| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Podatki > Jak rozliczyć transport samochodu za granicę dla osoby prywatnej

Jak rozliczyć transport samochodu za granicę dla osoby prywatnej

Osoba prywatna z Rosji nabyła w Polsce specjalnie dla niej sprowadzony i dostosowany samochód sportowy. Firma, która przygotowała ten samochód, wynajęła naszą firmę transportową do przewiezienia pojazdu do nabywcy. Jak mamy rozliczyć tę usługę?

Skoro usługę transportową wykonali Państwo na zlecenie polskiej firmy, jej świadczenie należy udokumentować fakturą ze stawką 0% oraz wykazać w poz. 13 deklaracji VAT-7/VAT-7K składanej za okres rozliczeniowy powstania obowiązku podatkowego. Muszą Państwo posiadać list przewozowy lub inny dokument, z którego jednoznacznie wynika, że w związku z przewozem samochodu została przekroczona granica z państwem trzecim. Szczegóły w uzasadnieniu.

Opodatkowaniu VAT w Polsce podlega m.in. odpłatne świadczenie usług na terytorium Polski (art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT), co jest jednoznaczne z tym, że nie podlega opodatkowaniu VAT w Polsce odpłatne świadczenie usług poza jej terytorium. O tym, czy świadczenie usług ma miejsce na terytorium kraju, decydują przepisy o miejscu świadczenia usług, tj. art. 28a-28o ustawy o VAT oraz § 3 i 4 rozporządzenia w sprawie miejsca świadczenia usług.

Usługa transportu samochodu wykonana na zlecenie innej firmy

Z treści pytania wynika, że usługę transportu samochodu wykonali Państwo na zlecenie firmy, która sprowadziła i przystosowała samochód dla rosyjskiego nabywcy. Z treści pytania nie wynika, aby zlecenia tego firma ta dokonała, działając w imieniu rosyjskiego nabywcy samochodu.

Miejsce świadczenia

Prowadzi to do wniosku, że miejsce świadczenia usługi transportowej znajduje się w całości na terytorium Polski. Wniosek taki należy wyciągnąć na podstawie art. 28b ust. 1 ustawy o VAT, który stanowi, że miejscem świadczenia usług w przypadku świadczenia usług na rzecz podatnika jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę działalności gospodarczej.

Stawka VAT

Usługa ta jest przy tym usługą transportu międzynarodowego. Wynika to z definicji tych usług zawartej w art. 83 ust. 3 ustawy o VAT.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes cały artykuł: Jak rozliczyć transport samochodu za granicę dla osoby prywatnej

W artykule omówiono również przykłady na temat rozliczenia transportu samochodu za granicę.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

PrimeSoft Polska Sp. z o.o.

Specjalista z zakresu systemów IT, zarządzania i workflow|BPM

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »