reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Podatki > Stawka CIT 9% dla przedsiębiorców od 2019 r.

Stawka CIT 9% dla przedsiębiorców od 2019 r.

Z początkiem przyszłego roku mocą nowelizacji ustawy o CIT stawka 15% zostanie obniżona do 9%. Nowa stawka co prawda będzie miała zastosowanie do dochodów osiągniętych w 2018 r., lecz z obniżonej stawki nie skorzystają wszyscy, a część firm nawet straci ulgę.

W dniu 13 listopada 2018 r. Prezydent podpisał projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw. Zmiany w ustawie są realizacją ogłoszonej przez resort finansów polityki tzw. "3P" w prawie podatkowym. Według jej autorów ma za tym iść przede wszystkim przejrzystość, prostota i przyjazność systemu podatkowego.

Szczególne znaczenie ma zmiana polegająca na obniżeniu stawki podatku CIT z 15% do 9% w odniesieniu do małych podatników oraz podatników rozpoczynających prowadzenie działalności gospodarczej. Nowa stawka będzie obejmowała przychody (dochody) inne niż z zysków kapitałowych, a więc wyłącznie przychodów z tzw. działalności operacyjnej przedsiębiorstwa. Z preferencyjnych zasad opodatkowania będą mogli skorzystać podatnicy, u których przychody osiągnięte w roku podatkowym nie przekroczyły w złotych kwoty odpowiadającej równowartości 1,2 mln euro (według średniego kursu euro ogłaszanego przez NBP na pierwszy dzień roboczy roku podatkowego, w zaokrągleniu do 1 tys. zł) pod warunkiem, że będą posiadali status małego podatnika. Do opodatkowania preferencyjną stawką 9% konieczne będzie nieprzekroczenie tego limitu nie tylko w poprzednim, lecz także w bieżącym roku podatkowym. W związku z nowelizacją możliwa będzie sytuacja, w której przedsiębiorca, który za poprzedni rok osiągnął przychody poniżej limitu 1,2 mln euro, a w bieżącym roku podatkowym limit ten przekroczy, będzie zobowiązany do opodatkowania dochodów według podstawowej stawki 19%. Obniżoną stawkę podatku CIT będą mogli stosować także przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają swoją działalność przy jednoczesnym spełnieniu określonych w ustawie warunków.

Polecamy: Jak przygotować się do zmian 2019

Ograniczenia w stosowaniu stawki 9% spotkają podatników, którzy min. przeprowadzili działania restrukturyzacyjne w odniesieniu do spółki dzielonej oraz podatnika, który wniósł do innego podmiotu wkład na kapitał w postaci uprzednio prowadzonego przez siebie przedsiębiorstwa, zorganizowaną część przedsiębiorstwa albo składniki majątku tego przedsiębiorstwa o wartości przekraczającej łącznie równowartość w złotych - 10 000 EUR, które zostały uzyskane przez tego podatnika w wyniku likwidacji innych podatników, jeżeli ten podatnik posiadał udziały (akcje) tych innych likwidowanych podatników. Ograniczenia te będą obowiązywały w roku podatkowym, w którym zostały przeprowadzone działania restrukturyzacyjne, a także w następnym.

Nowe regulacje mogą okazać się korzystne, jednak tylko dla określonych podatników. Przed skorzystaniem z obniżonej stawki CIT, podmiot powinien w pierwszej kolejności sprawdzić, czy na pewno spełnia warunki umożliwiające skorzystanie z preferencyjnych zasad.

Zobacz: Prawo dla firm

Autor: Daria Kwiatkowska

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

ONISZCZUK & ASSOCIATES

Kancelaria prawna, która specjalizuje się w obsłudze klientów korporacyjnych.

Zdjęcia

Stawka CIT 9% dla przedsiębiorców od 2019 r. /Fot. shutterstock.com
Stawka CIT 9% dla przedsiębiorców od 2019 r. /Fot. shutterstock.com

ZFŚS 2020. Komentarz55.20 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Tagetik

Tagetik, lider oprogramowania wspierającego procesy zarządzania efektywnością organizacji (ang. Corporate Performance Management), powstał we Włoszech (Toskania) w 1986 roku.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama