jest wykazywany w JPK_VAT. Dokument celny jest natomiast podstawą do odliczenia VAT. Dlatego powinien zostać uwzględniony w ewidencji zakupu, a tym samym w JPK_VAT. Należy go zaewidencjonować w poz. K_43 i K_44 albo K_45 i K_46 w JPK_VAT. Mimo że VAT należny od tego zakupu rozlicza importer, w pozycjach dotyczących danych kontrahenta należy wpisać dane sprzedawcy z kraju trzeciego. Takie stanowisko potwierdza MF w odpowiedzi na pytanie podatnika:

Przy imporcie na zasadach ogólnych w JPK_VAT należy wykazać numer dokumentu celnego oraz dane kontrahenta z kraju trzeciego, natomiast w polu "nrKontrahenta" wpisać jego nr - jeżeli jest, a gdy nie ma, to wtedy "brak".

Gdy importer otrzyma decyzję zwiększającą VAT w imporcie towarów, to w JPK_VAT:

(…) należy wykazać numer decyzji oraz dane sprzedawcy z kraju trzeciego - w polu "nrKontrahenta" wpisać jego nr, jeżeli jest, a gdy nie ma wpisać "brak".

Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes cały artykuł: Jak w JPK_VAT zapisywać import towarów

W artykule przedstawiono również import towarów rozliczany w deklaracji VAT-7/VAT-7K oraz import towarów rozliczany w deklaracji importowej.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Radców Prawnych "Bochnacki, Bojanowski, Hipsz"

Radcowie prawni

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »